تفاوت بازاریابی با تبلیغات چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 6 دقیقه دیدگاهها

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

افراد بسیاری بازاریابی و تبلیغات را جدا از یکدیگر نمی‌دانند و از هر دو کلمه با یک هدف استفاده می‌کنند. با این‌ که بازاریابی و تبلیغات مهم و اساسی هستند و تاثیر بسیاری بر موفقیت و پیشرفت تجارت شما دارند؛ اما معنا و مفاهیم متفاوتی از یکدیگر دارند. شناخت درست تفاوت بازاریابی با تبلیغات و به کارگیری درست هر یک در پیشرفت شما اثرگذار خواهد بود.

به طور کلی تبلیغات تنها یکی از اجزا و زیر مجموعه‌های بازاریابی محسوب می‌شود. برنامه‌ریزی رسانه، روابط عمومی، قیمت‌گذاری کالا، توزیع، استراتژی فروش، حمایت از مشتریان، تعاملات اجتماعی و استراتژی بازاریابی و تحقیق بازار بخش‌های دیگر تلاش‌های کلی بازاریابی به شمار می‌‌روند.

معمولا افراد برای توصیف اموری از جمله فروش محصول یا خدمات خود از مفاهیمی مانند تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌کنند. بنابراین، مفهوم این دو با یکدیگر متفاوت است. در ادامه قصد داریم شما را با درک صحیح از تبلیغات و بازاریابی آشنا کنیم:

بازاریابی چیست؟

بازاریابی یک استراتژی برای آماده‌سازی محصول یا خدمات خود برای فروش و شناخت مشتریان هدف صورت می‌گیرد. بازاریابی یک روند طولانی مدت است و می‌تواند دربرگیرنده اطلاعاتی از جمله بسته‌بندی، طراحی و برند محصولات خود باشد تا بتواند به صورت درست در بازار مورد نظر سرمایه ‌گذاری کند.

بازاریابی هر روشی محسوب می‌شود که توسط آن، به مشتریان و مشتریان بالقوه‌ی خود، دسترسی دارید. بازاریابی یک نوع فعالیت برای آموزش و ترغیب افراد به انتخاب خدمات یا محصولات در بین رقبا به حساب می‌آید.

بازاریابی در حقیقت شامل قسمت‌های کوچک‌تر از جمله روش تبلیغات، شناخت مشتریان، پشتیبانی خدمات و محصولات و جذب رضایت مشتریان برای تشویق به همکاری دوباره با شما می‌شود. این فعالیت‌ها موجب می‌شود مشتریان جدیدی جذب و مشتریان قدیمی حفظ شوند.

تبلیغات چیست؟

به طور کلی تبلیغات شامل معرفی و نمایش خدمات یا محصول شرکت‌های مختلف به مشتریان کنونی و بالقوه؛ تبلیغات یکی از پرهزینه‌ترین برنامه‌های بازاریابی به شمار می‌رود که به همراه روابط عمومی و تحقیقیات بازار سه‌گانه، بازاریابی را شکل می‌دهند که اکثر بودجه را مصرف می‌کنند. 

تبلیغات یک روش پرداختی برای برقراری ارتباط برای ارسال یک پیام غیرشخصی توسط رسانه‌های مختلف است. تبلیغات تحریک‌کننده و شامل اطلاعات است و به این دلیل طراحی شده است تا روی رفتار خرید یا الگوهای فکری مشتریان تاثیرگذار باشد.

تبلیغات مهمتر است یا بازاریابی؟

تبلیغات در رفتار به عنوان بخشی از روند بازاریابی عمل می‌کند و مستقل از بازاریابی نیست. وظیفه تبلیغات تنها معرفی بخش مشخصی از خدمات شما بوده و به معنای مشخص کردن استراتژی‌های لازم برای نحوه، زمان و مکان معرفی محصولات است.

به عنوان مثال تعیین روش تبلیغات شما در بین گزینه‌های از جمله روزنامه‌ها، وب‌سایت‌های اینترنتی، رادیو، ایمیل، تبلیغات محیطی، مارکتینگ و بخش تلویزیون به عهده بخش بازاریابی است و برنامه‌ریزی زمان نمایش و مکان قرار گرفتن این تبلیغات را نیز شامل می‌شود. با توجه به این ‌که کمپین تبلیغاتی هزینه‌برترین بخش در بازاریابی به حساب می‌آید به همین خاطر از اهمیت خاصی برخوردار است.

تفاوت بازاریابی سنتی با بازاریابی اینترنتی

تفاوت بازاریابی سنتی با دیجیتال

از نظر شما بازاریابی سنتی در برابر بازاریابی اینترنتی کدام یک بهتر است؟ امروزه، شخصی موفق است که از استراتژی بازاریابی هدفمند و موثر استفاده نماید. اما سوال این است که چه نوع استراتژی بازاریابی را باید برای رسیدن به موفقیت انتخاب نمایند؟

معمولا در بازاریابی سنتی از شیوه برونگرا و ایجاد وقفه در زندگی روزانه مردم استفاده می‌شود و از شیوه‌هایی از جمله تبلیغات در تلویزیون و رادیو، بلیبورد تبلیغاتی و پوسترها، تبلیغات در روزنامه‌ها و مجلات، تبلیغات در مترو و اتوبوس‌ها استفاده می‌شود. بازدهی این شیوه‌ها به علت حجم بالای تبلیغات و بی‌حوصلگی مردم از این بمباران اطلاعاتی، هر روز در حال کاهش است.

در مقابل بازاریابی سنتی، بازاریابی اینترنتی قرار دارد که این نوع بازاریابی اغلب مبتنی بر شیوه‌های درونگرا است. در بازاریابی اینترنتی از شیوه‌هایی از جمله وب ‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها، موتورهای جست‌وجو گوگل و بینگ، شبکه‌های اجتماعی (فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام) ایمیل مارکتینگ، سامانه‌های پیامکی استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین مزایای روش بازاریابی اینترنتی اندازه‌گیری میزان بازدهی آن به صورت دقیق است. در حقیقت به سبب وجود ابزارهای آمارگیری پیشرفته از جمله گوگل آنالیتیکس و نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی اینترنتی، می‌توان یک مشتری را از لحظه ورود به وب‌سایت و پیمودن مراحل متعدد تا انجام خرید پایانی ردیابی کرده و بهترین کانال‌ها را برای جذب مشتری شناسایی و بهینه کرد.

یکی از مهم‌ترین کانال‌های ترغیب بازدیدکننده و ترافیک وب‌ سایت و افزایش فروش شرکت، بازاریابی توسط موتورهای جست‌وجو اینترنتی از جمله گوگل است. به صورتی که زمانی فردی کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار شما را در گوگل جست‌وجو می‌کند، آدرس وب‌ سایت شما در صدر نتایج مشاهده می‌شود و با کلیک روی آن وارد وب‌ سایت شما شده و با محصولات و خدمات شما آشنا می‌شود.

برای این کار باید سئو فروشگاه اینترنتی یا سایت خود را انجام دهید. برای رشد اینترنتی کسب‌وکار شما اصول سئو و قواعد آن ضروری است.

چرا بازاریابی اینترنتی از بازاریابی سنتی بهتر است؟

از آنجایی که هدف پایانی بازاریابی اینترنتی و بازاریابی سنتی در تعامل با مشتریان احتمالی و تولید تبلیغات تجاری در جهت ارتقا رتبه کسب‌وکار به درجه بالاتر است؛ ولی تفاوت این دو بسیار گسترده است. استراتژی‌هایی که در بازاریابی اینترنتی و بازاریابی سنتی به کار گرفته می‌شوند، با یکدیگر تفاوت دارند.

با پیشرفت تکنولوژی دیجیتال، بازاریابی اینترنتی توانسته است به سادگی از سد بازاریابی سنتی گذر کند. دلایل بسیاری برای اثبات این ادعا وجود دارد. برخی از عوامل برتری بازاریابی اینترنتی بر بازاریابی سنتی شامل موارد زیر هستند:

 • کاهش هزینه و افزایش سرعت
 • قابلیت دیده شدن بیشتر
 • دسترسی 24 ساعته
 • بررسی میزان موفقیت تبلیغات
 • امکان بررسی بازدهی سرمایهگذاری و عودت سرمایه
 • ماندگاری در ذهن مشتریان
 • ارتباط مستقیم با مصرفکنندگان

امروزه روش بازاریابی سنتی طرفداران خاص خود را دارد ولی در این جهان وسیع، دیجیتال مارکتینگ در اولویت قرار دارد.

چرا از تبلیغات استفاده می‌شود؟

دلیل تبلیغات

تبلیغات، یک نقش معطوف شده در سازمان دارد. تبلیغات، استفاده از رسانه جمعی یا از طریق رسانه‌های دیگر برای برقراری ارتباط میان شرکت و مشتریان است. به طور کلی بازاریابی یک چشم انداز و ماموریت را برای شرکت تشکیل می‌دهد. تبلیغات برای ارتباط ارزش‌های برند و علاوه‌بر این برای تبلیغ و خرید و حصول مشتریان بیشتر برای شرکت است.

تبلیغات می‌تواند به دلایل مختلفی استفاده شود. یکی از دلایل استفاده از تبلیغات جذب مشتریان بیشتر به یک محصول از برند خاصی است. تبلیغات می‌تواند برای یاداوری برند یا کالا مورد استفاده قرار گیرد، همچنین می‌تواند برای معرفی محصول جدید در بازار یا دلایل دیگری نیز استفاده شود.

بخشی از طرح بازاریابی، تبلیغات محسوب می‌شود و در صورتی که شرکت با یک ایده بازاریابی مطرح شده باشد، این کار تبلیغات به شمار می‌رود که با آن ایده ارتباط برقرار کند. 

تبلیغات زمانی اهمیت دارد که از رسانه مناسب استفاده شود تا برند به درستی و در جایگاه خود قرار گیرد. تبلیغات به دلیل هزینه‌های رسانه جمعی، بسیار گران است. موضوع دیگر در تبلیغات پیگیری تبلیغات و ارزیابی اثربخشی و کارکرد آن‌ها پیچیده است. بنابراین، این موضوع در تبلیغات دیجیتال یا بازاریابی دیجیتالی وجود ندارد.

چرا در کسب و کارها از بازاریابی استفاده می‌شود؟

زمانی که یک کسب‌وکار شروع به رشد می‌کند و آن‌ها قصد دارند مشتریان بیشتری را به کسب‌وکار خود جذب کنند و مشتریان قدیمی خود را حفظ کنند. در این صورت، آن‌ها به بخش بازاریابی نزدیک می‌شوند. بخش بازاریابی در کار تجزیه و تحلیل مشتریان و تجزیه و تحلیل کسب‌وکار فعلی و تحلیل رقبا است. برای رسیدن به اهداف خود، بازاریابی در اغلب بعدهای متعدد کار می‌کند:

معمولا ابتدا در رابطه با تحقیقات بازاریابی است، که در آن بازاریابی سعی می‌کند مشتری داخل و خارج را درک کند. سعی می‌‌‌کند و علاوه‌بر این نقاط قوت و ضعف آن را درک کند.

تبلیغات بعدی تبلیغاتی است که در بازاریابی صورت می‌گیرد، تبلیغاتی است که در آن بازاریابی، شرکت خود را تبلیغ می‌کند و این‌ که چطور شرکت از رقبا جدا می‌شود. نکته مهم این است که برند را از دیگر شرکت‌ها و دستیابی به اهداف تبلیغاتی متعدد متفاوت می‌سازد.

بعد بعدی فروش اغلب محصولات در بازار است، بنابراین فعالیت‌های فروش نیز قسمتی از بازاریابی محسوب می‌شوند. این به علت فروش‌های بیشتر از یک مقطع فشار است و بر روی نتیج بسیار کوتاه مدت معطوف است و به همین خاطر اغلب شرکت‌ها فعالیت فروش و بازاریابی جداگانه دارند. به صورت کلی مدیر تبلیغات و بازاریابی یک شخص خواهد بود.

نتیجه‌گیری

به طور کلی تبلیغات زیر مجموعه بازاریابی به حساب می‌آید ولی در اغلب مواقع با بازاریابی اشتباه گرفته می‌شود. بازاریابی برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی تلاش می‌کند ولی تبلیغات وسیله‌ای برای ارتباط بین شرکت و مشتریان است.

تبلیغات برای جذب مشتری به یک برند خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما از بازاریابی برای تجزیه و تحلیل مشتریان و تجزیه و تحلیل رقبا و برای رسیدن به اهداف مورد استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره