تفاوت درگاه واسط و درگاه بانکی مستقیم چیست؟ | ویترین سافت

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 10 دقیقه دیدگاهها

درگاه بانکی واسط و مستقیم

یکی از ضروریات هر فروشگاه اینترنتی، داشتن درگاه پرداخت است. وقتی درگاه پرداخت نباشد، طبیعتاً راهی برای تسویه اقلام خریداری شده از فروشگاه وجود نخواهد داشت. بنابراین هر فروشگاه اینترنتی که در سطح وب راه‌اندازی می‌شود، بسته به زمینه و گستره کاری خود به یک یا چند درگاه پرداخت نیاز دارد.

درگاه‌های پرداخت به دو صورت «درگاه مستقیم پرداخت» و «درگاه واسط پرداخت» وجود دارند. ممکن است شما به تازگی تصمیم به راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین گرفته باشید و در پی این باشید که بدانید کدام‌یک از درگاه‌های مستقیم و واسط برای فروشگاه شما بهتر هستند.

برای رسیدن به این مهم، باید تفاوت میان درگاه واسط و درگاه بانکی مستقیم در فروشگاه اینترنتی را بررسی کنیم.در ادامه این مقاله از ویترین سافت به‌صورت کامل این تفاوت‌ها را بیان خواهیم کرد. پس با ما همراه شوید.

درگاه مستقیم بانکی چیست؟

درگاه مستقیم بانکی «Payment Service Provider» به اختصار «PSP» به شرکت‌ها و نهادهای رسمی گفته می‌شود که امکان پرداخت اینترنتی را برای کاربران اینترنتی فراهم می‌کنند. از جمله درگاه‌های پرداخت مستقیم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • درگاه پرداخت بانک ملی
 • درگاه پرداخت بانک پاسارگاد
 • درگاه پرداخت بانک پارسیان
 • درگاه پرداخت بانک سامان
 • درگاه پرداخت بانک ملت
 • درگاه پرداخت الکترونیک ایران کیش
 • شرکت فن آوا کارت
 • شرکت پرداخت نوین آرین
 • شرکت آسان پرداخت پرشین

موارد نامبرده جزء معتبرترین درگاه‌های پرداخت مستقیم هستند که بیشتر آن‌ها توسط بانک‌های رسمی کشور ارائه شده‌اند. این نوع پرداخت از اعتبار و امنیت بالایی برخودار است.

وقتی شما از این نوع درگاه پرداخت برای وب سایت فروشگاهی خود استفاده کنید، مشتری پس از انتخاب محصول، به درگاه پرداخت مستقیم انتخابی شما وصل می‌شود.

آن‌گاه با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود، فرآیند خرید و تسویه را انجام می‌دهد. آن‌گاه شرکت درگاه پرداخت، وجه را به حساب شخصی شما که به درگاه پرداخت متصل شده، واریز می‌نماید.

درگاه واسط بانکی چیست؟

درگاه واسط بانکی را می‌توان «درگاه پرداخت غیرمستقیم» در نظر گرفت که به «درگاه پرداخت یاری» هم مشهور هستند. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت یاری، واسط بین دریافت کننده درگاه پرداخت یا صاحب فروشگاه اینترنتی با شرکت‌ها و نهادهای ارائه کننده پرداخت مستقیم (PSP) هستند.

طبیعتاً اعتبار درگاه‌های واسط از اعتبار درگاه‌های مستقیم کمتر است؛ اما دریافت آن‌ها با سهولت بیشتری برای دارندگان فروشگاه اینترنتی صورت می‌گیرد. از جمله مهم‌ترین درگاه‌های واسط یا پرداخت‌یار می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • شرکت پرداخت‌یار زرین پال
 • شرکت پرداخت‌یار پی‌پینگ
 • شرکت پرداخت‌یار مانا تدبیر آوا تک
 • شرکت پرداخت‌یار نکست پی
 • شرکت پرداخت‌یار تجارت الکترونیک میهن ویژن
 • شرکت پرداخت‌یار حسابیت
 • شرکت پرداخت‌یار بیت‌پی
 • شرکت پرداخت‌یار پرشیاتک

موارد نامبرده، جزو شناخته‌ شده‌ترین درگاه‌های پرداخت واسط درکشورمان هستند. البته تعداد درگاه‌های واسط بسیار بیشتری هم وجود دارد که هریک برای برخی از محیط‌های پرداخت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر شما یک درگاه پرداخت واسط برای فروشگاه اینترنتی خود بگیرید؛ کاربران پس از انتخاب محصول در وب سایت شما، به درگاه پرداخت واسط متصل شده و با وارد کرد اطلاعات کارت بانکی، فرآیند تسویه و پرداخت را کامل می‌کنند. آن‌گاه وجه پرداختی به حساب شخصی که به درگاه واسط متصل کرده‌اید، واریز می‌شود.

نکته:

شیوه کارکرد کلی هر دو درگاه پرداخت مستقیم و غیرمستقیم (واسط) شبیه به هم است. در واقع، کاربر نهایی که برای پرداخت خود از این سیستم‌ها استفاده می‌کند، متوجه تفاوت چندانی نمی‌شود. اما در بطن این قضیه، تفاوت‌های مهمی بین درگاه پرداخت مستقیم و واسط وجود دارد. در ادامه به بررسی این تفاوت‌ها می‌پردازیم.

تفاوت درگاه مستقیم و درگاه واسط بانکی در چیست؟

درگاه بانکی واسط چیست

گفتیم که برای یک کاربر معمولی، تفاوت میان درگاه مستقیم و درگاه واسط پرداخت چندان مشخص نیست. اما یک کاربر حرفه‌ای می‌تواند از روی اطلاعات موجود در صفحه پرداخت و حتی گرافیک آن، به مستقیم یا واسط بودن درگاه پی ببرد. اگر بخواهیم مهم‌ترین تفاوت‌های درگاه مستقیم و درگاه واسط بانکی را بررسی کنیم، این تفاوت‌ها شامل موارد زیر خواهند بود:

 • نماد اعتماد الکترونیک «e-namad»

نماد اعتماد الکترونیک یا «اینماد» یک نشان معتبر و رسمی است که وبسایت‌ها می‌توانند برای اعتبار بخشیدن به کار خود، آن را دریافت کنند.

برای اینکه درگاه پرداخت مستقیم داشته باشیم، داشتن ای‌نماد ضروری است. این در حالی است که برای داشتن درگاه‌های واسط، اجباری برای داشتن ای‌نماد وجود ندارد. یعنی بدون داشتن ای‌نماد هم می‌توان درگاه واسط پرداخت برای فروشگاه اینترنتی دریافت کرد.

 • مدت زمان دریافت

برای دریافت درگاه مستقیم پرداخت، نیاز به صرف 2 الی 3 هفته زمان است. چراکه مدارک و مجوزهای ارائه شده باید توسط بانک‌ و PSPها بررسی و تأیید شوند. اما درگاه‌های واسط در عرض یک روز کاری فعال می‌شوند.

 • استفاده همگانی

درگاه‌های واسط پرداخت به تمامی افراد و کسب‌وکارها تعلق می‌گیرند. اما درگاه‌های مستقیم به هرفرد یا فروشگاهی داده نمی‌شود. گاهی مدارک لازم هم تحویل PSP‌ و بانک داده می‌شد، اما در نهایت، مدارک تأیید نشده و درگاه مستقیم هم تعلق نمی‌گیرد.

 • ساختار گرافیکی

ساختار گرافیکی درگاه‌های مستقیم پرداخت، بسیار ساده، اولیه و گاهاً نامرتب است. این در حالی است که درگاه‌های واسط، با ساختار گرافیکی شیک و کاربرپسند طراحی می‌شوند.  

 • پیگیری تراکنش‌ها

برای پیگیری تراکنش‌های صورت گرفته در درگاه‌های مستقیم، باید حداقل 24 ساعت از زمان تراکنش گذشته باشد. اما امکان پیگیری آنی و لحظه‌ای در اکثر درگاه‌های واسط فراهم شده است.

 • کارمزد

معمولاً استفاده از درگاه‌های پرداخت مستقیم، رایگان است (البته گاهاً در مبلغ قرارداد بانک و پذیرنده، کارمزد ناچیز و ثابتی در نظر گرفته می‌شود).

اما درگاه‌های واسط، از هر پرداختی کاربران، مقداری را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. البته درگاه‌های واسط می‌توانند امکانی را فراهم کنند که صاحبان کسب‌وکار، کارمزد تراکنش‌ها از مشتریان خود دریافت کنند. این کارمزد می‌تواند یک یا چند درصد مبلغ تراکنش باشد.

 • نحوه نصب

نصب درگاه‌های پرداخت مستقم به دانش فنی لازم نیاز دارد. اما نصب درگاه‌های واسط می‌تواند با استفاده از افزونه‌های قالب سایت و دیگر ابزارها صورت بگیرد. بنابراین می‌توان گفت که نصب درگاه واسط از درگاه مستقیم تا حدی راحت‌تر است.

 • پشتیبانی

در صورت داشتن درگاه مستقم پرداخت، هر مشکلی در روند تراکنش‌ها ایجاد شود، امکان دریافت پشتیبانی از PSPها صرفاً از طریق تماس تلفنی امکان‌پذیر است. البته گاهی این پشتیبانی با تاخیر زیاد صورت می‌گیرد. اما درگاه‌های واسط، معمولاً پشتیبانی آنی خود را به‌صورت 24 ساعته در اختیار پذیرندگان درگاه قرار می‌دهند.

 • تسویه روزانه

خوشبختانه امکان تسویه روزانه وجود پرداختی تراکنش‌های صورت گرفته در هر دو درگاه مستقیم و واسط به‌صورت روزانه صورت می‌گیرد.

 • اپلیکیشن

درگاه‌های واسط می‌توانند اپلیکیشن هم ارائه دهند تا به وسیله تلفن همراه هم بتوان از آن‌ها استفاده کرد. اما درگاه‌های مستقیم، فاقد اپلیکیشن موبایلی هستند.

 • اعلانات لحظه‌ای

درگاه‌های پرداخت مستقیم، فاقد سیستم اعلانات لحظه‌ای به کاربران است. در حالی که درگاه‌های واسط، می‌توانند اعلانات لحظه‌ای تراکنش‌ها را از طریق پیامک، اپ، بات و …. به پذیرندگان و مشتریان ارائه دهند.

 • درگاه‌های پرداخت اشتراکی

وقتی یک کسب‌وکار خاص به‌صورت اشتراکی فعالیت کنند. یعنی چند نفر با هم در یک کار شریک باشند، درگاه پرداخت واسط می‌تواند به‌صورت تسهیمی به آن‌ها داده شود. آن‌گاه مبلغ تراکنش بین شرکا تقسیم شده و هر قسمت از آن به حساب یکی از شرکا واریز خواهد شد.

 • امکانات جانبی

درگاه‌های واسط می‌توانند خدمات جانبی متنوعی را به پذیرندگان ارائه کنند. البته نوع خدمات بسته به نوع درگاه متفاوت است. اما درگاه‌های مستقیم، هیچ امکانات یا خدمات اشتراکی ندارند.

موارد فوق، جزء مهم‌ترین تفاوت‌هایی هستند که می‌توان در بررسی درگاه‌های مستقیم و غیرمستقیم به بررسی آن‌ها پرداخت. با توجه به این تفاوت‌ها می‌توان در مورد دریافت درگاه پرداخت فروشگاه آنلاین خود، تصمیم‌گیری نمایید.

کدام درگاه پرداخت برای شما مناسب‌تر است؟

درگاه بانکی مستقیم چیست

می‌بینید که تمام امتیازات برتر برای درگاه‌های واسط است و درگاه‌های مستقیم بسیار خشک و بدون امکانات هستند. پس با یک نگاه کلی به تفاوت این دو می‌توان نتیجه گرفت که درگاه‌های واسط بهتر از درگاه‌های مستقیم هستند. اما گاهی نداشتن کارمزد درگاه‌های مستقیم، افراد را ترغیب می‌کند تا تمام دردسرهای این مسیر را به جان بخرند و در نهایت درگاه مستقیم برای فروشگاه خود بگیرند.

این در حالی است که بیشتر این افراد با مشاهده پشتیبانی ضعیف درگاه‌های مستقیم و نداشتن هیچ امکانات جانبی، در نهایت می‌خواهند درگاه پرداخت خود را عوض کنند.

بهرحال تصمیم با شماست. شما می‌توانید تفاوت‌های دو درگاه پرداخت نامبرده را بارها و بارها مرور کنید و در نهایت بهترین تصمیم را در مورد انتخاب درگاه پرداخت خود اتخاذ نمایید.

آیا بدون درگاه پرداخت هم می‌توان تسویه اینترنتی انجام داد؟

گاهاً برخی از بسترهای اینترنتی برای موارد خاصی، پرداخت‌ها را به روش – کارت به کارت – انجام می‌دهند. در این‌صورت نیازی به استفاده از درگاه پرداخت نیست.

مشتری رای پرداخت وجه خود، شماره کارت صاحب فروشگاه را از خود فروشگاه می‌گیرد و پرداخت خود را اعلام می‌کند تا در نهایت، محصول موردنظر برای وی ارسال شود. اما این روش برای موارد خاص و کمیاب استفاده می‌شود. اگر تعداد مشتریان یک فروشگاه اینترنتی زیاد باشد، به هیچ وجه نمی‌توان با این روش، جوابگوی پرداختی‌ها بود.

البته با توجه به زمانبر بودن پرداخت کارت به کارت برای مشتریان، بیشتر مشتریان از خریدهای اینچنینی پشیمان می‌شوند، مگر این که جای دیگری را برای خرید خود پیدا نکنند. پس همان‌طور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم، عملاً فروش اینترنتی بدون درگاه پرداخت بی‌معنی خواهد بود!!

یک درگاه بانکی خوب، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در این مطلب از درگاه‌های پرداخت بسیاری نام بردیم. هریک از این درگاه‌ها هم تفاوت‌های جزئی در خدماتشان وجود دارد. اگر شما به دنبال انتخاب بهترین درگاه پرداخت هستید، باید این ویژگی‌ها را در نظر بگیرید:

 • اتصال همیشگی و پایدار داشته باشد
 • با سرعت بالایی بارگزاری شود
 • با تمام اسکرین‌های موبایل، تبلیت، دستکتاپ و … هماهنگی داشته باشد
 • بالای 99 درصد تراکنش‌های آن کاملاً صحیح باشند
 • پشتیبانی 24 ساعته خود را از روش‌های مختلف چت آنلاین، تماس تلفنی، تیکت و …. برای پذیرندگان فراهم کرده باشد
 • مغایرت‌ها به سرعت گزارش دهد تا تراکنش‌ها با دقت و سرعت بالاتری انجام شوند
 • امنیت بالایی داشته باشد
 • امکانات جانبی مفیدی را ارائه کرده باشد
 • کازمرد متناسبی داشته باشد

با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان بهترین درگاه واسط را به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کنید. البته اگر فروشگاه شما دارای شرایطی است که برای تراکنش‌های آن نیاز به چند درگاه پرداخت دارید، حتماً باید از درگاه‌های واسط با ویژگی‌های فوق استفاده نمایید. آن‌گاه مشتری نهایی از بین درگاه‌های مختلفی که شما برای وی قرار داده‌اید، یکی را انتخاب خواهد کرد.

برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم باید چه‌کار کنم؟

برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم لازم است تا به یکی از بانک‌های ارائه دهنده‌ی درگاه پرداخت مستقیم مراجعه کرده و مدارک لازم را تحویل دهید. مدارک لازم برای این امر شامل موارد زیر هستند:

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی صاحب کسب‌وکار آنلاین
 • ارائه مجوز شغلی معتبر (پروانه کسب یا جواز)
 • دارای شرکت ثبت شده
 • کد رهگیری ثبت‌نام مالیاتی
 • نماد اعتبار از وزارت صمت
 • حساب معرفی شده حقوقی
 • اسناد کامل مربوط به اجاره نامه ملک یا محیط فیزیکی کسب‌وکار
 • گواهی امضا (اخذ شده از دفاتر اسناد رسمی)
 • تکمیل فرم تعهدنامه رعایت الزامات استفاده از درگاه
 • نماد اعتبار الکترونیک

موارد فوق می‌تواند بسته به نوع بانک یا psp شامل موارد بیشتری باشد. این مدارک پس از تحویل نیاز به بررسی دارند. بنابراین اگر کم و کسری داشته باشند، باید آن‌ها را تکمیل نموده و دوباره برای بررسی تحویل گردد.

برای دریافت درگاه پرداخت واسط باید چه‌کار کنم؟

برای دریافت درگاه پرداخت واسط، باید وارد وبسایت رسمی درگاه موردنظر خود شوید. آن‌گاه در سایت آن درگاه ثبت نام کرده و اطلاعات خود را ثبت نمایید.

سپس باید اسکن کارت ملی و شناسنامه خود را در سایت آپلود کنید و منتظر احزار هویت باشید. وقتی اطلاعات شما در عرض چند ساعت تأیید شد، حالا می‌توانید آدرس وبسایت خود را ثبت کرده و درگاه‌تان دریافت نمایید.

می‌بینید که مسیر دریافت درگاه واسط به اندازه یک هزارم درگاه مستقیم هم سخت نیست. بهرحال اگر باز هم در مسیر احراز هویت سایت درگاه‌های واسط به مشکل خوردید، به راحتی می‌توانید با پشتیبانی قوی و 24 ساعته درگاه ارتباط گرفته و به کمک راهنمایی‌های آنان، مراحل لازم را طی نمایید.

درگاه بانکی

سخن نهایی

اصلی‌ترین ویژگی‌های ویژگی‌ها و تفاوت‌های درگاه مستقیم و غیرمستقیم پرداخت در فروشگاه‌های اینترنتی را بررسی کردیم. از هر نظر، استفاده از درگاه واسط برای افراد بهتر است. اما گاهاً نداشتن کارمزد یا کارمزد ثابت درگاه‌های مستقیم باعث می‌شود افراد به دنبال دریافت آن‌ها باشند.

اما باید در نظر گرفت که اگرچه درگاه‌های واسط، از هر تراکنش درصدی را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند، اما امکانات جانبی آن‌ها ارزش این موضوع را دارد. البته باید در نظر داشت که مقدار کارمزد درگاه‌های واسط درصدی است، اما گاهاً کارمزد ثابت درگاه‌های مستقیم روی هر مقدار تراکنش کم یا زیادی صورت می‌گیرد!!

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره