بازاریابی مشترک چیست؟ راهنمای جامع Co-Marketing

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی مشترک

بازاریابی مشترک می‌تواند برای هر برندی که قصد دارید مخاطبین خود را در آن گسترش دهید، آگاهی از برند را بالا ببرد و یک مدل محتوای جدید را به مخاطبین خود عرضه کند. در بازاریابی مشترک، کمپانی‌های سودبر نیروهای خود را هماهنگ می‌کنند تا بازاریابی را برای محصولات خود به صورت مشترک صورت دهند.

در این فرآیند دو یا تعداد بیشتری بیزینس به صورت همزمان با کار کردن در کنار همدیگر برای اشتراک‌گذاری تخصص‌ها و ارائه ارزش به مخاطبین خود، رشد می‌کنند.

اغلب کمپانی‌های مشترک روی فعالیت‌های تبلیغاتی خود برای یک پیشنهاد مبتنی بر برند مشترک شراکت می‌کنند. در بازاریابی مشترک، هر دو کمپانی یک قطعه محتوا یا محصولی را تبلیغ می‌کنند و نتیجه این تبلیغات را برای مخاطبین خود به اشتراک می‌گذارند.

با استفاده از ارتباط و میزان دسترسی هر یک از شرکا، کمپین‌های بازاریابی مشترک با هدف ایجاد سرنخ‌ها و آگاهی از برند بیشتر و در عین حال با کار کمتر طراحی می‌شوند.

بازاریابی مشترک و برندینگ مشترک

شاید تا به حال با نام بازاریابی مشترک و برندینگ مشترک آشنایی داشته باشید، ولی تفاوت بازاریابی مشترک و برندینگ مشترک در چیست؟ آیا بازاریابی مشترک و برندینگ مشترک یکی هستند؟ در ظاهر بسیار شبیه هم هستند.

در حالی که برندینگ مشترک به همکاری گفته می‌شود که در آن دو کمپانی محصولات یا تخصص خود را با همدیگر ترکیب می‌کنند تا محصول یا پیشنهاد باارزش‌تری را ایجاد کنند، بنابراین در این صورت همه چیز را یک مرحله جلوتر پیش می‌برد.

کمپین‌های بازاریابی مشترک به تیم‌ها فرصتی برای کار کردن با یکدیگر برای معرفی و تبلیغ یک پیشنهاد مشترک می‌دهند، همانند یک محصول یا محتوای با برندینگ مشترک. در یک شراکت بازاریابی مشترک، هر دو کمپانی این پیشنهاد را تبلیغ و نتایج این تبلیغ را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند.

بازاریابی مشترک چگونه کار می‌کند؟

یکی از مرسوم‌ترین روش‌های بازاریابی مشترک این است که دو کمپانی که مخاطبین مشترکی دارند با یکدیگر روی یک محتوا یا کمپین فعالیت کنند و آن را برای هر دو گروه مخاطبین تبلیغ کنند. این محتوا می‌تواند شامل کتاب الکترونیکی، وبینار و غیره باشد که اغلب به شکل یک حالت ایجاد سرنخ برای گرفتن اطلاعات تماس است.

اهداف هر دو شرکت مشترک اشتراک‌گذاری دانلودها از پیشنهاد عرضه شده است تا در نتیجه دو برابر تعداد سرنخ‌هایی که به تنهایی قادر بودند به دست بیاورند را کسب کنند.

بنابراین برای رسیدن به این نتایج فقط اجرای یک کمپین تبلیغاتی مشترک نیست. علاوه‌بر افرایش راهکارها، دو شرکت مشترک ممکن است توافق کنند که یک رخداد را نیز با هم میزبانی نموده و هزینه‌ها را تقسیم کنند یا در معیار کوچک‌تر، شرکت‌های مشترک قادرند توافق کنند که یک سری از پست‌های بلاگ مهمان را روی سایت‌های همدیگر قرار دهند.

یکی از فاکتورهای مهم در زمان تصمیم‌گیری برای ایجاد یک بازاریابی مشترک این است که اطمینان حاصل نمایید که اهداف این پروژه برای هر دو شرکت یکسان است.

چنان‌چه یکی از شرکا سرنخ می‌خواهد، ولی دیگری به دنبال فروش بلیت برای رویداد سالانه خودش باشد، پیدا کردن یک پروژه که قادر باشد هر دو طرف را راضی نگه ‌دارد کار بسیار دشواری است. یکی از دلایل مهم هر کمپین بازاریابی مشترک دارا بودن یک صفحه فرود مشترک است.

مزایای بازاریابی مشترک

بازاریابی مشترک مزایای بسیاری دارد، به ویژه چنان‌چه قصد داشته باشد که منابع را در اندازه بزرگتری از کمپین‌های بازاریابی قرار دهید. در ادامه به مزایای بازریابی مشترک اشاره می‌کنیم:

 • در معرض دید مخاطبان قرار گرفتن

با استفاده از بازاریابی مشترک و تبلیغات دو طرفه، محتوا یا اطلاعات برند شما با مخاطبین شما و مخاطبین شریک شما به اشتراک گذاشته می‌شوند. این کار موجب می‌شود که برند شما دسترسی بیشتری را به دست آورید.

مثلا، وقتی که فروشگاه محلی یا آنلاین گوگل ادزی را فعال می‌کند که نشان دهد آن‌ها محصولات Estee Lauder را دارند، طرفداران این برند عطر ممکن است این فروشگاه را برای اولین بار رویت و دنبال کنند.

 • افزایش محبوبیت و اعتماد

در صورتی که یک مشتری احتمالی به برندی که با آن شراکت دارید اعتماد داشته باشد، ممکن است به شما نیز وقتی که برند مورد اعتماد آن‌ها نام شما را می‌برد یا لوگو یا محتوای شما را نمایش می‌دهد، اعتماد کند. مثلا وقتی که «آدیداس» با «کانیه وست» برای ایجاد خط تولید YEEZY تیم شدند، ممکن است مردم یک جفت YEEZY خریده باشند برای این ‌که به کیفیت و آدیداس و سلیقه کانیه وست اعتماد دارند.

 • محتوای کم هزینه

زمانی که با یک برند دیگر همکار می‌شوید، ممکن است بتوانید توافقی صورت دهید که هزینه‌های تولید یا زمان صرف شده را تقسیم نمایید یا می‌توانید یک نقطه قوت برند را به نقطه قوت برند دیگر مبادله کنید.

مثلا، در صورتی که شما یک برند کوچک دارید که با یک برند بزرگ همکار می‌شوید، ممکن است بتوانید از بودجه برند بزرگ‌تر استفاده نمایید و اغلب در معرض دید مخاطبین در کانال‌های آن‌ها قرار گیرید. بنابراین برند بزرگ‌تر ممکن است بتواند مخاطبین Niche شده شبکه‌های اجتماعی شما استفاده کند.

روش پیدا کردن پارتنر بازاریابی مشترک مناسب برای شما

در رابطه با بازاریابی مشترک، باید اطمینان حاصل کنید که مزایای مشترکی برای کار کردن با یکدیگر وجود دارد. علاوه‌بر این، می‌توانید سوالات خود را در این رابطه بپرسید:

آیا آن‌ها مخاطبین مشترکی دارند که قصد دارند رشد کند؟ در صورتی که این مورد صدق ندارد، ارزشی که من از تبلیغ کردن محتوای خود به مخاطبین آن‌ها کسب می‌کنم ممکن است ارزش کافی نداشته باشد.

چه تعداد سرنخ از این ارتباط می‌توان کسب کرد؟ آیا تعداد سرنخ‌ها به اندازه‌ای است که ارزش زمان را داشته باشد؟ فقط شما می‌توانید مشخص کنید که ارزش دارد یا خیر. آیا آن‌ها تخصصی در این رابطه دارند که ما نداشته باشیم؟ تصور کنید که مخاطبین ما بسیار تمایل به دانستن روش بهینه سازی سئو محلی دارند، ولی اساس دانش ما به دانش کلی در رابطه با سئو محدود می‌شود.

شاید بهتر است که با متخصصی در حوزه سئو محلی همکار شویم. آیا برند و نام آن‌ها اعتبار خوبی دارد؟ با افرادی که موجب پایین آمدن اعتبار شما می‌شوند همکار نشوید.

آیا کار کردن با افرادی که قصد دارید با آن‌ها شرکت داشته باشید لذت بخش است؟ درست است که بازاریابی مشترک یک شغل محسوب می‌شود، ولی باید قابلیت لذت بردن داشته باشد. به دنبال شریکی باشید که در حقیقت تمایل برای کار کردن با آن‌ها دارید.

نحوه برنامه‌ریزی یک توافق بازاریابی مشترک

پس از پیدا کردن یک شریک برای همکاری زمان آن رسیده است که به سراغ مرحله بعدی برویم.

1 – به یک ایده برای صحبت کردن در رابطه آن برسید

پس از تصمیم‌گیری که قصد دارید با چه افرادی همکاری کنید، زمان فکر کردن در رابطه با یک ایده برای صحبت کردن در مورد آن است.

وقتی که به این مرحله رسیدید، ابتدا تکالیف خود را انجام دهید. تمام چیزهایی که می‌توانید در رابطه با کمپانی و مخاطبین آن بدانید را یاد بگیرید، ایده‌های خود را به روشی اصلاح کنید که برای آن‌ها جذاب به نظر برسد و ارزشی که قصد دارید ارائه دهید را به آن‌ها نشان دهید.

اغلب چنان‌چه شما افرادی هستید که در رابطه با ایده صحبت می‌کنید، شما ماهی کوچک به حساب می‌آید و آن‌ها ماهی بزرگ. به زبان دیگر، نه گفتن برای آن‌ها در این سناریو کار ساده‌ای است. برای مقابله با این مسئله، بیشتر تلاش کنید تا به آن‌ها نشان دهید کار کردن با شما کار دیوانه‌واری نیست.

در صورتی که شما در طرف دیگر مذاکره هستید، از ایده‌ها استقبال کنید. حتی در صورتی که شخصی که با شما مذاکره می‌کند حرفه‌ای نباشد، سریع فرصت را از بین نبرید.

چنان‌چه این پیشنهاد یک شراکت کاملا غیرواقع گرایانه است، با آن‌ها صادق باشید و چنان‌چه این ایده به نظر جالب می‌آید ولی الان زمان مناسبی برای انجام پروژه از طریق شما نیست، آن‌ها را به عنوان همکارهای احتمالی که در آینده‌ با آن‌ها قصد دارید کار کنید در نظر بگیرید.

2 – اهداف خود را مشخص کنید

اگر به دنبال سرنخ هستید، اطمینان حاصل کنید که همکار شما آن را می‌داند. اطمینان حاصل می‌شود که آن‌ها نیز همین را می‌خواهند. چنان‌چه اهداف شما در یک مسیر نیستند، هیچ یک از شما ارزشی را که در نظر داشتید و برای آن در این رابطه برنامه‌ریزی کرده بودید، به دست نخواهید آورد.

3 – در مورد محتوایی که به اشتراک گذاشته و تبلیغ می کنید توافق کنید

در این مرحله باید در رابطه با مدل محتوایی که به اشتراک گذاشته و بین مخاطبین خود تبلیغ می‌کنید توافقات لازم را صورت دهید. این توافقات شامل موضوع و قالب محتوا نیز می‌شود. موضوعی را انتخاب نمایید که برای هر دو گروه مخاطبین مزیت داشته و جذاب باشد.

4 – بازه زمانی خود را مشخص کنید

برای کمپین بازاریابی مشترک خود یک بازه زمانی تعیین کنید. به این صورت، همه با یکدیگر همکاری کرده و سهم خود از کار را در زمان مناسب انجام می‌دهند. در پروژه‌های بزرگ‌تر از جمله کتاب الکترونیکی یا وبینار، مدت زمانی که تیم شما برای نوشتن کمپین خود نیاز دارد را دو برابر کنید. این کار زمان لازم را برای تایید و فیدبک در بین اعضای تیم شما و اعضای تیم شریک شما می‌دهد.

5 – مهارت‌های قوی خود را تعیین کنید

در میان بیزنس شما و شریک شما، ممکن است هر یک نقاط مثبتی دارید که می‌توانید عرضه کنید. بنابراین وظایف و کار را مطابق با آن‌ها تقسیم کنید.

در صورتی که شما وظایف مربوط با محتوا یا کمپین بازاریابی مشترک خود را طبق این که کدام طرف در کدام کار قوی‌تر است تنظیم کنید، این فرآیند بسیار کاربردی‌تر و سریع‌تر پیش خواهد رفت.

6 – یک فرم توافق همکاری بازاریابی مشترک بنویسید

همانند اغلب چیزهای دیگر در بیزینس، این که شراکت بازاریابی مشترک شما و همکاری شما به صورت کتبی و رسمی باشد اهمیت بسیاری دارد. برای انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که به صورت کتبی و رسمی نوشته شده باشد. با وجود یک توافق از ابتدای کار، شما هر زمان که اشتباهی رخ دهد یا سوء تفاهمی ایجاد شود، چیزی دارید که به آن مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید.

جزئیات این توافق باید شامل موارد زیر است:

 • موضوع
 • بازه زمانی
 • اهداف
 • مالکیت محتوا و دارایی‌های دیگر
 • جایی که محتوا در آن‌جا قرار گرفته و به اشتراک گذاشته می‌شود
 • توافق بر سر به اشتراک‌گذاری سرنخ ها
 • بازه زمانی تبلیغات
 • برنامه تبلیغاتی
 • برنامه گزارشی

انواع محتواهای بازاریابی مشترک

 • کتاب الکترونیکی

یکی از مرسوم‌ترین مدل‌های محتوایی بازاریابی مشترک کتاب الکترونیکی محسوب می‌شود. چرا که کار تقسیم شده ساده‌ای است، یک نفر کار طراحی را انجام می‌دهد، یک نفر محتوا را تولید می‌کند و به همین روش کار به جلو می‌رود.

 • پست بلاگ

همکاری در نوشتن یک پست بلاگ یکی از راحت‌ترین روش‌های انجام یک پروژه بازاریابی مشترک است. احتمال دارد هر یک از دو طرف نیز یک پست بلاگ به شکل مهمان در بلاگ یکدیگر بنویسید.

 • وبینار

اغلب وبینارها مدل مورد انتخاب در بین مدل‌های محتوایی بازاریابی مشترک هستند. چرا؟ پیدا کردن یک متخصص که به صحبت کردن به مدت یک ساعت در رابطه با مسائلی که در آن تخصص دارد، کار ساده‌ای است. همچنین این روش یک فرمت شناخته شده برای متریال‌های آموزشی است و مشارکت در میزبانی آن‌ها نیز کار ساده‌ای است.

 • ویدئو

ساخت یک ویدئو با شریک خود می‌تواند روشی عالی برای شنیده شدن پیام شما از طریق تعداد بسیاری از افراد در حالی که هر دو برند تبلیغ می‌شوند باشد. مثلا هاب اسپات یک سری ویدئوی مصاحبه‌ای با اعضای تیم‌های گوگل، لینکدین و فیسبوک میزبانی کرده است.

 • چت توئیتر

یک چت توئیتر، فرآیندی مجازی است که در آن مردم برای صحبت کردن در رابطه با یک مسئله مشخص دور هم جمع می‌شوند. این کار به شما اجازه نشان دادن تخصص شما و دعوت و تعامل اعضای هر دو تیم با مخاطبین هدف را می‌دهد. علاوه‌بر این، توئیتر به شما اجازه معرفی و تبلیغ چت خود را برای گسترش میزان دسترسی به افراد را می‌دهد.

رویداد (آنلاین و آفلاین)

بازاریابی مشترک می‌تواند در فرآیندهای بزرگ‌تر نیز شکل بگیرد، هم به شکل آنلاین و هم به شکل رودررو. شما و شریک شما احتمال دارد یک فرآیند را به همراه هم برگزار نمایید و تمام فرآیند را به شکلی برندینگ کنید که تشبیه‌کننده هر دو جنبه برندینگ و بازاریابی شما باشد. علاوه‌بر وبینار، در این برنامه مصاحبه‌کننده باشد. بنابراین، شریک شما می‌تواند یکی از کارمندان خود را به عنوان فرد مصاحبه شونده وارد کند.

نحوه اجرای کمپین بازاریابی مشترک

1 – طرح کلی کمپین بازاریابی مشترک خود را ایجاد کنید

وقتی که موضوع خود و مدل بازاریابی مشترکی را انتخاب نمودید، با یک گوگل داک به اشتراک گذاشته شده آغاز کنید، فکر کنید، مشارکت کنید و طرح کلی برنامه خود را ایجاد کنید.

از طریق گوگل داک از ابتدای کار، تیم شما و تیم شریک شما قادرند به صورت همزمان جزئیات را ویرایش نموده و یا جزئیات جدیدی را به گوگل داک اضافه کنید. در رابطه با زمان‎بندی نیز به تیم خود و تیم شریک خود یک هفته یا بیشتر برای نهایی کردن تمام ایده‌ها و برنامه‌ها در اپن داک زمان دهید.

2 – تولید محتوا را شروع کنید

هنگامی که بر سر طرح کلی توافق ایجاد شد، بازاریابان مشخص شده قادرند تولید محتوا را آغار کنند. اغلب بهتر است که تولید محتوا بین دو شریک تقسیم شود به صورتی که یک طرف کار نوشتن را انجام دهد و طرف دیگر کار طراحی تا صدا و طرح‌ها ثبات داشته باشند. مزیت دیگر این است که هر شریک نصف یک محتوا را طراحی کند و بنویسد و سپس این دو با هم ترکیب شوند.

توجه داشته باشید که این نیازمند اثبات بسیاری است که دائما باید ترکیب شدن این دو به خوبی بررسی شود. پس از این که اولین پیش‌نویس تکمیل شد، آن را برای شریک خود برای گرفتن فیدبک یا تاییدیه ارسال کنید. زمان مناسبی را بین روز تحویل نوشته و روز موعود برای فیدبک دادن لحاظ کنید.

3 – محتوای کمپین خود را نهایی کنید

در هنگام نهایی کردن محتوا، از تیم تبلیغاتی خود درخواست شروع به تولید مواردی که برای تبلیغ محتوا نیاز است داشته باشید. مثلا صفحات فرود به اشتراک‌گذاری شده به همراه ایمیل‌ها، تصاویر شبکه‌های اجتماعی، اینفوگرافیک‌ها، پست‌های بلاگ. از آن‌جایی که کار کردن با یک شریک بیشتر از حد معمول در فرآیند تولید محتوا طول می‌کشد، این کار به شما در صرفه‌جویی در زمان کمک می‌کند.

4 – محتوای خود را معرفی و تبلیغ کنید

توافق در حوزه تاریخ راه‌اندازی تبلیغات با شریک خود امری بسیار مهم است. در این تاریخ، ایمیل‌ها، کمپین‌های اجتماعی و تبلیغات بلاگ هر دو تیم آغاز می‌شوند.

تقریبا 2 الی 3 هفته پیش از تاریخ راه‌اندازی یک جلسه فکری با تمام اعضای دو تیم داشته باشید و مشاهده کنید که از چه تاکتیک‌های تبلیغاتی استفاده خواهید کرد و بازه زمانی تبلیغات به چه صورت خواهد بود. آیا هر دو شرکت همان هشتگ را در توئیتر تبلیغ می‌کنند؟ تبلیغات برای چه مخاطبینی خواهد بود؟

5 – نتایج کمپین بازاریابی مشترک خود را ارزیابی کنید

کمپین بازاریابی مشترک شما در حال اجرا و تبلیغات است، کار شما بسیار عالی است. حالا زمان به عقب نگاه کردن و مشاهده این که آیا فعالیت‌های اولیه شما موفقیت‌آمیز بوده یا خیر؟ اول از همه، آیا شما موفق به رسیدن به هدف اصلی خود شده‌اید؟

اگر به هدف اصلی خود رسیده باشید بسیار عالی است. اگر نه، چرا؟ چه اتفاقی افتاد؟ آیا شما نتوانستید به هدف خود برسید یا شریک شما نیز نتوانسته است به هدف خود برسد؟ این مسائل را وقتی که قصد دارید در رابطه با همکاری دوباره با آن‌ها تصمیم بگیرید در نظر داشته باشید.

بیشتر بخوابید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره