بازاریابی درون‌گرا و برون‌‌گرا و تفاوت آن ها

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 13 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی

برقراری ارتباط موثر با مشتریان و جلب رضایت و توجه آن‌ها، در هر کسب و کار و حرفه‌ای حرف اول را می‌زند. در واقع میزان محبوبیت برند شما و میزان فروش خدمات و کالاهای‌تان ارتباط مستقیمی با جذب مشتریان دارد.

در اصطلاح به مجموعه استراتژی‌ها و راهکارهای یک شرکت برای برقراری ارتباط با مشتری و جلب توجه او، بازاریابی یا مارکتینگ می‌گویند. هر چقدر یک کسب و کار یا شرکت در فرآیند بازاریابی موفق‌تر عمل کند می‌تواند نسبت به رقبای خود عملکرد بهتری داشته باشد و از آن‌ها پیشی بگیرد.

روش‌های بازاریابی به مرور زمان و در طول سال‌های متمادی تغییر کرده‌اند تا به شیوه امروزی درآمده‌اند. در واقع در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توانیم فرآیند بازاریابی را به دوسته بازاریابی درون‌گرا و بازاریابی برون‌گرا تقسیم کنیم.

در این مقاله قصد داریم ابتدا تعریفی کوتاه از هر کدام از روش‌های بازاریابی درون‌گرا و برون‌گرا ارائه دهیم، سپس این دو روش را با هم مقایسه کرده و مزایا و معایب هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

قبل از این که سراغ دسته‌بندی‌های مختلف بازاریابی برویم، بهتر است ابتدا یک تعریف مختصر از فرآیند بازاریابی یا مارکتینگ ارائه دهیم.

در مورد فرآیند بازاریابی یا مارکتینگ تعاریف مختلفی ارائه شده است اما همه آن‌ها حول محور یک چیز هستند؛ جذب مشتری و ایجاد انگیزه در مشتریان برای استفاده از خدمات و کالاهای یک شرکت.

در واقع در طی فرآیند بازاریابی شرکت‌ها می‌کوشند تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و برای آن‌ها ارزش ایجاد کنند؛ در نتیجه از مشتریان نیز به صورت متقابل ارزش دریافت می‌کنند.

طی فرآیند بازاریابی صاحبان کسب و کارها می‌کوشند تا به شیوه‌های مختلف نظرات و خواسته‌های مشتریان خود را دریافت کرده و سپس سعی می‌کنند خدمات و کالاهای خود را با آن‌ها هماهنگ کنند و رضایت مشتریان را به دست آورند.

بازاریابی یا مارکتینگ روش‌های گوناگونی دارد که هر کسب و کاری باید مناسب‌ترین و بهترین نوع بازاریابی را متناسب با کسب و کار خود شناسایی کرده و از آن استفاده کند.

انواع روش‌ های بازاریابی یا مارکتینگ

روش های بازاریابی

روش‌های بازاریابی بسیار متنوع هستند و همان طور که گفتیم شما باید روشی که با کارتان تناسب بیشتری دارد را بیابید و از آن استفاده کنید. اما به طور کلی روش‌های بازاریابی عبارتند از:

 • بازاریابی الکترونیکی که در بستر اینترنت اتفاق می‌افتد و با افزایش تعداد کاربران اینترنت در طی سال‌های گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است. این شیوه خودش شامل بازاریابی از طریق ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جست‌وجو و… است.
 • بازاریابی تلفنی که می‌تواند از طریق ارسال پیامک صورت بگیرد. این روش بازاریابی در طی سال‌های اخیر کمرنگ‌تر شده اما هنوز هم طرفداران خود را دارد.
 • بازاریابی دهان به دهان: به این معنا که اگر مشتری شما از کالاها و خدمات شما رضایت داشته باشد، آن را به آشنایان و دوستان خود معرفی می‌کند.
 • بازاریابی معاملاتی با ترغیب مشتریان به خرید کوپن‌های خرید، برگه‌های تخفیف و…
 • بازاریابی از طریق تولید محتوا: این محتواها می‌تواند شامل ویدیو یا متن باشد که در صفحه‌های مجازی یا وب سایت‌ها بارگذاری شده و محصولات مورد نظر را به مشتریان معرفی کرده و آن‌ها را برای خرید تشویق می‌کند.

بازاریابی برون‌گرا و درون‌گرا

در یک تقسیم‌بندی دیگر می‌توانیم بازاریابی یا مارکتینگ را به دو دسته بازاریابی برون‌گرا و بازاریابی درون‌گرا تقسیم کنیم. در ادامه می‌خواهیم بدانیم که معنی این روش‌ها چیست؟ چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ مزایا و معایب هر کدام و کاربردهای آن‌ها چیست؟

اساس بازاریابی برون‌گرا در این است که زمانی که مشتریان مشغول به انجام کارهای خود هستند، مثلا تلویزیون تماشا می‌کنند یا پشت چراغ قرمز ایستاده‌اند، ناگهان در کار آن‌ها وقفه‌ای ایجاد شود و سپس محصول یا کالای مورد نظر نمایش داده شود.

مثال بارز آن تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردهای تبلیغاتی است. در مقابل بازاریابی درون‌گرا شیوه متفاوتی دارد؛ در واقع در بازاریابی درون‌گرا شما مستتقیم به دنبال مشتری نمی‌روید و در کار او وقفه ایجاد نمی‌کنید بلکه کاری می‌کنید که مشتری خودش جذب خدمات و کالاهای شما شده و به دنبال آن‌ها باشد.

هر کدام از شیوه‌های بازاریابی درون‌گرا و برون‌گرا ابزارهای خاص خود را داشته و مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

بازاریابی برون‌گرا یا  Outbound Marketing چیست؟

شاید تصور کنید که مفهوم بازاریابی، مفهومی جدید و تازه است که اخیرا باب شده است. اما باید بدانید که حتی از زمان‌های بسیار دور هم مردم به شیوه‌های مختلف و به صورت ناخودآگاه است به بازاریابی می‌زدند؛ اگرچه به احتمال زیاد در آن زمان نامی برای این فرآیند وجود نداشته است.

بازاریابی‌هایی که در گذشته انجام می‌گرفته به صورت بازاریابی برون‌گرا بوده است. بازاریابی برون‌گرا یا  Outbound Marketing همچنین به عنوان بازاریابی ناخواسته هم نام‌گذاری می‌شود.

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم روش بازاریابی برون‌گرا بر اساس ایجاد وقفه در کار افراد و ارائه توضیحاتی در مورد محصولات است؛ از این رو به آن بازاریابی ناخواسته اطلاق می‌شود.

یکی از نقدهایی که به روش بازاریابی برون‌گرا وارد است همین موضوع ایجاد وقفه و مزاحمت برای مشتریان است. اما با این حال روش بازاریابی برون‌گرا از قدیم تا به الان بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

انواع روش‌ ها و ابزارهای بازاریابی برون‌گرا چیست؟

بازاریابی درون گرا

بازاریابی برون‌گرا به شیوه‌های گوناگونی انجام می‌گیرد که در ادامه برخی از مهم‌ترین روش‌ها و ابزارهای بازاریابی برون‌گرا را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • رسانه‌هایی مانند رادیو و تلویزیون: یکی از ابزارهای پرکاربرد برای بازاریابی برون‌گرا، رسانه‌های دسته جمعی مانند رادیو و تلویزیون است. همه ما در طول زندگی خود بارها این تجربه را داشته‌ایم که هنگام تماشای برنامه مورد علاقه خود، ناگهان برنامه قطع شده و تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی پخش شده‌اند. این شیوه از تبلیغات ممکن است برای مخاطبین خوشایند نباشد.
 • تبلیغات محیطی: آیا به بیلبوردهای تبلیغاتی یا پوستر و بنرهای نصب شده بر سر در پاساژها یا روی اتوبوس‌های درون شهری توجه کرده‌اید؟ این نیز یکی از شیوه‌ها و ابزارهای بازاریابی برون‌گرا است. ممکن است این تبلیغات در اکثر مواقع توسط ببینده‌ها نادیده گرفته شوند.
 • تبلیغات تصویری و متنی: یکی دیگر از ابزارهای بازاریابی برون‌گرا مجلات و روزنامه‌ها هستند. مجله‌های مختلفی مطابق سلیقه افراد گوناگون وجود دارد، با شناسایی کالاها و خدمات مورد علاقه این افراد، می‌توان تبلیغات مربوط به این کالاها را در این مجلات و روزنامه‌ها گنجاند. به نظر می‌رسد این روش نسبت به دو روش دیگر قدری هدفمندتر و جهت‌دارتر باشد.

بازاریابی درون‌گرا یا Inbound Marketing چیست؟

بازاریابی درون‌گرا یا Inbound Marketing همچنین تحت عنوان بازاریابی ربایشی یا جاذبه‌ای هم شناخته می‌شود.

دلیل چنین نام‌گذاری این است که در بازاریابی درون‌گرا بر خلاف بازاریابی برون‌گرا شما به سراغ مشتریان نمی‌روید و در کار آن‌ها وقفه ایجاد نمی‌کنید؛ بلکه این مشتری است که به دنبال خدمات شما می‌گردد و به سمت شما جذب می‌شود.

برای مثال مشتری به دنبال یک کالا یا خدمات خاصی می‌گردد؛ سپس آن کالا یا خدمات را در گوگل یا شبکه‌های اجتماعی جستجو می‌کند. اگر او با وب‌سایت یا صفحه شما در فضای مجازی آشنا شود ممکن است جذب کسب و کار شما شده و به خریداری برای خدمات شما تبدیل گردد.

به این ترتیب می‌بینید که این شما نیستید که در جستجوی مشتری باشید بلکه وظیفه شما این است که وب سایت جذابی داشته باشید و به خوبی در مورد خدمات خود اطلاع رسانی کنید تا مشتری تصمیم بگیرد که شما را انتخاب کند.

اهمیت بازاریابی درون‌گرا چیست؟

می‌توان گفت که بازاریابی درون‌گرا نخستین بار با ظهور و گسترش اینترنت شکل گرفت و در واقع این نوع از بازاریابی بر بستر اینترنت جریان دارد. از این رو به احتمال زیاد شما برای بازاریابی درون‌گرا نیازی ندارید که مبالغ هنگفت و زیادی خرج کنید.

زیرا مثلا در بازاریابی برون‌گرا شما باید هزینه زیادی برای تبلیغات تلویزیونی یا بیلبوردهای تبلیغاتی پرداخت می‌کردید. البته برای موفق شدن در زمینه بازاریابی درون‌گرا هم باید اصول آن را بدانید و آن‌ها را به خوبی به کار بگیرید.

همچنین از آن‌جایی که بازاریابی درون‌گرا در بستر اینترنت شکل می‌گیرد، محدودیت مکانی ندارد و افراد از هر نقطه کره زمین می‌توانند خدمات شما را مشاهده کنند.

به علاوه شما در بازاریابی درون‌گرا در کار مشتریان خود وقفه نمی‌اندازید و برای آن‌ها مزاحمت ایجاد نمی‌کنید بلکه اجازه می‌دهید آن‌ها خودشان جذب شما شوند و کالاها یا خدمات شما را انتخاب کنند. به عبارت دیگر گفت‌وگوی مخاطب با کسب و کار شما نخستین بار از طرف مخاطب آغاز می‌شود.

ابزارهای بازاریابی درون ‌گرا چیست؟

برای موفق شدن در بازاریابی درون‌گرا لازم است که ابزارها و روش‌های مختلفی را به کار بگیرید. نخست باید کاری کنید که اگر مخاطب‌تان محصول و خدماتی که شما ارائه می‌دهید را در موتورهای جست‌وجو مانند گوگل سرچ کرد، شانس نمایش دادن برند شما بالا برود.

پس می‌توان چنین نتیجه گرفت که بهینه سازی برای موتورهای جست‌وجو یا سئو از ابزارهای مهم و کلیدی در بازاریابی درون‌گرا است. اما از طرفی شما باید وب سایت یا صفحه جذابی طراحی کنید و محتوای مناسبی تهیه کنید تا بتوانید مشتریان را تحت تاثیر خود قرار دهید.

موضوع تولید محتوا در زمینه بازاریابی درون‌گرا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین با گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی، شما نیز باید صفحه‌ای مناسب و جذاب در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید و در این فضاها به معرفی کسب و کار و خدمات خود بپردازید.

باز در این مورد هم لازم است مطالب مناسب و محتواهایی جذاب تولید کرده و در صفحه خود قرار دهید.

مراحل بازاریابی درون‌گرا چیست؟

marketing

برای این که بتوانید یک بازاریابی درون‌گرای مناسب و موفق داشته باشید باید با اصول آن آشنایی کافی داشته باشید. اگر اصول و روش‌های مناسبی در بازاریابی درون‌گرا به کار نبرید به احتمال زیاد در رقابت با رقبای خود به موفقیت نمی‌رسید. در ادامه مراحل مهم و اصلی بازاریابی درون‌گرا را معرفی خواهیم کرد:

 • مخاطبین خود را متناسب با خدمات‌تان شناسایی کنید.
 • نیازهای محتوایی مخاطب خود را پیش‌بینی کرده و بشناسید.
 • استراتژی و عملکردهای رقبای خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.
 • یک استراتژی مناسب برای تولید محتوا داشته باشید و در این زمینه برنامه‌ریزی کنید.
 • به تولید محتوا بپردازید.
 • محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مربوطه به اشتراک بگذارید.
 • به بهینه سازی محتواها برای موتورهای جست‌وجو بپردازید.
 • عملکرد خود را به دقت تحت نظر داشته باشید.

نقش فضای مجازی و اینفلوئنسرها در بازاریابی درون‌گرا

این روزها اکثر افراد از فضاهای مجازی استفاده می‌کنند. به تدریج در میان مردم فرهنگ خریدهای اینترنتی و غیرحضوری جا افتاده است و این موضوع طرفداران زیادی پیدا کرده است.

پس اگر می‌خواهید در زمینه بازاریابی درون‌گرا به موفقیت برسید نباید از تاثیر مثبت فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در جلب مخاطبین خود غافل شوید. در شبکه‌های اجتماعی شما برای جذب مخاطبین به صفحه خود نیاز به تبلیغ کردن دارید.

در این زمینه می‌توانید از اینفلوئنسرها کمک بگیرید. در واقع اینفلوئنسرها کسانی هستند که در شبکه‌های اجتماعی تعداد قابل توجهی دنبال کننده دارند و می‌توانند با قرار دادن برخی از محتواهای صفحه شما در صفحه خود، مخاطبین و بازدیدکنندگان را برای مشاهده خدمات شما ترغیب کنند.

مقایسه بازاریابی درون‌گرا با بازاریابی برون‌گرا

با مطالبی که در مورد بازاریابی برون‌گرا و درون‌گرا گفتیم احتمالا تا حد زیادی خودتان تفاوت این دو روش بازاریابی را متوجه شده‌اید.

اما برای مقایسه کردن بازاریابی برون‌گرا و درون‌گرا باید گفت که در بازاریابی درون‌گرا، شما با تولید محتواها کسب و کار و خدمات خود را به مشتریان و مخاطبین معرفی می‌کنید و به عبارتی بازاریابی درون‌گرا بیشتر بر تولید محتوا استوار است؛

اما در بازاریابی برون‌گرا لازم است از ابزارهایی مانند تبلیغات تلویزیونی یا بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده کنید تا توجه مشتری را جلب کرده و به این وسیله برند خود را در ذهن مخاطبین و مشتریان خود ماندگار کنید.

به عبارتی شما در بازاریابی برون‌گرا دسته خاص و انتخاب شده‌ای از مخاطبین را مد نظر قرار نداده و تبلیغات شما کاملا جنبه عمومی و همه‌گانی دارد؛ در حالی که در بازاریابی درون‌گرا شما برای گروه خاصی دست به تولید محتوا می‌زنید و کار شما تا حد زیادی جهت‌دار و هدفمند است.

بازاریابی برون‌گرا با بازاریابی درون‌گرا چه تفاوت ‌هایی دارد؟

در ادامه به بررسی برخی از تفاوت‌های بازاریابی درو‌ن‌گرا و برون‌گرا می‌پردازیم:

 • ابزارهای بازاریابی درون‌گرا و برون‌گرا با یکدیگر تفاوت دارند؛ در واقع بازاریابی درونگرا در بستر اینترنت شکل می‌گیرد.
 • برای بازاریابی برون‌گرا باید هزینه‌های بیشتری را صرف تبلیغات کنید.
 • بازاریابی برون‌گرا سابقه و قدمت بیشتری داشته و برای همه گروه‌های سنی در جامعه شناخته شده است.
 • بازاریابی درون‌گرا بیشتر برای جوانان و کسانی که از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند کاربرد دارد.
 • بازاریابی درون‌گرا نیاز به تولید محتواهای کاربردی و جذاب دارد در حالی بازاریابی برون‌گرا نیاز به تبلیغات جذاب دارد.
 • شانس فروش در بازاریابی برون‌گرا کمتر است و در واقع در این نوع از بازاریابی بازدهی پایین است.
 • در بازاریابی درون‌گرا بازدهی تبلیغات و بازاریابی شما به نسبت بالا است زیرا مشتریان خودشان تصمیم می‌گیرند از خدمات شما استفاده کنند.
 • بازاریابی برونگرا ممکن است برای مشتریان مزاحمت ایجاد کند.
 • میزان تعامل با مشتریان در بازاریابی درون‌گرا بیشتر از بازاریابی برونگرا است.

برای کسب و کار خود چه نوع بازاریابی انتخاب کنیم؟

تفاوت بازاریابی درون گرا و برون گرا

یکی از سوالات مهم و اساسی افراد این است که برای جذب مخاطبین و توسعه کسب و کار خود کدام یکی از روش‌های بازاریابی را انتخاب کنیم؟ یا کدام روش بازاریابی ما را به اهداف‌مان می‌رساند؟

اگرچه در این مقاله مزایای زیادی برای بازاریابی درون‌گرا ذکر کردیم و گفتیم که این روش بازاریابی جدیدتر و مدرن‌تر است؛ اما این به آن معنا نیست که بازاریابی درون‌گرا برای تمامی کسب و کارها مناسب باشد.

این موضوع به خود بستگی دارد؛ پس برای انتخاب نوع بازاریابی شما باید موارد زیادی مانند: نوع کسب و کار و خدمات خودتان، گروه مخاطبین و مشتریان، علایق و سلایق آن‌ها، میزان بودجه مالی شرکت و… را مد نظر قرار دهید تا بتوانید در این زمینه این تصمیم مناسب و صحیح بگیرید.

آیا بازاریابی درون‌گرا بهتر از بازاریابی برون‌گرا است؟

شاید شما از آن دسته اشخاصی باشید که از تبلیغات تلویزیونی بیزارید یا هیچ گونه توجهی به بیلبوردهای تبلیغاتی ندارید؛ اما این به آن معنا نیست که بازاریابی برون‌گرا کاملا بی‌فایده است و هیچ طرفداری در جامعه ندارد.

بلکه هنوز هم کسانی هستند که از ورق زدن مجلات و خواندن تبلیغات لذت می‌برند یا زمانی که در ترافیک گیر افتاده‌اند نگاه دقیقی به بیلبوردهای تبلیغاتی می‌اندازند.

اگرچه بازاریابی درون‌گرا جدیدتر است و بازدهی بالاتری هم دارد؛ اما هنوز هم بازاریابی برون‌گرا در بسیاری از زمینه‌ها انجام می‌شود و طرفداران خاص خود را دارد. پس نمی‌توان گفت که بازاریابی برون‌گرا کاربرد زیادی ندارد و روش بازاریابی مفید و مناسب حتما بازاریابی درون‌گرا است.

باز هم تاکید می‌کنیم که هر کسی باید متناسب با نوع کسب و کار خود و گروه مخاطبین و مشتریان خود یکی از انواع بازاریابی را که برای او مناسب‌تر است انتخاب کند.

نتیجه گیری

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که با تبلیغات احاطه شده است. این روزها صاحبان برندها و کسب و کارها برای معرفی خدمات خود و نیز رقابت کردن با رقبایشان دست به تبلیغات می‌زنند.

در اصطلاح به این فرآیند جذب مشتری و معرفی خدمات، بازاریابی می‌گویند. بازاریابی قدمتی بسیار طولانی و تاریخی دارد و از زمانی که بشر به مبادله کالا و خرید و فروش پرداخته است نیاز به بازاریابی داشته است.

اما روش‌های بازاریابی به مرور زمان تغییرات زیادی کرده است. در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توانیم انواع روش‌های بازاریابی را به دو دسته بازاریابی برون‌گرا و بازاریابی درون‌گرا تقسیم کنیم که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.

در بازاریابی برون‌گرا که قدمت بیشتری دارد، شما در فعالیت‌های مخاطب خود وقفه ایجاد می‌کنید تا خدمات خود را به آن‌ها عرضه کنید. از مثال‌های بازاریابی برون‌گرا تبلیغات تلویزیونی است.

اما بازاریابی درون‌گرا بر بستر اینترنت جریان داشته و شما برای معرفی محصول خود دست به تولید محتوا می‌زنید.

در بازاریابی درون‌گرا مشتری خودش به دنبال کالاها و خدمات شما می‌گردد و تعامل خوبی با شما برقرار می‌کند. شما باید نوع کسب و کار خود و مخاطبین‌تان را در نظر بگیرید سپس یک نوع از بازاریابی را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره