0 تا 100 بازاریابی نوین به همراه 6 نمونه موفق

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 13 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی نوین

امروزه بازاریابی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. مخاطبان دیگر به راحتی تحت تأثیر تبلیغات قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل صاحبان کسب و کارها و صنایع باید به دنبال راه‌های بهینه‌تری برای بازاریابی باشند. زمانی خلاقیت برای جذب مشتری کافی بود، اما حالا خلاقیت تنها بخش کوچکی از کار است.

به این دلایلی که گفته شد، در سال‌های اخیر نیاز به یک سیستم پیچیده‌تر برای بازاریابی احساس شد، تا جایی که مفهوم بازاریابی نوین از دل نیازهای جدید بیرون آمد. آن چه در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، چیستی بازاریابی نوین و سایر جزئیات مربوط به آن است.

بازاریابی نوین چیست؟

بازاریابی نوین به هر نوع استراتژی بازاریابی، که از آمار و ارقام استفاده می‌کند گفته می‌شود. درواقع استراتژی‌هایی که مقیاس‌پذیر و قابل اندازه‌گیری باشند و به بتوانند همسویی مخاطب و محصول را با آمار نشان دهند، بازاریابی نوین را تشکیل می‌دهند. بازاریابی نوین همیشه سعی دارد به دو هدف برسد:

هدف اول این است که، کسب و کارها بتوانند روی نتیجه‌ای که بازاریابی ایجاد می‌کند حساب کنند، چه درمورد نتایج مالی و بازگشت سرمایه و چه درمورد پیشرفت در بازار.

هدف دوم این است که، بازاریابی بتواند کارایی و مقیاس داشته باشد. درواقع کسی انتظار یک تغییر ناگهانی را ندارد و بازاریابی نوین باید بتواند دو عامل کارایی و مقیاس‌پذیری را در بازه زمانی مناسبی ایجاد کند.

تکنولوژی به کمک بازاریابی آمده است تا آن را به سمت مدرنیته ببرد. ماشین لرنینگ و ابزارهای تجزیه و تحلیل به خوبی توانسته‌اند این تغییر را ایجاد کنند.

با بهره‌گیری از ذهنیت مبتنی بر معیارها و تمایل به یافتن راهی که بتواند آن‌ها را مقیاس‌بندی کند، بازاریابی نوین به کسب و کارها این امکان را داده است تا یاد بگیرند چه چیزی سریع کار می‌کند و سپس با پیگیری فروش و درآمد، سطح سودآوری را افزایش دهند.

چنین می‌توان گفت که بازاریابی نوین دیگر آن شکل سنتی بازاریابی نیست که تنها از اگهی‌ها و تبلیغات در آن استفاده می‌شود. بازاریابی نوین به معنی تجربه کاربر در هر نقطه تماس، ایجاد روابط با مشتری، سازگاری مداوم با چشم‌انداز دیجیتالی جدید و بازاریابی از طریق چندین کانال برای دستیابی به مصرف کنندگان مختلف است.

روش های سنتی هنوز مهم هستند، اما باید در استراتژی‌های نوین بازاریابی گنجانده شوند. در بازاریابی نوین چند مؤلفه وجود دارد: tech Stack، تیم، مهارت، اندازه‌گیری و یادگیری مداوم، که در ادامه به معرفی هریک می‌پردازیم.

Tech stack

tech stack

Tech stack را در لغت می‌توان به پشته تکنولوژی معنی کرد. همانطور که به آن اشاره کردیم، امروزه تکنولوژی بخش جدایی‌ناپذیر بازاریابی است. پشته تکنولوژی همین موضوع را بیان می‌کند. به مجموعه‌ای از ابزارهای کامپیوتری و نرم‌افزاری که در کنار یکدیگر روند بازاریابی را آسان‌تر می‌کنند و شکلی مدرن به آن می‌دهند Tech stack گفته می‌شود.

پشته‌های فناوری اگر از لحاظ استراتژیک استفاده شوند، می-توانند ارزش زیادی به طرح بازاریابی مدرن یک شرکت اضافه کنند. با مراجعه به رفتار مصرف کننده و این واقعیت که امروزه خرید بسیار شخصی شده است، Tech stack بازاریابی به طور جامع و مؤثر به بررسی رفتار مشتری می‌پردازد.

تیم و مهارت

این دو مورد از هم جدا نیستند و در مهارت پیش نیاز تشکیل تیم است. بنابراین هر دو را در یک بخش شرح می‌دهیم.

 • مهارت‌های ضروری بازاریابی مدرن

مهارت پایه هر کاری است. اما برخی مهارت‌ها ضروری تلقی می‌شوند به این معنی که کار بدون آن‌ها پیش نمی‌رود. در زیر لیستی از مهارت‌های بایدی که برای پیشبرد موفقیت‌آمیز بازاریابی مدرن نیاز است را بیان می‌کنیم.

 • مدیریت زمان

وقتی صحبت از زمان می‌شود، چند مؤلفه را باید در نظر گرفت. اول این که، زمان محدود است. دوم این که، چندین وظیفه وجود دارد که باید انجام شود و انجام چند وظیفه به طور هم‌زمان یا همان multi-tasking همیشه مفیدترین روش نیست. سوم این که، زمان پاسخگویی به داده‌ها برای به حداکثر رساندن مزایای معیارها، افزایش سود و به طور کلی در جریان قرار گرفتن اطلاعات و رسیدگی مناسب به تغییر رفتارهای مشتری اهمیت دارد.

 • تفکر انتقادی

فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید هنگام برنامه‌ریزی یک برنامه بازاریابی مدرن مورد توجه قرار گیرد. دانستن اینکه چگونه آن‌ها اعمال می‌شوند، کجا اعمال می‌شوند، چرا آن‌ها اعمال می‌شوند و چگونه  همه فاکتورها آدرس دهی و بهینه سازی می‌شوند و در کنار یکدیگر کار می‌کنند، کلید توسعه استراتژی بازاریابی و پشته فناوری است.

 • تحلیل داده‌ها

توانایی استفاده استراتژیک از داده برای بازاریابی مدرن مبتنی بر داده بسیار مهم است. برای استخراج داده‌های صحیح باید سؤالات درستی مطرح شود و داده‌ها به روشی کارآمد و معنادار تجزیه و تحلیل شوند.

 • کنجکاوی و تخیل

ویژگی‌های کودکانه چیزی است که امروزه بیشتر به آن نیاز است. این ویژگی‌ها را می‌توان به مهارت تبدیل کرد. سؤالاتی که با چرا و چگونه آغاز می‌شوند،  می‌توانند منجر به کشفیات شگفت انگیز شوند. اینکه بتوانید «خارج از چارچوب» فکر کنید و به آنچه دیگران هنوز تصور نکرده‌اند بیاندیشید، می‌تواند برنامه بازاریابی و شرکت شما را به جلو سوق دهد. این مهارت‌ها می‌تواند کلیدی برای یک برنامه بازاریابی مدرن باشند که نوآورانه و اختصاصی است.

 • مهارت‌های فنی

هرچه مهارت فنی بیشتر باشد، بهتر است. چیزهای زیادی برای دانستن وجود دارد و دانش هرچه بیشتر باشد بهتر است. اما منظور فقط دانستن ابزار فنی نیست، بلکه دانستن چگونگی استفاده از آن‌ها است.

برای مثال SEO مهم است، اما اگر به درستی انجام نشود، بی فایده است. همین مورد برای وبلاگ نویسی، رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های ایمیل و غیره نیز وجود دارد. وب سایتی که کاربر پسند نباشد و برای تجربه کاربری خوب، بهینه سازی نشده باشد، معمولاً به بازدید دوباره نمی‌رسد.

شبکه سازی نوین

 • مهارت‌های شبکه سازی

داشتن ارتباطات فرصتی را برای جذب مخاطب هدفمند و مرتبط بودن اهداف با آن مخاطب ایجاد می‌کند.

 • اهداف متمرکز

تعیین اهداف و حرکت در جهت آن‌ها، تیم و تجارت را متمرکز نگه می‌دارد.

 • ذهنیت برد برد

چنین طرز فکری مجموعه را به موفقیت می‌رساند. به این ترتیب یک کسب و کار آن چخ مشتری می-خواهد را در اختیار او قرار می‌دهد و در عوض با جذب مشتری وفادار به آن چه خود لازم دارد می‌رسد. بنابراین هر دو طرف به خواسته خود می‌رسند.

رهبری

این مورد اگر چه در انتهای لیست ذکر شده است، اما به هیچ وجه کم اهمیت نیست. در حقیقت، رهبری برای یک برنامه بازاریابی نوین اساسی است. مدیر ارشد بازاریابی(CMO) شغل نسبتاً جدیدی است، اما در محیط بازاریابی امروز یکی از ضروریات است. CMO می‌تواند از یک استراتژیست گرفته تا یک بازاریاب برند یا یک فرهنگ‌ساز باشد. نقاط قوت CMO هرچه باشد، آن‌ها باید با چشم انداز و ماموریت کسب و کار همسو شوند.

طراحی تیم

حال که از مهارت‌ها صحبت کردیم باید تیم خود را انتخاب کنیم. انتخاب تیم باید به گونه‌ای باشد که افراد مختلف با توانایی‌ها و طرز فکرهای متفاوت در کنار یکدیگر جمع شوند. به این ترتیب هر شخص می‌تواند با دانش و توانایی‌های خود به گونه‌ای موجب پیشبرد اهداف بازاریابی شود.

درواقع بازاریابی نوین یا مدرن همین را می‌گوید. طراحی تیم بازاریابی باید به گونه‌ای انجام شود که، اعضای تیم نقاط قوت یکدیگر را تقویت کنند و نقاط ضعف یکدیگر را پوشش دهند. طبیعی است که هیچ کس کامل نیست و چنین شیوه‌ای برای طراحی تیم بهترین روش ممکن است.

اندازه‌گیری موفقیت و شکست

اندازه‌گیری را به عنوان یکی از مؤلفه‌های بازاریابی نوین عنوان کردیم. اندازه‌گیری موفقیت یا عدم موفقیت در برنامه بازاریابی نوین و یادگیری از این تجربه برای یکپارچه‌سازی و کارآمد نگه‌داشتن تجارت‌ها مهم است.

بهترین منابع مطالعه

بازاریابان نوین واقعی، یادگیرندگان مادام العمر هستند. این دقیقاً اتفاقی است که امروزه رخ داده است. رفتارهای مصرف کننده دائماً در حال تغییر است و بازاریابی باید چالش‌های این تغییرات را دنبال کرده و نیاز آن‌ها را برآورده کند.

یادگیری نوآوری را نیز تغذیه می‌کند. بخشی از یادگیری تجربه است، در حالی که قسمت دیگر جستجوی اطلاعات جدید است. شکست یکی از بهترین معلمانی است که افراد می‌توانند داشته باشند، بنابراین یادگیری از شکست‌های گذشته نیز چنین است. به علاوه مطالعه کتاب و شرکت در دوره‌های آموزشی نیز روش خوبی برای یادگیری است. بنابراین خوب است منابع مختلفی برای مطالعه جمع‌آوری کنید.

استراتژی‌های بازاریابی نوین

حال که با معنی و مفهوم بازاریابی مدرن آشنا شدیم، وقت آن رسیده است که استراتژی‌های موجود در این زمینه را بشناسیم. چند استراتژی برای بازاریابی مدرن وجود دارد که به شرح زیر هستند.

بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

جای تعجب ندارد، اولین استراتژی بازاریابی که باید در عصر امروز بشناسیم، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی است. استفاده از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی رایگان است و راهی عالی برای تبلیغ و انتشار اخبار مربوط به شما و محصول شما است.

در این بسترها بدون هیچ مشکلی می‌توانید به مخاطبانی برسید که در سراسر جهان با علایق مختلف پخش شده‌اند. با این اوصاف، اگر می‌خواهید نتیجه‌ای کسب کنید، مطمئن شوید که کار خود را درست انجام می‌دهید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

به دنبال کنندگان خود هرزنامه ندهید و مطمئن شوید که مناسب‌ترین رسانه اجتماعی را که با کسب و کار شما همخوانی دارد، انتخاب کرده‌اید.

اگر از روش B2C(تجارت به مصرف کننده) استفاده می‌کنید، سیستم عامل‌هایی مانند Facebook ، Snapchat و Pinterest را انتخاب کنید، در حالی که اگر از روش B2B(کسب و کار به کسب و کار) استفاده می‌کنید، رسانه‌هایی مانند Twitter یا LinkedIn را انتخاب کنید.

بازاریابی ایمیلی

این روش نیز امروزه بسیار محبوب است  نتایج خوبی می‌دهد. افراد روزانه چندین بار ایمیل خود را چک می‌کنند، بنابراین می‌توانید روی این روش حساب کنید. برای موفقیت در بازاریابی مبتنی بر ایمیل، کافی است مخاطبان هدف را شناسایی کنید و با ایجاد کمپین‌های مختلف آن‌ها را هدف بگیرید.

بازاریابی ایمیلی نه تنها می‌تواند مشتری جدید به ارمغان آورد، بلکه روشی خوب برای یادآوری کسب و کار شما به مشتری‌های قدیمی‌تری است که مدتی از شما دور بودند. استفاده از Call to action در ایمیل‌های بازاریابی نتایجی خوب به همراه دارد و اگر بتوانید ایمیل‌هایی پویا برای مخاطبان ارسال کنید، موفق‌تر نیز خواهید بود. به هر روی کمپینی که تشکیل می‌دهید، اگر بهینه باشد، احتمال موفقیت از طریق ایمیل بالا است.

بازاریابی وابسته

این استراتژی به شما اجازه می‌دهد محصول خود را به یک واسطه بدهید تا برای شما تبلیغ کند و در عوض درصدی از قیمت فروش را برای خود بردارد. متأسفانه به این استراتژی کم لطفی شده است. چرا که بیشتر افراد محصولات دوستان و آشنایان خود را در سایت‌های خود تبلیغ می‌کنند و تلاشی برای ایجاد اعتماد نمی‌شود. با این حال افرادی وجود دارند که حاضرند در ازای سهیم شدن در درآمد برای شما تبلیغ کنند.

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی در بخش تبلیغات بازاریابی قرار می‌گیرد. این استراتژی به این معنی که برای استفاده از آن باید هزینه کنید. در ازای پرداخت پول بابت هر تبلیغ، بسیاری از پلتفرم‌های آنلاین وجود دارند که تبلیغات شما را به اشتراک می‌گذارند.

به عنوان مثال، Google Adwords و Facebook Ads دو سیستم عامل تبلیغات آنلاین هستند که به شما امکان می‌دهند پیشنهادات خود را برای مخاطبان هدف نمایش دهید و داده‌های بیشتری در مورد عملکرد آن‌ها نسبت به سایر استراتژی‌ها دریافت کنید.

جانمایی محصولات

یکی از روش‌های جدید بازاریابی قرار دادن محصولات در محتوای، تولید کنندگان محتوا است. به این منظور شما پولی به تولید کننده پرداخت می‌کنید و تبلیغ خود را به او می‌دهید تا در محتوای خود بگنجاند. برای مثال یوتیوبرها این کار را زیاد انجام می‌دهند. آن‌ها تبلیغات ویدیویی شما را در ابتدا یا میان ویدیوی خود قرار می‌دهند.

همچنین می‌توانید از کسانی که محتوای متنی تولید می‌کنند نیز بخواهید چنین کاری انجام دهند. برای مثال اگر تجهیزات کوهنوردی می‌فروشید، می‌توانید از یک کوهنوردی که در این رابطه محتوا تولید می‌کند بخواهید در متون خود نامی از فروشگاه شما ببرد.

نمونه‌ های موفق بازاریابی نوین

نمونه های بازاریابی نوین

 • Airbnb

این شرکت در بیشتر نقاط جهان به مسافران خانه اجاره می‌دهد، بدون این که خود خانه‌ای داشته باشد. استراتژی این شرکت، یک روش برد برد است که هم به فکر مهمانان است و هم به فکر میزبانانی که صاحب اصلی منازل هستند. این شرکت به شکل واسطه عمل می‌کند و خانه افرادی که می‌کند و خانه افرادی که می‌خواهند اجاره دهند را اجاره می‌دهد. کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی این شرکت به ویژه در اینستاگرام یکی از عوامل موفقیت آن است.

 • IKEA

این شرکت با استفاده از فن‌آوری و تکنولوژی‌های جدید توانسته است خود را به مخاطبان بشناساند. استفاده از واقعیت افزوده راهی است که این شرکت انتخاب کرده است. در سال‌های اخیر این تکنولوژی یکی به یکی از جلب‌ترین‌ها و محبوب‌ترین‌ها تبدیل شده است. این تکنولوژی در بخش فروش لوازم خانگی به IKEA کمک بسیاری کرده است، چرا که مشتری را قادر ساخته تا با قرار دادن شمایی از لوازم در خانه خود، بهترین انتخاب را داشته باشد.

 • Amanda foundation

Amanda یک مجموعه برای کمک به سگ‌های بی‌خانمان است. این مجموعه برای بازاریابی از تحلیل داده‌ها و اطلاعات مربوط به جستجوی مشتری‌های بالقوه استفاده می‌کند. با استفاده از این اطلاعات Amanda توانسته است کمپین‌های مختلفی ایجاد کرده و با استفاده از آن‌ها به موفقیت برسد.

 • Nike

شرکت Nike از استراتژی‌های مختلفی استفاده می‌کند و هدف خود را روی رده سنی Gen Z متمرکز کرده است. Gen Z به نسل جدید جهان گفته می‌شود که از 1997 تا 2012 متولد شده‌اند. کمپین‌های Nike در یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی قابل رؤیت است.

سایر مجموعه‌هایی که از ترکیب استراتژی‌های بازاریابی نوین استفاده می‌کنند به شرح زیر است.

 • کوکاکولا
 • مک دونالد
 • Buffer
 • مایکروسافت

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم توضیح جامعی درمورد بازاریابی نوین بدهیم. بازاریابی نوین یا مدرن، به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها گفته می‌شود که تبلیغات یک کسب و کار را از شکل سنتی فاصله داده‌اند. شاید شما در گذشته می‌توانستید با انتشار تراکت، بنر و پخش تلویزیونی آگهی‌های خود به جایی برسید، اما امروزه این‌ها کافی نیستند و باید با پیشرفت تکنولوژی همگام شد.

برای مثال تا چند سال پیش ممکن بود شما بنری در یک بزرگراه نصب کنید و با این تخمین که روزی 1000 نفر آن را می‌بینند، منتظر نتیجه بمانید. اما امروزه باید تبلیغات خود را به شکلی منتشر کنید که بتوانید عدد دقیق بینندگان و تعداد دقیق مشتری‌های بالقوه و سپس مشتری‌های واقعی و نرخ تبدیل را بدانید. تخمین دیگر کارساز نیست.

اگر چه مخاطبان به نوعی زیر نظر گرفته می‌شوند و ممکن است از حجم اطلاعاتی که در دسترس شما قرار می‌گیرد، احساس نگرانی کنند، اما شما با ایجاد اعتماد می‌توانید در این روزگار مدرن نتایج بسیار خوبی از بازاریابی بگیرید. کافی است جانب صداقت و امانت را رعایت کرده و با به کارگیری دانش و تکنولوژی برای پیشبرد اهداف خود تلاش کنید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره