روابط عمومی و بازاریابی چه تفاوتی با هم دارند؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : دیدگاهها

تفاوت بازاریابی و روابط عمومی

در روابط عمومی افراد شاغل با رسانه‌ها و مردم ارتباط مستقیم دارند .آنها از روابط عمومی استفاده می‌کنند تا دائماً یک تصویر مثبت را به رسانه‌ها و مردم ارائه دهند.

متخصصین این شغل تلاش می‌کنند تا آنچه را لازم دارند به دست آورند و از این بابت اطمینان کامل را حاصل می کنند. در روابط عمومی شاغلان با افرادی همچون نوازندگان، بازیگران، سیاستمداران و…. ارتباط دارند.

 در مقابل این شغل بازاریابی وجود دارد که فقط  به روابطی اهمیت می‌دهند که می‌توانند به نفع آنها باشند. اما روابط عمومی و بازاریابی از نحوه‌های مختلف ارتباط زیادی با هم پیدا کردند.

این مسئله باعث شده است تا افراد عملکردهای این شغل را اشتباه بگیرند. در ادامه این مقاله با تفاوت روابط عمومی و بازاریابی آشنا می‌شویم تا صاحبان مشاغل بتوانند از آن برای ارتقای کسب و کار خود به طور موثر استفاده کنند.

روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی مجموعه‌ای از اقدامات حساب شده‌ای است که که برای برقراری ارتباط موثر میان یک سازمان با مخاطبان او انجام می‌پذیرد.  روابط عمومی عبارت است تجزیه و تحلیل اطلاعات و نظرات مدیران مختلف یک موسسه و انتقال آن به مخاطبان و تجزیه و تحلیل اطلاعات مخاطبان به طرف مقابل برای دستیابی به یک هماهنگی و همسویی در علایق و منافع.

همچنین روابط عمومی زمینه‌ای است که چهره عمومی سازمان را حفظ و بهبود می‌بخشد و واسطه‌ای میان سازمان و مردم تعریف می‌شود. در روابط عمومی هدف اصلی این است که خدمات ارائه شده در نظر عموم به بهترین نحو شکوفا شود و افراد درک بهتری از سازمان داشته باشند و سپس اعتماد آنها جلب گردد.

در توضیح دیگر تقریباً هر سازمانی که با افکار عمومی سروکار دارد و موظف به ارائه توضیحاتی از خود نزد عموم است، بخشی از روابط عمومی را به خدمت می‌گیرد.

کارکنان و شاغلان روابط عمومی روابط خود را با افرادی معطوف می‌کنند که به هم‌سازی و هماهنگی با آن‌ها بیانجامد. آن‌ها باید بدانند که چگونه شفاف و واضح صحبت کنند، بنویسند و با توضیح و تجزیه و تحلیل امور مربوطه، به رفع و رجوع مسائل بپردازند.

داشتن مهارت در چنین مواردی بسیار ضروری است، زیرا در رشته‌ای همچون روابط عمومی، ارتباط پیوسته میان سازمان و مخاطب نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

روابط عمومی درباره شهرت است. در روابط عمومی اطمینان حاصل می‌شود که سازمان مربوطه از نظر مردم شهرت خوبی داشته باشد و در صورت وجود مشکلات و شایعات، فردی که شایعات را از بین می‌برد مدیر روابط عمومی است. وظیفه او ساختن تصاویری دوست داشتنی و مطلوب از یک سازمان با داستان‌ها و مقالاتی است که در رسانه‌های مختلف و مربوطه یافت می‌شود.

صد البته که درخشش و شهرت هر سازمان بستگی به متخصص روابط عمومی آن سازمان دارد. طرز برخورد ماهرانه هر متخصص با شایعات و مشکلات و ارتقاء گام‌های خود، ارتباط مستقیمی با درخشش یک سازمان دارد.

متخصصان روابط عمومی با بررسی خواسته‌های مردم و انتقال نیازها و پیام های آن‌ها به شرکت به عموم کمک می‌کنند و این به آن معنا است که روابط عمومی فقط به نفع سازمان نیست.

همچنین بررسی رسانه‌های مختلفی که برای تفسیر سازمان‌ها به کار می‌رود نشان دهنده آن است که از نزدیک همه چیز را تحت نظر دارند.

متخصصان روابط عمومی در سازمان‌های مختلف پیشنهادات و شکایات مردم را در حین استفاده از محصول و یا خدمات آن سازمان بررسی کرده و برای بهبود کیفیت ارائه می‌دهند و پیشنهاداتی که مردم در رابطه با آن محصول دارند را بازگو می‌کنند.

در نتیجه بخش روابط عمومی هر شرکت هم برای مردم و هم برای سازمان کار می‌کند. به عبارتی دیگر مئول روابط عمومی در سازمان به عنوان نماینده‌ای از طرف مردم و همچنین در میان مردم به عنوان نماینده‌ای از طرف سازمان عمل می‌کند.

روابط عمومی در تلاش است که برداشت سازمان و مردم نسبت به یکدیگر را تغییر داده و بهبود بخشد. متخصصان موظفند که رفتار جدیدی را در درون این دو عنصر ایجاد کنند و در صورت بروز هرگونه رفتار منفی نسبت به یکدیگر آن را اصلاح نمایند.

بازاریابی چیست؟

بازاریابی چیست

بازاریابی یا مارکتینگ به مدیریت روابط در تبادلات مختلف گفته می‌شود. مارکتینگ فرایندی است که در طی آن شرکت‌های مختلف مشتریان را درگیر خود می‌کنند، با آن‌ها ارتباط قوی برقرار می‌کنند و همچنین در ازای ایجاد ارزش‌های مختلف از مشتری ارزش دریافت می‌نمایند.

با توجه به این که از بازاریابی برای جذب کردن مشتریان مختلف استفاده می‌شود، می‌توان از آن به عنوان اجزای اصلی مدیریت کسب و کار و بازرگانی یاد کرد. به عبارت دیگر بازاریابی یک نوع فرایند مدیریتی و اجتماعی است که به واسطه آن گروه‌ها و افراد از طریق ارائه و تبادل هر محصول با ارزش با دیگران آنچه را که نیاز دارند و می‌خواهند به دست می‌آورند.

در تعریف ساده، بازاریابی از بازار شروع می‌شود. پس از دریافت نیاز مشتری باید برای رفع آن اقداماتی انجام داد. مشتریان از طریق تبلیغات مختلف از وجود شما مطلع می شوند.

در ادامه بازاریاب می‌بایست اقدام به فروش محصول خود کند و پس از فروش، تحقیقاتی در رابطه با رضایت مشتری انجام دهد تا در صورت وجود نارضایتی و مشکل آن را حل کرده و خدمات خود را بهبود بخشد. برای فهم بهتر این مطالب در ادامه با تعاریف نیاز، خواسته، تقاضا و کالا آشنا می‌شویم.

 • نیاز

به احساس محرومیت هر انسان نسبت به برخورداری یک کالا یا خدمت نیاز گفته می‌شود.

 • خواسته

خواسته زمانی بوجود می‌آید که نیاز بر انسان چیره شود. خواسته‌های ما به صورت ظاهری در بازاریابی شکوفا می‌شوند و به صورت کالا یا خدمت ارائه می‌گردند. خواسته‌های ما تحت تاثیر فرهنگ و شخصیت‌مان شکل می‌گیرد.

 • تقاضا

تقاضا به معنای میل و خواست و توانایی هر فرد برای دریافت و تهیه یک کالا یا خدمت است.

 • کالا

مواد مختلف و محصولاتی که به واسطه تولیدکننده به بازار عرضه می‌شود تا در ازای دریافت پول یکی از نیازهای انسان را تامین کند کالا نام دارد. انسان به‌وسیله نیاز، خواسته و تقاضای خود به سمت کالاهای متفاوتی کشیده می‌شود.

انواع بازاریابی

به طور کلی بازاریابی‌های مختلفی وجود دارد؛ برای مثال به فروش محصولات به کسب و کارهای دیگر بازاریابی کسب و کار به کسب و کار می‌گویند. به شکلی دیگر از بازاریابی، محصول را مستقیماً به مصرف کننده‌ها می‌فروشند که به آن بازاریابی کسب و کار به مصرف‌کننده می‌گوید. همچنین بازاریابی کسب و کارها به ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی نیز یکی دیگر از روش‌های رایج بازاریابی است.

گرایش های مختلف در بازاریابی

رسیدن به روابط سودرسان در بازاریابی به گرایش یا فلسفه بازاریابی هر سازمان بستگی دارد. در گرایش بازاریابی منظور از ذهنیت، فرهنگ سازمانی یا فلسفه مدیریت کسب و کار هر شرکت است. از مهم‌ترین گرایش‌های بازاریابی می‌توان به محصول، تولید و فروش اشاره کرد.

 • محصول

در گرایش محصول ایده و ذهنیت بر این استوار است که مشتری در شرایط مساوی محصولی را خریداری کند که کیفیت بالاتری داشته باشد. بهبود مستمر با چنین ذهنیتی عملی می‌شود.


همچنین بخوانید : دیجیتال مارکتینگ چیست؟


 • تولید

در گرایش تولید، فرد موظف است که ایده را بر این پایه استوار کند تا مشتری محصولی را خریداری نماید که به راحتی در دسترس بوده و قیمت مناسبی هم داشته باشد. در نتیجه مدیریت باید افزایش تولید و بهبود عملکرد سیستم‌های توزیع را بررسی کند.

 • فروش

گرایش فروش، براین ایده استوار است که می‌داند مصرف کننده به اندازه کافی یک محصول را خریداری نخواهد کرد مگر این که از آن محصول فروش گسترده انجام شود. این روش از بازاریابی معمولاً روی محصولاتی که فروشی نیستند انجام می‌شود. محصولاتی که معمولاً خریداران فکر خرید آن را نمی‌کنند مثلا اهدای خون یا بیمه عمر.

تفاوت میان روابط عمومی و بازاریابی

روابط عمومی چیست

یافتن تفاوت میان روابط عمومی و بازاریابی کمی مبهم است، چرا که هر دو نیازمند برنامه‌ریزی دقیق هستند. هر دو برای کسب و کار اهدافی دارند و هردو متمرکز بر ارائه تصویری مثبت از برند هستند.

اما در نقطه فروش فعالیت روابط عمومی از بازاریابی کاملاً تفکیک می‌شود! چرا که روابط عمومی  روی پیام‌های کلیدی هر کسب و کار تمرکز می‌کند، اما بازاریاب به دنبال راهی مطمئن برای  فروش محصول به مشتری است.

در جهت دیگر نگرانی روابط‌ عمومی در رابطه با افزایش آگاهی، ساخت شهرت و ساخت داستانی با وجه مثبت برای مخاطب است، در صورتی که بازاریاب درجست‌وجوی وضوح بیشتر در رابطه با فروش اینترنتی و فروش است.

آیا می توان روابط عمومی و بازاریابی را با هم به کار گرفت؟

بله! روابط عمومی و بازاریابی نباید به صورت مستقل از یکدیگر به کار گرفته شوند؛ چرا که هر دوی این تیم‌ها خواستار موفقیت سازمان و شرکت هستند و فقط به صورت جداگانه برای رسیدن به هدف تلاش می‌کنند.

در نتیجه ارتباطات میان تیم‌های روابط عمومی و بازاریابی بسیار مهم است. البته که به‌کارگیری روابط عمومی و بازرگانی به صورت جداگانه فرضیه‌ای غلط است؛ زیرا هر دوی آن‌ها از نظر استراتژیکی هم‌هدف و هم‌راستا هستند.

نتیجه گیری

یکی از مهم‌ترین مسائل در کسب و کارها روابط عمومی و بازاریابی است. به صورت کلی مسئول روابط عمومی به عنوان یک نماینده دوطرفه عمل کرده و نماینده شرکت در برابر مردم و نماینده مردم در برابر شرکت است. در این مقاله درباره روبط عمومی، انواع روابط عمومی، تفاوت روابط عمومی و بازاریابی و… به طر کامل صحبت کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره