بازاریابی در شبکه‌ های اجتماعی

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی شبکه های اجتماعی

مسلما همه می‌دانیم که امروزه شبکه‌های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و افراد بسیاری هستند که از این شبکه‌ها برای تبلیغ محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند.

البته باید متذکر شد که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا Social Media Marketing که به صورت مخفف آن را SMM می‌نویسند، به آسانی که شما فکر می‌کنید نیست و باید به برخی از نکات و ترفندها توجه داشته باشید تا در این زمینه موفق شوید.

در ادامه این مقاله از ویترین سافت تصمیم داریم به شما نشان دهیم که برای موفقیت به چه چیزهایی نیاز است و چه کارهایی را باید انجام داد.

Social Media Marketing چیست؟

پیش از آنکه به بررسی نکات و ترفندهای موثر بر بازاریابی شبکه‌ای بپردازیم، باید تعریف درستی از Social Media Marketing را در اختیار شما قرار دهیم تا در ابتدا متوجه چنین بازاری شوید و در ادامه به استفاده از آن بپردازید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا SMM در واقع به مجموعه فعالیت‌ها و تولید محتواهایی گفته می‌شود که شما در یکی از شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهید و می‌خواهید از طریق آن به تبلیغ برند و محصولات خود بپردازید. در این راستا امور گوناگونی وجود دارد که باید انجام دهید.

برای مثال شما باید برند مورد نظر خود را بسازید، با مخاطبین و مشتری‌ها ارتباط برقرار کنید و فروش خود را بالا ببرید.

از جمله شبکه‌های اجتماعی که امروزه کاربران بسیاری در آن‌ها فعالیت دارند، می‌توان به فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب، اسنپ چت، لینکدین و پینترست اشاره کرد.

استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چه مزیت‌هایی دارد؟

امروزه بسیاری از افراد در فضای مجازی، کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده‌اند و به فروش آنلاین مشغول هستند.

استفاده از چنین شبکه‌هایی می‌تواند بر موفقیت کسب و کار شما تاثیرات چشمگیری داشته باشد و فروش شما را بالا ببرد؛ چرا که چنین شبکه‌هایی کاربران بسیاری دارد و بسیاری از کاربران خرید خود را از چنین شبکه‌هایی انجام می‌دهند.

شما می‌توانید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، با مخاطب خود یک رابطه دو سویه را برقرار کنید و با رعایت آداب معاشرت و اصول اخلاقی از محصول خود اطلاعاتی را در اختیار فرد قرار دهید و او را متقاعد کنید که به محصول و خدمات شما نیاز دارد.

البته توجه داشته باشید که در این کار زیاده‌روی نکنید؛ چرا که امکان دارد نتیجه معکوس بگیرید.

از دیگر مزیت‌های استفاده از Social Media Marketing می‌توان به امکان تحلیل فعالیت رقبا و یادگرفتن از آن‌ها اشاره کرد.

به عنوان مثال تصور کنید که شما در فضایی چون اینستاگرام، صفحه‌ای را برای فروش لوازم‌آرایش راه‌اندازی کرده‌اید و به دنبال این هستید که متوجه شوید چگونه می‌توان به موفقیت رسید.

در راستای چنین هدفی، می‌توانید به دیگر پیج ها که در چنین زمینه‌ای مشغول هستند، نگاهی بیندازید و از آن‌ها الگو بگیرید.

ویژگی مثبت دیگر که برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته شده، امکان ارتقاء جایگاه سایت و صفحه شما در موتورهای جست‌وجو است.

شما می‌توانید با استفاده از محتواهای خوب و با کیفیت، صفحه خود را به جایگاه بالاتری ارتقاء دهید. توجه داشته باشید که هر چه جایگاه برند شما بالاتر باشد، احتمال کسب موفقیتتان بیشتر خواهد شد، چرا که بدون شک با چنین موضوعی، مشتری‌های بسیاری به دست می‌آورید و می‌توانید فروشی بالا را تجربه کنید.

استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چه معایبی دارد؟

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، علاوه بر مزیت‌های بسیاری که دارد، از معایبی نیز برخوردار است. برای مثال برخی از شبکه‌های مجازی فیلتر هستند و استفاده از آن‌ها مشکلات و سختی‌های بسیاری را به همراه دارد. از همین جهت بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از چنین شبکه‌ای استفاده نکنند.

این موضوع در ابتدا باعث ریزش مشتری و مخاطبین شما می‌شود و در ادامه بر فروش فروشگاهتان نیز تاثیر می‌گذارد.

بررسی انواع بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

سوشال مدیا مارکتینگ

 

Social Media Marketing یا SMM انواع گوناگونی دارد که شما می‌توانید متناسب با شبکه‌ای که در آن فعالیت دارید، یکی از انواع را انتخاب کنید. از جمله انواع بازاریابی، می‌توان به مدل‌هایی چون شبکه سازی اجتماعی، میکروبلاگینگ، به اشتراک گذاری تصویر و به اشتراک گذاری ویدیو اشاره کرد.

برای مثال اگر شما در فضایی چون اینستاگرام فعال هستید، باید از نوع اشتراک گذاری تصویر و ویدیو استفاده کنید تا بتوانید بازاریابی محصول خود را انجام دهید.


همچنین بخوانید : کسب درآمد از آپارات


برای شروع بازاریابی رسانه‌های اجتماعی چه باید کرد؟

تا به اینجای متن از اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی گفتیم و اشاره کردیم که استفاده از چنین شیوه‌ای می‌تواند مزیت‌های بسیاری را به همراه داشته باشد.

حال با این توضیحات شما نیز علاقه‌مند به استفاده از چنین بازاریابی شده‌اید و می‌خواهید چنین فعالیتی را راه‌اندازی کنید، اما نمی‌دانید که چگونه و از کجا! با توجه به این موضوع، تصمیم گرفتیم گام‌های لازم برای شروع بازاریابی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم تا با استفاده از آن‌ها به بازاریابی محصولات خود بپردازید.

اهداف خود را شناسایی کنید

اگر بخواهیم رک و راست بگوییم، نداشتن هدف در بازاریابی، هیچ کاری را پیش نخواهد برد.

شما با ورود به زمینه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، با یک پازل روبه‌رو می‌شوید که هر یک از فعالیت‌های شما، قطعه‌ای پازل به حساب می‌آید و اگر شما هدف خود از حرکت بعدی را ندانید، نمی‌توانید کاری را از پیش ببرید؛

بنابراین به نیازهای حوزه فعالیت خود نگاه کنید تا بتوانید هدف‌گذاری مناسبی را انجام دهید. پس از انجام چنین کاری، یکی‌یکی برای تحقق اهداف خود تلاش کنید.

در آخر می‌بینید که شما به خوبی از پس چنین کاری برآمده‌اید و توانسته‌اید بازاریابی مناسبی را برای محصولات و خدمات خود انجام دهید.

دستاوردهای بازاریابی خود را مشخص کنید

منظور از دستاورد، نتیجه‌ای است که شما از هدف گذاری به دست آورده‌اید. برای مثال شاید یکی از اهداف شما، کنار گذاشتن رقبا بوده.

در چنین حالتی شما باید مشخص کنید که چه میزان از دست یابی به هدف و در چه مدت زمان، مناسب خواهد بود که اگر به آنچه خواستید رسیدید، هدف خود را بزرگ‌تر کنید یا به دنبال هدف کوچک دیگر خود بروید.

مشتری‌های ایده آل و ثابت را شناسایی کنید

یکی از کارهای مهمی که شما باید در راستای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا Social Media Marketing انجام دهید، شناسایی مشتری و مخاطبین خود است.

پیش از هر چیزی ببینید که محصول شما برای کدام یک از جنسیت‌ها، کدام گروه سنی با کدام سلایق مناسب است و سپس تلاش کنید که مشتری‌های خود را به دست آورید.

همچنین شما باید توجه ویژه‌ای به مشتری‌های ثابت و ایده آلی که دارید نیز داشته باشید؛ چرا که شما حجم زیادی از فروش خود را به چنین مشتری‌هایی مدیون هستید و اگر آن‌ها از دست دهید، متضرر خواهید شد.

از رقبای خود غافل نشوید

یکی از موضوعاتی که شما را در زمینه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا Social Media Marketing به موفقیت می‌رساند، تحقیق و کسب اطلاعات از رقبا است. این موضوع می‌تواند به شما کمک کند تا از عوامل موفقیت‌های شرکت‌های رقبا مطلع شوید و از آن‌ها ایده بگیرید.

برای چنین بررسی، شما باید یک لیست را آماده کنید و در آن به بررسی چند مورد از رقبای خود بپردازید.

از جمله مواردی که باید به آن‌ها توجه شود، تعداد فالوورها، ترتیب پست گذاری، زمان‌های پست گذاری، نوع محتوایی که به اشتراک می‌گذارند و مواردی از این دست است.

دقت داشته باشید که اگر شما به تمام این مسائل به خوبی بپردازید، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی مسیر موفقیت را پشت سر بگذارید.

برای فعالیت خود به تولید محتوا بپردازید

تولید محتوا در شبکه های اجتماعی

یکی از مواردی که می‌تواند شما را در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به موفقیت برساند، تولید محتوای خوب و با کیفیت به نظر می‌رسد. این موضوع از اهمیت و همچنین تاثیرگذاری بالایی برخوردار است و اگر به درستی صورت نگیرد، می‌تواند نتیجه معکوسی را به همراه داشته باشد.

از جمله مواردی که شما باید در تولید محتوا به آن‌ها اشاره داشته باشید، می‌توان مواردی چون توضیحات کامل محصول، سایز، اندازه، برند و هر چیزی که فکر می‌کنید مشتری باید بداند را نام برد. البته محتوای تولیدی به زمینه فعالیت شما بستگی دارد.

برای مثال اگر کسب و کار شما در برنامه‌ای چون اینستاگرام است، باید در کنار یک محتوای متنی که در کپشن قرار می‌دهید، از عکس و ویدیو نیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید که محتوا نقش اساسی در موفقیت شما دارد، به طوری که اگر به درستی آن را انجام دهید، حجم فروش بالایی را تجربه خواهید کرد.

به زمان انتشار محتواها توجه داشته باشید

شما باید برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ترتیب و چیدمان مناسبی را انتخاب کنید. برای مثال سه روز در هفته محتوای عکسی و سه روز دیگر را محتوای فیلمی منتشر کنید و جمعه‌ها را به خود استراحت دهید یا به نظرخواهی و برقراری ارتباط با مشتری‌ها بپردازید.

همچنین بهتر است علاوه بر روزهای هفته، برنامه‌ریزی روی زمان‌ها نیز داشته باشید؛ مثلا هر روز ساعت 7 غروب! دقت داشته باشید که این موضوع یکی از مهم‌ترین گام‌هایی به حساب می‌آید که شما می‌توانید در راستای Social Media Marketing به آن توجه داشته باشید.

برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بودجه و منابع مالی را در نظر بگیرید

برای آنکه شما بتوانید به خوبی بازاریابی مربوط به محصول و خدمات خود را انجام دهید، باید هزینه‌ای را در برخی از مواقع بپردازید. از همین جهت توصیه می‌شود مبلغی را برای کمپین تبلیغاتی و بازاریابی کنار بگذارید تا با استفاده از آن به بازاریابی بپردازید.

برای آنکه بتوانید بودجه و منابع مالی را پیش‌بینی کنید، باید روی یک کاغذ هر آنچه نیاز دارید را بنویسید. برای مثال شاید شما باید به طراحی برند یا یک بنر برای کسب و کار خود بپردازید. قطعا چنین چیزی برای شما هزینه به همراه دارد، اما از طرفی بر درآمدزایی که انجام می‌دهید نیز اثر می‌گذارد.

برای فعالیت خود قانون‌گذاری کنید

اگر شما کسب و کار بزرگی دارید، باید برای بخش‌های مختلف فعالیت خود کارمندانی را استخدام کنید. این موضوع شرایط را برای فعالیت شما کمی سخت‌تر از حالت قبل خواهد کرد. از همین جهت شما باید قوانین ویژه‌ای را در نظر بگیرید تا مشکل و اختلالی در روند کاری شما پیش نیاید.

برای مثال شما باید فردی را مسئول تولید محتوای متنی، فردی برای محتوای تصویری و فردی برای برقرار ارتباط با مشتری را در نظر بگیرید تا آن‌ها کار مربوط به بخش خود را انجام دهند و فعالیت شبکه شما سروسامان پیدا کند.

از کدام پلتفرم‌های شبکه اجتماعی برای بازاریابی استفاده کنیم؟

همان‌طور که در مقاله اشاره شد، امروزه پلتفرم‌های گوناگونی از شبکه اجتماعی در دسترس است که کاربران می‌توانند از آن‌ها برای Social Media Marketing استفاده کنند.

برخی از این شبکه‌ها از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار هستند و استفاده از آن‌ها موفقیت شما را رقم می‌زند. در ادامه به برخی از این شبکه‌ها اشاره خواهیم کرد تا در صورت نیاز از آن‌ها استفاده لازم را ببرید.

فیسبوک

بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی که کاربران بسیاری در آن فعالیت دارند را می‌توان فیسبوک در نظر گرفت. حال شما می‌توانید صفحه‌ای را برای فعالیت خود در چنین شبکه‌ای تشکیل دهید و به تولید محتوا در آن بپردازید.

شما در این شبکه امکان انجام امور گوناگونی را دارید، برای مثال می‌توانید محصول و خدمات خود را تبلیغ کنید، در رابطه با آن نکاتی را ذکر کنید و سپس سفارش بگیرید.

البته باید متذکر شد که این شبکه اجتماعی در کشور ما به حالت فیلتر درآمده و امکان استفاده از آن به نسبت سخت است؛ اما باید گفت این شبکه همچنان مخاطبین خود را دارد و استفاده از آن می‌تواند بر موفقیت شما اثرگذار باشد.

اینستاگرام

اینستاگرام

امروزه بدون شک همه افراد با فضایی چون اینستاگرام آشنا هستند و از آن در زمینه‌های گوناگون استفاده می‌کنند. برای مثال برخی از افراد برای سرگرمی، برخی برای آموزش و برخی دیگر برای کسب و کار از این شبکه استفاده می‌کنند. از همین جهت بازاریابی در چنین شبکه‌ای بسیار کارآمد خواهد بود.

شما می‌توانید در چنین فضایی به انتشار عکس، فیلم و محتوا بپردازید و مشتری را به طور کامل با ویژگی محصول و خدمات خود آشنا کنید.

البته یکی از نکاتی که حتما باید بدانید؛ این است که اینستاگرام یک شبکه مجازی بصری به حساب می‌آید، یعنی مخاطب و مشتری شما باید در ابتدا از ظاهر و شکل محصول و خدمات شما خوشش بیاید و سپس به خرید آن بپردازد؛ بنابراین به این موضوع توجه ویژه داشته باشید و محتواهایی را به اشتراک بگذارید که از کیفیت و جذابیت بسیاری برخوردار باشند.

توییتر

توییتر از جمله شبکه‌هایی به حساب می‌آید که اگر شما بتوانید از آن استفاده کنید، نتیجه خوبی را به دست خواهید آورد. برای بهره‌گیری از توییتر در راستای بازاریابی، برای خود برنامه‌ریزی را تنظیم کنید تا بتوانید به درستی به چنین موضوعی بپردازید.

محدودیت‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

در راستای استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که ممکن است برای شما مشکلات بسیاری را پیش آورند. در ادامه به برخی از این محدودیت‌ها اشاره خواهیم داشت تا با آن‌ها آشنا شوید و مشکلی در ادامه کسب و کار برای شما پیش نیاید.


همچنین بخوانید : یوتیوب چیست؟


وقت‌گیر بودن بازاریابی

 Social Media Marketing که یکی از شیوه‌های بازاریابی به حساب می‌آید، نسبت به دیگر شیوه‌ها زمان بیشتری را باید برای آن صرف کنید و توجه داشته باشید که شروع این کار با موفقیت همراه نیست و باید زمانی را به خود دهید تا بتوانید با موفقیت این موضوع را پشت سر بگذارید.

البته توصیه می‌شود پس از کسب موفقیت نسبی، کارمندانی را برای مدیریت شرایط استخدام کنید و به هر یک از آن‌ها مسئولیتی را واگذار کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا شرایط را با راحتی و در مدت زمان کوتاه‌تری پشت سر بگذارید.

بی ‌اعتمادی کاربران

از دیگر مشکلات و محدودیت‌هایی که برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته شده، می‌توان به این موضوع اشاره داشت که کاربران به سختی به شما اعتماد خواهند کرد، به خصوص اگر زمینه کسب و کار شما فضایی چون فروش گوشی، همراه، لوازم برقی و مسائلی از این دست باشد؛

بنابراین باید شرایط را به گونه‌ای رقم زنید که اعتماد مشتری و مخاطب به دست آید. توجه داشته باشید این مسیر به آسانی که گمان می‌کنید، نیست و باید فعالیت‌های متنوعی را انجام دهید تا به این هدف برسید.

از تاثیر برقراری ارتباط با کاربران در SMM غافل نشوید

social marketing

یکی از موثرترین کارهایی که باید برای موفقیت در SMM انجام دهید، برقراری ارتباط با مخاطب و مشتری است. این موضوع و چگونگی برقرار ارتباط، به نوع بازاریابی انتخابی شما بستگی دارد. برای مثال اگر فضای انتخابی شما برای بازاریابی اینستاگرام است، باید در کامنت و دایرکت با مشتری‌های خود ارتباط برقرار کنید و از پاسخ دادن به آن‌ها غافل نشوید.

همچنین در کنار چنین شرایطی، از نظرسنجی نیز بهره ببرید و از مشتری‌های خود بخواهید که به شما در این زمینه کمک کنند. برای مثال می‌توانید از آپشن و ویژگی استوری اینستاگرام که امکان نظرسنجی را برای شما فراهم آورده استفاده کنید و از طریق آن نظر مشتری را جلب کنید.

توجه داشته باشید که شیوه برقراری ارتباط در هر پلتفرم شبکه اجتماعی، متفاوت است و شما باید از این موضوع مطلع باشید تا به درستی عمل کنید.

برای کسب اطلاعات از چنین موضوعی، باید در رابطه با شبکه مورد نظر مطالعات و تحقیقاتی را انجام دهید. باید متذکر شد که یک اشتباه کوچک، می‌تواند تاثیرات منفی و بدی را به همراه داشته باشد؛ پس به درستی به کسب اطلاعات بپردازید و حواستان باشد چیزی از قلم نیفتد.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی جنبه‌های گوناگون بازاریابی شبکه‌های اجتماعی پرداختیم و اطلاعات گوناگونی را در اختیارتان قرار دهیم. اگر شما به هر آنچه که در این مقاله گفته شد، توجه داشته باشید و به آن‌ها عمل کنید موفق خواهید شد. البته توصیه می‌شود اطلاعات خود را به‌روز نگه‌ دارید تا موضوعی را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره