بازاریابی دهان ‌به ‌دهان (WOMM) چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی WOMM که به آن تبلیغ دهان‌ به ‌دهان نیز گفته می‌شود به نسخه ساده دهان ‌به‌ دهان دوره رسانه‌های اجتماعی باز می‌گردد. به طور سنتی، بازاریابی دهان ‌به ‌دهان به تبلیغ کسب و کاری گفته می‌شد که براساس توصیه‌ای از شخصی به شخص دیگر انتقال پیدا می‌کرد.

بازاریابی دهان ‌به‌ دهان مدرن، هم تلاش‌های هدفمند را توصیف می‌کند و هم مواردی را که به طور طبیعی اتفاق می‌افتد بیان می‌کند؛ تا کاربران رضایت خود را از یک برند به اشتراک بگذارند. در‌ این مقاله از ویترین سافت قصد داریم به بررسی روش‌های بازاریابی دهان‌ به‌ دهان و چگونگی انجام ‌این روش بپردازیم؛ باما همراه باشید.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

در دنیای آنلاین و مجازی امروز، یک توصیه می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در انجام کاری داشته باشد؛ اما هنوز هم بسیاری از افراد بهترین شیوه‌ و تاکتیک‌ بازاریابی را بازاریابی دهان ‌به‌ دهان فیزیکی می‌دانند.

طبق آمار‌‌های به دست آمده 92 درصد مردم به توصیه‌های دوستان و خانواده در مورد هر نوع تبلیغی اعتماد دارند. حتی تحقیقات دانشگاهی در مورد (WOMM) اثر بخشی آن را ثابت کرده است.

افرادی که توسط رسانه‌های اجتماعی تشویق می‌شوند، به طور قابل توجهی بر قصد خرید تأثیر آن‌ها می‌گذارد. بنابراین اعتماد، تأثیر مستقیم بر افزایش احتمال خرید و تأثیر غیرمستقیم برای سودمندی، در تجارت الکترونیکی دارد.

مارک‌های تجارت الکترونیکی با‌ ایجاد یک گروه فیس بوک و گذاشتن ویدیوهای تأثیرگذار در YouTube درباره شرکت، به سود عالی می‌رسند.‌این درحالی است که همه ‌این‌ها به صورت آنلاین اتفاق می‌افتد، ولی بازهم تبلیغات (WOMM) است.

انواع بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان‌به‌دهان به 2 روش انجام می‌شود:

 • به صورت ارگانیک
 • با استفاده از کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی

یک استراتژی خوب بازاریابی WOMM باعث افزایش تبلیغات دهان ‌به‌ دهان به صورت ارگانیک می‌شود. برعکس، اگر شما در حال حاضر شیوه (WOMM) ارگانیک را به اندازه کافی و به درستی انجام دهید کمپین‌های WOMM شما بسیار موفق تر خواهند بود.

 • بازاریابی دهان ‌به‌ دهان ارگانیک

 روش بازاریابی ارگانیک به طور طبیعی هنگامی ‌اتفاق می‌افتد، که افراد طرفدار آن شوند؛ زیرا از یک محصول راضی هستند و تمایل طبیعی به اشتراک‌گذاری آن و نشان دادن حمایت و اشتیاق خود دارند.

بازاریابی دهان ‌به ‌دهان تقویت شده

بازاریابی (WOMM) تقویت شده زمانی اتفاق می‌افتد که بازاریابان، کمپین‌هایی را برای تشویق یا تسریع تبلیغ دهان ‌به ‌دهان در جوامع موجود یا جدید راه‌اندازی کنند.

آمار بازاریابی دهان‌به‌دهان

جالب است بدانید که:

 • 92٪ از مصرف کنندگان بیش از تبلیغات به پیشنهادات دوستان و خانواده اعتقاد دارند.
 • فراتر از دوستان و خانواده، 88٪ از افراد به همان اندازه که به توصیه‌های مخاطبین شخصی اعتماد دارند، به بررسی آنلاین نوشته شده توسط سایر مصرف کنندگان اعتماد می‌کنند.
 • 74٪ از مصرف کنندگان دهان ‌به‌ دهان را به عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار اصلی در تصمیم‌گیری‌های خرید خود معرفی می‌کنند.
 • فقط 33٪ از مشاغل فعالانه در جست‌وجوی و جمع آوری نظرات هستند.

چرا باید به بازاریابی دهان‌ به ‌دهان اهمیت بدهیم؟

تاکتیک‌هایی مانند تنظیم آگهی جذاب رسانه‌های اجتماعی یا آزمایش هوش مصنوعی در تجارت الکترونیکی ممکن است هیجان انگیزتر به نظر برسند. ولی یک استراتژی دهان ‌به‌ دهان قوی در قلب کسب و کار شما می‌تواند پایه و اساسی را برای ساختن همه موارد دیگر‌ ایجاد کند. در ادامه به بررسی مزایای بازاریابی دهان به دهان خواهیم پرداخت.

مزایای بازاریابی دهان‌به‌دهان

vomm marketing

 • رشد فروش بدون هزینه تبلیغات

بسیاری از مارک‌های تجاری از دیجی‌کالا تا آمازون و موارد دیگر از تبلیغات دهان ‌به ‌دهان به جای هزینه تبلیغات برای افزایش فروش و تبلیغات ‌اینترنتی استفاده می‌کنند.

 • یک جامعه بسازید نه یک کالا

بازاریابی دهان ‌به ‌دهان به جای یک مشتری خریدوفروش، برای ‌ایجاد یک طرفدار جذاب کار می‌کند. مشتریانی که درگیر مشاغل مختلف هستند و بیشتر اوقات به صورت مجازی خرید می‌کنند، دوستان خود را بیشتر به سمت خریدهای اینترنتی تشویق می‌کنند.

این کار بازده کسب و کار شما را در مدت زمان صرف شده برای استراتژی و ‌ایجاد وفاداری طولانی مدت مشتری به موفقیت می‌رساند.

 • بودجه بیشتر، آزادی بیشتر

مارک‌هایی با وفاداری مادام‌العمر مشتری زیاد و خریدهای مکرر، بودجه بیشتری برای سرمایه‌گذاری دریافت می‌کنند. چرا؟ از آنجا که هزینه دریافت شده از خرید مشتری برای ارزش مادام‌العمر، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های یک مدل تجاری سالم در روزهای ابتدایی چرخه حیات شرکت در نظر گرفته شده است.

سه عامل مهم وجود دارد که یک استراتژی بازاریابی با کیفیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 1. 1. وفاداری به مارک

طبق بررسی‌ها، راضی کردن مشتری جدید برای خرید، پنج برابر بیشتر از نگهداری مشتری فعلی می‌تواند هزینه داشته باشد. تخمین می‌زنند که 5٪ افزایش مشتری می‌تواند سودآوری شرکت را 75٪ افزایش دهد. یک تبلیغ دهان ‌به ‌دهان مثبت و استراتژی بازاریابی باعث می‌شود مشتریان دوباره برگردند.

 1. اعتماد به برند

HubSpot)) نشان می‌دهد که 75٪ مردم تبلیغات را باور ندارند؛ با‌ این حال 90٪ به پیشنهادات خانواده و دوستان اعتماد می‌کنند و 70٪ به نظرات مصرف کنندگان اعتماد دارند.

به عبارت دیگر مردم بیش از تبلیغات، به دوستان، خانواده (و حتی غریبه‌ها) اعتماد دارند. بازاریابی دهان‌ به ‌دهان یعنی برند شما در معتبرترین زمینه ممکن توصیه می‌شود.

3.‌ایجاد یک هیجان همگانی

داشتن بودجه تبلیغاتی و کانال‌های فروش عالی بسیار جالب است؛ اما تنها راه‌ ایجاد یک هیاهوی واقعی در مورد مارک تجاری شما ‌این است که افراد بی طرف در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در مورد شما فریاد بزنند.

یک استراتژی خوب تبلیغات دهان ‌به‌ دهان احتمال ‌این اتفاق را به شدت افزایش می‌دهد. فرد مناسب را تحت تأثیر قرار دهید و حتی ممکن است در مواردی مانند نیویورک تایمز شناخته شوید.

توصیه های بازاریابی دهان به دهان

 1. هزینه را کم کنید

بازاریابی دهان ‌به ‌دهان به طور فزاینده‌ای در حال تبدیل شدن به یک جزء ضروری در استراتژی بازاریابی هر نام تجاری بلندآوازه است. خریدهای پرداختی از طریق کانال‌هایی مانند فیس بوک، ‌اینستاگرام و گوگل به طور قابل توجهی از رقابت بیشتری برخوردارند و فشار فزاینده‌ای را به حاشیه ناخالص مارک‌ها (هنگام در نظر گرفتن هزینه‌های خرید مشتری) وارد می‌کنند.

بنابراین برند‌ها باید روی تاکتیک‌های بازاریابی متمایز تمرکز کنند که دارای صرفه اقتصادی بیشتر است و صرفاً به سرمایه گذاری پولی کمتری نیاز دارند.

 1. یک تجربه حماسی‌ ایجاد کنید

قبل از‌ ایجاد استراتژی‌های موثر بازاریابی دهان ‌به‌ دهان باید توجه داشته باشید که:

 • این که شما در حال ‌ایجاد یک تجربه مشتری حماسی هستید.
 • تلاش برای جلب توجه مردم در صورت داشتن تجربه ضعیف تقریباً غیر ممکن است.
 • ممکن است خلاف ‌این عمل را انجام دهید و گردبادی از تبلیغات منفی را برانگیخته کنید.
 • مردم دیگران را ارجاع می‌دهند؛ زیرا می‌خواهند چیزی را که دوست دارند به اشتراک بگذارند.
 • با قطع ارتباط 65٪ از مصرف‌کنندگان با یک برند فقط در یک برخورد ضعیف،‌ ایجاد ‌این تجربه شگفت انگیز بیش از هر زمان دیگری مهم است.

چند روش وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از وقوع ی ک بازاریابی موفق آن را انجام دهید:

 • نرخ تبدیل مخاطبینی که با بازاریابی دهان‌ به‌ دهان جذب شده‌اند بیشتر است؛ زیرا آن‌ها قبلاً به کسب‌وکار شما اعتماد کرده‌اند و از سمت شخصی که فروشگاه شما را به آن‌ها پیشنهاد داده است آمده‌اند.
 • در مقابل، افرادی که از طریق کانال‌های دیگر می‌آیند ممکن است چیزی در مورد فروشگاه شما ندانند و باید ابتدا قانع شوند. سطح “اعتماد” آن‌ها پایین‌تر است و تبدیل‌ها نیز به همین ترتیب سخت‌تر خواهد بود.
 • علاوه‌بر ‌این، اگر کسی تجربه خوبی با شرکت شما داشته باشد و ‌این پیام را به دیگران منتقل کند؛ احتمالاً به نکات مفیدی نیز اشاره خواهد کرد که می‌تواند این نحوه از بازاریابی را جذاب‌تر کند .
 • مشتریان دهان ‌به ‌دهان با اعتماد به نفس بیشتری کسب و کار شما را می‌بینند و به کانال‌های دیگر اطمینان ندارند.

نکاتی در مورد بازاریابی دهان‌ به ‌دهان

دهان به دهان

 • عوامل

عامل دهان ‌به‌ دهان “عامل x” شما است. چیزی که باعث می‌شود تجارت شما در صنعت یا فضای شما متفاوت باشد، این است که چیزی فراموش نشدنی به مشتریان خود می‌دهید.

 • محرک‌های بصری

از محرک‌های بصری استفاده کنید تا جلوه بهتری به کار بدهید. به عنوان مثال: شرکت دیزنی ‌این کار شگفت انگیز را با پارک‌های تفریحی خود انجام می‌دهد. آن‌ها یک تجربه بصری خیره کننده‌ ایجاد می‌کنند که مردم فقط می‌خواهند از آن‌ها عکس بگیرند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

 • منحصر به فرد

کاری منحصر به فرد انجام دهید تا اثری جدید خلق کنید. ایجاد چیزی کاملاً متفاوت و خارج از جعبه روش دیگری است که باعث می‌شود مردم بتوانند در مورد تجارت شما تبلیغ کنند.

شما باید تجارت خود را به روشی کاملاً متفاوت با دیگران در فضای خود بازاریابی کنید یا‌ این که  کالای قدیمی ‌را بگیرید و آن را به روشی کاملاً جدید بفروشید.

 • تحریک عاطفی

بهره گیری از احساسات افراد می‌تواند برای تولید سهام و جلب توجه مردم در مورد تجارت شما بسیار عالی باشد. این کار را می‌توانید از طریق گرفتن چیزی که به آن اعتقاد دارید و گره زدن مارک تجاری شرکت خود به آن در شبکه‌های تجارت اجتماعی، وب سایت و هر جایی انجام دهید.

 • برنامه ارجاع رسمی‌

یک برنامه ارجاع رسمی‌ایجاد کنید. یک برنامه ارجاع تجربه بدی را برای مشتریان شما به همراه نخواهد داشت. ارائه جوایز سیستماتیک ارجاع راهی عالی برای جلب مشتری‌های خوشحال است. در واقع این کار برداشتن آن قدم و معرفی دیگران به تجارت شما است. بنابراین راهنمایی مشتری به سمت اقدام در زمینه مراجعه می‌تواند تغییردهنده بازی باشد.

پاداش می‌تواند هر چیزی باشد مانند:

 • تخفیف در سفارش بعدی / اول
 • کارت هدیه X ریالی برای ارجاع تعداد مشخصی از افراد
 • پرداخت مستقیم به افراد برای مراجعه
 • هدایای متنوع به عنوان جایزه با سفارش بعدی برای مراجعه افراد جدید
 • مشتری LTV

نکته مهمی‌که در‌این جا به آن اشاره می‌شود ‌این است که شما باید شماره مشتری و معیارهای خود را بدانید. اگر مشتری متوسط ​​شما فقط 250 هزار ریال ارزش مادام‌العمر داشته باشد، هیچ جایزه‌ای برای پرداخت 500 هزار ریال وجود ندارد. شما فقط پول را دور می‌ریزید.

به همین دلیل است که برنامه‌های پاداش به ویژه به خدمات اشتراک یا مشاغلی که حفظ مشتری بالایی دارند، وام می‌دهند. به عنوان مثال: در روزهای ابتدایی، PayPal به معنای واقعی کلمه به مردم پول پرداخت می‌کرد، به ‌این دلیل که شخص دیگری برای افتتاح حساب باید چیزی حدود 30 هزار ریال پرداخت می‌کرد.

سخن پایانی

تبلیغات و بازاریابی دهان ‌به‌ دهان می‌تواند یک بازیگر قدرتمند در رشد تجارت خرده فروشی شما باشد. اما ضروری است که با اصول اساسی شروع شود. مهم نیست که چند مشاور بازاریابی استخدام می‌کنید، در کنفرانس‌های تجارت الکترونیکی شرکت ‌کنید یا روش‌های رشد عصر جدید را امتحان کنید.

اگر نتوانید یک تجربه با کیفیت برای مشتریان فراهم کنید و یک عملیات سخت را اجرا کنید، در قسمتی از مسیر ناامید خواهید شد. در این مقاله به معرفی بازاریابی دهان ‌به‌ دهان و انواع روش‌های آن پرداختیم. بهتر است ابتدا ‌این کار را درست انجام دهید و سپس از راهکارهای موجود در ‌این مطلب استفاده کنید تا مشتری‌های خوشحال خود را بارها و بارها افزایش دهید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره