بازاریابی غیرمستقیم (Indirect Marketing) چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی غیر مستقیم

آیا می‌خواهید در بازار رقابتی امروز موفق باشید؟ برای این کار شما، بیش از یک وب‌سایت و آرم عالی به موارد دیگری هم نیاز خواهید داشت. در حالی که دارایی‌های برند شما مانند: وب‌سایت و صفحات محصول شما ارزشمند هستند، ولی به یک روش قابل اعتماد برای جذب مخاطبان هدف به سمت سایت خود نیز نیاز دارید.

این همان جایی است که مبارزات بازاریابی شما آغاز می‌شود. بسیاری از مشتریان مدرن از تبلیغات واضح و بی پایان خسته شده‌اند. مخاطبان هدف شما هر روز با تبلیغات، به صورت تلویزیونی، پیام‌های پادکست، PPC در موتورهای جست‌وجو و حتی خبرنامه‌های ایمیل، بمباران می‌شوند.

در این مقاله از ویترین سافت قصد داریم به بررسی و تعریف عملکرد بازاریابی غیرمستقیم بپردازیم و مزایا و معایب این روش را با هم مقایسه کنیم. پیشنهاد می‌کنیم باما همراه باشید. بازاریابی همیشه یکی از مولفه‌های مهم رشد شرکت شما خواهد بود.

با این حال، لازم نیست اقدامات تبلیغاتی شما سرد و بی‌روح باشند. روش‌های ظریف تری برای برقراری ارتباط با مخاطبان، ایجاد روابط و بهبود اعتبار برند شما در این راه وجود دارد.

بازاریابی غیرمستقیم چیست؟

بازاریابی غیرمستقیم راهی است برای شرکت‌هایی مانند شما برای نمایش خدمات، محصولات و حتی هویت خود، بدون این که تبلیغات شما بیش از حد واضح باشند.

در این روش با درخواست خرید محصولات یا خبرنامه‌های فروش، مشتریان بالقوه خود را اسپم نمی‌کنید  درعوض، شما اطلاعات مفیدی را به بازار هدف خود ارائه می‌دهید به این امید كه در نتیجه آنها بخواهند درباره مارك شما بیشتر بدانند. در حالی که بازاریابی مستقیم متمرکز بر تبدیل است، بازاریابی غیرمستقیم در مورد ایجاد آگاهی از نام تجاری و ایجاد حس آشنایی با مشتریان بالقوه شما است.

به عنوان مثال: فرض کنید شما می‌خواستید علاقه‌مندان بیشتری به خدمات طراحی لوگوی خود ایجاد کنید. به جای ارسال نامه الکترونیکی به مشتریان احتمالی خود که هزینه طرح‌های شما و آنچه را که ارائه می‌دهید در آن توضیح داده شده است، می‌توانید پادکست مربوط به ایجاد آرم را ضبط کنید.

در طول این پادکست، شما اطلاعات مفیدی در مورد چیزهایی که باید در یک آرم عالی به دنبال مخاطبان خود باشند را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهید.

پادکست شما به آن‌ها اطلاعاتی می‌دهد که می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد و موقعیت شما را به عنوان یک مدیر باهوش در صنعت برجسته کند. در عین حال، می‌توانید در پادکست، با گفتن تجربیات خود در زمینه طراحی برای شرکت‌های دیگر، یا جلب توجه به مطالعات موردی، نام تجاری خود را به طور نامحسوس ارجاع دهید.

درواقع در بازاریابی غیرمستقیم شما باید بتوانید از طریق سرگرمی ‌یا آموزش، ارزش فوری مخاطبان هدف خود را فراهم کنید. در عین حال، این استراتژی‌ها دانه‌ای را در ذهن مشتری شما می‌کارند که شما یک شرکت طراحی لوگو هستید و چیزهای مفیدی برای ارائه دارید. آنها در مورد تکنیک‌هایی که شما استفاده می‌کنید و مشتریان خوشبختی که قبلاً با آن‌ها کار کرده‌اید آشنا می‌شوند.

هنگامی‌که مشتریان به مرحله تصمیم‌گیری در قیف خریدار می‌رسند، آنها از قبل با سازمان شما آشنا شده‌اند و احساس راحتی می‌کنند؛ زیرا شما از طریق محتوای خود اعتماد بسیار مهمی ‌ایجاد کرده‌اید.

در هسته اصلی بازاریابی مستقیم و غیرمستقیم یک هدف نهایی دارند. این دو هدف برای بهبود خط اصلی شما و افزایش فروش هستند. در حالی که بازاریابی مستقیم صریح است، بازاریابی غیرمستقیم بر ایجاد رابطه با مخاطبان شما متمرکز است. این بدان معناست که افزایش فروش به جای هدف اصلی، یک اثر جانبی در تلاش شما است.

تفاوت بازاریابی مستقیم و غیر‌مستقیم در چیست؟

برای درک کامل مزایای بازاریابی غیرمستقیم، به بینشی در مورد تفاوت استراتژی‌های مستقیم و غیرمستقیم نیاز دارید.

 • بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم بارزترین شکل تبلیغات است. هنگامی‌که شما در یک کمپین بازاریابی از طریق ایمیل سرمایه گذاری می‌کنید که به مشتریان خود در مورد آخرین محصول یا خدمات خود می‌گوید، به صورت “مستقیم” بازاریابی می‌کنید.

هدف کل این کمپین دستیابی به اشتراک‌ها و خریدهای جدید است. در تعریف بازاریابی مستقیم متوسط ​​، معمولاً اشاره ای به تبلیغات ” پرفشار” خواهید دید. به این دلیل است که تبلیغات مستقیم به شرکت‌ها، نیاز دارد پیام‌ها و ایده‌ها را به مخاطبان خود منتقل کنند.

شما پیشنهادات و اطلاعات خود را به صندوق پستی، تلویزیون و صندوق ورودی آنها منتقل می‌کنید، به این امید که در نهایت پاسخی دریافت نمایید. بازاریابی مستقیم مشکلی برای ایجاد مزاحمت برای مشتریان در اواسط سفر آنلاین آن‌ها ندارد. این روش می‌تواند به صورت پنجره‌های بازشو، پیشنهادهای پست مستقیم و حتی تماس‌های فروش از یک تیم خدماتی ظاهر شود.

 • بازاریابی غیرمستقیم

اگر بازاریابی مستقیم “پرفشار” بخشی از دنیای تبلیغاتی باشد، بازاریابی غیرمستقیم بخش “کشش” را تشکیل می‌دهد. با یک کمپین بازاریابی غیرمستقیم، شما بر ایجاد فریب برای نام تجاری خود متمرکز می‌شوید و مشتریان را متقاعد می‌کنید که می‌خواهند درباره شرکت شما بیشتر بدانند.

شما به جای این که بلافاصله همه چیز را در مورد محصولات و خدمات خود به مردم بگویید، دانش و بینش خود را با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارید. این به شما فرصتی می‌دهد تا تخصص صنعت خود را به نمایش بگذارید و به مشتریان خود ثابت کنید که چیز ارزشمندی برای ارائه دادن دارید.

بازاریابی غیرمستقیم همچنین فرصتی اساسی را برای کسب و کارها فراهم می‌کند تا شخصیتی را نشان دهند که به آنها کمک می‌کند بعداً با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

از آنجا که بازاریابی غیرمستقیم به معنای ایجاد ارتباطات و تقویت پتانسیل فروش در طول زمان است، اندازه‌گیری آن بسیار دشوارتر از تبلیغات مستقیم است. در حقیقت، یکی از معایب عمده بازاریابی غیرمستقیم این است که شما همیشه نمی‌توانید مطمئن باشید کدام استراتژی بهترین تأثیر را روی نتایج شما دارد.

علاوه‌بر این، با بازاریابی غیر‌مستقیم، مخاطبان بیشتر و گسترده‌تری را هدف قرار خواهید داد. این بدان معنی است که شما همیشه نمی‌توانید مستقیماً بین مبارزات خود، فروش به اعضای جدید و سایر KPI‌های مهم ارتباط مستقیم برقرار کنید.

از آنجا که هر دو استراتژی بازاریابی مستقیم و غیرمستقیم دارای نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود هستند، اکثر کارشناسان استفاده از ترکیب هر دو را توصیه می‌کنند. در واقع با استفاده از هردو نوع بازاریابی شما به جای تمرکز انحصاری بر تبلیغات مستقیم آزار دهنده، یا مبارزات غیر مستقیم ظریف، تلاش خود را برای نتایج قوی‌تر تنظیم می‌کنید.

نمونه‌هایی از بازاریابی غیرمستقیم

بازاریابی

بازاریابی غیرمستقیم می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد، از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی گرفته تا بازاریابی محتوا، سئو و حتی روابط عمومی. در این جا تنها برخی از گزینه‌هایی وجود دارد که می‌توانید وقتی می‌خواهید به صورت ظریف‌تری به اقدامات تبلیغاتی خود بپردازید، از آن‌ها استفاده کنید.

 1. بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی یکی از بارزترین نمونه‌های بازاریابی غیر‌مستقیم است که امروزه در دسترس قرار گرفته. به گفته موسسه بازاریابی محتوا، این روش همچنین موثرترین راه برای ارتقا تجارت شما است. کمپین‌های بازاریابی محتوایی می‌توانند شامل همه چیز باشند، از مقالات و وبلاگ‌ها گرفته تا پادکست‌ها، فیلم‌ها و سایر مطالبی که مخاطبان شما را آموزش می‌دهد و سرگرم می‌کند.

هدف اصلی در پشت بازاریابی محتوا نمایش رهبری فکر شماست، در حالی که به مشتریان خود چیز ارزشمندی می‌دهید. حتی می‌توانید براساس نیاز مخاطبان‌تان، محتوا ایجاد کنید.

اغلب، برای گرفتن بهترین نتیجه از بازاریابی محتوا، باید به جامعه خود گوش فرا دهید و اطلاعاتی را که مردم می‌خواهند در مورد صنعت شما بیاموزند و مطالب شما را از آنجا بسازند دریابید.

 1. سئو (بهینه سازی موتور جست‌وجو)

بهینه‌سازی موتور جست‌وجو یکی دیگر از مولفه‌های رایج بازاریابی غیرمستقیم است. تا حدودی، این استراتژی همراه با مبارزات بازاریابی محتوای شما خواهد بود. برای اطمینان از رتبه‌بندی برای اصطلاحاتی که مخاطب شما جست‌و‌جو می‌کند، می‌توانید رقبا را تجزیه و تحلیل کرده و جست‌وجوهایی را با Google AdWords انجام دهید.

هرچه بیشتر در اینترنت ظاهر شوید، زمانی که مشتری شما به دنبال پاسخ به مهم‌ترین سوال خود است، اعتبار شما بیشتر می‌شود. حتی وقتی مشتری‌های‌تان از کانال فروش پایین‌تر هستند، می‌توانید از استراتژی محتوا و سئو فروشگاه اینترنتی خود برای بهبود شانس حضور در جست‌وجوی محلی خاص استفاده کنید.

ظاهر شدن در بالای صفحات نتیجه موتور جست‌وجو باعث افزایش سریع فوریت برند شما می‌شود. این موضوع به این معنی است که شما می‌توانید با گذشت زمان بیشتر به جذب ترافیک ارگانیک ادامه دهید که در نهایت ممکن است به فروش بیشتری تبدیل شود.

 1. روابط عمومی

مطبوعات یکی دیگر از متداول ترین نمونه‌های بازاریابی غیرمستقیم هستند، که شرکت‌ها در طول سال‌ها از آن استفاده کرده اند. احتمالاً قبلاً از برخی جنبه‌های روابط عمومی ‌برای کمک به راه‌اندازی کسب و کار خود، با انتشار اطلاعات در نشریات محلی یا مصاحبه با افراد دیگر در صنعت خود استفاده کرده‌اید.

روابط عمومی‌عبارت است از تعامل با سازمان‌های دیگر برای پاسخ‌گویی به سوالات مربوط به نام تجاری شما. اگر بتوانید در نشریات و محیط‌های مناسب ظاهر شوید، نه تنها بازدهی بهتری پیدا نمی‌کنید، بلکه از اعتبار بالاتری نیز بهره‌مند می‌شوید. داستان‌های خبری و اخبار مربوط به نام تجاری شما همچنین می‌توانند از طریق بک لینک‌های ج‌وجوگرها باعث تقویت موقعیت شما در موتورهای جست‌وجو شوند.

 1. شبکه‌های اجتماعی

جدا از بازاریابی محتوا، رسانه‌های اجتماعی احتمالاً استراتژی‌ هستند که بیشتر افراد را با بازاریابی غیرمستقیم مرتبط می‌کنند. فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی کافی است تا برند شما را در ذهن مخاطبان خود حفظ کند؛ حتی اگر در مورد محصولات و خدمات خود پست نمی‌گذارید.

برای شروع، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بفهمید مشتریان شما بیشتر وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند. اگر شما یک شرکت کاملاً بصری هستید، ممکن است در اینستاگرام نتایج بهتری نسبت به فیس بوک کسب کنید. وقتی کانال اجتماعی خود را پیدا کردید، از آن برای ایجاد ارتباطات قوی‌تر با مخاطبان خود استفاده کنید.

بازاریابی غیر مستقیم چیست

سخن پایانی

ایجاد بهترین استراتژی بازاریابی به معنای انتخاب بین بازاریابی مستقیم و بازاریابی غیرمستقیم برای هر پروژه‌ای نیست که راه اندازی کنید. در عوض، بسیاری از مشاغل مدرن در حال کشف این هستند که بازاریابی غیر‌مستقیم و مستقیم می‌تواند دست‌به‌دست هم دهند.

با استفاده از یک استراتژی ترکیبی مناسب، می‌توانید فوراً به آخرین مبارزات خود توجه کنید، در حالی که با مخاطبان خود ارتباطاتی ایجاد می‌کنید که یک عمر ادامه دارند. در این مقاله به بررسی بازاریابی غیرمستقیم پرداختیم و تفاوت این نوع بازاریابی را با نوع مستقیم مشخص کردیم.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره