دیجیتال برندینگ چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

دیجیتال-برندینگ

بیایید در ابتدا دیجیتال برندینگ را با این مثال شبیه‌سازی کنیم «یک برند بدون حضور دیجیتالی مانند یک ماشین بدون لاستیک است.» امروزه مشاغل برای تقویت حضور در دنیای واقعی خود به مجموعه‌ای متنوع از ابزارهای برندسازی دیجیتال نیاز دارند.

با راهنمای اساسی دیجیتال برندینگ، استراتژی نام تجاری خود را شروع کنید. ما در این مقاله همه چیز را بررسی خواهیم کرد. از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا SEO، اینفلوئنسرها و ایمیل ها! بنابراین می‌توانید مطمئن شوید که کمپین برندسازی دیجیتال شما همه جنبه‌های مناسب را بررسی می‌کند.

فهرست مطالب

 1. برند یا مارک تجاری چیست؟
 2. برندسازی دیجیتال چیست؟
 3. برندسازی دیجیتال در مقابل بازاریابی دیجیتال
 4. دیجیتال برندینگ چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

9 عامل موفقیت یک دیجیتال برندینگ

 • لوگو
 • سایت اینترنتی
 • پیام رسان مارک
 • سئو
 • شبکه‌های اجتماعی
 • بازاریابی از طریق ایمیل در برندسازی دیجیتال
 • تبلیغات آنلاین
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی تأثیرگذار

برند چیست؟

نام تجاری فرآیندی استراتژیک و خلاقانه است که به مشتریان بالقوه می‌گوید شرکت شما در چه زمینه‌ای قرار دارد، شما کی هستید، به چه چیزی اهمیت می‌دهید، چرا آن‌ها باید با شما کار کنند، و انتظاراتی که از شما دارند چیست.

پس از ایجاد مشاغل یا ایجاد اولین محصول خود ایجاد هویت تجاری باید اولویت اول شما باشد. برند تجاری همه چیز را در مورد آنچه شما انجام می‌دهید و چگونگی انجام آن را بازگو می‌کند و آن را به یک نام منحصر به فرد و به یاد ماندنی تبدیل می‌کند.

مردم آن را به یاد می‌آورند و به طور مداوم با شرکت شما ارتباط برقرار می‌کنند. به طاق‌های طلایی مک دونالد یا حلقه‌های چند رنگ روی نشان المپیک فکر کنید. حتی یک نماد یا تصویر ساده می‌تواند ارتباطات معناداری را منتقل کند که در سراسر جهان طنین‌انداز است.

نام تجاری، برند تجاری و هویت نام تجاری با هم مرتبط هستند اما کاملاً یکسان نیستند.

 • نام تجاری شما راهی است که جهان خارج از شرکت شما درک می‌کند.
 • برند یا مارک تجاری شما فرآیند طراحی و ساخت یک برند بی‌نظیر و به یاد ماندنی است.
 • هویت نام تجاری شما مجموعه عناصر خلاقانه‌ای است که در فرآیند برندسازی مخصوصا برندسازی دیجیتال مانند وب سایت، رسانه‌های اجتماعی و لوگوی شما نقش دارند که پیام، ارزش‌ها و هدف شما را منعکس می‌کند.

با پرسیدن این سوالات از خود شروع به تعریف برند خود کنید:

 • شما به عنوان یک شرکت کی هستید؟ (اولین قدم در ایجاد یک برند معنادار)
 • چه چیزی شما را از برندهای دیگر متمایز می‌کند؟
 • بیانیه ماموریت برند شما چیست؟ هدف آن چیست؟
 • ارزش‌های شما چیست؟
 • مشتری ایده آل شما کیست؟

دیجیتال برندینگ چیست؟

دیجیتال برندینگ نحوه طراحی و ساخت برند تجاری شما بصورت آنلاین از طریق وب سایت ها، برنامه ها، رسانه‌های اجتماعی، ویدئو و موارد دیگر است. برند تجاری دیجیتال متشکل از ترکیبی از بازاریابی دیجیتال و مارک تجاری اینترنتی برای توسعه یک برند به صورت آنلاین است.

چرا حضور نام تجاری دیجیتال مهم است؟ خوب می‌توانید از تلفن خود شروع کنید. همه ما به طور مداوم از دستگاه‌های تلفن هوشمند خود استفاده می‌کنیم. بسیاری از ما از طریق لنز اینترنت با دنیای بزرگتری ارتباط برقرار می‌کنیم و این باعث می‌شود که برندها به مشتریان هدف، دسترسی پیدا کنند و کاربران را به مشتریان وفادار تبدیل کنند.

برندسازی دیجیتال در مقابل بازاریابی دیجیتال

تفاوت بین مارک تجاری دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ چیست؟ در حالی که برندسازی دیجیتال بر ارائه ارزش و الهام بخشیدن از وفاداری و شناخت برند تمرکز دارد بازاریابی دیجیتال یافتن مشتری جدید و ایجاد فروش است.

برخلاف تبلیغات سنتی، مارک تجاری دیجیتال با شما صحبت نمی‌کند. برندسازی دیجیتال به دنبال تعامل با شما است. این بیشتر به جای ایجاد انگیزه در افراد برای خرید، ایجاد هویت آنلاین و احساسات مثبت است.

دیجیتال برندینگ چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

برندسازی دیجیتال به دنبال تعامل با شما است. این بیشتر به جای ایجاد انگیزه در افراد برای خرید، ایجاد هویت آنلاین و احساسات مثبت استفاده می‌شود. در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.

مزایای دیجیتال برندینگ

حضور دیجیتالی قوی باعث می‌شود که مشتریان شخصاً با یک شرکت یا محصول درگیر باشند و ارتباط برقرار کنند. نام تجاری خوب و مناسب روابط با کاربران را تقویت می‌کند و به شما امکان می‌دهد از طریق تعاملات روزمره با استفاده از بسترهای آنلاین امروزی مستقیماً با مصرف کنندگان صحبت کنید.

مخاطبان خود را هدف قرار دهید

حضور آنلاین شرکت شما حالت برتری از تعامل است که بیشتر مشتریان بالقوه با نام تجاری شما آشنا می‌شوند و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. دیجیتال برندینگ با هدف قرار دادن گروه‌های خاصی از مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک، اینستاگرام و موارد دیگر به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی با آن‌ها در ارتباط باشید.

شرکتی مانند Outdoor Voices، یک برند در زمینه پوشاک را در نظر بگیرید. در عرض چند سال هشتگ ویژه رسانه اجتماعی خود، #DoingThings را ایجاد کرده است که مشتریان وقتی لباسش را می‌پوشند، هویت او را نشان می‌دهند. در حال حاضر بیش از ۱۵۵.۰۰۰ پست فقط در اینستاگرام با #DoingThings برچسب‌گذاری شده اند.

با مشتریان ارتباط برقرار کنید

دیجیتال برندینگ ارتباط بین یک شرکت و مشتریان را تسهیل می‌کند. این کار به آسانی می‌تواند به مشتریان در یافتن اطلاعات مربوط به شرکت شما در وب سایت شما کمک کند. خلاصه برندی که به صورت آنلاین قابل جستجو نباشد، عملاً در ذهن مصرف کننده معاصر وجود ندارد.

ویژگی پخش سریع در برندسازی دیجیتال

مزیت سوم «ویروسی شدن» یا دسترسی به مخاطبان انبوه در مدت زمان کوتاه بدون هزینه است. ساندویچ مرغ معروف Popeye را در نظر بگیرید. فقط در طی چند روز فروش این ساندویچ، تخمین زده شد که این محصول ۲۳ میلیون دلار تبلیغات آنلاین رایگان داشته باشد. صرفاً به این دلیل که بسیاری از افراد، خبرنگاران، گویندگان خبر، کاربران توییتر و غیره آن را به اشتراک می‌گذارند.

9 عامل موفقیت یک دیجیتال برندینگ

1. لوگو

لوگو تنها تصویری است که مشتری باید در درجه اول با نام تجاری شما ارتباط برقرار کند. به دیزنی فکر کنید؛ گوش‌های موش را می‌بینید. به اپل فکر کنید؛ فوراً یک سیب گاززده را در ذهن تجسم می‌کنید. لوگو باید با شخصیت و ارزش کسب و کار، صنعت و مخاطبان هدف شما مطابقت داشته باشد.

طراحی لوگوی شما باید به اندازه کافی به یاد ماندنی و تأثیرگذار باشد. همچنین باید از نظر اندازه هم در تمام موارد استفاده اعم از سربرگ، کارت ویزیت و بیلبورد و همین طور در رسانه‌های اجتماعی و وب سایت دارای اندازه و کیفیت مناسب و متناسب باشد.

2. وب سایت و تاثیر آن در دیجیتال برندینگ

اگر لوگوی شما نشانه کسب و کار شماست، وب سایت شما مکان نمای دیجیتال شماست. وقتی مشتری بخواهد از تمام قسمت‌های کسب و کار شما، ساعات کار، لیست محصولات یا اطلاعات تماس مطلع شود در دفترچه تلفن به دنبال شما نخواهد گشت! آن‌ها وب سایت شما را در Google جستجو می‌کنند.

طراحی ساده و سازگاری برند را با یک رنگ‌بندی منطبق با لوگو روی وب سایت خود انجام دهید. افراد می‌بایست به راحتی به تمام اطلاعات ارائه شده در وب سایت دسترسی پیدا کنند. فراموش نکنید وب سایت‌ها برای موفقیت در دیجیتال برندینگ حیاتی هستند.

3. پیام رسان‌ها

اگر من در حال صرف یک صبحانه مشترک با بهترین پنکیک‌های شکلاتی در شهر هستم مطمئن باشید که من آن را در پیام نام تجاری خود ذکر کرده ام. پیام باید منعکس کننده آنچه شرکت شما انجام می‌دهد و به آن معتقد است باشد و به طور خلاصه با نیازها و خواسته‌های سریع مشتریان صحبت کند.

یک پیام تجاری موفق باید به این سوالات پاسخ دهد:

 • چه کار میکنی؟
 • منتظر چی هستی؟
 • چرا اهمیت داری؟

اگر من آن کافه پنکیک باشم می‌خواهم پیام برند من این باشد که من پنکیک شکلاتی را بهتر از هر کس دیگری انجام می‌دهم و در این جا هیچ مکان دلپذیرتر و دوستانه‌تری در شهر وجود ندارد!

صدای شما باید با خدماتی که ارائه می‌دهید همسو باشد. اگر برق لب می‌فروشید همه چیز را به روز نگه دارید. اگر تجهیزات پزشکی می‌فروشید باید در این زمینه حرفه‌ای باشید. همیشه تمام تلاش خود را برای تمرکز روی نقاط مثبت و راه حل‌ها به جای نقاط ضعف انجام دهید.

4. تاثیر سئو در دیجیتال برندینگ

بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) تضمین می‌کند نام تجاری شما و پیشنهادات آن به راحتی در موتورهای جستجو یافت می‌شود. این یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی است که مشتریان از طریق آن خدمات شما را جستجو می‌کنند.

طراحی وب سایت خود را با در نظر گرفتن سئو شروع کنید. یک مکان عالی برای شروع سئو رهنمودهای سرچ کنسول گوگل است که توضیح می‌دهد Google چگونه سایت‌ها را فهرست‌بندی و رتبه‌بندی می‌کند. در اینجا نکات برتر در این زمینه ذکر شده است:

 • پیوندهای (لینک) مناسب و هدفمند در بین صفحات مهم وب سایت
 • تعداد پیوندهای یک صفحه
 • اولویت در طراحی صفحات برای کاربران باشد نه موتورهای جستجو
 • در نظر داشتن اینکه چه چیزی وب سایت شما را مفید و جذاب می‌کند
 • متمایز کردن وب سایت خود از دیگر وب سایت‌ها توسط یک سری اقدامات در راستای برندسازی دیجیتال
 • کنترل دائمی سایت از لحاظ کارکرد درست، امنیت و غیره.

از یک ابزار جستجوی کلمات کلیدی مانند Ubersuggest، Ahrefs یا Keywordtool برای یافتن کلمات متداول جستجو شده توسط کاربران استفاده کنید. از برچسب‌های متا (بخش‌هایی از متن که در رابطه با توصیف یک صفحه است) استفاده کنید. حتماً از طریق محتوای خود تعداد زیادی پیوند فعال چه به صفحات داخلی خود و چه به صفحه‌های خارجی داشته باشید.


همچنین بخوانید : سئو فروشگاه اینترنتی


با انجام دادن این اقدامات وب سایت شما در نتایج جستجو قوی‌تر و بالاتر نشان داده می‌شود. موتورهای جستجوگر مانند گوگل همه این موارد را در نظر می‌گیرند.

digital branding

5. شبکه‌های اجتماعی

امروزه حتی ممکن است مادربزرگ شما هم در فیس بوک، توییتر، اسنپ چت، اینستاگرام، پینترست و بقیه رسانه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشد. اگر مشتریان شما آن جا هستند نام تجاری شما نیز باید باشد! هر پستی را برای بستری که در آن نشان داده می‌شود متناسب کنید.

محتوای Snapchat تمایل دارد که برای جمعیت جوان، سرگرم کننده، سرزنده و هدفمند باشد. پست‌های اینستاگرام تصویر محور هستند و برای ایجاد لایک و نظر طراحی شده اند. توییتر به صورت بلادرنگ کار می‌کند و به وقایع و اخبار روز پاسخ می‌دهد.

هنگام استفاده از رسانه‌های اجتماعی در دیجیتال برندینگ، مانند یک اینفلوئنسر فکر کنید: برای زمان‌ها و تاریخ‌های خاص پست‌ها را برنامه ریزی کنید، با مفسران ارتباط داشته باشید و به پیام‌های مستقیم پاسخ دهید. فراموش نکنید که پیشرفت خود را در این شبکه‌ها پیگیری کنید و از آن نتیجه بگیرید.

6. بازاریابی از طریق ایمیل در برندسازی دیجیتال

با استفاده از همه ابزارهای پر زرق و برق که برای بازاریابی دیجیتالی نام تجاری شما وجود دارد ایمیل‌ها را فراموش نکنید. پیام آنلاین راهی آسان برای ارتباط با مشتریان است به ویژه کسانی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند. با ساختن لیست‌های ایمیل هدفمند که احتمالاً به بازدید کنندگان وب مشترکین تبدیل می‌شوند شروع کنید. می‌توانید این ثبت نام‌ها را از طریق تبلیغات به دست آورید یا آن‌ها را مستقیماً در وب سایت خود با درج آیکونی با ورود به خبرنامه در صفحه فرود جمع آوری کنید.

7. تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین از قدرت وب برای بازاریابی محصولات شما استفاده می‌کند. امروزه ده‌ها روش برای تبلیغات دیجیتالی وجود دارد. مانند:

تبلیغات موتور جستجو: این تبلیغات وب سایت شما را در بالای صفحه در سایتی مانند Google قرار می‌دهد تا مشتریان ابتدا محصول یا برند شما را ببینند.

نمایش تبلیغات: این تبلیغات بنرهای قابل کلیک هستند که در صفحات وب در سراسر اینترنت پیدا خواهید کرد.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی: فیس بوک، توییتر و اینستاگرام همه روش‌های مختلفی را برای حمایت مالی از مطالب ارائه می‌دهند.

خوراک موبایل و تبلیغات خوراک دسک تاپ: این تبلیغات اغلب به عنوان «محتوای پیشنهادی» در خبرمایه تلفن همراه و دسک تاپ کاربران نشان داده می‌شوند.

تبلیغات مجدد: آیا تا به حال چیزی را جستجو کرده‌اید و فقط ده دقیقه بعد تبلیغات مربوط به آن را ببینید؟ سپس شما از قدرت تبلیغات هدفمند مجدد مطلع هستید. این‌ها به مشتریانی می‌رسند که قبلاً به تجارت یا خدمات شما ابراز علاقه نشان داده اند، خواه با جستجوی آن در گوگل، بازدید از وب سایت یا لایک کردن!

8. بازاریابی محتوا

این روزها فقط تبلیغ کالای خود کافی نیست. برای ایجاد یک مشتری وفادار تعامل بسیار مهم است. از همین جا است که بازاریابی محتوا وارد می‌شود. به آن به عنوان جنبه انسانی برند خود فکر کنید. در مواردی که بازاریابی دیجیتال بر فروش تأکید دارد، بازاریابی محتوا بر روی تعامل از طریق تصاویر، فیلم ها، لیست‌های پخش Spotify و پست‌های وبلاگ تمرکز دارد.

بازاریابی محتوا باید علاقه به نام تجاری شما را تحریک کند و مشتریان را در مورد محصولات و پیام شما هیجان زده کند. این امر به ایجاد اعتماد بین برند و کاربر کمک می‌کند و به دنبال ایجاد روابط پایدار و مثمرثمر است. در حالی که بازاریابی دیجیتال مشتری را به برند شما معرفی می‌کند، یک بازاریابی محتوایی موفق، باید او را علاقه‌مند کرده و کاربران را به طرفداران همیشگی تبدیل کند.

برندینگ

9. بازاریابی تأثیرگذار یا همان اینفلوئنسر در دیجیتال برندینگ

بازاریابی اینفلوئنسر نوعی بازاریابی است که با استفاده از افرادی تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود که در مورد نام تجاری و کسب و کار شما پست می‌گذارند.

شما به جای بازاریابی مستقیم به یک گروه از مصرف کنندگان پیام برند خود را در اختیار یک ستاره رسانه‌های اجتماعی قرار می‌دهید که خبر را برای شما پخش کند. طبق یک مطالعه، بیش از ۸۰ درصد بازاریابان جهانی در سال ۲۰۱۵ کمپین‌های تأثیرگذار را راه اندازی کردند.

روند کار کاملاً ساده است: با اینفلوئنسر ارتباط برقرار کنید و به آن‌ها یک هزینه یا کمیسیون تعیین شده بپردازید تا در مورد نام تجاری شما با فالورهایشان صحبت کنند. اکثر اینفلوئنسرها با ایجاد اطمینان در طول زمان، توسط شبکه‌های خود قابل اعتماد هستند و می‌توانند برند تجاری شما را با قابلیت تجدیدپذیری تزریق کنند.

بازاریابی وقتی در دست یک فرد واقعی باشد (حتی اگر آن شخص برای صحبت در مورد محصول به او پول داده شود) احساس ارگانیک‌تری می‌دهد. اینفلوئنسرها نیز به طور معمول محتوای خود را ایجاد می‌کنند بنابراین پست‌های پشتیبانی شده با ظاهر پست‌های موجود در صفحات آن‌ها همسو می‌شوند.

توجه داشته باشید اینفلوئنسرهایی که انتخاب می‌کنید باید با سبک دیجیتال برندینگ شما همسو باشند. شما نمی‌خواهید برای فروش مخلوط کن خود یک اینفلوئنسر تناسب اندام استخدام کنید.

از آن جا که اینفلوئنسرها انسان هستند ممکن است دارای دیدگاه‌هایی باشند که با اصل و اعتقاد برند شما مطابقت نداشته باشد و این می‌تواند اعتبار هر دو طرف را خدشه دار کند. بنابراین با دقت او را انتخاب کرده و صحبت در مورد همه جنبه‌های محصول خود را به روشنی برای او تعریف کنید.

جمع‌بندی

دیجیتال برندینگ در دنیای پیشرفته امروز رمز موفقیت هر برند و کسب و کار تجاری است. با راه اندازی نام برند، لوگو و شعار تبلیغاتی خود که هم راستا با نوع کسب و کار شماست و پس از آن با برندسازی دیجیتال از طریق وب سایت، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و… مسیر پیشرفت تجاری خود را هموار کنید.

تمام این موارد در دیجیتال مارکتینگ دارای مراحل و اطلاعات کلیدی و هوشمندانه است که با جزئیاتی که در این مقاله نوشته شده است می‌توانید به آسانی آن‌ها را درک و سپس به کار گیرید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره