بازاریابی چیست؟ بهترین تعریف بازاریابی + انواع آن

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 14 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی

بازاریابی یا مارکتینگ به معنای یک استراتژی است که از طریق یک شرکت در جهت برقراری ارتباط با مشتری استفاده می‌شود. عملیات بازاریابی باعث آگهی مشتری از خصوصیات متعدد محصولات و خدمات می‌شود.

برای جذب و جلب مشتری به یک محصول یا خدمت در بازار هدف، شرکت‌ها از شیوه‌های خلاقانه‌ای که قبلا انتحان خود را در جذب مشتری پس داده است برای روبه‌رو شدن با رقبا و حضور در بازار استفاده می‌کنند.

رسیدن به یک تعریف برای بازاریابی کار پیچیده‌ای است؛ شاید بتوان گفت که تعداد تعریف بازاریابی برابر با تعداد کسب‌‌وکارهای موفق است. به زبان ساده، بازاریابی به اعمالی که موجب انجام فعالیتی از سمت مشتری می‌شوند که برای کسب‌وکار سودمند است گفته می‌شود.

بازاریابی تمام استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی را شامل می‌شود که شرکت‌های متعدد از آن در جهت یافتن جایگاهی برای محصولات و خدمات خود در بازار و ترغیب مخاطب هدف به خرید آن‌ محصول استفاده می‌کنند.

بازاریابی: چیزی فراتر از فروش

براساس واژه‌نامه‌ آنلاین کسب‌وکار، بازاریابی یک روند مدیریتی است که از طریق آن، محصولات و خدمات از جنبه‌ مفهومی و انتزاعی خود خارج شده و به شکل عینی در اختیار مشتری قرار می‌گیرد. برای این ‌که محصولات و خدمات از شکل مفهوم خارج شوند و به دست مشتری برسند به چیزی بیش از تبلیغات نیاز دارند.

شاید آشکارترین مرحله گذر از مفهوم تا مشتری خلق خود محصول باشد. حال با توجه به این مسئله، آیا هدف ما این است که بازاریابی شامل گسترش محصول نیز شود؟ بله هدف ما دقیقا همین است. در حقیقت در تعریف بازاریابی 4 مورد را باید در نظر داشت:

 • شناسایی، انتخاب و گسترش محصول
 • تعیین قیمت محصول
 • تبلیغ محصول برای افزایش آگاهی مخاطبین نسبت به آن
 • انتخاب مسیر توزیع که محصول از طریق آن در دسترس مشتری قرار بگیرد.

به زبان ساده‌تر با استفاده از کلمه بازاریابی می‌توان گفت که: بازاریابی کاری است که برای آوردن محصول به بازار انجام می‌گیرد. تعریف بازاریابی شامل همه چیز می‌شود؛ از خلق محصول تا تبلیغ محصول و آوردن آن به بازار. همان طور که می‌دانید بازاریابی بسیار فراتر از تبلیغ محصول است (البته اکثر مردم بازاریابی را با تبلیغ ساده یکی می‌دانند).

بازاریابی از لحظه‌ای که ایده‌ یک محصول در ذهن شما شکل می‌گیرد، آغاز می‌شود و بسیار فراتر از تلاش‌هایی است که برای تبلیغ محصول تا رسیدن آن به دست مشتری صورت می‌گیرد.

بازاریابی، برندینگ و تبلیغات؛ فرق این سه مورد در چیست؟

پیش از این‌ که به تحلیل مفهوم و معنای بازاریابی و شیوه انجام آن پرداخته شود؛ اول باید دید که بازاریابی چه چیزی نیست تا تصویر واضح‌تری از مسئله داشته باشیم.

با توجه به این‌ که تبلیغ بخشی از بازاریابی محسوب می‌شود، بنابراین آیا بازاریابی و تبلیغات یک مورد هستند؟ باید گفت نه. تبلیغات یک سری کارهای مشخصی است که مالک کسب‌وکار برای جلب توجه مخاطبان و مشتریان به محصول یا خدمات خود صورت می‌دهد.

ما به این اقدامات تبلیغات می‌گوییم که می‌تواند از پخش تراکت تبلیغاتی در محل شما تا حضور در تلویزیون‌های بین‌المللی و ویدئوهای فیسبوکی متغیر باشد. با توجه به این ‌که تبلیغ محصول باید به بخشی از تلاش‌های بازاریابی شما تبدیل گردد تبلیغات به زیرمجموعه‌ راهبردی بازاریابی تبدیل می‌شود.

راهبرد بازاریابی شما ممکن است تبلیغات را شامل شود ولی باید دیگر شکل‌های تبلیغات را که فراتر از تبلیغات رسمی هستند را نیز دربرگیرند؛ به عنوان مثال شبکه‌های اجتماعی، هدیه‌ محصولات به عنوان جایزه، استفاده امتحانی و رایگان از محصولات، وبلاگ نویسی و…

شاید تا به حال با کلمه برندینگ که برای کسب‌وکار شما نیاز است آشنا شده باشید. ولی ار آن‌جایی که همه چیز از مفهوم‌سازی و خلق محصول تا قیمت‌گذاری و قراردادن آن در بازار مفهوم بازاریابی را شامل می‌شود، پس معنای برندینگ چیست؟

به زبان ساده برندینگ یک کاراکتر و شخصیتی است که شما برای شرکت خود ایجاد می‌کنید و این کاراکتر فراتر از هر یک از محصولات و خدماتی است که ارائه می‌کنید.

درواقع در حوزه برندیگ هر محصول یا خدمتی را که وارد بازار کنید مردم آن را تنها با یک نام یعنی نام شرکت شما می‌شناسند. بازاریابی شیوه اجرا و نمایش آن کاراکتر در روند ورود محصول به بازار است.

جایگاه برندسازی و تبلیغات، در تعریف بازاریابی کجاست؟

مارکتینگ

برای اشخاصی که تمایل و تعصب خاصی روی برندسازی و تبلیغات دارند، ممکن است این سوال پیش آید که چرا در تعریف بازاریابی، اشاره‌ای به این دو حوزه مهم نشده است.

در این‌ که برندسازی و تبلیغات، جزء زیر مجموعه‌ مدیریت بازاریابی هستند، شکی نیست؛ ولی این دو مفهوم زیرعنوان ارتباط و ارسال پیام قرار گرفته‌اند. به عبارتی، تبلیغات و برندسازی، از جنس برقراری ارتباط با مشتری و ارسال پیام در رابطه با ویژگی‌های کسب‌وکار، محصولات آن و نیز پیشنهادهای ارزشمند برای مشتری است.

آیا برندسازی و تبلیغات همان بازاریابی است؟

همان‌طور که در بخش زیر اشاره شد بدون تردید برندسازی و تبلیغات دو زیرمجموعه جدانشدنی از بازاریابی به شمار می‌روند. این دو فاکتور یعنی تبلیغات و برندسازی به موفقیت صحیح بازاریابی کمک خواهند کرد.

به عبارتی می‌توان گفت به صورت کلی اهداف بازاریابی به دو گروه کلی دسته‌بندی می‌شود: معرفی برند و افزایش فروش، هنگامی که ما در حال تبلیغ یک محصول هستیم پیام مورد استفاده برای تبلیغ یک نوع معرف برند (برندسازی) است. به همین دلیل می‌توان گفت برندسازی و تبلیغات دو اصل جداناپذیر از بازاریابی هستند.

انواع بازاریابی و روش‌ های مختلف بازاریابی کدام هستند؟

با توجه به انواع بازاریابی می‌توان گفت که برخی از انواع معرفی شده در بازاریابی را می‌توان با یکدیگر ترکیب کرد و برخی را نیز به دو روش تقسیم نمود.

مثلا مقالات مختلفی وجود دارد که در آن هر یک از شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر، فیسبوک و غیره را به عنوان یک روش بازاریابی معرفی می‌کنند و توضیح داده‌اند که می‌توان تمام آن‌ها را در یک گروه به عنوان بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ترکیب کرد.

در ادامه مطالب به راهکارهای نوین برای بازاریابی و شیوه‌هایی که شرکت‌های معتبر از آن استفاده کرده‌اند می‌پردازیم. شرکت‌های متعددی وجود دارند که هر یک روش‌های زیادی برای بازاریابی دارند و می‌توانند به بررسی و تحلیل این روش‌ها بپردازند.ضمنا ما در مقاله ای جداگانه به صورت اختصاصی به انواع بازاریابی پرداخته ایم که پیشنهاد می کنیم آن مقاله را هم مطالعه بفرمایید.

به عنوان مثال شرکت اپل، تولیدکننده محصولاتی از جمله لپ‌تاپ، موبایل و غیره برای تبلیغات محصولات خود، از ساخت تبلیغات تلویزیونی، چاپ بیلبوردهای تبلیغاتی و تبلیغ در مجلات استفاده کره است. در تمام این شیوه‌ها شرکت اپل به دنبال ایجاد حس وابستگی در مشتریان بوده است. انواع بازاریابی و شیوه‌های متعدد بازاریابی که امروزه به کار گرفته می‌شود شامل موارد زیر هستند:

 • بازاریابی سببی

به بازاریابی سببی بازاریابی خیرخواهانه نیز گفته می‌شود. در این روش بازاریابی منظور، یافتن مسئله یا علتی است که مشتری‌ها و شرکت تولیدکننده هر دو به آن علت یا موضوع اهمیت می‌دهند. برای استفاده از بازاریابی سببی نیاز است که بازاریاب از مسائل مهم برای شرکت تولیدکننده محصول آگاه باشد.

در صورتی قصد داشته باشیم یک مثال از بازاریابی سببی بزنیم، می‌توانیم شرکت تولید کفش Toms Shoes را به عنوان مثال بیان کنیم. این شرکت به جای تبلیغ یک کفش بخرید و یک کفش به صورت رایگان به عنوان هدیه بگیرید، شعار تبلیغاتی خود را به این صورت بیان کرده است: «با خرید هر کفش از طریق مشتریان ما، یک نفر که توان خرید کفش را ندارد صاحب کفش خواهد شد».

همچنین شرک «پپسی» در امارات برای کسب بازار، اقدام عجیبی صورت داد. این شرکت با ایجاد بنگاهی به زنان سرپرست خانوار کمک کرد تا بتوانند خود را از لحاظ مالی مدیریت نمایند. گام بعدی این شرکت این بود که به این زنان امکان دارد که خود آن‌ها به عنوان آموزگار به زنان دیگری که شرایط مشابهی دارند کمک کنند.

این کار شرکت «پپسی» در امارات چنان مورد استقبال قرار گرفت که هم اکنون اغلب فروش این محصول در امارات نه به دلیل برتری کیفی محصول تولید شده نسبت به رقبا و یا پایین بودن قیمت‌ها، بلکه تنها جهت گسترش فعالیت‌های «پپسی» در امارات محصول این شرکت را خریداری می‌کنند.

 • بازاریابی محیطی

بازاریابی محیطی به واژه بازاریابی در محدوده نزدیک، بازاریابی در محدوده‌های بسته نیز گفته می‌شود. در برخی از منابع، بازاریابی محیطی با حروف اختصاری CRM معرفی شده است. با توجه به حروف اختصاری CRM در بازاریابی معمولا برای مخفف واژه Customer Relationship Management به معنای مدیریت ارتباط با مشتری به کار گرفته می‌شود که از استفاده از این اختصار برای بازاریابی محیطی اجتناب کرده‌ایم.

این شیوه بازاریابی برای ارتباط بین بازاریاب و مشتریان در محیط‌های کوچک و نزدیک پایه‌گذاری شده است و در این روش ارسال تبلیغات برای مشتری به شیوه‌هایی از جمله ارسال از طریق بلوتوث و یا از طریق نرم‌افزارهای مبتنی بر وای فای و غیره انجام می‌شود.


همچنین بخوانید : CRM چیست؟


 • بازاریابی رابطه‌ای

معمولا امروزه شرکت‌ها سعی دارند تا ارتباط موثرتری با مشتریان خود داشته باشند. برعکس شیوه بازاریابی معاملاتی که تمام تمرکز روی فروش محصولات است. در بازاریابی رابطه‌ای، شرکت‌ها سعی دارند تا مخاطبان برندشان را دوست داشته باشند. این روش موجب شده است که مشتریان مبالغ بیشتری را برای این برند صرف کنند.

برند Walgreens با بالا بردن راه‌های ارتباطی میان خود با مشتریان میزان فروش خود را 6 برابرکرده است. در بازاریابی رابطه‌ای شما باید از تمام شیوه‌های فروش از جمله فروش در شرکت، فروش در وب‌سایت، فروش در اپلیکیشن و… برخوردار شوید.

 • بازاریابی با عرضه محدود محصول

برخی از شرکت‌ها برای بالا بردن قیمت و فروش ساده‌تر محصولات خود، تعداد محصول ارائه شده در بازار را محدود می‌کنند. در این صورت خریداران با سرعت بیشتری محصولات ارائه شده را خریداری می‌کنند و این در حالی است که اکثرا محصولات این گونه شرکت‌ها از رقبا گران‌تر نیز هست. در بازاریابی با عرضه محدود محصول، شرکت‌ها قادرند محصولات خود را سریع‌تر و گران‌تر به فروش برسانند.

 • بازاریابی معاملاتی

بازاریابی معاملاتی بر فروش تمرکز کامل دارد. روش بازاریابی معاملاتی در حراجی‌ها و خرده فروشی‌های بزرگ کاربرد بسیاری دارد. در خرده فروشی‌های بزرگ شرکت‌ها با تعداد کثیری از مشتری مواجه هستند و برای افزایش میزان خرید این تعداد مشتری زیاد از روش‌هایی مانند کپن‌های خرید، تخفیفات و تبلیغات محصولات اقدام به افزایش فروش خود می‌کنند.

انواع بازاریابی

 • بازاریابی دهان به دهان

در روش بازاریابی دهان به دهان، تبلیغ محصولات به شکل حضوری انجام می‌گیرد. معمولا مشتریان تمایل به گفت‌وگو در رابطه با برندهای مورد علاقه خود دارند.

اغلب مردم مایل هستند داستان خرید از برندهای معروف را برای هم بازگو کنند. بازاریابی دهان به دهان اولین روشی است که طی آن یک فرد به تهیه یک کالا علاقه‌مند می‌شود. شرکت‌ها و بازاریابان امروزه می‌دانند که بازاریابی دهان به دهان به شرکت و برند آن‌ها اعتبار خواهد داد.

 • بازاریابی دعوت به خرید

معمولا بازاریابی دعوت به خرید را در وب‌ سایت تعریف می‌کنند و بیان می‌کنند که شما زمان تحریک مشتری و جلب نظر او به بازدید از یک محصول و یا مشاهده جزئیات آن باید یک راه برای دعوت به خرید نیز در وب ‌سایت خود قرار دهید.

یک نوشته بزرگ و یا یک دکمه با گرافیک جذاب که از مشتری می‌خواهد با کلیک روی آن محصول را خریداری کنید. این روش برای اهدافی از جمله عضویت برای دریافت مجله‌های تبلیغاتی نیز استفاده می‌شود.

 • دعوت به خرید در بازاریابی سنتی

زمانی که در بازاریابی سنتی فروشنده درباره محصولی که مشتری آن را پسندیده است توضیحاتی را ارائه می‌دهد در پایان باید از مشتری می‌خواهد که کالا را تهیه کند. در صورتی که توجه کرده باشید اغلب فروشندگان حرفه‌ای تبلیغات خود را با این جمله، که چرا محصول را خریداری نمی‌کنید؟ به اتمام می‌رسانند.

شما نیز برای مثال در پاسخ به این سوال جواب خواهید داد که قیمت آن بالا است و یا هنوز اطمینان ندارید کالا برای ما واقعا مناسب باشد. در این صورت فروشنده دقیقا می‌داند که چگونه دیالوگ‌های خود را برای برطرف کردن این مشکل تنظیم کند. به این صورت شانس فروش افزایش خواهد یافت.

 • بازاریابی ویروسی

در این روش بازاریابی سعی می‌شود تا با کمک تبلیغات پیش از ارائه یک محصول در بازار، مخاطب را برای خرید آن تحریک کند. در بازاریابی ویروسی یا بازاریابی وایرال سعی بر توسعه هر چه بیشتر تبلیغات است. برندهای شناخته شده از جمله سامسونگ برای این شیوه‌های تبلیغاتی گاهی هزینه پرداخت نمی‌کنند.

علاقه‌مندان محصولات و تبلیغات آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به صورت رایگان دست به دست می‌کنند. این روش توزیع شدن تبلیغات وایرال در شبکه‌های اجتماعی موجب شده است که به این نام خوانده شوند.

چرا که درست مانند یک ویروس در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از این روش تبلیغات برای شرکت‌ها و برندهای شناخته نشده هزینه‌های بالایی را به دنبال دارد.

 • بازاریابی آنلاین

یکی از مرسوم‌ترین انواع بازاریابی که امروزه مورد استقبال بسیاری از جهت کسب‌وکارها گرفته شده است، بازاریابی آنلاین است. اینترنت و تمام ابزارهایی که در این رابطه مورد استفاده قرار می‌گیرد آخرین مدل و مرز برای بازاریابان است. به صورت تقریبی حضور آنلاین، یکی از ضروریات در قرن 21 و به عنوان بخشی از تلاش بازاریابی محسوب می‌شود.

بازاریابی می‌تواند در یک گستره بزرگی از فرمت‌ها، وب ‌سایت‌ها و یا شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های کاربردی از جمله تلفن همراه صورت گیرد. همین طور می‌تواند برای سفارشی‌سازی و تبلیغات مبتنی بر محتوا و تعامل مخاطبین امکانات بسیاری را ایجاد کند.

 • بازاریابی برحسب تنوع

در روش بازاریابی برحسب تنوع براساس تنوع، جنسیت، ذائقه، فرهنگ و انتظارات بازاریابی و عرضه محصول را صورت می‌پذیرد. به عنوان نمونه روش عرضه محصول برنج در ایران و هند با هم متفاوت است و شرکتی که قصد دارد در این دو کشور محصول برنج ارائه دهد باید نوع محصول، شیوه بسته‌بندی و حتی نوع تبلیغ متفاوتی را برای هر یک از این دو کشور را در نظر بگیرید.

 • بازاریابی مخفی

در بازاریابی مخفی گاهی اوقات نگفتن چیزی به کسی بهترین تبلیغ برای یک محصول است. اما بازاریابی مخفی به معنای عدم بازاریابی نیست. مثلا تصور کنید که فیلم Scary movie برای تبلغ خود به شما در رابطه با ژانر فیلم هیچ توضیحی ندهد و یا حتی ژانر فیلم را برعکس آنچه هست معرفی کند.

در این صورت مخاطبین این فیلم با دیدن آن شوکه می‌شوند و این شک موجب می‌شود که فیلم سال‌ها مورد بحث و نقد در میان مردم باشد. این فیلم که رسما یک فیلم درجه 3 است با همین شیوه تبلیغ توانست بیش از هر فیلم دیگری در تاریخ سینما نقد دریافت کند. این مسئله که مردم تمایل به صحبت در رابطه با این فیلم بودند، ناشی از این نوع از بازاریابی برای آن است.

 • بازاریابی انبوه

معمولا بسیاری از شرکت‌ها نیاز به فروش انبوه کالاهای خود در سراسر دنیا دارند تا بتوانند به چرخه فروش خود ادامه دهند. این شرکت‌ها ناچار به صرف هزینه‌های بالا برای تبلیغات و بازاریابی انبوه خود هستند.

مثلا یکی از بارزترین بازاریابی انبوه، شرکت «سامسونگ» است، که در تمام بازارهای هدف خود از انواع تبیلغاتی تلویزیونی، پوستر و غیره استفاده می‌‌کند. در این صورت این شرکت همیشه در میان مخاطبین خود در سراسر دنیا مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین این نوع بازاریابی در تبلیغات «کوکا کولا» است که در بیشتر کشورهای جهان منتشر می‌شود.

 • بازاریابی چند سطحی یا چند منظوره

بازاریابی چند سطحی یا چند منظوره یک نوع فروش مستقیم محسوب می‌شود که دربرگیرنده زنجیره‌ای از ارتباطات است که از این طریق شرکت اقدام می‌کند و محصولات و یا خدمات خود را به فروش می‌رساند. چرا که در این روش فروشندگان درآمد حاصل از فروش محصولات و خدماتی را که به فروش می‌رسانند را از طریق شبکه دریافت می‌کنند.

marketing

 • بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی می‌تواند با بسیاری از انواع بازاریابی‌ها ترکیب شود. تنها هدف اصلی این نوع بازاریابی شیوه انگیزشی است که از طریق آن می‌تواند این نوع برند یا محصول و خدمات را در ذهن مشتری ثبت کند و از آن یک تصویر ماندگار به جای بگذارد. بازاریابی ذکر شده روش غیرمعمولی از بازاریابی سنتی گذشته است.

نتیجه گیری

در بازاریابی آنچه مهم است استراتژی و تکنیک‌هایی است که شرکت‌های مختلفی با بهره‌مندی از آن‌ها در جهت یافتن جایگاهی برای محصولات و خدمات خود در بازار و تحریک کاربران هدف به خرید تلاش می‌کنند.

هر فردی که به نوعی با کسب ‌و کار در ارتباط است، باید بداند بازاریابی چیست و این‌که چه‌طور می‌تواند از مفاهیم و استراتژی‌های بازاریابی با هدف گسترش و توسعه اهداف کسب‌ و کار خود استفاده کند.

روش‌های بازاریابی دارای انواع متعددی است و صاحبان کسب ‌و کار بایستی براساس حوزه کاری خود شیوه‌های بازاریابی را برای معرفی، گسترش محصولات و فروش و جلب نظر مشتریان استفاده کند.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره