بازار داده (Data Mart) چیست و چه تفاوتی با انبار داده دارد؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

بازار داده

شاید تا به حال به واژه‌هایی مانند بازار داده و انبار داده برخورد کرده باشید و برای‌تان این سوال پیش آمده باشد که این دو مفهوم به چه معنا هستند و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. بازار داده یک زیر مجموعه از انبار داده به حساب می‌آید که آن را با نام Data Mart می‌شناسیم.

بازار داده روی یک قسمت از کسب و کار یا یک موضوع خاص تمرکز می‌کند و داده‌ها را در دسته‌های مختلفی گروه بندی می‌کند. با این دسته بندی، داده‌ها به صورت مرتب شده و در گروه‌های مشخص به کاربران عرضه می‌شوند و همین مسئله موجب می‌شود که کاربران بتوانند بدون آن که زمان زیادی را برای جست و جو صرف کنند به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کنند.

مثلا بعضی از اطلاعات موجود در بازار داده‌های یک شرکت ممکن است با امور مالی یا بازاریابی هم جهت شده باشد که این دسته بندی مرتب به راحت‌تر پیدا شدن این داده‌ها کمک خواهد کرد.

بازار داده چه مزیت‌هایی نسبت به انبار داده دارد؟

به منظور تامین نیازهای گروه‌های مختلف و با داشتن محدوده کمی از داده‌ها بازارهای داده ایجاد شده‌اند. بازار داده‌ها حجم مناسبی از اطلاعات و داده‌ها را در مدت زمان کوتاهی به مالکین کسب و کار منتقل می‌کنند و حجم بالای داده آن‌ها را به هیچ وجه محدود نمی‌کند.

بازارهای داده یک طراحی منحصر به فرد و متمرکز دارند که کاربران می‌توانند بیشترین استفاده را از آن ببرند. این مزایا شامل موارد زیر هستند:

 • بهینه کردن هزینه‌ها

کسری از هزینه‌های انبار داده به بازار داده تحمیل می‌شود. از جمله فاکتورهای مختلفی که در تنظیم بازار داده باید به آن‌ها توجه کرد می‌توان به دامنه، یکپارچه سازی، روند استخراج، تبدیل و بارگزاری یا ETL اشاره کرد.

 • امکان دسترسی آسان و سریع به داده‌ها

در انبار داده میزان وسیع و گسترده‌ای از اطلاعات و داده‌ها وجود دارند که ممکن است کاربر را در زمان جست و جو سر درگم کنند و کاربر نتواند به راحتی به موضوع مورد نظر خود دسترسی پیدا کند. در حالی که بازار داده حجم کمتر و محدودتری از داده‌ها را شامل می‌شود و شما می‌توانید به سرعت و به آسانی به اطلاعات مختلف دسترسی پیدا کنید.

 • امکان دسترسی سریع‌تر و آسان‌تر به بینش

یکی از عوامل تاثیرگذار در کل کسب و کار، بینش‌های به دست آمده از انبار داده هستند که همچنین می‌توانند تاثیر زیادی روی تصمیم گیری‌های استراتژیک شرکت داشته باشند.

بازار داده به نحوی مسئول هدایت تصمیمات دپارتمان با توجه به هوش و تجزیه و تحلیل کسب و کار است. تیم‌ها از داده‌های مختلفی با توجه به نیازهای مختلف خود استفاده می‌کنند‌.

استخراج سریع داده‌ها با استفاده از بازار داده به شرکت و کسب و کار کمک می‌کند تا کارها را با شتاب بیشتری پیش ببرند و بهره گیری بیشتری در این زمینه داشته باشند و به این شکل به سود بیشتری دست پیدا کنند.

 • امکان ذخیره و نگهداری راحت‌تر داده‌ها

هر انبار داده به قسمت‌های مختلفی تقسیم بندی شده است و اطلاعات بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در مقابل بازار داده‌ها همین تقسیم بندی را در حجم کمتری مدیریت کرده و تا حداکثر ۱۰۰ گیگابایت داده را در خود ذخیره می‌کند‌.

همین مسئله موجب می‌شود که بازار داده برخلاف انبار داده شلوغ نباشد و شما بتوانید اطلاعات را در آن سریع‌تر و راحت‌تر پیدا کنید.

 • امکان اجرای سریع و ساده

برای مرتب کردن و دسته بندی اطلاعات قابل ذخیره در انبار داده، زمان زیادی را نیاز خواهید داشت؛ زیرا انبار داده حجم بالایی از اطلاعات را از منابع متعدد داخلی و خارجی جمع آوری کرده و ذخیره می‌کند. این در حالی است که بازار داده به مقدار کمتری از اطلاعات را ذخیره می‌کند و در نتیجه برای گرد آوری و مدیریت این داده‌‌ها شما به زمان و انرژی کمتری نیاز خواهید داشت.

دسته بندی انواع بازار داده

بازارهای داده در سه دسته مختلف قرار می‌گیرند. تفاوت‌های این سه دسته بازار داده به ارتباط هر یک از آن‌ها با بازار داده و منابع موجود در سیستم‌های مختلف بستگی دارد. انواع بازار داده به شرح زیر هستند:

 • بازارهای داده وابسته

بخش مربوط به انبار داده‌های سازمانی را بازارهای داده وابسته می‌گویند. در این روش، کلیه داده‌های مربوط به یک کسب و کار به شکل از بالا به پایین و در یک مکان مرکزی ذخیره می‌شوند. حال هر گاه که به منظور تجزیه و تحلیل شما به داده نیاز داشته باشید، داده‌های تازه ایجاد شده یکی از زیر مجموعه‌های معین داده‌های اصلی را به همین منظور استخراج می‌کنند.

 • بازارهای داده مستقل

این بازارها، بازارهایی مستقل هستند که هیچ گونه اتکایی به انبار داده اصلی ندارند و عملکردی کاملا مجزا و مستقل دارند. تحلیل‌گران قادر خواهند بود که اطلاعات و داده‌های مربوط به یک موضوع و فرایند خاص را از منابع متعدد داخلی و خارجی کسب کرده و در این بازارهای داده به طور مستقل ذخیره کنند تا در صورت لزوم و نیاز بتوانند آن‌ها را استخراج کنند و مورد استفاده قرار دهند.

 • بازارهای داده ترکیبی

در این بازارها اطلاعاتی که در بازارهای داده وجود دارند با دیگر اطلاعات به دست آمده از سایر منابع عملیاتی ترکیب شده و بازارهای داده ترکیبی را ایجاد می‌کنند.این رویکرد از سرعت و رابط کارپسند یک رویکرد از بالا به پایین به منظور عملکرد بهتر خود بهره گرفته و می‌تواند ارائه کننده یکپارچه سازی روشی مستقل در سطح شرکت باشد.

نحوه استفاده از بازارهای داده چگونه است؟ بازارهای داده توسط چه کسانی قابل استفاده هستند؟

data

با کمک بازارهای داده می‌توان به هدایت مهم‌ترین تصمیمات کسب و کار در سطح دپارتمانی کمک کرد. مثلا امکان استفاده از بازار داده به منظور تحلیل و بررسی رفتار مصرف کننده توسط تیم بازاریابی وجود دارد.

این در حالی است که تیم فروش می‌تواند از این بازار با یک روش دیگر بهره‌مند شود. برای مثال این تیم می‌تواند گزارش‌های فروش فصلی خود را با استفاده از اطلاعات به دست آمده از این بازار تهیه کند.

به طور کلی هر یک از این اتفاقات در یک دپارتمان اختصاصی رخ می‌دهد و در نتیجه این تیم‌ها هیچ نیازی برای دسترسی داشتن به تمامی داده‌ها نخواهند داشت. هر بازار داده‌ای به کمک دپارتمان مشخصی که با هدف استفاده از آن دست به ایجاد آن زده است به وجود می‌آید. به طور کلی هر بازار داده مطابق با مراحل زیر ایجاد می‌شود:

 • تمامی مواردی که برای درک نیازهای فنی و کسب و کار مورد نیاز هستند جمع آوری می‌شوند.
 • در مرحله بعدی لازم است تا تک تک منابع داده‌ای که برای ایجاد یک بازار داده به آن‌ها نیاز است، شناسایی شوند.
 • تمامی زیر مجموعه‌های مورد نیاز بازارهای داده مورد نظر باید تعیین شوند. این زیر مجموعه‌ها شامل اطلاعات مختلف مرتبط با یک موضوع هستند یا حوزه‌های بسیار جزئی‌تر را در بر می‌گیرند.
 • در مرحله آخر طراحی بازار داده به شکل منطقی و با استفاده از طرح واره‌ای مرتبط با بازار داده بزرگ‌تر یا انبار داده اصلی صورت می‌گیرد.

بازار داده چه ارتباطی با Cloud یا فضای ابری دارد؟

هر چند که بازار داده می‌تواند به شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف برای استفاده بهتر و دسترسی سریع‌تر به داده‌ها کمک کند؛ اما از آن جایی که داده‌ها دائما در حال افزایش هستند، شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف ممکن است با مشکلاتی از جمله رویارویی با حجم بسیار زیاد داده مواجه شوند.

در این شرایط، آن‌ها ممکن است به فکر استفاده از فضاهای داخلی بیفتند. با منتقل کردن انبارهای داده به فضای Cloud یا ابر، شما در واقع بازارهای داده را نیز به این فضاها جا به جا می‌کنید.

نگهداری این دو در یک مکان علاوه‌بر کاهش هزینه‌های شما، امکان دسترسی آسان و سریع به اطلاعات را برای شما فراهم می‌کند و به شما اطمینان می‌دهد که بخش‌های مختلف کسب و کار شما قادر خواهند بود تا به قسمت‌های مختلف این اطلاعات دسترسی داشته باشند و بتوانند با سرعت از آن‌ها استفاده کنند.

ذخیره داده‌ها در فضاهای ابری با استفاده از سیستم‌های عامل مبتنی بر فضای ابر و به آسانی امکان پذیر است. به این وسیله شما می‌توانید به میزان زیادی داده را له راحتی ذخیره کرده و به اشتراک بگذارید و دسترسی راحت‌تر و کارآمدتری به اطلاعات ذخیره شده خود داشته باشید.

این سیستم‌های ابری ایجاد شده‌اند تا شما بتوانید کسب و کار خود را به صورت پایدارتری رشد و توسعه دهید. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که ذخیره داده‌ها و رایانه توسط ارائه دهندگان Saas و به منظور بهبود مقیاس پذیری در زمان کادش در داده از یکدیگر جدا شوند.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

در این مقاله از ویترین سافت در رابطه با کاربردهای بازار داده برای شما صحبت کردیم و تفاوت‌های آن را با انبار داده برایتان شرح دادیم. در واقع می‌توان بازار داده را زیر مجموعه‌ای دانست که نسبت به انبار داده کوچکتر است و امکان یافتن داده‌ها در آن با سرعت بیشتری برای شما وجود خواهد داشت.

هر دوی این محل‌های ذخیره داده از اهمیت بالایی برخوردار هستند و بسته به نوع نیاز شما می‌توانند در محل‌های مختلفی برایتان کارآمد باشند. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله توانسته باشند شما را با بازار و انبار داده بیشتر آشنا کنند، توجه شما را به خود جلب کنند و برای شما مفید واقع شوند.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره