بازاریابی محیطی (Ambient Marketing) چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی محیطی

افرادی که کسب و کارهای محدود مانند یک رستوران، آبمیوه فروشی، گل فروشی، رستوران و… را اداره می کنند؛ بدون شک برای بالا بردن میزان فروش خود نمی‌توانند در سطح کشور یا به صورت بین المللی تبلیغات کنند؛ چرا که این امر بدون شک هیچ تاثیری در بهبود شرایط آن کسب و کار ندارد.

این در حالی است که بیزینس و کسب و کارهای گسترده برای برندسازی و فروش بالای محصولات یا سرویس‌های خود هزینه‌های سنگینی را برای تبلیغات در سطح کشور یا حتی به صورت بین المللی پرداخت می‌کنند. 

افرادی که در مقیاس‌های محدود کار می‌کنند از بازاریابی محیطی برای درک نیاز مشتریان و ایجاد استراتژی برای بهبود و گسترش کسب و کار خود استفاده می‌کنند.

البته سود حاصل از بازاریابی محیطی با سود استراتژی‌هایی که در سطح کشور یا بین المللی پیاده سازی می‌شود، نمی‌تواند برابری کند؛ اما با این حال این نوع بازاریابی شرایط را برای مدیران کسب و کارهای محلی تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

فرد می‌تواند به مدد بازاریابی از نوع محیطی شرکت یا بیزینس خود را به سوی ایجاد یک رابطه ایده‌آل با مشتری و ارائه خدمات بهتر هدایت کند؛ تا جایی فرد با تاثیرگذاری در اندیشه مخاطبین می‌تواند محصولات و خدمات خود در ذهن این افراد ثبت کند.

در واقع در این حالت مردم یک منطقه هنگام مواجه شدن با یک نیاز به خوبی می‌دانند که شما و کسب و کارتان می‌توانید این نیاز اساسی را رفع کنید. در این مقاله از ویترین سافت درباره بازاریابی محیطی و هدف از انجام آن مطالبی را ارائه خواهیم داد؛ پس همراه ما باشید.

هدف از بازاریابی محیطی چیست؟

شما با معرفی و آشنا کردن افراد زیاد با کسب و کار خود در واقع تعداد مشتریان حتمی و احتمالی خود را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهید. بدیهی است که همه می‌خواهند به فروشگاه، هایپر مارکت، خشکشویی، غذا خوری، میوه فروشی و … در نزدیکی خانه خود مراجعه کنند.

همین امر باعث می شود تا افراد همیشه در ذهن خود یک نقشه یا طرحی از تمامی فروشگاه‌ها و مواردی که در اطراف محل زندگی خود ایجاد کنند تا به هنگام ضرورت بتوانند با همین اطلاعات برای رفع نیاز خود به محل مورد نظر مراجعه کنند. برای نمونه اگر کلید ماشین شما شکسته شود، در وهله اول می‌اندیشید که نزدیک‌ترین کلید سازی در منطقه شما در کجا قرار دارد. 

بنابراین اگر فردی Ambient Marketing یا همان بازاریابی محیطی را به درستی انجام دهد؛ با این کار در واقع کسب و کار خود را در منطقه یا محله تا جای ممکن به همه معرفی کند، خواهد توانست به تدریج برای خود مشتری جذب نماید.

در حالت کلی شما اقدامات لازم را انجام می‌دهید تا خود را در ذهن افراد و مشتریان احتمالی ثبت کنید و به این شکل به صورت نامحسوس تعداد مراجعه کننده‌ها را افزایش دهید.

راهبرد های تاثیر گذار

باید به این نکته توجه داشت که بازاریابی محیطی دارای مدل‌های متنوعی است. این مدل‌ها را در حالت کلی می‌توان در دو گروه آنلاین و آفلاین قرار داد.

بازاریابی به شیوه محیطی به صورت آفلاین مشمول همه متدهایی است که بدون نیاز به اینترنت پیاده سازی می‌شود. با اتکا بر این روش شما خواهید توانست بیزینس و برند خود را به نقشه ذهن مخاطبین و مشتریان احتمالی بیشتری وارد نمایید؛ برای انجام این کار می‌توانید از روش‌های زیر بهره گیری کنید.


همچنین بخوانید : دیجیتال مارکتینگ چیست؟


 • چاپ کردن انواع بروشورهای تبلیغاتی 
 • ارسال نمودن پیامک به افراد ساکن در یک محله
 • تبلیغ کسب و کار در خبرنامه‌های یک منطقه 
 • استفاده از روزنامه برای تبلیغات
 • بهره گیری از بیلبورد برای تبلیغ برند
 • استفاده از نیروی تبلیغاتی حرفه‌ای

از دیگر راهبردهای پراهمیت در بازاریابی به سبک محیطی ایجاد ارتباط صحیح دیگر کسب و کارهایی است در زمینه مشابه شما فعالیت دارند.

برای نمونه اگر شما یک گل فروشی را اداره می‌کنید، ارتباط برقرار کردن با تالارهای عروسی، رستوران‌ها و … که در محله شما قرار دارند، در بهبود و پیشرفت کسب و کار به وضوح قابل مشاهده خواهد داشت.

برای نمونه اگر شما به عنوان یک فیزیوتراپ در مطب فعالیت می‌کنید، خیلی راحت می‌توانید بروشورهای تبلیغاتی خود را در آکادمی‌های پرورش اندام و باشگاه‌های بدنسازی منطقه اطراف خود توزیع کنید.

باید در نظر داشت که در چنین مکان‌هایی ورزشکاران به هر دلیل ممکن است با آسیب عضلانی مواجه شوند؛ در این حالت می‌توانند به مطب و محل کار شما مراجعه کنند. با استفاده این روش در واقع بدون صدمه زدن به کسب و کارهای مختلف می‌توانید به تبلیغ و معرفی محصولات و سرویس‌های خود بپردازید.

مثال دیگری که که می‌توان برای این بخش ذکر کرد قرار دادن بروشورهای تبلیغاتی یا احداث یک کارواش در کنار تعمیرگاه است. غالب افرادی که ماشین خود را به کارواش می‌برند نیاز دارند ماشین‌شان را به صورت کلی سرویس کنند. وجود یک تعمیرگاه در کنار یک کارواش و استفاده از ترفندهای بازاریابی محیطی می‌تواند به رونق هر دو از کسب و کارها کمک بسیاری می‌کند.

بررسی نقش بازاریابی محیطی و تاثیر آن در پیشرفت بیزینس

بازاریابی محیطی چیست

همان گونه که در قسمت بیان شد نوع دیگری از بازاریابی به شیوه محیطی وجود دارد که تحت سلطه پلتفرم‌های مختلف آنلاین پیاده سازی می‌شود.

باید به این نکته توجه داشت که این نوع بازاریابی هیچ محدودیتی ندارد و به همین دلیل فرد می‌تواند به راحتی با استفاده از شیوه‌های مختلف در بسترهای گوناگون اینترنت به تبلیغ محصولات و خدمات خود بپردازد.

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که در بازاریابی به شیوه محیطی از آن بهره گیری می‌کنند، SEO یا همان بهینه ساز موتورهای جست‌وجو است.

به مدد همین ابزار می‌توانید کسب و کار خود را با توجه به منطقه و محله خود به صورت کاملاً حرفه‌ای ارتقا دهید.

برای نمونه اگر فردی در شهر مشهد زندگی می‌کند و قصد خرید تعداد زیادی فرش را دارد؛ معمولاً در بستر اینترنت عبارتی مانند “بهترین فرش فروشی در مشهد” را جست‌و‌جو می‌کند. در این حالت تنها وب سایت‌هایی در رتبه بالاتر نمایش داده می‌شود که به وسیله ابزار سئو فروشگاه اینترنتی برای این کلمه بهینه سازی شده‌اند.

بازاریابی به شیوه محیطی چه تفاوتی با سبک کلاسیک دارد؟

بازاریابی کلاسیک دارای محدودیت‌های متعددی است، به طوری که فرد شاید هیچ وقت با آن مواجه نشود. برای نمونه اگر شما محصول یا خدمات خود را در یک سریال تلویزیونی تبلیغ می‌کنید باید این مورد را نیز در نظر بگیرید که برخی افراد ممکن است این سریال را تماشا نکنند؛ در این حالت از وجود کسب و کار شما هرگز آگاه نخواهند شد.

اما در بازاریابی به سبک محیطی در واقع تبلیغات قسمتی از زندگی روزانه افراد آن منطقه خواهد شد؛ این اطلاعات ترغیب کننده همواره در کنار مردم خواهد بود تا جایی که در ذهن آن‌ها ثبت شود. 

برای نمونه اگر شما بیلبورد تبلیغاتی خود را در یکی از فلکه‌های پر تردد منطقه قرار داده‌اید، بدون شک افرادی که به صورت روزانه از آن نقطه عبور می‌کنند به صورت ناخودآگاه متوجه محتویات روی بیلبورد می‌شوند.

مزایای بازاریابی به سبک محیطی

در حالت کلی هدف از تبلیغات ارائه اطلاعات و مهم‌تر از همه ایجاد تاثیر یا ذهنیت مثبت در مشتری است.

در این بین اگر بتوانید با استفاده از برخی تکنیک‌های منحصر به فرد و خاص با مخاطبان و افراد منطقه ارتباط ایجاد کنید، بدون شک کسب و کار شما تحت تاثیر این استراتژی قرار خواهد گرفت؛ تا جایی که تعداد مشتریان به تدریج افزایش خواهد یافت. در ادامه این مقاله چند نمونه از مزایای بازاریابی محیطی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • جلب توجه کردن 

امروزه در دنیای مدرن روش‌های مختلف و خلاقانه زیادی برای تبلیغات وجود دارد؛ اما ایجاد ارتباط با مخاطب چیزی فراتر از خلاقیت را می‌طلبد.

در واقع شما باید به نوعی با افراد منطقه و مخاطبین مورد نظر یک رابطه احساسی ایجاد کنید. این امر تنها در صورتی انجام می‌شود که در وهله اول بتوانید با استفاده از اشیا یا ابزارهای مختلف جلب توجه کنید.


همچنین بخوانید : بازاریابی داخلی چیست؟


برای نمونه اگر زمینه کاری شما کتاب فروشی است، می‌توانید یک سازه نسبتاً بزرگ از جنس پلاستیک یا سنگ به شکل کتاب مقابل فروشگاه تان قرار دهید.

اگر شما در فروشگاه انواع رنگ و ابزار نقاشی به فروش می‌رسانید، می‌توانید روی بزرگ‌ترین دیوار فروشگاه خود را به کمک یک نقاش ماهر یک طرح یا نقاشی خاص بکشید؛ به طوری که رنگ‌بندی و محتویات آن با افراد ارتباط ایجاد کند.

 • تبلیغات ویروسی

همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی توضیح داده شد، شاخه‌ای از این بازاریابی به وسیله اینترنت و پلتفرم‌ها پیاده سازی می‌شود. شما می‌توانید یک ویدیو، عکس با طراحی منحصر به فرد تاثیرگذار از کسب و کار خود تهیه کنید و به وسیله برنامه‌هایی مانند اینستاگرام، توییتر و … به اشتراک بگذارید.

اگر در آبمیوه فروشی یا کافه فعالیت می‌کنید، می‌توانید یکی از شیک‌ترین و مجلسی‌ترین معجون‌ها یا آبمیوه‌های خود را در مقابل دوربین درست کنید؛ سپس در همین برنامه‌های اینترنتی به اشتراک بگذارید. در این حالت مردم آن شهر حداقل برای یک بار امتحان به کافه شما مراجعه خواهند کرد.

تبلیغات محیطی

 • هزینه بسیار پایین

یکی از ویژگی‌های بارز بازاریابی به سبک محیطی این است که با کمترین هزینه یا حتی رایگان انجام می‌شود. برای نمونه شما برای نقاشی کردن دیوار فروشگاه خودتان کم‌ترین هزینه را متحمل می‌شوید؛ یا برای نمونه درست کردن معجون مخصوص برای مشتری و همزمان به اشتراک گذاشتن ویدیو آن در شبکه‌های اجتماعی هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد.

نتیجه گیری 

امروزه بیشتر کسب و کارهای کوچک برای معرفی محصولات و سرویس‌های خود به مخاطبین و افراد شهر، منطقه و محله خود از شیوه‌های متعددی استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین شیوه‌هایی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد بازاریابی محیطی است. با استفاده از این روش فرد می‌تواند با کم‌ترین هزینه و به راحتی جایگاهی خاص در ذهن مخاطبین و افراد منطقه مورد نظر ایجاد کند. بدین شکل می‌تواند به صورت نامحسوس تعداد مشتریان خود را بالا ببرد.

هدف از این نوع بازاریابی تنها بالا بردن نرخ فروش نیست بلکه تاثیرگذاری در ذهن افراد برای بخاطر سپردن محصولات و خدمت شما است.

در این مقاله مطالبی درمورد بازاریابی محیطی و ویژگی‌های آن پرداختیم. با مطالعه این مطلب خواهید توانست با این بخش از بازاریابی آشنا شده و برای توسعه کسب و کار خود از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره