بازاریابی چریکی چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی چریکی

شاید بسیاری از شما در مورد کلمه بازاریابی چریکی چیزی نشنیده باشید؛ اما این واژه در دنیای بازاریابی به خوبی شناخته شده است. در این مقاله، برای شما توضیح خواهیم داد که بازاریابی چریکی چیست؟ و چرا در ایجاد آگاهی از نام تجاری یا محصول در بین مصرف‌کنندگان متفاوت و مفید است؟

بعد از خواندن این مقاله از ویترین سافت خواهید توانست یک استراتژی بازاریابی خلاقانه دیگر در لیست خود که می‌تواند در تبلیغات تجاری شما به شما کمک کند اضافه کنید. بنابراین، بیایید از أصول بازاریابی شروع کنیم و عمیق به استراتژی‌های بازاریابی چریکی بپردازیم. با افزایش موارد فعال COVID۱۹، بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط برای ادامه فروش خود با مشکل روبه‌رو شدند.

بازاریابی چریکی یک استراتژی بازاریابی خلاقانه است که توسط اکثر برندها و مشاغل کوچک در سراسر جهان برای تبلیغ غیر متعارف محصول خود استفاده می‌شود.

این در دهه ۱۹۸۰ توسط «جی کنراد لوینسون» معرفی و رایج شد. او چندین مقاله و کتاب در مورد تاکتیک‌های بازاریابی چریکی نوشت که به بسیاری از مارک‌ها در ایجاد آگاهی کمک کرد.

آیا به دنبال استراتژی‌های بازاریابی خلاقانه‌تری هستید که بتواند تجارت شما را ۶ برابر کند؟ پس این مطلب ما را در مورد بازاریابی چریکی دنبال کنید.

امروزه اکثر شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از تاکتیک‌های بازاریابی چریکی استفاده کنند زیرا این امر به خلاقیت بیشتر و بودجه کمی برای صرف نیاز دارد. ارزان‌تر از بازاریابی سنتی است. از آنجا که مقرون به صرفه است و بیشتر از فرکانس روی قابلیت دسترسی متمرکز است، اکثر مارک‌های کوچک و بزرگ سعی در جلب توجه مشتری دارند. به طور کلی، چریک از کلمه جنگ چریکی گرفته شده است.

چرا بازاریابی چریکی یک استراتژی موثر است؟

حال ممکن است از خود بپرسید که آیا استراتژی‌های بازاریابی خلاقانه زیادی برای جلب توجه کاربران وجود دارد. بنابراین، چرا بسیاری از مارک‌ها بر بازاریابی چریکی تمرکز دارند؟ در بازاریابی چریکی، بازاریاب بر ایجاد هیاهویی در بین مصرف‌کننده تمرکز دارد که می‌تواند به یک برند کمک کند سود بیشتری کسب کند.

هدف اصلی این نوع تاکتیک‌های بازاریابی کسب حداکثر توجه مشتری با مقدار محدودی از منابع است. بیشتر بازاریابان اطراف سعی در ایجاد استراتژی‌های شگفت‌آور و به یاد ماندنی تجاری دارند که می‌تواند به مصرف‌کننده کمک کند تا محصول یا برند را برای مدت طولانی به خاطر بسپارد.

انواع مختلف استراتژی‌های بازاریابی چریکی

1-استراتژی بازاریابی خیابانی
دلیل اصلی بازاریابی خیابانی تبلیغ کالا یا برند تجاری در خیابان‌ها و اماکن‌ عمومی برای جلب توجه کاربر است. مارک‌های بزرگی مانند  Mcdonald’s، Adidas، Nike،Puma  و غیره، بازاریابی خیابانی را راحت‌ترین راه برای اتصال به کاربران و گسترش آگاهی از نام تجاری می‌دانند. «نایک» هنگام شروع کار خود در کنار نیمکت‌های کنار خیابان تبلیغاتش را شروع کرد.

استراتژی‌های بازاریابی خلاق همیشه به مارک‌های بزرگ کمک کرده است تا در بین مصرف‌کنندگان خود آگاهی ایجاد کنند. امروزه شرکت‌های کوچک هم نیز ترجیح‌شان این است که در خیابان‌ها تبلیغ کنند. بسیاری از استراتژی‌های تجاری برای تبلیغ در خیابان مانند توزیع آگهی‌ها، تراکت ها، انیمیشن‌های انسانی، هولوگرام، نمایش محصولات در خیابان‌ها و همچنین علائم راهنمایی و رانندگی توسط بسیاری از مارک‌ها اتخاذ شده است.

2-استراتژی بازاریابی محیطی
بازاریابی محیطی قرار دادن تبلیغات شما در یک مکان غیرمعقول است که امکان دارد افرادی را که این تبلیغات را مشاهده می‌کنند تعجب زده کند. این نوع تاکتیک‌های بازاریابی بیشتر برای به یاد ماندنی ماندن محصولات، مارک‌ها و سازمان‌ها ایجاد می‌شوند. این نوع تبلیغات تأثیرگذاری زیادی در ذهن مصرف‌کننده دارد.

بازاریابان بیشتر تمایل دارند بیلبورد‌هایی عجیب تهیه کنند که اندازه آن‌ها غیرمعمولی باشد، گاهی با بزرگتر کردن یا کوچک بودن آن. همان‌طور که همه ما می‌دانیم موارد غیر طبیعی توجه مردم را به خود جلب می‌کند.

تبلیغات محیطی را می‌توان در هر کجای خیابان مانند خیابان، اتوبوس، بیلبورد، ‌ایستگاه اتوبوس، اتومبیل و. . . یافت، بازاریاب تجزیه و تحلیل می‌کند که آیا این نوع تبلیغات تاثیرگذار هست یا خیر. بیشتر اوقات، مکان غیرمعمول نقش مهمی در موفقیت تبلیغات محیطی دارد.

3-استراتژی تابلو‌های تبلیغاتی
یک اتیکت سفارشی تبلیغاتی جذاب مطمعناً می‌تواند به یک برند در کسب و کار خوب و توسعه آگاهی در میان مشتریان کمک کند. بسیاری از شرکت‌ها در اطراف با جلب توجه مردم، نشان تجاری خود را به صورت برچسب روی شیشه جلو یا عقب اتومبیل نشان می‌دهند. همه ما میدانیم که حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و قطار همواره بهترین منبع برای تبلیغ یک کالا یا برند بوده است.

بسیاری از برندها و کسب و کارهای معروف بروشور‌هایی را در داخل و خارج از اتوبوس‌ها و قطار‌ها می‌چسبانند. از سال ۱۸۰۰ استیکر راحت‌ترین راه برای بازاریابی هر محصول یا آرم تجاری است. امروزه برچسب‌های انیمیشن آنلاین در دسترس است که در بین جوانان محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.

4-استراتژی بازاریابی کمین
بازاریابی کمین یکی از تکنیک‌های منحصر به فرد بازاریابی است. در این روش آن شرکت‌ها یا برندها تمایل دارند محصولات خود را در محلی که همان محصول قبلاً توسط یک شرکت دیگر یا توسط رقبای خود تبلیغ می‌شود، تبلیغ کنند.

بگذارید با یک مثال این موضوع را توضیح دهیم، فرض کنید یک شرکت A وجود دارد که اسپانسر یک بازی فوتبال است و سعی در تبلیغ کفش مردانه محصول خود دارد؛ اما در همان شرکت بازی فوتبال B محصول مشابه دارد و آن‌ها اسپانسر این شرکت نیستند.

شرکت Aسعی دارد با ساختن یک بنر یا با فریاد زدن نام شرکت یا برند به صورت گروهی جلب توجه کنند و جلو دوربین و محصول خود را به شکلی غیر مستقیم تبلیغ کند؛ این نوع تبلیغات را تبلیغات کمین می‌نامند. به طور کلی، کمین به معنای “حمله از موقعیت پنهان” است.

مثال بازاریابی کمین – در سال ۲۰۱۰، بازاریابی کمین در جام جهانی فیفا بین «آدیداس» و «نایک» انجام شد. نایک انواع مختلف استراتژی‌های تجاری را برای تبلیغ محصول خود در جام جهانی فیفا ایجاد کرد.

آدیداس اسپانسر رسمی این بازی بود و نایک تبلیغات تلویزیونی را انجام می‌داد و محصول خود را از طریق ستاره‌های فوتبال مانند RONALDO، Rooney تبلیغ می‌کرد. نایک با موفقیت در سال ۲۰۱۰ سر و صدا زیادی برای محصولات خود در سراسر جهان ایجاد کرد. به همین ترتیب، نمونه‌های زیادی از بازاریابی کمین در زندگی روزمره وجود دارد.

5-استراتژی نقاشی دیواری معکوس
یک بازاریاب استراتژی‌های خلاقانه بازاریابی را برای تبلیغ محصول خود پیدا کرده و نقاشی دیواری معکوس یکی از آن‌ها است. دیوار‌نویسی معکوس فرآیندی بسیار معمول است که توسط بازاریابان برای ایجاد یک تصویر یا انیمیشن موقتی روی دیوار با از بین بردن آلودگی‌های سطح استفاده می‌شود.

اولین نقاشی دیواری معکوس در مقیاس بزرگ توسط «الکساندر اوریون» در سال ۲۰۰۶ ساخته شد. پس از آن، مورد توجه قرار گرفت. اکنون، مارک‌ها و مشاغل زیادی از آن برای جلب توجه به محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند. مارک‌هایی مانند Nike، Puma، JD sports، Dominos Pizza، Biba وغیره وجود دارند که از نقاشی‌های دیواری معکوس برای تبلیغ برند خود استفاده کرده اند.

بازاریاب‌ها مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده و مطابق آن رفتار می‌کنند. خب، اگر از نقاشی‌های دیواری معکوس به عنوان ماده تبلیغاتی برند خود مانند مناسب بودن سطح (باید یک منطقه کثیف کثیف باشد)، مالکیت خصوصی، تبلیغات فقط می‌توانند در املاک عمومی قرار بگیرند.

بازاریابی چریکی چیست

6-استراتژی بازاریابی مخفیانه
این یکی از رایج‌ترین استراتژی‌های بازاریابی خلاقانه است که برای بازاریابی محصول به خلاقیت زیادی نیاز دارد. بازاریابی مخفیانه چیزی نیست جز روشی ناخواسته برای تولید استراتژی‌های خلاقانه بازاریابی. در این روش بازاریاب سعی می‌کند کالایی را برای مردم تبلیغ کند بدون این که آن‌ها بدانند این تبلیغات برنامه‌ریزی شده است.

این یک استراتژی کم هزینه است اما نیاز به خلاقیت زیادی دارد. این نوع استراتژی خلاق در بازاریابی بیشتر در کانال‌های جدید، فیلم‌ها، مجموعه‌های تلویزیونی و غیره اتفاق می‌افتد. خوب، هدف اصلی این تاکتیک‌های بازاریابی ایجاد فروش فوری نیست؛ بلکه ایجاد فرصت‌های شغلی و آگاهی از برند در بین مردم است.

با مثالی ساده این موضوع را توضیح خواهیم داد؛ اگر در حال تماشای فیلم هستید و در صحنه‌ای متوجه لپ تاپ dell یا هر لپ تاپ با برند دیگری در پس زمینه می‌شوید. در این زمان شنا به صورت ناخواسته توجه‌تان سمت این برند جلب می‌شود. به این استراتژی‌های بازاریابی غیرمستقیم، بازاریابی وزوز یا بازاریابی مخفیانه می‌گویند.

 مزیت و معایب برتر بازاریابی چریکی

 • این نوع از بازاریابی برای مخاطبان می‌تواند از جذابیت بالایی برخوردار باشد (بازاریابی خیابانی، دیوار‌نویسی، برچسب).
 • این کار به سرمایه‌گذاری کم و خلاقیت بیشتری نیاز دارد.
 • کمپین موفق می‌تواند یک تجربه نام تجاری به یاد ماندنی را ایجاد کند.
 • کمپین‌های جذاب و خلاقانه می‌توانند هیاهو‌های زیادی را در شهر یا اطراف شهر ایجاد کنند.
 • بازاریابی چریکی در برقراری ارتباط با مشتریان و سایر مشاغل شما کمک می‌کند.
 • عیب این نوع استراتژی بازاریابی برای جلب توجه مردم به زمان نیاز دارد.
 • اگر نام تجاری نتواند توجه کاربر را به خود جلب کند، همان کمپین می‌تواند آزار دهنده باشد و به ضرر برند تمام شود.
 • هیچ تضمینی وجود ندارد که کمپین ویروسی شود یا خیر.
 • بعضی اوقات این کمپین می‌تواند مارک تجاری را به مشکلات حقوقی سوق دهد (بستگی به محل قرارگیری دیوارنوشته‌ها و برچسب‌ها دارد)
 • اگر یک کمپین تبلیغاتی نتواند مخاطبان را جذب کند، این احتمال وجود دارد که افراد شروع به واکنش شدید و تحریم نام تجاری شما کنند.

آیا بازاریابی چریکی برای تجارت شما خوب است؟

Guerrilla Marketing

دلایلی که ثابت می‌کند چرا بازاریابی چریکی برای کسب و کارمان لازم‌الاجرا است عبارتند از:

1 کم هزینه
بازاریابی چریکی برای ایجاد استراتژی‌های تجاری مناسب برای مارک‌های کوچک و همچنین بزرگ مناسب است؛ زیرا به سرمایه‌گذاری کمتری نیاز دارد و احتمال دارد که کمپینی که می‌خواهید ایجاد کنید ویروسی شود و مردم شروع به صحبت کنند. در ابتدای مقاله، اشاره کردیم که برای ایجاد یک کمپین موفق به استراتژی‌های بازاریابی خوب و تفکر خارج از چهارچوب نیاز دارد.

2 مشتری جدید را جذب کنید
بازاریابی چریکی بر جذب مشتری جدید متمرکز است و مشتری قدیمی را به خرید و ایجاد آگاهی تشویق می‌کند. این شانس وجود دارد که می‌توانید پیشنهاد‌های همکاری زیادی برای گسترش تجارت خود دریافت کنید

.
3- تجربه به یاد ماندنی بسازید
اگر مبارزات انتخاباتی شما به اندازه کافی خوب است که مخاطبان شما را تحت تأثیر قرار داده و توجه آن‌ها را به خود جلب کند، مطمئناً به شما در ایجاد یک کمپین به یاد ماندنی و طولانی مدت کمک می‌کند که مردم بتوانند آن را به خاطر بسپارند.

جمع بندی

بازاریابی چریکی یکی از روش‌های بازاریابی است که از مزایای آن می‌شود به کم هزینه بودن، جذب مشتری های جدید و این که در ذهن مخاطب ماندگار خواهد شد، می‌توان اشاره کرد. امیدوارم توانسته باشیم با ارائه این مطلب مفهوم بازاریابی چریکی را به شما رسانده باشیم.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره