چگونه مکان خود را در گوگل مپ ثبت کنیم؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

ثبت سایت در نقشه گوگل

ثبت کردن مکان در گوگل مپ یکی از مهم­ترین استراتژی­ هایی است که می­تواند یک کسب­ و­کار را رونق دهد. در­ واقع ثبت کردن مکان در Google map این امتیاز را برای فرد فراهم می­‌کند که بدون داشتن وب­سایت و در عین حال با اطلاعات مفید مانند نشانی، شماره تلفن و برخی جزئیات در نتایج گوگل نشان داده­ شود.

شایان ذکر است که Google به منظور بهبود و توسعه انواع بیزینس ­ها و کسب ­و­کار­ها در سراسر دنیا، ابزار­های بسیار مهمی را طراحی کرده و در اختیار همه کاربران قرار داده است.

برخی افراد برای بهبود شرایط خود و افزایش نرخ فروش، همگام با پیشرفت تکنولوژی حرکت کرده و از همه ابزار­های در دسترس استفاده می­‌کنند. یکی از بهترین و پرکاردبرد­ترین ابزار­های گوگل که توسط عموم مردم جهت ثبت مکان استفاده می‌­شود، گوگل مپ است.

باید به این نکته توجه داشت که استاندارد ­ترین و اصولی­ ترین راه به­ منظور ثبت مکان و موقعیت، بهره ­گیری از سرویس Google my business است.

اما متاسفانه این سرویس همانند بسیاری از خدمات و قابلیت ­های گوگل برای کاربران ایرانی تحریم بوده و نمی­توان از آن استفاده کرد. البته با توجه به بررسی ­ها صورت گرفته، سرویس گوگل مپ یا همان Google map بهترین گزینه و سرویس جایگزین در نظر گرفته می­شود.

با توجه به اهمیت این موضوع، ما در ادامه این مطلب به آموزش نحوه ثبت مکان در گوگل مپ و دیگر موارد مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

بررسی اهمیت و مزایای آدرس در گوگل مپ

بدون ­شک تجربه این را داشته ­اید که به هنگام جست­و­جو کردن یک فروشگاه یا مکان خاص در گوگل، با نتایجی مواجه شوید که از نظر موقعیت جغرافیای به شما بسیار نزدیک است.

البته این حالت در تنها زمانی رخ می‌­دهد که گوگل بتواند موقعیت مکان شما را از طریق گوشی یا آی­پی لپتاپ یا کامپیوتر تشخیص دهد. در­واقع نتایجی در اختیار کاربر قرار داده می‌­شود که از به او نزدیک بوده و می‌­تواند نیاز او از جست­و­جو را رفع کند.

با توجه به موارد ذکر شده، می­توان به این نتیجه رسید که اگر فرد فروشگاه، مغازه و سرویس خود را در گوگل مپ ثبت کند، کاربران و مشتریان خواهند توانست هنگام جست­و­جو در میان نتایج گوگل و در نقشه گوگل، به آدرس شما به همراه دیگر اطلاعاتی که ثبت کرده­ اید، برخورد کنند.

حائز اهمیت است بدانید که آدرس و لوکیشن شما در برنامه و سایت Google Maps نیز برای کاربران نشان داده خواهد شد که می‌­تواند در  پیشرفت کسب ­وکار شما و تبدیل شده به یک برند یا نام مطرح در یک منطقه یا شهر تاثیر به‌سزایی بگذارد.

اطلاعات که در اختیار کاربران قرار داده خواهد شد، عبارت­ند از:

 • نام مکان، بیزینس یا محل کسب ­و­کار
 • عکس ­هایی از قسمت­ بیرونی و داخلی محل مورد­نظر
 • آدرس وب­سایت و شماره تلفن
 • ساعت کاری؛ روز­های کاری
 • مسیر­های دسترسی و مسیریابی مکان مورد­نظر
 • نمایش دادن Location روی نقشه
 • قابلیت بهره ­گیری از عکس­ های 360 درجه گوگل
 • امکان خواندن و بررسی نظرات مردم درباره این مکان

با استناد بر بررسی­ های انجام شده، یکی از الگوریتم ­های پراهمیت گوگل که تحت عنوان الگوریتم کبوتر شناخته می­‌شود به منظور کمک به بهبود و پیشرفت بیزینس ­ها و کسب­ و­کار­ها این امکان را به وجود آورده تا نتایج گوگل برای جست­و­جوی یک کلمه­ کلیدی یکسان در شهر­ها، کشور­ها و موقعیت­ های جغرافیایی مختلف به صورت متفاوت و مرتبط با نیاز و هدف کاربران نمایش داده شود.

در حالت کلی افزودن مکان و لوکیشن خود به Google Map تا حدی به کسب­ و­کار شما کمک کرده و باعث افزایش اعتبار و شهرت شما در بستر اینترنت خواهد شد.

البته باید به این نکته توجه داشت ­که، استفاده از این سرویس درصورت داشتن وب­ سایت، می­تواند در رتبه بندی و بهبود سئو سایت تاثیر قابل­ توجهی اعمال کند.

آموزش نحوه ثبت کردن مکان در گوگل مپ

ثبت سایت در گوگل مپ

افرادی که قصد دارند، آدرس و لوکیشن خود را در گوگل مپ ثبت کنند باید به این نکته توجه کنند که روش انجام این کار در گوشی موبایل و دسکتاپ یکسان، رایگان و بدون تفاوت است. در ادامه به صورت گام به گام به توضیح این موضوع پرداخته ­ایم.

1-برای شروع کار باید در وهله اول از طریق اکانت گوگ خود به سایت https://www.google.com/maps یا همان گوگل مپ وارد شوید.

2- اکنون در قسمت چپ، نوار را باز کنید. در قسمت Search Google Maps نام منطقه را تعیین کنید. (شایان ذکر است که با توجه به تغییرات صورت گرفته در گوگل مپ، توصیه می‌­شود از زبان فارسی برای نوشتن اطلاعات استفاده کنید.

البته در­صورت استفاده از زبان انگلیسی برای وارد کردن اطلاعات و ثبت آدرس نیز هیچ مشکلی رخ نمی­دهد. بعد از باز شدن نقشه از سمت چپ، باید به جست­و­جوی شهر، آدرس و محلی که بیزینس شما در آن قرار دارد بپردازید.)

3- اکنون از میان گزینه­ ها، آدرس ­ها و مواردی که مشاهده می­‌کنید، باید گزینه مناسب را برگزینید.

4- بعد از انجام دادن جست­و­جو و انتخاب عبارت­ مناسب، در کنار عبارت مورد­نظر باید روی منوی کشویی کلیک کرده و از میان گزینه ­هایی که در انتها قرار دارند، add a missing place را برگزینید. اکنون یک صفحه به همراه فرم باز خواهد شد که باید آن را پر کنید.

5- در این صفحه، در قسمت Name طبیعتاً باید نام محلی که می‌­خواهد در گوگل ثبت کنید را تایپ نمایید. در قسمت دوم، باید از میان دسته­ بندی­ها یا همان Category اطلاعات درست را با دقت و حوصله وارد نمایید.

 • نام شرکت، مجموعه یا محلی که در آن فعالیت می‌­­کنید را در قسمت Name وارد کنید.
 • در بخش دوم که همان Category است باید عنوان صنف را وارد کنید.
 • در بخش سوم، آدرس و لوکیشنی که انتخاب کرده ­اید، را مشاهده خواهید نمود.

نکته مهم: اگر قصد دارید که آدرس را تغییر دهید، فقط کافی است که روی نشانگر قرمز کلیک نمایید و در خود قسمت location یا همان آدرس تغییری اعمال نکنید. در ادامه خواهید توانست با جا­ به ­جا کردن نشانگر قرمز رنگ، محل یا آدرس مورد­نظرتان را انتخاب کرده کنید و سپس باید روی گزینه Done کلیک کنید.

نکته مهم: حائز اهمیت است بدانید که در این بخش باید تصویر را تا جایی که همه­ چیز شفاف شود به جلو کشیده و روی آن زوم کنید. سپس نشانگر را دقیقاً روی نقطه ­ای که شرکت یا محل کار شما در آن قرار دارد، بگذارید تا بدین ترتیب گوگل به صورت اتوماتیک و دقیق آدرس را تعیین کند. به این نکته بسیار مهم دقت کنید که آدرس تعیین شده از سوی خود گوگل را به هیچ عنوان دستکاری نکنید.

اکنون به صفحه ­ای که دارای فرم اطلاعات بود، بازگردید. بعد از اطمینان حاصل کردن از آدرس و لوکیشن، به چک کردن قسمت within location بپردازید. اگر مکان مورد­نظر شما از قبل با عنوان و نام دیگری ثبت شده است، به تغییر آن اقدام کنید؛ اگر این مورد خالی بود هیچ تغییر در آن اعمال نکنید.

6- در ادامه همان فرم اطلاعات، در قسمت add phones, hours, website, opening dates and photos باید اطلاعاتی از قبیل شماره تماس، ساعات کار، وب­ سایت و تصاویر را وارد کنید. البته برای اعمال کردن تمامی موارد ذکر شده باید در مقابل این گزینه روی فلش باز­شونده کلیک کنید تا بدین شکل فرم گسترده ­تر شود.

7- در فرم گسترش یافته در بخش add hours باید روز­های کاری و ساعت کاری را ثبت کنید. البته می‌­توانید از با افزودن تصویری از جزئیات ساعت و روز­های کاری، فریند تکمیل کردن اطلاعات را بر­عهده ربات بگذارید. اما در این حالت امکان بروز خطا بالا است. بعد از وارد کردن موارد ذکر شده، روی گزینه Done کلیک کنید.

google map

8- در گزینه یا بخش contact باید شماره تماس خود یا محل کار را وارد کنید. در صورت داشتن وب ­سایت برای زمینه ­کاری یا محل مورد ­نظر، می­‌توانید آن را در قسمت website تایپ کنید. شایان ذکر است که باید شماره تماس را به همراه کد ایران و سپس کد شهر بنویسید.

گزینه opening data برای اعمل کردن تاریخ بازگشایی در نظر گرفته شده است. در­صورت نداشتن اطلاعات یا تمایل برای نوشتن آن می­توانید گزینه I don’t know را برگزینید تا بدین شکل اعلام بی­اطلاعی کنید.

توجه کنید که در بخش پایانی می‌­توانید عکس یا تصویری از محل مورد نظر آپلود نمایید تا افراد بتوانند با دیدن آن درک بهتر و اطلاعات بیشتری از مکان شما بدست بیاورند. در نهایت، روی گزینه send کلیک کنید.

بعد از اتمام تمامی این مراحل، در این قسمت یک پیام قدردانی از طرق گوگل مپ با محتوای ” بعد از اتمام بررسی پیشنهاد شما، ایمیلی به شما فرستاده خواهد شد” خواهید دید. روی گزینه Done کلیک نمایید. بررسی و ارسال ایمیل از سوی گوگل ممکن است بعد از چند دقیقه، چند ساعت و یا حتی چند روز انجام شود.

برای پیگیری از وضعیت ثبت مکان در گوگل مپ باید چه اقداماتی انجام شود؟

بعد از ثبت آدرس و وارد کردن همه اطلاعات و جزئیات ضروری می‌­توانید برای بررسی وضعیت، با همان اکانت گوگلی که مراحل ثبت را گذرانده ­اید به گوگل مپ وارد شوید و در سمت چپ روی گزینه ­ای که به شکل 3 خط است، کلیک نمایید.

اکنون گزینه your condition را برگزینید.

با انتخب این مورد، چندین تب برای شما نمایان خواهد شد؛ شما در قسمت Edite می­توانید از وضعیت تایید خود آگاه شوید.

در این قسمت ممکن است که با 3 گزینه زیر مواجه شوید:

 • Pending: در انتظار
 • Approved: تایید شده
 • Not approved: تایید نشده

در صورتی که با گزینه Pending مواجه شدید، باید همچنان منتظر بمانید، چرا که گوگل همچنان در حال بررسی درخواست شما است. گزینه Approve به این معناست که درخواست شما برای ثبت آدرس پذیرفته شده و مکان شما در گوگل مپ ثبت شده است.

گزینه Not approved یعنی در­خواست شما برای ثبت آدرس یا مکان از سمت گوگل رد شده است. این امر می‌­تواند تحت تاثیر موارد مختلفی مانند اشتباه بودن اطلاعات، تایید نشدن آدرس شما از سوی کاربران، پایین بودن میزان امتیاز اکانت شما و … رخ دهد.

البته اگر از درستی آدرس، اطلاعات و جزئیاتی که وارد کرده ­اید، اطمینان دارید، بهتر است که مجدداً فرایند ثبت آدرس را از همان مرحله اول انجام دهید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره