20 دلیل که منجر به شکست استارتاپ شما خواهد شد

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

شکست استارتاپ ها

استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپای بسیاری هستند که هر روزه شروع به فعالیت می‌کنند؛ اما موضوعی که وجود دارد، این است که تنها برخی از آن‌ها می‌توانند موفق شوند و درصد بالایی از آن‌ها با شکست مواجه می‌شوند.

در واقع باید گفت شکست استارتاپ ها و کسب و کارهای تازه، جزئی از روند کاری و فعالیت آن‌ها به حساب می‌آید؛ به طوری که امکان دارد یک استارتاپ بزرگ و موفق نیز با اشتباهی هر چند کوچک چنین چیزی را تجربه کند.

حال سوال اصلی این است که چه دلایلی به چنین شکستی منجر می‌شوند و چگونه باید از چنین مشکلی جلوگیری کرد؟ از همین جهت تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی 20 مورد از دلایلی که به شکست استارتاپ ها منجر می‌شوند، بپردازیم تا شما هم با آن‌ها آشنا شوید.

1: بی‌توجهی به نیاز بازار

یکی از موضوعاتی که می‌تواند موفقیت استارتاپ‌ها را به همراه داشته باشد، توجه و بررسی نیاز بازار است. برای مثال شما باید برای تولید یک محصول و ارائه آن به بازار، تحقیق کنید که آیا بازار به محصول شما نیاز دارد یا نه؟ اگر ارائه شود خریدار دارد یا خیر؟

پاسخ به این دست از سوال‌ها می‌تواند به شما کمک کند که مسیر موفقیت را به راحتی طی کنید؛ حال اگر چنین تحقیق و بررسی صورت نگیرد و صاحب یک کسب و کار بدون توجه به بازار، محصول و کالایی را به بازار عرضه دهد، با شکست مواجه خواهد شد. از همین جهت توصیه می‌شود پیش از تولید یک محصول، بررسی‌های لازم را انجام دهید.

2: پیش آمد مشکلات مالی

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌تواند شکست استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا را به همراه داشته باشد، پیش آمدن مشکلات مالی است. بدون شک برای کسب و کارهای تازه راه‌اندازی شده، هیچ چیز بیشتر از زمان و سرمایه اهمیت نخواهد داشت؛ بنابراین باید بهترین تصمیم‌ها و برنامه‌ریزی‌ها صورت گیرد تا یک کسب و کار با این دست از مشکلات روبه‌رو نشود.

بدون شک یک فرد تازه‌کار اطلاعات کافی و جامع در رابطه با مسائل مالی ندارد و نمی‌دانید که باید چگونه در رابطه با این موضوع برنامه‌ریزی کنید؛ از همین جهت اگر سرمایه‌ای کافی در اختیار چنین فردی قرار گیرد، بازهم نمی‌تواند از آن استفاده درستی داشته باشد و به احتمال خیلی زیاد شکست خواهد خورد.

با توجه به این موضوعات توصیه می‌شود از ابتدای شروع کار برای خود برنامه‌ریزی را در جهت امور مالی انجام دهید و از افرادی که در این زمینه مهارت دارند، کمک بگیرید تا مشکلی برای شما و کسب‌وکارتان پیش نیاید.

3: تشکیل تیم به شکل اشتباه

بدون شک برای راه‌اندازی یک استارتاپ به یک تیم و گروه نیاز است و طبق آمار حدود 23 درصد از استارتاپ ها در این موضوع اشتباه می‌کنند و با انتخاب افراد اشتباه، شکست خود را رقم می‌زنند؛ بنابراین اگر تصمیم دارید گروهی را برای خود انتخاب کنید، به تمام مسائل مربوط به آن نگاه کنید؛ برای مثال اعضایی را برگزینید که از لحاظ فکری، روحی و … به یک‌دیگر شبیه باشند و بتوانند در کنار یک‌دیگر به فعالیت بپردازند.

توجه داشته باشید که بسیاری از استارتاپ‌ها به دلیل عدم وجود هماهنگی میان اعضای تیم خود با شکست مواجه شده‌اند و از همین جهت توجه به چنین موضوعی بسیار حائز اهمیت است.

4: عدم توانایی در برابر رقبا

یکی از دلایلی که در بسیار از مواقع عامل شکست یک استارتاپ معرفی شده است را می‌توان عدم شناخته کافی رقبا در نظر گرفت. توجه داشته باشید که امروزه کمتر محصولی پیدا می‌شود که رقیب نداشته باشد و بدون شک مشابه آن در بازار دیده خواهد شد؛ بنابراین فکر نکنید محصول شما تک و بدون رقیب است و نیازی به سنجیدن شرایط نیست.

 به رقیب‌های خود و آن‌ها که زمینه کاری مشابه شما دارند، توجه داشته باشید و بررسی‌های لازم را به صورت کامل انجام دهید. در این بررسی به دلایل موفقیت یا شکست رقیب نیز توجه کنید و ریزبینانه آن‌ها را تحت نظر بگیرید. انجام این کار سبب می‌شود مسیر موفقیت برای شما هموار شود و در مسیر درستی قرار گیرید.

5: عدم تجربه کافی در قیمت‌ گذاری

طبق آماری که به دست آماده، 18 درصد از استارتاپ‌ها تجربه کافی برای قیمت‌گذاری محصولات خود را ندارند و به صورت اشتباه قیمت محصولات خود را تعیین می‌کند.

حال این قیمت‌گذاری می‌تواند کم‌تر از حد معمول و یا برعکس بیشتر از حد معمول باشد. توجه داشته باشید که در بازار نوسان‌های بسیاری وجود دارد و قیمت محصولات بالا و پایین می‌شوند و این امر کاملا طبیعی به نظر می‌رسد؛ اما موضوعی که وجود دارد، این است که باید محصولات خود را به درستی قیمت‌گذاری کنید تا چنین نوسان‌هایی به ضرر شما تمام نشوند.

برای قیمت‌گذاری درست و مناسب، باید تمام هزینه‌هایی که برای تولید یک محصول خرج شده را در نظر بگیرید و سپس درصد سودی را نیز به آن تعلق دهید و سپس قیمت نهایی محصول را تعیین کنید. البته توجه داشته باشید که برای این کار، می‌توانید از افراد ماهر در این زمینه نیز کمک بگیرید تا به درستی قیمت واقعی محصول مشخص شود.

دقت داشته باشید که تعیین قیمت خیلی پایین یا خیلی بالا به ضرر شما خواهد بود؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید با قیمت پایین مشتری‌های بیشتری جذب خواهید کرد یا با قیمت بالا سود بیشتری به دست خواهید آورد، باید گفت این فکر کاملا اشتباه است و تنها ضرر و زیان زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

6: ارائه محصول بی کیفیت به بازار

17 درصد از استارتاپ هایی که در زمینه خود با شکست مواجه می‌شوند، محصول بی کیفیت به بازار ارائه داده‌اند. این دست از افراد در روند تولید محصول مورد نظر خود از مواد بی کیفیت استفاده کرده‌اند و آن را به بازار ارائه کرده‌اند؛ اما پس از مدتی محصول آن‌ها در بازار شکست خورده و سبب شکست استارتاپ نیز شده است.

از همین جهت توصیه می‌شود برای کیفیت محصول خود از هیچ موضوعی نگذرید و تمام اصول را رعایت کنید. همچنین باید پیش از ارائه محصول به بازار کیفیت نهایی آن را مورد بررسی قرار دهید و در صورت مطمئن شدن آن را وارد بازار کنید.

7: عدم توجه به مدل کسب و کار

عدم موفقیت استارتاپ ها

منظور از مدل کسب و کار، انجام برنامه‌ریزی برای روند کار است. شما باید پیش از آن که استارتاپ خود را راه‌اندازی کنید، طرح و برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید؛ یعنی بدانید که تصمیم دارید چه کاری را در چه جهتی و در چه زمانی انجام دهید. دقت داشته باشید که اگر شما چنین برنامه‌ریزی را انجام ندهید، با شکست مواجه خواهید شد.

با این اوصاف توصیه می‌شود به تمام مسائل توجه داشته باشید و بر اساس آن‌ها برنامه‌ریزی درستی را انجام دهید تا در طول فعالیت و کار خود شکست نخورید.

8: انجام بازاریابی ضعیف

شرایطی را تصور کنید که یک استارتاپ کسب و کار خود را به بهترین شکل راه‌اندازی کرده و محصول با کیفیتی را نیز در اختیار دارد؛ اما به دلیل انجام بازاریابی ضعیف نتوانسته محصول خود را به خوبی بفروشد و از همین جهت با شکست مواجه شده است. با توجه به این موضوع توصیه می‌شود برای موفقیت در این راستا از بازاریاب کار بلد استفاده کنید تا تاثیر آن را بر فروش و کسب و کار خود ببینید.

طبق آمار 14 درصد از شکست استارتاپ‌ها به دلیل بازاریابی ضعیف بوده است و اگر شما می‌خواهید جزو این 14 درصد نباشید، باید به بهترین شکل بازاریابی مربوط به کسب و کار خود را انجام دهید.

9: عدم توجه به بازخورد مشتری ‌ها

توجه به بازخورد مشتری‌ها می‌تواند به شما کمک کند که تا نقاط ضعف و قوت فعالیت خود را شناسایی کنید. بسیاری از افراد که کسب و کار خود را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اند، نسبت به نظر مشتری‌ها بی‌توجه هستند و کار خود را به شیوه‌ای که گمان می‌کنند درست است ادامه می‌دهند؛ اما باید گفت این موضوع درست نیست و صاحب یک استارتاپ برای موفقیت به نظر مشتری‌های خود نیاز دارد.

گاهی اوقات مشتری‌ها در انتقادهایی که انجام می‌دهند، به موضوعی اشاره می‌کنند که برطرف کردن آن می‌تواند برای شما موفقیت به همراه داشته باشد؛ بنابراین نسبت به این موضوع بی‌توجه نباشید و از نظر و انتقادهایی که به کسب و کارتان می‌شود، استقبال کنید.

البته توجه داشته باشید این موضوع علاوه‌بر آن که روند کار شما را بهبود می‌دهد، سبب جذب مشتری بیشتر نیز می‌شود و می‌تواند برای شما درآمدزایی بیشتری به همراه آورد.

10: محصول خود را در زمان مناسب به بازار ارائه دهید

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند شکست یک استارتاپ را رقم زند، ارائه محصول در زمان نامناسب به بازار است. دسته‌ای از استارتاپ ها محصول خود را زودتر از آنچه باید وارد بازار می‌کنند و دسته‌ای دیگر دیرتر. دقت داشته باشید ارائه محصول به بازار در زمان مناسب اهمیت بالایی دارد و می‌تواند برای شما مسیر موفقیت را به هموار کند.

از همین جهت توصیه می‌شود بررسی‌های لازم را انجام دهید و اگر شرایط مناسب بود محصول مورد نظر را به بازار عرضه کنید.

11: عدم تمرکز کافی

13 درصد از استارتاپ‌ها که در مسیر شغلی خود با شکست مواجه می‌شوند، تمرکز خود را از دست داده‌اند. دقت داشته باشید که برای راه‌اندازی یک استارتاپ علاوه‌بر پول و زمان به تمرکز کافی نیز احتیاج است و اگر صاحب یک استارتاپ تمرکز خود را از دست دهد از مسیر خود منحرف می‌شود و در نتیجه تنها چیزی که به دست خواهد آورد، شکست خواهد بود.

با این اوصاف اگر می‌خواهید موفق شوید، توصیه می‌شود تمام حواس و تمرکز خود را بر موفقیت‌تان بگذارید.

12: نداشتن رابطه خوب و صمیمی با تیم و گروه

همان‌طور که در دلایل قبل گفته شد، داشتن یک تیم خوب می‌تواند برای شما موفقیت چشمگیری را به همراه داشته باشد؛ اما باید متذکر شد که داشتن رابطه خوب با تیم نیز اهمیت بسیاری دارد.

سعی کنید با اعضای گروه خود رابطه صمیمی و دوستانه داشته باشید تا آن‌ها از حرف‌های شما شنوایی داشته باشند. دقت داشته باشید که با اختلاف و ناهماهنگی کار پیش نخواهد رفت و تنها چیزی که برای شما باقی خواهد ماند شکست است.

از همین جهت توصیه می‌شود همدلی اعضای تیم را تقویت کنید تا آن‌ها با تمام وجود و از روی علاقه کارهای لازم را انجام دهند.

13: از تغییر نترسید و انعطاف ‌پذیر باشید

بسیاری از استارتاپ‌هایی که شکست ‌خورده‌اند می‌دانسته‌اند مسیر را به اشتباه طی می‌کنند، اما ترسیده‌اند و راه اشتباه را ادامه داده‌اند، در حالی که اگر آن‌ها جلوی اشتباه خود را می‌گرفتند به چنین سرنوشتی مواجه نمی‌شدند.

شما نیز به عنوان یک صاحب استارتاپ به این موضوع توجه داشته باشید و اگر حس کردید که مسیر به درستی طی نمی‌شود، جلوی آن را بگیرید و تغییرات لازم را انجام دید. در غیر این صورت آینده‌ای جز شکست نخواهید داشت.

14: پشتکار و اشتیاق خود را از دست ندهید

بسیاری از افراد در ابتدای کار اشتیاق و پشتکار بالایی برای انجام کار دارند و مدام در تلاش هستند که موفق شوند، اما با گذشت زمان و مواجه با شکست این حس خود را از دست می‌دهند و فکر می‌کنند که نمی‌توانند موفق شوند.

استارتاپ ها

این فکر تاثیر خود را می‌گذارد و روند فعالیت را به گونه‌ای پیش می‌برد که صاحب آن استارتاپ در مسیر خود شکست می‌خورد؛ در حالی که اگر شما به دیگر افرادی که موفق شده‌اند نگاه کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها نیز شکست‌های بسیاری را تجربه کرده‌اند.

لازم است که بدانید شکست امری طبیعی در دوران فعالیت شما خواهد بود و تنها کاری که شما باید انجام دهید، برگشت قوی به میدان است. شما باید با امید و انگیزه بیشتر پس از شکست بلند شوید و گام‌های بعدی برای رسیدن به موفقیت را یکی‌یکی طی کنید.

15: بیش از حد خودتان را خسته نکنید

تلاش و پشتکار از جمله مواردی هستند که می‌توانند شما را در مسیر موفقیت یاری کنند، اما توجه داشته باشید که این موضوع به معنای خسته کردن خودتان نیست.

یادتان باشد که مسیر پیش روی شما یک مسیر طولانی است که در زمان طی کردن آن با چالش‌های گوناگونی مواجه می‌شوید؛ بنابراین سعی کنید انرژی خود را به درستی تقسیم کنید تا بتوانید از پس چالش‌های گوناگونی که در مسیرتان قرار دارد، بربیایید.

برای آن که بتوانید چنین موضوعی را تحت کنترل بگیرید، توصیه می‌شود برنامه‌ریزی مناسب و قوی انجام دهید و امور خود را طبق اصول پیش ببرید. اگر شما این کار را انجام دهید، انرژی خود را به خوبی تقسیم کرده‌اید و توانسته‌اید شرایط را به خوبی مدیریت کنید.

16: عدم توجه به موقعیت جغرافیایی

شاید برایتان عجیب باشد که موقعیت جغرافیایی نیز بر کسب و کارتان تاثیر بگذارد، اما باید گفت واقعا این چنین است و موقعیت جغرافیایی نیز بر شکست و پیروزی شما اثر دارد. باید متذکر شد که تأثیرگذاری چنین موضوعی از جوانب مختلف قابل بررسی خواهد بود.

برای مثال می‌توان به استخدام کارمندهایی از نقاط گوناگون اشاره کرد. این موضوع می‌تواند برای شما مزیت‌های بسیاری را به همراه داشت و شرایط را برای شما آسان کند؛ بنابراین اگر می‌خواهید مسیر موفقیت را به درستی طی کنید، در تیم خود از کارمندهایی استفاده کنید که به چند منطقه جغرافیایی تعلق دارند.

17: بی‌توجهی به جذب سرمایه ‌گذار

برای راه‌اندازی یک کسب و کار و استارتاپ به سرمایه‌ گذار و اسپانسر نیاز است. شما باید کسب و کار خود را به گونه‌ای معرفی کنید که افراد به حمایت از شما بپردازند.

حال بسیاری از صاحبان کسب و کار به چنین موضوعی بی‌توجه هستند و از همین جهت حمایت سرمایه‌ گذاران را از دست می‌دهند. دقت داشته باشید که این مشکل، موضوعات دیگری را به همراه دارد که می‌توان به مشکلات مالی اشاره کرد.

18: عدم علاقه به حوزه فعالیت

یکی از موضوعاتی که می‌تواند زمینه شکست را برای شما به همراه داشته باشد، عدم علاقه به حوزه‌ای است که در آن فعالیت دارید. طبق آمار به دست آمده، 9 درصد از کسب و کارهایی که شکست‌خورده‌اند، به فعالیت خود علاقه نداشته‌اند و از همین جهت نتوانسته‌اند موفق شوند.

با این توضیحات توصیه می‌شود پیش از انتخاب حوزه فعالیت خود مطمئن شوید که علاقه کافی به شغل انتخابی را دارید.

19: تغییر استراتژی به شکل اشتباه

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند طول عمر یک استارتاپ را تعیین کند، استراتژی انتخاب برای فعالیت است. منظور از استراتژی را با یک مثال برای شما توضیح خواهیم داد تا درک درستی پیدا کنید. برای مثال شرایطی را تصور کنید که شما یک محصول را به بازار ارائه داده‌اید، ولی نتیجه دلخواه خود را به دست نیاورده‌اید.

در چنین شرایطی باید استراتژی قبل را تغییر دهید تا در مسیر موفقیت قرار گیرد. البته توجه داشته باشید که استراتژی‌ها را به درستی و بر اساس منطق انتخاب کنید تا دیگر مشکلی برای شما پیش نیاید.

20: بی ‌توجهی به چالش ‌های حقوقی

از جمله مسائلی که به احتمال زیاد با آن مواجه می‌شوید، انواع گوناگون از چالش‌های حقوقی است. این چالش‌ها عموما یک مانع برای کسب و کار به حساب می‌آیند که صاحبان کسب و کارها را به ستوه آورده‌اند. از همین جهت بسیاری از افراد به آن‌ها بی‌توجهی می‌کنند.

باید متذکر شد که چنین موضوعی نیز مشکل‌ساز خواهد بود و می‌تواند استارتاپ شما را با شکست مواجه کند؛ بنابراین به مسائل حقوقی توجه داشته باشید و سعی کنید آن‌ها را به بهترین شکل برطرف سازید.

جمع ‌بندی

اگر شما به 20 دلیلی که سبب شکست یک استارتاپ می‌شوند توجه داشته باشید و از انجام آن‌ها خودداری کنید، شکست نخواهید خورد. در آخر امیدواریم این نکات برای شما مناسب بوده باشند و بتوانید از آن‌ها بهترین استفاده را ببرید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره