بازاریابی b2c چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

b2c

بدون شک می‌دانید که بازاریابی یکی از مهمترین عوامل موفقیت کسب و کارها به حساب می‌آید و اگر به درستی به آن توجه شود، می‌تواند شما را به درجات بالا برساند. حال نکته‌ای که وجود دارد، این است که شیوه‌های بازاریابی متفاوت از یکدیگر هستند و در دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

بازاریابی b2c (بازاریابی مصرفی) یکی از زیرشاخه‌های بازاریابی محسوب می‌شود که می‌تواند تاثیرات مثبتی بر کسب و کار شما داشته باشد. از همین جهت تصمیم گرفتیم این شیوه از بازاریابی را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا با آن آشنا شوید.

پیش از آن که به بررسی و تعریف بازاریابی b2c بپردازیم، تصمیم داریم برای شما مثالی بزنیم تا درک این موضوع برای شما راحت‌تر شود.

همان‌طور که می‌دانید، امروزه بسیاری از کارها با استفاده از تلفن همراه صورت می‌گیرند. برای مثال می‌توان به سفارش غذا، پرداخت قبض، خرید لباس، خرید بلیت و بسیاری دیگر از امور اشاره کرد.

حال شاید برای شما سوال پیش آید که این موارد چه ربطی به بازاریابی b2c دارند؟ در پاسخ باید گفت تمام این موارد با استفاده و بهره‌گیری از چنین شیوه‌ای مشغول به فعالیت هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بازاریابی B2C یا Business to Consumer

Business to Consumer یا بازاریابی B2C در واقع یک شیوه از بازاریابی به حساب می‌آید که کسب و کارها از آن استفاده می‌کنند و به کمک آن می‌توانند ارتباط موثر و متقاعدکننده‌تری را با مشتری و مصرف‌کننده‌ها داشته باشند.

به نوعی می‌توان گفت این شیوه به طور مستقیم بین فروشنده و مصرف‌کننده اتفاق می‌افتد، دقیقا برخلاف شیوه دیگر یعنی B2B! در رابطه با هر یک مثالی خواهیم زد.

برای مثال شرایطی را تصور کنید که شما صاحب یک برند کیف هستید و من فردی هستم که می‌خواهم از شما کیفی را خریداری کنم.

حال ارتباطی که بین شما و من شکل می‌گیرد، یک ارتباط مستقیم است که بین صاحب کسب و کار (شما) و مصرف‌کننده (من) اتفاق می‌افتد. بازاریابی با چنین شرایطی از نوع B2C خواهد بود.

حال طرف دیگر، یعنی بازاریابی B2B را بررسی کنیم. در این حالت، یک کسب و کار به طور مستقیم به کسب و کار دیگری وابسته است.

برای درک بهتر به مثال بالا توجه کنید؛ یعنی شما همان شخصی هستید که صاحب یک برند کیف است و برای آن که کیف‌های خود را تولید کنید به محصولات گوناگونی چون پارچه، چرم و … نیاز دارید؛ بنابراین برای فراهم کردن این دست از تجهیزات، به سراغ کسب و کار دیگری می‌روید.

این موضوع همین‌جوری ادامه پیدا خواهد کرد، چرا که شما برای تهیه یک کیف به مواد و تجهیزات گوناگون نیاز دارید.

از بارزترین تفاوت‌هایی که میان این دو شیوه وجود دارد، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در بازاریابی b2c فقط یک شخص تصمیم‌گیرنده نهایی است و از همین جهت وقت و هزینه زیادی صرف نمی‌شود، اما در بازاریابی B2B، ریسک به نسبت بیشتری برای صاحبان کار وجود دارد و آن‌ها باید برای خرید محصول مورد نظر خود، بسیاری از موارد مانند هزینه، زمان، کیفیت و … را مورد بررسی قرار دهند.

همچنین در حالت کلی باید گفت که بازاریابی مصرفی یا بازاریابی b2c، در بیشتر مواقع به کسب و کارهای اینترنتی مربوط می‌شود. از همین جهت افرادی که تصمیم دارند از این شیوه استفاده کنند، باید با مسائل به روز مربوط به فضای مجازی، آشنا باشند تا بتوانند محصول و خدمات خود را به نمایش دیگر کاربران و مشتریان قرار دهند.


همچنین بخوانید : نیچ مارکتینگ چیست؟


توجه داشته باشید که هر چه این زمینه بهتر انجام شود، برای شما و کسب و کارتان بهتر خواهد بود؛ چرا که مشتری برای شما مشتری می‌آورند؛ یعنی اگر شما بتوانید رضایت یک مشتری را به دست آورید، توانسته‌اید مشتری‌های بیشتری را نیز جذب کنید، زیرا بدون شک مشتری راضی شما، با خود مشتری‌های دیگر را به همراه می‌آورد.

مزیت‌ های استفاده از بازاریابی b2c

بدون شک استفاده از بازاریابی b2c مزیت‌های بسیاری را برای کسب و کارها و همچنین مصرف‌کننده‌ها به همراه دارد.

از جمله مزیت‌هایی که این شیوه برای کسب و کارها دارد، می‌توان به بیشتر شدن فروش و در نتیجه کسب درآمد بیشتر اشاره کرد؛ چرا که این شیوه از بازاریابی، به صاحب یک کسب و کار این اجازه را می‌دهد که علاوه بر فروش فیزیکی محصولات خود، به صورت آنلاین نیز فروش داشته باشند.

در نتیجه میزان فروش بیشتر خواهد شد؛ دقت داشته باشید که این موضوع برای موفقیت هر کسب و کاری حائز اهمیت است و می‌تواند مسیر موفقیت را هموار کند.

یکی از فروشگاه‌ها که در حال استفاده از چنین شیوه‌ای است را می‌توان دیجی کالا در نظر گرفت. این فروشگاه با استفاده از بازاریابی b2c توانسته برای محصولات گوناگون خود توضیح و معرفی مناسبی را ارائه دهد. بدون شک چنین برنامه‌ریزی برای یک کسب و کار، می‌تواند میزان فروش را بالا ببرد و موجب درآمد بیشتر شود.

از طرفی دیگر، مصرف‌کننده نیز می‌تواند به راحتی و بدون اتلاف وقت هر کالایی که نیاز دارد را سفارش دهد و درب منزل دریافت کند؛ بنابراین باید گفت بازاریابی b2c به نفع صاحب کسب و کار و مصرف‌کننده عمل می‌کند و از همین جهت بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

حال اگر شما می‌خواهید از چنین ابزاری برای موفقیت کسب و کار خود استفاده کنید، باید مواردی را در نظر بگیرید.

برای مثال وب‌سایت فروشگاه شما باید زیبا و آراسته باشد و به خوبی در زمینه سئو عمل کرده باشد، یعنی موتورهای جستجو شما را به عنوان یکی از صفحات مناسب و موفق بدانند.

توجه داشته باشید که انجام چنین اموری، به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد و اگر شما می‌خواهید که مسیر موفقیت را طی کنید، باید ریسک چنین مواردی را بپذیرید.

پس اگر می‌خواهید از بازاریابی b2c استفاده کنید، لازم است در ابتدا با اصول سئو آشنا شوید و اگر آشنایی با این موضوع ندارید، توصیه می‌شود از یک متخصص فعال در این زمینه کمک بگیرید؛ چرا که تاثیر بسزایی بر موفقیت شما خواهد داشت.

بازاریابی b2c یا بازاریابی مصرفی روزبه‌روز در حال گسترش است، چرا که این سبک از بازاریابی وابسته به تکنولوژی و تلفن همراه به نظر می‌رسد.

همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از کسب و کارها با استفاده از تلفن همراه و درست کردن اپلیکیشن های مخصوص به اداره کسب و کار خود می‌پردازند، چرا که این شیوه برای مصرف‌کننده راحت‌تر است و از همین جهت احتمال خرید بیشتر می‌شود.

علاوه بر اپلیکیشن ها، استفاده از سایت‌ها یا شبکه‌های مجازی نیز می‌توانند به بازاریابی محصول شما کمک کنند. شما باید مانند اپلیکیشن، در وب‌سایت مخصوص به حرفه خود یا صفحه‌ای که در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام یا تلگرام دارید، محصول خود را معرفی کنید و اطلاعاتی کاملی از آن را در اختیار مشتریان قرار دهید و زمینه‌ای را برای خرید فراهم آورید.

بازاریابی B2C در کسب و کار شما چه نقشی دارد؟

بازاریابی B2C می‌تواند در زمینه‌های گوناگونی بر کسب و کار شما تاثیر داشته باشد. در ادامه برای شما به برخی از موارد اشاره خواهیم داشت تا با آن‌ها آشنا شوید.

امکان شناخت مشتریان

بدون شک نیازهای هر فردی که در جامعه زندگی می‌کند، با نیاز فرد دیگر متفاوت خواهد بود و از همین جهت بازاریابی باید به گونه‌ای صورت گیرد که همه دسته‌های جامعه را شامل شد. بازاریابی مصرفی یا بازاریابی B2C نسبت به دیگر شیوه‌های بازاریابی، وسعت بیشتری دارد و می‌تواند به خوبی اهداف و نیازهای افراد گوناگون جامعه را دسته‌بندی کند.

شناسایی مشتری‌ های موثر

مشتریان همیشگی از مهم‌ترین ابزارهای موفقیت به حساب می‌آیند که می‌توانند برای شما سودآوری مناسبی داشته باشند. بدون شک از مهم‌ترین عواملی که بر بازاریابی B2C تاثیر می‌گذارد، شناسایی این دست از مشتریان خواهد بود.

برای مثال شرایطی را تصور کنید که شما مشتری‌های ثابتی دارید که از محصولات و خدمات شما راضی‌اند؛ بدون شک چنین مشتری‌هایی، برای شما مشتری‌های دیگری را نیز می‌آورند.


همچنین بخوانید : افیلیت مارکتینگ چیست؟


شما می‌توانید تاثیر مثبت این موضوع را سالیان سال روی کسب و کار خود مشاهده کنید، بنابراین ساده از کنارش نگذرید و تمام تلاش خود را در جهت کسب مشتری‌های ثابت و دائمی به کار گیرید.

مشتری ‌های بیشتری را با بازاریابی B2C جذب کنید

بازاریابی b2c

اگر شما کسب و کار خود را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اید و یا در کل مشتری زیادی ندارید، نگران نباشید؛ چرا که می‌توانید با بازاریابی B2C این مشکل را نیز حل کنید. تنها نیاز است به برخی از نکات توجه داشته باشید. در ادامه این دست از نکات را ذکر خواهیم کرد تا با آن‌ها آشنا شوید.

مخاطب هدف کسب و کار را شناسایی کنید

اولین اقدامی که شما باید در راستای جذب مشتری انجام دهید، این است که مشتری و مخاطب هدف خود را شناسایی و تعیین کنید. در این راستا باید به برخی از سوال ها پاسخ دهید. برای مثال جنسیت مخاطبین شما چیست؟ در چه رده سنی قرار دارند؟ چه محتوایی برای آن‌ها مناسب است؟

در چه صورتی امکان دارد از شما خرید کنند و سوال هایی از این دست. اگر شما به چنین مواردی پاسخ دهید، می‌توانید مشتری‌های بیشتری به دست آورید. از همین جهت توصیه می‌شود لیستی از این پرسش و پاسخ‌ها آماده کنید و فعالیت خود را نسبت با موارد ذکر شده در این لیست جهت دهید.

برای کسب و کار خود یک برند انتخاب کنید

بدون شک داشتن یک برند به‌خصوص، در موفقیت شما تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال شما باید یک لوگو و یک نام برای زمینه فعالیت خود انتخاب کنید تا با آن شناخته شوید. این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ پس در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید تا به مشکل بر نخورید.

با مخاطبین و مشتریانی که دارید، تعامل برقرار کنید

یکی از مواردی که می‌تواند به موفقیت کسب و کار شما کمک کند، داشتن تعامل و رابطه خوب با مشتری و مخاطب است. در این راستا شما باید به طور کامل به سوال هایی که پرسیده می‌شود پاسخ دهید و پیشنهاد و نظرات را بپذیرید.

این موضوع باعث می‌شود رابطه شما با مشتریان بهتر شود و آن‌ها اعتماد بیشتری پیدا کنند. تمام این موارد در کسب و کار شما تاثیر مثبتی خواهند داشت؛ پس بهتر است توجه کافی به این مسائل را داشته باشید.

با شنیدن نظرات منفی ناراحت نشوید

اگر در طول فعالیت خود با نظرات منفی روبرو شدید، از این موضوع ناراحت نشوید؛ چرا که این فرصت را به دست آورده‌اید به صورت رایگان متوجه مشکل و عیب‌های کاری خود شوید؛ بنابراین به نظرات منفی توجه کنید و سپس آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید و اگر متوجه شدید که واقعا مشکلی در راستای فعالیت شما وجود دارد، آن را برطرف کنید تا مسیر موفقیت برای شما هموارتر شود.

بازاریابی B2C چگونه انجام می‌شود؟

تا به اینجا متوجه شدیم که بازاریابی B2C می‌تواند به صاحب کسب و کار و همچنین مصرف‌کننده کمک کند تا یکی محصولات خود را به راحتی بفروشد و دیگری محصولات مورد نظر خود را تهیه کند؛ اما باید اشاره داشته باشیم که هدف استفاده از چنین بازاریابی، این است که مشتریان یک کسب و کار افزایش پیدا کنند و در نهایت به مشتری‌های ثابت تبدیل شوند.

حال سوال اصلی اینجاست که بازاریابی B2C چگونه انجام می‌شود؟

در رابطه با سوال مطرح شده باید گفت بازاریابی b2c از سه اصل برای کمک به کسب و کار شما استفاده می‌کند.

این سه اصل را می‌توان معرفی مصرف‌کننده به شما، تشویق مصرف‌کننده برای برقراری ارتباط و تعامل با شما و در نهایت ترغیب و هدایت مصرف‌کننده به سمت خرید محصولات شما در نظر گرفت.

برای رسیدن به هر یک از موارد نام برده شده، استراتژی مخصوصی وجود دارد که شما باید از آن‌ها نیز مطلع باشید. در ادامه این استراتژی‌ها را نیز خدمت شما عزیزان خواهیم گفت تا با آن‌ها آشنا شوید.

البته توجه داشته باشید که شما باید استراتژی مناسبی را با کسب و کار خود پیدا کنید و از هر راهی برای رسیدن به موفقیت استفاده نکنید؛ چرا که امکان دارد در این راستا ضرر و زیان‌های بیشتری ببینید.

با مخاطبین رفتار انسانی داشته باشید

بسیاری از صاحبان کسب و کار، با مشتری‌های خود همانند ربات برخورد می‌کنند و تنها می‌خواهند درآمدی از این راه به دست آورند. باید گفت چنین شیوه‌ای تاثیرات منفی خواهد داشت.

شما باید شرایط را به گونه‌ای آماده کنید که مخاطبین و مشتریان با شما ارتباط بیشتری برقرار کنند. برای مثال می‌توانید نظرسنجی‌های گوناگونی را در وب‌سایت و یا صفحه شبکه مجازی خود قرار دهید یا از آن‌ها بخواهید که نظرات خودشان را در راستای خدمات شما بگویند. انجام این دست از کارها بر موفقیت شما اثر خواهد داشت.

b2c marketing

مسابقه ‌ای به همراه جایزه تدارک ببینید

یکی دیگر از شیوه‌هایی که امروزه نیز شاهد استفاده از آن هستیم، برگزاری یک مسابقه به همراه جایزه است.

این موضوع برای بسیاری از افراد هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد و به همین دلیل جذب کسب و کار شما می‌شوند؛ حتی این موضوع می‌تواند برای فعالیت شما مشتری و مخاطب بیشتری نیز به همراه داشته باشد.

موارد دیگری چون استفاده از موبایل برای بازاریابی، سئوسازی سایت و صفحه کاری، فعالیت بالا در شبکه اجتماعی، ایجاد باشگاه مشتریان و مواردی از این دست به شما در مسیر رسیدن به موفقیت کمک می‌کنند؛ بنابراین توصیه می‌شود هر یک از این موارد را جدی بگیرید تا بتوانید در کنار استفاده از بازاریابی b2c به موفقیت و اهداف خود برسید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره