چگونه سوپر مارکت آنلاین داشته باشیم؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

سوپر مارکت آنلاین

امروزه شما می‌توانید هر نوع کالایی را در بستر آنلاین بفروشید و از نظر ماهیت محصولات محدودیتی وجود ندارد. در بین انواع فروشگاه‌هایی که هر روز شروع به کار می‌کنند، سوپر مارکت آنلاین یکی از انواع پرطرفدار است.

محصولاتی که در یک سوپر مارکت فروخته می‌شوند، معمولاً کالای تند مصرف نامیده می‌شوند، کالاهایی نظیر مواد خوراکی، مواد شوینده و بهداشتی. برخی سوپر مارکت‌های آنلاین مانند هایپر مارکت‌های فیزیکی کالاهای دیگری مانند لوازم خانگی و پوشاک نیز می‌فروشند.

امروز در این مقاله می‌خواهیم اطلاعاتی درمورد چگونگی تأسیس سوپر مارکت آنلاین به شما بدهیم. اگر به این موضوع علاقه دارید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

سوپر مارکت آنلاین چه مزیتی نسبت به شکل سنتی آن دارد؟

چه از دید صاحب فروشگاه نگاه کنید، چه از دید مشتری، سوپر مارکت آنلاین مزایای زیادی دارد، که در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم.

دسترسی 24 ساعت 7 روز هفته

خوشبختانه فروشگاه آنلاین این امکان را فراهم کرده است که مشتری در هر ساعتی از شبانه روز سفارش ثبت کند. این ویژگی هم برای شما که صاحب فروشگاه هستید خوب است و اجازه کسب درآمد شبانه روزی را می‌دهد، هم این که مشتری می‌تواند هر زمان کالای مورد نیاز خود را تهیه کند و مجبور به مراجعه حضوری به فروشگاه نیست.

به این ترتیب حتی زمانی که سایر کارکنان تعطیل هستند، سفارش‌ها برای تحویل در روز بعدی ثبت می‌شوند. حتی ممکن است شما در چند شیفت تحویل کالا داشته باشید و محصول را به محض ثبت سفارش تحویل دهید.

ویژگی ‌های محصول به صورت جزئی بیان می‌شود

در یک سوپر مارکت آنلاین شما باید تمام ویژگی‌های محصولات را در قالب متن توضیحی بیان کنید. علاوه‌بر آن عکس تاریخ تولید و انقضا و مواد تشکیل دهنده محصول نیز باید از چند زاویه قرار بگیرد.

به این ترتیب مشتری دقت بیشتری خواهد کرد و متن را کامل مطالعه می‌کند، حال آن که اگر می‌خواست از سوپر مارکت سنتی خرید کند، احتمالاً تنها به تاریخ انقضای محصول توجه می‌کرد.

بنابراین شما باید جانب صداقت را رعایت کرده و تمام نکات لازم را درمورد محصولات خود ذکر کنید.

صرفه جویی در زمان و سهولت خرید

همان طور که نیازی نیست مشتری در یک سوپر مارکت آنلاین در صف طویلی منتظر بماند، شما نیز به عنوان صاحب سوپر مارکت لازم نیست با ازدحام جمعیت دست و پنجه نرم کرده و تعدادی مشتری از دست دهید.

خوشبختانه تکنولوژی‌های کامپیوتری به مشتری اجازه می‌دهد تا با کلیک چند دکمه سفارش خود را ثبت کند.

درواقع مشتری لازم نیست پس از انتخاب کالا در فروشگاه بماند و می‌تواند به راحتی از آن خارج شود. بنابراین اگر زیرساخت‌های سایت شما خوب باشد و بتوانید سرعت خوبی ارائه دهید، همه راضی خواهند بود.

عدم نیاز به فروشگاه فیزیکی

نکته بسیار مهم در تأسیس سوپر مارکت آنلاین این است که هزینه‌های مربوط به اجاره یا خرید فروشگاه در آن مطرح نیست. این موضوع مانع بسیار بزرگی است و ممکن است بسیاری را از شروع کار منصرف کند.

درست است که به فروشگاه نیاز ندارید، اما اگر بتوانید هزینه اجاره انبار را بپردازید بسیار مطمئن‌تر خواهد بود. نیاز نیست با شنیدن عبارت اجاره انبار نگران شوید، حتی اگر امکان این کار را نیز ندارید، می‌توانید با یک فروشگاه مشارکت کرده و در ازای فروش اینترنتی محصولات آن‌ها درصدی پورسانت دریافت کنید.

پس از آن که شناخته شدید و توانستید اعتماد مشتری را جلب کنید، می‌توانید مستقیماً با عمده فروشان وارد معامله شوید.

دیدیم که سوپر مارکت آنلاین درست مثل یک فروشگاه واقعی کار می‌کند و بسیاری از مشکلات تأسیس سوپر مارکت فیزیکی را ندارد.

اگر در فکر شروع یک کسب و کار هستید، وقت را تلف نکنید. هر چه زودتر به فروش اینترنتی روی بیاورید، زودتر شناخته خواهید شد و می‌توانید از رقبایی که در آینده به جمع شما اضافه می‌شوند، جلو بزنید.

شروع راه‌ اندازی سوپر مارکت آنلاین

online super market

حال که تصمیم به شروع گرفته‌اید، نوبت به معرفی گام‌هایی است که باید برای تأسیس سوپر مارکت آنلاین طی کنید.

گام1: انتخاب نام مناسب

نامی که مناسب نوع کسب و کار باشد و به راحتی در ذهن‌ها بماند، به شما کمک زیادی خواهد کرد.

اگر بتوانید برای برند خود یک نام درخور انتخاب کنید، می‌توانید به راحتی با مشتری ارتباط مؤثر برقرار کنید. همان طور که برای فرزندانمان نام نیک انتخاب می‌کنیم، باید برای کسب و کار خود نیز چنین طرز فکری داشته باشیم.

افرادی که شروع می‌کنند به دلیل آینده روشن به این کار روی می‌آورند، بنابراین باید در فکر آینده فروشگاه خود و تأثیری که نام آن روی فروش شما خواهد گذاشت نیز باشید. فراموش نکنید که دامنه وب سایت شما باید از نامی که انتخاب می‌کنید مشتق شود، بنابراین باید از هر نظر کاربردی و مناسب باشد.

گام 2: انتخاب انبار یا فروشگاه

اگر هم اکنون فروشگاهی دارید و به منظور گسترش کسب و کار می‌خواهید آن را در بستر آنلاین نیز وارد کنید، مشکلی ندارید.

اما اگر به تازگی، همه چیز را از صفر شروع کرده‌اید، باید در فکر محلی برای انبار کالاها باشید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید نمایندگی یک فروشگاه را گرفته و به صورت پورسانتی کار کنید.

گام 3: طراحی وب سایت فروشگاهی برای سوپر مارکت

در این گام شما نیاز به کمک یک نفر یا گروهی از متخصصان دارید. در این گام ناچار به پرداخت هزینه هستید و نمی‌توانید از آن چشم پوشی کنید. بهتر است از همین ابتدا برای طراحی سایت بودجه مناسبی در نظر بگیرید تا نیازی به دوباره کاری پیدا نکنید.

وب سایت شما ویترین سوپر مارکت شما است، بنابراین باید به بهترین نحو طراحی شده و پاسخگوی نیاز تمام مشتریان شما باشد.

یک وب سایت فروشگاهی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

ظاهر زیبا

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری، اولین و مهم‌ترین قدم است. این بخش معمولاً در یک نرم‌افزار گرافیکی انجام می‌شود و نمایی که قرار است سایت در نهایت داشته باشد را نشان می‌دهد.

بسیار مهم است که در این بخش رنگ مناسب، لوگوی مناسب، شکل منوها و نحوه ارتباط مشتری با سایت مشخص شود. بنابراین در این فاز طراحی و کارایی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا شکل نهایی سایت خود را نشان دهد.

عملکرد وب سایت

وقتی صحبت از عملکرد یک وب سایت می‌کنیم، درواقع به سرعت بارگذاری آن اشاره داریم. زیبایی بخشی از کار است که باید با سرعت و راندمان مناسب ادغام شود.

اگر بخش فنی نتواند سرعت خوبی برای وب سایت در نظر بگیرید، طبیعی است که کاربر از انتظار خسته شده و ترجیح می‌دهد از سایت دیگری خرید کند. سرعت سایت به شیوه برنامه‌نویسی و اطلاعاتی که در سایت دارید برمی‌گردد.

به این منظور باید با یک گروه فنی متخصص کار کنید تا در کنار کدنویسی بهینه درمورد انتخاب هاست نیز به شما مشاوره مناسبی بدهند.

دسته ‌بندی محصولات

شما نمی‌توانید با وجود منوهای به هم ریخته و نامنظم، انتظار مراجعان زیادی داشته باشید. بنابراین وقتی کار برنامه‌نویسی به تنظیم منوها و دسته‌بندی محصولات رسید، باید با نهایت دقت تمام کالاهای خود را لیست کرده و آن‌ها در دسته‌بندی‌هایی کارآمد تقسیم کنید.

این کار تنها به طراحی منوها ختم نمی‌شود. تصور کنید مشتری وارد سایت شده می‌خواهد پودر لباس‌شویی بخرد. او باید بتواند با جست‌وجوی این عبارت، نه تنها برندهای مختلف آن را ببیند، بلکه سایر اقلام مشابه در همان دسته را نیز رؤیت کند.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

مثلاً در مورد پودر لباس‌شویی، مایع لباس‌شویی و نرم‌کننده لباس نیز باید از پشنهادات باشند. با این کار ممکن است اگر مشتری کالای مورد نظر خود را نیافت از بین پیشنهادات یکی را انتخاب کند، به این منظور هرگز دست خالی سایت را ترک نخواهد کرد.

برگزاری جشنواره

مناسبت‌ها و زمان‌های زیادی وجود دارد، که شما می‌توانید با ارائه تخفیف و برگزاری جشنواره، مشتری­های زیادی جذب کنید، برای مثال جشنواره نوروز یا یلدا. اگر بتوانید تخفیف‌های اختصاصی نیز برگزار کنید بسیار خوب خواهد بود، برای مثال در روز تولد مشتری‌ها.

این تخفیف‌ها نیاز نیست درصد بالایی داشته باشند، هرچقدر کوچک تأثیر خود را در ذهن مشتری می‌گذارند.

درگاه پرداخت الکترونیکی

لازمه هر فروشگاه آنلاینی، داشتن یک درگاه پرداخت الکترونیکی است. ممکن است شما پرداخت درب منزل نیز داشته باشید، اما بدون درگاه آنلاین سوپر مارکت شما کامل نخواهد بود.

اگر بتوانید از چندین بانک درگاه بگیرید و تنوع خوبی ارائه دهید نیز مشتری بیشتر به سایت شما علاقه‌مند می‌شود.

پروتکل‌ های امنیتی

حتماً دیده‌اید که در ابتدای آدرس بسیاری از وب سایت‌ها، عبارت انگلیسی HTTPS نوشته می‌شود. این عبارت به این معنی است که سایت از نظر امنیتی بهینه شده است. پروتکلی با نام SSL وجود دراد که اعمال آن روی وب سایت موجب امن شدن سایت می‌شود.

به این ترتیب کاربران مطمئن خواهند شد که اگر آدرس یا اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنند، مشکلی از نظر سرقت اطلاعات وجود نخواهد داشت.

ارسال پیامک و ایمیل

ارسال اطلاعاتی مانند رسید خرید و یا خبرنامه‌هایی که مشتری را از اخبار جدید مطلع می‌سازند بسیار مفید است. منظور این نیست که با ارسال مداوم پیام‌های غیرضروری مشتری را کلافه کنید، اما خوب است گاهی او را به بازدید سایت دعوت کرده و در رویدادهای جدید شریک کنید.

قانون‌ مدار باشید

احتمالاً نام E-namad را شنیده‌اید. این نماد یک نشان اعتماد الکترونیکی است، که نشان می‌دهد شما مجموعه‌ای قانونی هستید.

هر وب سایتی که درگاه پرداخت الکترونیکی دارد، باید این نماد را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کند. در غیر این صورت مشتری پرداختی را در سایت شما انجام نخواهد داد.

اپلیکیشن بسازید

درست است که وب سایت شما باید واکنشگرا باشد، که به معنی کار کردن روی گوشی‌های موبایل است، اما اگر بتوانید یک اپلیکیشن نیز برای خود داشته باشید کاربران بیشتری جذب خواهید کرد.

برای این کار باید به سیستم عامل‌های مختلف موبایل فکر کنید و برای هر یک برنامه مناسب آن را بسازید. اپلیکیشن شما باید سازگار با وب سایتتان باشد و از نظر دسته‌بندی‌ها تفاوتی بین این دو دیده نشود.

سئو و بهینه‌ سازی سایت

اگر بهترین محصولات ایران را هم ارائه دهید ولی نتوانید در نتایج جستجوی گوگل یا سایر موتورهای جستجو در رتبه خوبی قرار بگیرید، به سود نیز نخواهید رسید.

بنابراین سعی کنید در کنار بخش فروشگاهی، یک وبلاگ برای به اشتراک‌گذاری مقاله‌ها و مطالب مفید و مرتبط با محصولات خود داشته باشید.

به این ترتیب اگر مقاله‌ای با عنوان انتخاب بهترین شوینده برای لباس‌های رنگی داشته باشید و کلمات کلیدی مناسبی انتخاب کنید، احتمالاً می‌توانید در نتایج جستجویی که مربوط به خرید مواد شوینده است در رتبه بهتری نسبت به رقبا قرار بگیرید.

به همین ترتیب باید برای محصولات مختلف محتوا تولید کرده و از آن برای بهبود سایت خود کمک بگیرید.

پشتیبانی 24 ساعته

مشتری ممکن است به هر دلیل نتواند پاسخ سؤال خود را در وب سایت شما بیابد، بسیار مهم است که بتوانید پشتیبانی خوبی ارائه دهید تا ابهامی باقی نماند. این پشتیبانی می‌تواند در خصوص مرجوعی‌ها و یا هر مسئله دیگری باشد.

بازاریابی و تبلیغات

شما شناخته نخواهید شد مگر این که بتوانید، در بستری مناسب تبلیغات خود را متشر کرده و بازاریابی کنید. تشکیل کمپین‌های مختلف و انتخاب شعار تبلیغاتی از جمله اقدامات ابتدایی در این زمینه است.

تبلیغات کلیکی، ایمیلی، انتشار پست در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی تلفنی و غیره روش‌هایی هستند که بسیاری پیش‌تر از آن‌ها نتیجه گرفته‌اند.

فعالیت‌ های پس از راه ‌اندازی سایت

فروشگاه آنلاین

سوپر مارکت اگر فروش خوبی داشته باشد، انبار آن بسیار زودتر از فروشگاه‌های دیگر خالی می‌شود، بنابراین باید انبار داری را جدی بگیرید و پیش از به صفر رسیدن محصولات را شارژ مجدد کنید.

خوب است با انتشار مطالبی درمورد مقایسه کالاها، مشتری را در انتخاب یاری دهید. به هر حال سایت‌های فروشگاهی باید این قسمت را داشته باشند. یعنی شما هم باید طیف گسترده‌ای از برندها را موجود کنید، هم این که بدون غرض‌ورزی و با بی‌طرفی از آن‌ها انتقاد کنید.

اگر در طولانی مدت یک محصول مشتری زیادی نداشت می‌توانید آن را حذف کنید، اما در ابتدای امر چنین کاری درست نیست.

درمورد ارسال کالا هم باید نهایت دقت را داشته باشید. این دقت هم باید برای سلامت کالا در نظر گرفته شود، هم این که با ارائه ضمانت برای مرجوع کردن یا تعویض همراه باشد. در این شرایط اقتصادی، اگر با مشتری همراه نشوید، او را از دست خواهید داد.

حسابداری، تضمین موفقیت

متأسفانه بسیاری وقتی صحبت از حسابداری می‌شود، کار را ساده می‌انگارند و تصور می‌کنند تنها یک جمع و تفریق ساده مدنظر است. باید بدانید که به هیچ عنوان چنین نیست. وقتی کسب و کار شما پیشرفت کند، خواهید دید که نیاز به حسابداری دارید.

محصولات متنوع، قیمت‌های متنوع و تعداد بالای فروش باعث می‌شود زمام امور را از دست بدهید. بنابراین باید از یک حسابدار و یک نرم‌افزار مالی خوب کمک بگیرید.

سخن پایانی

در سال اخیر شاهد گسترش ویروس کرونا بودیم، که در مدت زمان کوتاهی توانست سبک زندگی افراد را در سراسر جهان دچار تغییر کند. به همین دلیل خریدهای روزانه افراد و سایر ابعاد زندگی به شکل جدیدی درآمد.

اگر چه فروش آنلاین، سال‌ها است در جهان وجود دارد، اما هرگز به شکلی که امروز می‌بینیم، نبوده است. افرادی که کسب و کارهای سنتی داشتند، در مواجهه با این شکل جدید ناچار تغییر را پذیرفتند.

از آن جایی که محصولات تند مصرف سوپر مارکتی، حجم بالایی از نیاز مردم را تشکیل می‌دهد، اگر بتوانیم آن را به شکل نوین درآوریم، هم در بحث تأمین نیاز هم در بحث سودآوری برد خواهیم کرد.

در این مقاله سعی کردیم نیازهای اولیه تأسیس سوپر مارکت آنلاین را بررسی کرده و مراحل آن را بین کنیم. امیدواریم از این مطالب استفاده کنید و بتوانید در کار خود به موفقیت برسید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره