بازاریابی داده محور (Data-Driven Marketing) چیست و چه اهمیتی دارد؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی داده محور

هدف ما در این محتوا بررسی بازاریابی داده محوری و شناخت اهمیت آن در کسب‌وکارهای متفاوت است. بازاریابی داده محور می‌تواند به روند پیشرفت نام تجاری شما بهبود بخشند؛ زیرا به شما اطلاعات درستی درباره نیازها و منافع مصرف‌کننده‌گان می‌دهد.

بازاریابی داده محور استراتژی استفاده از اطلاعات مشتری برای خرید بهینه و هدفمند تبلیغات است. این‌ نوع بازاریابی یک تحول بزرگ در تبلیغات دیجیتال محسوب می‌شود. تمامی چیزهایی که می‌نویسید، می‌خوانید و حتی می‌شنوید نوعی داده محسوب می‌گردند.

در بازاریابی داده با استفاده از این اطلاعات به مطالعه روی رفتارهای مشتریان می‌پردازند. البته باید توجه کنید که این دسته از بازاریابی نیز دارای چالش‌های خاص خود است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ما همراه باشید.

بازاریابی داده محور چیست؟

قبل از بررسی عمیق‌تر بازاریابی داده محور، ابتدا باید مفهوم داده را برای خود مشخص کنیم. منظور از داده تمام تصاویری است که می‌بینیم، متن­هایی است که ‌می‌خوانیم و فیلم­ هایی است که مشاهده می‌کنیم. استفاده از هرگونه متن، ویدیو و تصویر برای انتقال یک مفهوم خاص به مخاطبان داده گفته می‌شود.

استفاده از داده‌ها بهترین روش برای انتقال اطلاعات به مخاطبان در دنیای مجازی است. در واقع بازاریابی داده محور یکی از روش ­های بسیار مؤثر در بازاریابی مجازی است. امروزه استفاده صحیح از دیجیتال مارکتینگ در دنیای مجازی بسیار مهم شده است.

اهمیت این مسئله به هنگام استفاده از این مهارت در زمینه بازاریابی پرنگ‌تر می‌شود. کسانی که اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با این موارد دارند؛ می‌توانند بدون هیچ‌گونه هزینه اضافی به موفقیت‌های بزرگی برسند.

معنای بازاریابی داده محوری چیست

بازاریابی داده محوری نوعی استراتژی است که از آن برای‌ بررسی اطلاعات مشتریان استفاده می‌شود. این بررسی به‌گونه‌ای است که رفتارهای مشتریان و تعامل‌های آن‌ها را مدنظر می‌گیرد.

به منظور انجام تمامی این مراحل در بازاریابی داده محوری به درک کاملی از داده‌های موجود نیاز است. به منظور موفقیت در این شاخه از بازاریابی باید به درک کاملی از داده‌هایی که در اختیار دارید برسید. شما باید بدانید که چگونه این داده‌ها را مرتب، اجرا و دسته‌بندی کنید.

بررسی تمام داده ­ها باعث می‌شود تا شرکت‌ها از یک مدل بازاریابی مناسب برای محصولات و خدمات خود استفاده کنند. با استفاده از بازاریابی داده محوری از طریق تحلیل نیازها و رفتار مشتریان، می‌توانید اطلاعات کامل و مناسبی دریافت کنید.

مزایای بازاریابی داده محوری کدامند؟

استفاده از بازاریابی داده محوری مزیت‌هایی برای مصرف‌کنندگان و عرضه‌کنندگان دارد. در لیست زیر به چند مورد مهم در این زمینه اشاره شده است:

 1. استفاده از بازاریابی داده محوری باعث مشخص‌شدن متد بازاریابی می‌شود. درواقع شما می‌­توانید، متناسب با نیازها و خواست ­های مشتریان خود از روش‌های مناسب استفاده نمایید. انجام این کار سبب ارسال اطلاعات درست به مخاطبان‌تان می‌­شود.
 2. بازاریابی داده محوری باعث می‌شود که شناخت درستی از مشتریان خود داشته باشید. شناخت درست مشتریان در زمینهٔ انتخاب روش صحیح بازاریابی بسیار تأثیرگذار است.
 3. مزیت‌ دیگر بازاریابی داده محوری بهره ­مندی از چند کانال به‌منظور بازاریابی است.
 4. از مزیت‌های دیگر می‌توان به بهبود تجربه مشتریان در زمینه بازاریابی اشاره کرد. اساس کار در بازاریابی داده یافتن نقاطی است که مشتریان از آن رضایت دارند. با انجام این کار می‌توان اقدام به بهبود بخش­ های دیگر نیز نمود. این نوع بازاریابی به ‌مرور زمان باعث می‌شود نقاط ضعف و مواردی که مشتریان از آن ناراضی هستند بهبود یابد.
 5. تولید محصولاتی بهتر، مزیت دیگری از بازاریابی داده محوری است. برندهای معتبر با شناخت نیازها، علائق و سلیقه مشتریان سعی می‌کنند تا محصول بهتری را به آن‌ها تحویل دهند.

چگونه می‌توانیم از بازاریابی داده محور در کسب‌وکار خود استفاده نماییم؟

در خصوص استفاده صحیح از این استراتژی چند نکته مهم وجود دارد که لازم است آن‌ها را بدانید. اگر بتوانید از این موارد در استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید، تغییرات مثبتی را مشاهده خواهید کرد.

مثلاً بحث خودکارسازی و یکپارچه ­سازی یکی از این موارد مهم است. یکپارچه‌سازی به شما کمک می‌کند تا با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی به اهداف‌تان برسید.

شما باید بتوانید از استراتژی‌های مناسب برحسب نیاز مشتریان استفاده کنید. به‌منظور دستیابی به چنین مهارتی باید خود را با تغییرات موجود در بازار وفق دهید. شما با دانستن آخرین اطلاعات رخ‌ داده در یک بازار خاص، می‌توانید رضایت مشتریان را جلب کنید.

 • بررسی مداوم وضعیت کار

بهتر است بدانید که استفاده از بازاریابی داده محور صد در صد نمی‌تواند نتایج فوق‌العاده عالی برای‌تان به همراه داشته باشد. شما همیشه باید وضعیت کار خود را با استفاده از تکنیک‌های مناسب بررسی کنید. بررسی مداوم و رفع مشکلات به این طریق، در بلند مدت نتایج عالی برای‌تان در پی خواهد داشت.

استفاده هوشمندانه از داده ­ها باعث می­شود تا شما مهم‌ترین منبع بازاریابی را در اختیار داشته باشید. با داشتن اطلاعات صحیح و درست از مخاطبین خود، دیگر امکان استفاده از متد­های تأثیرگذار در بازاریابی را دارید.

مهم ترین استراتژی ‌های بازاریابی داده محور کدامند؟

داده محور

به شما توصیه می‌کنیم که از داده‌های دموگرافی استفاده کنید. اگر خدمات و یا محصولات جدیدی برای عرضه به مشتریان دارید؛ خوب است که استفاده از روش‌های تحلیلی را نیز امتحان کنید.

اگر اطلاعات کافی درباره‌ میزان درآمد و خرج مشتریان ندارید؛ باید به گونه‌ای صحیح از روش‌های تحلیلی استفاده کنید. امروزه دیگر با وجود بانک‌های اطلاعات عمومی، امکان استفاده از داده‌های مناسب برای همه امکان‌پذیر شده است.

استراتژی مهم دیگر که باید بشناسید، استفاده صحیح از ترند­ها در یک کانال بازاریابی است. این کار جهت ارائه اطلاعات و یا اطلاع‌رسانی به دیگران بسیار مناسب است.

در واقع در این روش باید مرحله دشوار بازاریابی به شیوه‌ای صحیح تست گردد. در این استراتژی پلتفرم ­های جدید تست می‌شوند و نتیجه حاصل از آن‌ها مدنظر قرار می‌گیرد. بدانید که گاهی میزان هزینه ­های احتمالی به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست. شاید لازم شود در برخی از زمینه‌هایی که احتمال موفقیت‌شان زیاد است بیشتر خرج کنید.

استراتژی دیگر مورد بررسی قرار دادن میزان موفقیت یک موضع است. در زمان­ های گذشته به راحتی می‌­شد میزان موفقیت یک پروژه را اندازه گرفت. در مقایسه با گذشته معادلات خیلی پیچیده‌تر شده‌اند.

فاکتورهای زیادی برای تعیین اثرگذاری و موفقیت یک روش در بازاریابی وجود دارد. استراتژی دیگر این است که میزان تغییر صنعت و تحولات موجود در بازار را روی کسب‌وکار خود بسنجید.

ضرورت استفاده از بازاریابی داده محور

برحسب مطالعاتی که انجام شده است در حال حاضر حدود ۲۰ هزار کسب‌وکار اینترنتی وجود دارد. از این میان کسب و کارهای زیادی را می‌توانیم ببینیم که درگیر مشکلات مالی هستند.

در صورتی که به بررسی و تحلیل مشکلات این کسب‌وکارها بپردازید. دو مورد بازاریابی محصولات و فروش توجه شما را به خود جلب می‌کند. در واقع مهم‌ترین موردی که باعث می­‌شود کسب و کارها نتوانند نتیجه‌ای خوب کسب کنند؛ عملکرد ضعیف در مبحث بازاریابی و فروش است.

با استفاده از بازاریابی داده محور می‌توان این مشکلات را به راحتی رفع کرد. حال ممکن است از خود بپرسید که بازاریابی داده محور چگونه این مشکل را رفع می‌کند؟

بازاریابی داده محور با استفاده از متدهای مناسب و اطلاعات مشتریان می‌تواند در این راستا به ما کمک کند. شما با بهره‌مندی از این نوع استراتژی می‌تواند روش مناسبی برای عرضه خدمات و محصولات پیدا کنید.

اتفاقی عجیب و ارتباط آن با بازاریابی داده محور

در سال ۱۹۹۵ شخصی به اسم «مک آرتور ویلر» تصمیم گرفت از یک بانک سرقت کند. با این که دزدی از بانک یک امر بسیار خطرناک و استرس‌زا است، اما «ویلر» اصلاً نگران نبود. «ویلر»برنامه ­ای مطمئن طراحی کرده بود که او را برای دزدی مصمم‌تر می‌کرد.

او می­‌دانست آب‌لیمو خاصیت جوهر نامرئی را دارد؛ یعنی اگر از آب‌لیمو به‌جای جوهر در نوشتن استفاده شود چیز خاصی دیده نمی‌شود.

نوشتن با لیمو تنها در صورت گرم شدن قابل مشاهده خواهد بود. از این روش بسیار تأثیرگذار در کشورهای مختلف جهان و خصوصاً در جنگ جهانی اول بسیار استفاده می­‌شد؛ به گونه‌ای که توجهات ویژه‌ای را به خود جلب کرده بود.

برنامه «ویلر» این بود که صورت خود را با استفاده از آب‌لیمو بپوشاند. او گمان می‌کرد بعد از انجام این کار دیگر دوربین ­های بانک او را نمی‌بینند و کسی او را نمی‌شناسند. «ویلر» آن‌قدر از این ایده مطمئن بود که تصمیم به استفاده از این روش در سرقت از بانک گرفت.

دزدی به این روش برای «ویلر» نتیجه مثبتی در پی نداشت. او در همان ساعات اولیه توسط کادر امنیتی بانک دستگیر شد. سال‌ها بعد ایده ویلر مورد توجه روانشناسان اجتماعی قرار گرفت.

روانشناسان با تحلیل این نظریه پی بردند که ویلر به‌ هیچ‌ عنوان دیوانه نبوده است؛ او تنها ایده‌های خود را بسیار تأثیرگذار می‌دانسته است. اطمینان بیش از اندازه از نتیجه نهایی باعث شده است تا نتواند به خواسته خود برسد.

این مورد از نظر روانشناسان یک اتفاق بسیار جالبی شناخته شد. آن‌ها معتقدند هر آنچه ویلر انجام داده ماحصل رابطه کیفی بین اعتماد به نفس و اطلاعات بوده است.

انسان با داشتن اعتماد به نفس بالا و اطلاعات پایین، هیچگاه نمی‌تواند انتظار موفقیت داشته باشد. باید میزان تناسب این دو مورد به حدی باشد که در نهایت سبب موفقیت شما گردد.

در دنیای امروزی با در نظر گرفتن وضعیت اجتماعی نیازها و خواسته‌های مشتریان دیگر باید به ایده‌های ناب متوسل شد. دیگر با وجود رقابت شدید در دنیای مجازی، موفقیت یک تجارت تنها نیازمند تحلیل‌های قوی و استفاده از متد بازاریابی است.

اگر می‌خواهید بدون ریسک به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنید باید از انواع متد‌های بازاریابی مانند بازاریابی داده محوری به شیوه صحیح استفاده نمایید.

اگر شما صاحب کسب و کار خاصی در دنیای مجازی هستید یا اینکه قصد دارید با استفاده از روش‌های مطمئن به موفقیت برسید، باید به بررسی تمام جوانب در زمینه ارائه خدمات و محصولات خود بپردازید. استفاده از متدها و شیوه­ های نوین تنها در صورت اطمینان از نتیجه آن می­‌تواند مثمر ثمر باشد.

data marketing

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی کردیم تا با شما در خصوص بازاریابی داده محور صحبت کنیم. در ادامه مقاله برای شما به ارائه مهم‌ترین استراتژی‌های بازاریابی داده محور و ضرورت استفاده از آن پرداخیتم.

در سال‌های اخیر شاهد محبوبیت بازاریابی داده محور یا همان بازاریابی مبتنی بر داده میان مردم بوده‌ایم. با در نظر گرفتن این که تکنولوژی بازاریابی نیز هم‌گام با انواع بازاریابی پیشرفت می‌کند طبیعی است که شاهد رشد زیرشاخه‌های متنوعی از دیجیتال مارکتینگ باشیم. با پیشرفت علم و تغییر نوع نیاز مردم، بازاریابی نیز متحمل تغییراتی شده است.

همان‌طور که در مقاله نیز گفتیم بازاریابی مبتنی بر داده، روی داده‌های کاربران خود تمرکز می‌کند. این نوع از بازاریابی قصد دارد تا با بررسی گذشته بازار، آینده را پیش‌بینی کند. این شاخه از بازاریابی با هدف ارائه تبلیغات مناسب به کاربران صحیح تأسیس شده است.

استفاده از بازاریابی مبتنی بر داده امکان یکپارچه‌سازی کانال‌ها را نیز برایمان امکان‌پذیر می‌سازند.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره