دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 14 دقیقه دیدگاهها

دیجیتال مارکتینگ چیست

امروز تصمیم داریم در کنار تیم ویترین سافت اطلاعات و دانش خود را در حوزه دیجیتال مارکتینگ افزایش دهیم و به یکی از سوالات اساسی کاربران، با عنوان (دیجیتال مارکتینگ چیست) پاسخ دهیم.

ما باور داریم که قبل از فرا گرفتن هر تخصصی باید یک بازاریاب حرفه‌ای باشید و دنیا دیجیتال مارکتینگ را به خوبی بشناسید، سپس تخصص مورد نظر خود را در این حوزه انتخاب کنید. لطفا تا پایان مقاله همراه ما باشید و در آخر نظرات و تجربیات خود را برای ما ارسال کنید.

همه چیز درباره دیجیتال مارکتینگ

در گذشته تصور این موضوع که کسب و کارها روزی بتوانند بدون در نظر گرفتن زمان و مکان به مشتریان خود خدمت‌رسانی کنند، کمی عجیب و غیر قابل باور بود. اما امروزه با عمومی شدن استفاده از اینترنت، تعداد کثیری از کسب و کارها توانستند به دنیا دیجیتال ورود پیدا کنند.

در سال‌های اخیر، دیجیتال مارکتینگ دگرگونی‌های مثبتی در روند بهبود کسب و کارها ایجاد کرد که شاید هرگز به ذهن کسی خطور نمی‌کرد و بیشتر شبیه به یک خیال یا رویا به نظر می‌رسید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ یک فرصت طلایی برای بازاریابی است که هیچ‌گونه محدودیت زمانی و مکانی در آن معنی ندارد.

همچنین بر اساس تعاریفی که در سایت‌های معتبر این حوزه وجود دارد، می‌توانیم به این تعریف هم اشاره کنیم؛ دیجیتال مارکتینگ مجموعه‌ای از تلاش‌های بازاریابی یک سازمان، با استفاده از اینترنت است که از طریق آن کسب و کار خود را به مشتریان معرفی می‌کنند.

بررسی تفاوت‌های بازاریابی سنتی با بازاریابی دیجیتال

با توجه به رقابت تنگاتنگی که بین کسب و کارها وجود دارد انتخاب یک روشی که با صرف کم‌ترین بودجه، بهترین بازخورد را داشته باشد اولویت بیشتر تجارت‌ها است. البته نباید فراموش کرد که همه ابزارهای بازاریابی سنتی و دیجیتال، با توجه به گروه مخاطبین هدف خود، کارایی و اهمیت زیادی دارند.

بازاریابی سنتی از زمان‌های گذشته وجود داشته است و دچار محدودیت‌های زمانی و مکانی است؛ مانند بازاریابی به روش بیلبورد، تلویزیون، رادیو و ابزاری از این قبیل. از دیگر ویژگی‌های بازاریابی سنتی می‌توان به عدم امکان سنجش عملکرد و نتیجه اشاره کرد.

برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که شما از طریق تلویزیون یا یک بیلبورد تبلیغاتی، کسب و کار خود را در معرض معرفی به مشتری قرار دادید و پس از تبلیغات، مشتریان کسب و کارتان افزایش پیدا می‌کند. حال سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که مشتریان جدید از چه راهی با کسب و کار من آشنا شدند؟

تبلیغات دهان به دهان، تبلیغات بیلبوردی یا تلویزیون؟ همانطور که در ابتدا هم خدمت شما گفتیم، در بازاریابی آفلاین نمی‌توان  به طور دقیق متوجه شد که افراد از چه طریقی به مشتری شما تبدیل شدند.

از دیگر تفاوت‌های بازاریابی آفلاین و آنلاین می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در بازاریابی آفلاین، ما پیام تبلیغاتی خود را در معرض نمایش تعداد کثیری از کسب و کارها قرار می‌دهیم.

در این نوع بازاریابی توجه‌ای به این موضوع نمی‌شود که افراد یا کسب و کارها جز مشتریان هدف ما هستند یا خیر، همچنین ما امکان استفاده از تبلیغات هدفمند را نداریم.

از دیگر تفاوت‌های بین این دو می‌توان به تعامل بین مشتری و کسب و کارها در بازاریابی دیجیتال اشاره کرد. در حقیقت تعال بین مشتری و تجارت، بزرگ‌ترین سرمایه است که با استفاده از آن می‌توان نتیجه خوبی را به دست آورد.

همچنین نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، اینکه هزینه‌های مربوط به بخش بازاریابی دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی آفلاین بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

وقتی به آمار و ارقام مربوط به استفاده از دیجیتال مارکتینگ نگاهی می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که جهان سریع‌تر از آن‌چه که ما تصور می‌کنیم، به سمت دیجیتال شدن در حرکت است؛ که خب این یک دلیل بسیار محکم برای استفاده از دیجیتال مارکتینگ است.

در ادامه شما را با مهم‌ترین مزایا دیجیتال مارکتینگ، در کسب و کارها آشنا می‌کنیم.

دسترسی آسان مشتریان به کسب و کارتان

همان‌طور که در ابتدا مقاله هم خدمت شما چندین بار گفتیم، دیجیتال مارکتینگ محدودیت زمانی و مکانی ندارد و شما به راحتی می‌توانید به مشتریان واقعی خود در هر نقطه‌ای از جهان خدمت‌رسانی کنید. مهم نیست که کسب و کار شما کوچک است یا بزرگ، بی‌شک شما از این طریق می‌توانید، به سوددهی بالایی برای تجارت خود دست پیدا کنید.

پیدا کردن مخاطبین هدف

با بازاریابی سنتی نمی‌توانید پیام اصلی کسب و کارتان را در اختیار مشتریان هدف قرار دهید، یا به عبارتی دیگر نمی‌توانید مشتریان بالقوه خود را برای تبلیغات شناسایی کنید.

اما با استفاده از ابزار دیجیتال مارکتینگ می‌توانید محصول یا خدمات خود را در معرض نمایش مخاطبین هدف قرار دهید و تبلیغات خود را متناسب با مخاطبین هدف یعنی جنسیت، سن، شغل و … پیش ببرید.

افزایش تعداد مشتریان در کسب و کار

استراتژی بازاریابی سنتی بیشتر بر مبنا بازاریابی برونگرا است یعنی همواره با ابزارهای آفلاین سعی می‌کنیم که در مسیر راه مشتری قرار بگیریم.

برای درک بهتر و ملموس‌تر این موضوع تصور کنید که در حال تماشا یک برنامه تلویزیونی هستید، ناگهان برنامه قطع می‌شود و با انبوهی از تبلیغات تلویزیونی روبه‌رو می‌شوید، نتیجه چیست؟ به طور قطع عصبی و کم حوصله هستید، چون دیدن این تبلیغات را خودتان انتخاب نکردید.

رویکرد بازاریابی دیجیتال مارکتینگ بر اساس بازاریابی درونگرا است. به این صورت که یک ارتباط صمیمانه با مشتری برقرار می‌کنید و پس از جلب اعتماد وی، یکی از دغدغه‌های وی را مطرح کرده و  سپس برای حل مشکل، کسب و کارتان را به مشتری معرفی می‌کنید.

این موضوع را فراموش نکنید که مشتری‌ها می‌خواهند خودشان شما را انتخاب کنند و از کسب و کارهایی که با تبلیغات سعی دارند، محصول خود را بفروشند، خرید نمی‌کنند. به همین دلیل با کمک دیجیتال مارکتینگ مخاطبین شما را برای خرید انتخاب می‌کنند.

فرصت‌های مناسب برای آینده کسب و کار

بازاریابی دیجیتال مارکتینگ متناسب با عادت‌های مصرف‌کنندگان و مخاطبین در حرکت است؛ به همین دلیل فرصت‌های طلایی خوبی برای کسب و کار شما مهیا می‌شود تا آینده تجاری خوبی داشته باشید.

افزایش فروش و سوددهی کسب و کار

متد دیجیتال مارکتینگ به گونه‌ای است که شما در بستری مناسب می‌توانید تجارت خود را به مشتری نشان  دهید و از این طریق به سوددهی خوبی دست پیدا کنید.

با دیجیتال مارکتینگ می‌توانید روی CRO یا همان افزایش نرخ تبدیل ، تمرکز کنید تا شاهد افزایش فروش محصولات خود به مشتری باشید.

نکته: نرخ تبدیل کاربران به مشتریان واقعی که از طریق گوگل وارد سایت شما می‌شوند حدودا 15 درصد است که عدد بسیار خوبی به حساب می‌آید. شما با بازاریابی محتوایی به صورت هدفمند، می‌توانید این عدد را 2 برابر افزایش دهید.

مدیریت مالی و برآورد هزینه‌ها

تمام اقداماتی که با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ انجام می‌دهید قابل ردیابی هستند و می‌توانید اطلاعات کاملی درباره مقدار هزینه‌هایی که بابت تبلیغات صرف کردید، به دست آورید. به طور مثال، شما به آسانی قادر هستید تعداد افرادی که روی تبلیغات شما کلیک کردند را شناسایی کنید تا به این وسیله مسیر تبلیغات خود را در راستا موفقیت بیشتر، هدایت کنید.

ابزاهایی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر از جمله ابزارهایی هستند که گزارش ریال به ریال هزینه‌هایی که صرف کردید را به شما نشان می‌دهند.

بازاریابی برونگرا یا outbound marketing

در این روش از بازاریابی، تبلیغات به صورت مستقیم حتی در زمانی که مخاطب نیازی به خرید محصول و خدمات ندارد، در اختیار وی قرار می‌گیرد و باعث بی‌حوصلگی مخاطب می‌شود.

بازاریابی درونگرا یا Inbound marketing

در این روش از بازاریابی به صورت پیوسته به دانش و آگاهی مخاطب اضافه می‌شود و به صورت غیر مستقیم، کسب و کارتان به مشتری معرفی می‌شود؛ سپس کاربر تجارت شما را برای خرید انتخاب می‌کند.

آگاهی از برند یا برندینگ‌سازی

با استفاده از تبلیغات آنلاین می‌توانید کسب و کارتان را به مشتری معرفی کنید. این روش از ابزارهای زیادی برای معرفی تجارت و برند شما به مشتری استفاده می‌کند که همه این ابزارها قادر هستند تصویری روشن و شفاف در ذهن مخاطب حک کنند.

 این ابزارها کمک می‌کنند تا مشتری طبق برنامه‌ای منظم و با خواسته و میل خود، در مسیر کسب و کارتان قرار بگیرد، سپس به مشتری واقعی و وفادار تبدیل شود.

قیمت مناسب بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در ابزارهای بازاریابی آنلاین عدد بسیار بالایی دارد، در حالی که این عدد درباره بازاریابی سنتی بسیار پایین است.

مروری بر مطالب

 • روش‌های بازاریابی آنلاین، قیمت بسیار مناسب‌تری نسبت به بازاریابی آفلاین دارد؛
 • با استفاده از بازاریابی آنلاین می‌توانید تعامل خوبی با مشتریان برقرار کنید؛
 • دیجیتال مارکتینگ باعث موفقیت و افزایش فروش برای کسب و کارتان می‌شود.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

ابزارهای بازاریابی آنلاین

در این قسمت به صورت مختصر  شما را با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌کنیم تا بر حسب اطلاعات و علاقه خود، یکی از این ابزارها را انتخاب کنید.

وبسایت مارکتینگ (website marketing)

برای اینکه شروع خوبی در دنیا دیجیتال مارکتینگ داشته باشید، ابتدا باید از یک سایتی که مطابق با اصول  UI و UX طراحی شده است، برخوردار باشید. در واقع بیشتر فعالیت‌ها و زحمت‌هایی که برای بازاریابی آنلاین انجام می‌دهیم، به منظور  افزایش ترافیک سایت است.

حال اگر سایت شما طبق اصول استاندارد طراحی نشده باشد، تمام زحمات و هزینه‌هایی که صرف کردید از بین می‌رود.

سئو سایت (search engine optimization)

دومین قدم مهمی که در دنیا دیجیتال باید بردارید، سئو فروشگاه اینترنتی یا بهینه‌سازی وبسایت برای موتورهای جستجوگر گوگل است.

البته این قسمت نیاز به یک برنامه‌ریزی بلندمدت و سرمایه‌گذاری زیاد دارد که به هیچ وجه نباید در این قسمت کوتاهی کنید. با سئو سایت کسب و کارتان در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرد و کاربران صفحه سایت شما را باز می‌کنند.

سئو سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد که به شرح زیر است:

 • سایت باید از سرعت بالا برخوردار باشد؛
 • از ویژگی ریسپانسیو بودن برخوردار باشد، یعنی تنظیم اندازه وبسایت متناسب با اندازه صفحه گوشی یا کامپیوتر؛
 • بهینه‌سازی تصاویر سایت؛
 • لینک‌سازی‌های معتبر؛
 • انتخاب صحیح کلمات کلیدی برای تولید محتوا؛
 • تولید محتوا جذاب و کارآمد برای کاربران، به طوری که کاربر مدت زمان زیادی را در سایت شما برای خواندن مطالب صرف کند.

تبلیغات کلیکی

استفاده از تبلیغات کلیکی جز رایج‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. در این ابزار شما باید  به ازا هر بار کلیک کاربر برای ورود به سایتتان، مبلغی را به عنوان هزینه پرداخت کنید.

اگر از موتور جستجوگر گوگل برای پیدا کردن موضوع خاصی استفاده کنید با سایت‌هایی روبه‌رو می‌شوید که جلو آدرس این صفحات علامت Ad درج شده است. اگر شما به عنوان کاربر به این صفحات وارد شوید، صاحب آن وبسایت باید مبلغی را به گوگل بپردازد.

تبلیغات بنری، تبلیغات ریتارگتینگ و تبلیغات همسان، همه جز تبلیغات کلیکی به حساب می‌آیند  که جز تبلیغات بسیار موثر برای انواع کسب و کارها است.

سایت‌هایی که از تبلیغات ریتارگتینگ استفاده می‌کنند، در صورتی که محصول یا خدمات خاصی را برای فروش در سایت خود قرار دهند، تبلیغات آن محصول یا خدمت برای کاربرانی که از قبل به سایت مراجعه کردند، ارسال می‌شود.

تبلیغات همسان نوعی از تبلیغات است که محتواهایی که شبیه به محتواهای همان سایت است، به مخاطب نمایش داده می‌شود؛ همچنین اغلب کاربران متوجه تبلیغاتی بودن آگاهی‌ها نمی‌شوند به همین دلیل است که در بستن کمپین تبلیغاتی معمولا از تبلیغات همسان نیز استفاده می شود.

ایمیل مارکتینگ (email marketing)

یک نوع بازاریابی صریح و مستقیم است که ارتباط موثری با مشتریان برقرار می‌کند. با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توان ارتباط کسب و کار خود را با مشتری حفظ کرد، همچنین کاربر به یکی از مشتریان وفادار کسب و کار ما تبدیل می‌شود.

بازاریابی محتوایی

یکی از ابزارهای مهم در دیجیتال مارکتینگ بازاریابی محتوایی است.برای بازاریابی محتوایی تعاریف مختلفی وجود دارد که بهترین تعریفی که می‌توان برای آن ارائه کرد شامل؛ بازاریابی محتوایی فرآیندی است که منجر به تولید محتوا جذاب و ترغیب‌کننده می‌شود که نتیجه آن برانگیختن و درگیر کردن گروهی از مخاطبین هدف، برای خرید و اقدام‌های سودآور در کسب و کار است.

به بازاریابی محتوایی به چشم تبلیغات نگاه نکنید بلکه بازاریابی محتوایی یک پاسخ هوشمندانه و صمیمانه به دغدغه‌های مشتریان است که باعث اعتمادسازی مخاطبین هدف، برندینگ‌سازی و افزایش ترافیک سایت می‌شود.

نکته: بازاریابی محتوایی زمانی برای شما اثربخش است که بر اساس یک استراتژی منظم و هدفمند، فعالیت‌های خود را پیش ببرید.

تاثیر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

digital marketing

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یک کانال یا راه بسیار خوب برای بازاریابی و معرفی تجارت‌هاست.

با توجه به فراگیر شدن استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا سوشال مدیا، امروزه بیشتر کسب و کارها در شبکه‌های اجتماعی حضور بسیار پررنگی برای معرفی خود دارند. این روش یکی از راه‌های بسیار خوب برای افزایش سرنخ یا LEAD است.

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی جز ابزارهای بلند مدتی است که برای رسیدن به هدف نهایی باید صبوری به خرج دهید. یکی از سوالاتی که اغلب کاربران از ما می‌پرسند این است که کدام شبکه اجتماعی را برای فعالیت کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

برای پاسخ به این سوال نمی‌توان یک شبکه اجتماعی مشخص برای همه کسب و کارها در نظر گرفت، بلکه شما به عنوان صاحب یک تجارت وظیفه دارید طبق بررسی و اطلاعات کافی، مناسب‌ترین محیط را برای شروع بازاریابی خود انتخاب کنید.

تاثیر اینفلوئنسر مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ جز ابزارهای تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی است. البته انتخاب اینفلوئنسری که متناسب با حوزه کسب و کار شما فعالیت کند مهم‌ترین قسمت است؛ زیرا از این طریق می‌توان تعداد زیادی از کاربران را به سمت کسب و کار شما هدایت کرد.

چکیده نکات

 • دیجیتال مارکتینگ ابزارهای مختلفی برای بهبود روند کسب و کارها دارد؛
 • وبسایت مهم‌ترین قسمت هر تجارتی است که از طریق آن می‌توانید فروش خوبی را به دست آورید؛
 • تبلیغات کلیکی، بازاریابی محتوایی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، هر کدام در دیده شدن و برندینگ‌سازی کسب و کارتان تاثیر زیادی دارد.

آیا استفاده از دیجیتال مارکتینگ برای هر نوع تجارتی لازم است؟

دیجیتال مارکتینگ یکی از روش‌های کارآمد برای هر نوع کسب و کاری است. امروزه همه کسب و کارها حتی دانشگاه‌ها، مدارس، کتاب‌خانه‌ها و انجمن‌ها هم از روش دیجیتال مارکتینگ برای معرفی خود به کاربران استفاده می‌کنند. بنایراین اگر می‌خواهید در بین رقبا موفق باشید، باید از این روش در بهبود روند بیزینس خود استفاده کنید.

اگر شما صاحب تجارتی هستید که سال‌های زیادی را با متد بازاریابی آفلاین سپری کردید یا می‌خواهید به تازگی و با استفاده از سیستم فروشگاه ساز ویترین یک کسب و کار آنلاین را برای خود راه‌اندازی کنید؛ برای موفقیت‌های بیشتر و به دست آوردن بخش بزرگی از سهم بازار، بهتر است هر چه زودتر از راهنمایی‌های کارشناسان متخصص ویترین استفاده کنید.

ما در گروه تخصصی ویترین بر اساس برنامه‌ریزی‌‌های دقیق و مشخصی، شما را به اهداف بیزینسی که در ذهن دارید، می‌‌رسانیم. برای اطلاعات بیشتر با تیم پشتیبانی ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره