بازاریابی داخلی چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی داخلی

هر شرکت یا سازمانی از تعداد مشخصی از کارکنان تشکیل شده است. در نگاه نخست چنین به نظر می‌رسد که هدف هر شرکتی ارائه خدمات به مشتریانی در خارج از آن سازمان یا شرکت و کسب رضایت آن‌ها است.

البته این هدف نهایی سازمان است اما قبل از هر چیزی آن سازمان باید بکوشد تا فعالیت‌های کارکنان خود را هدفمند کرده و ارتقا دهد.

طبیعتا اگر توقع داریم که یک کارمند محصول و خدمات سازمان را به نحو موثری به مشتریان ارائه کند؛ ابتدا باید در خود آن کارمند انگیزه و شناخت کافی را ایجاد کنیم.

به عبارت دیگر گویی کارکنان آن سازمان مشتریان دائمی و داخلی خدمات آن شرکت هستند و در صورتی که سازمان رضایت آن‌ها را کسب کند و آن‌ها را با چشم‌اندازها، اهداف و ارزش‌های سازمان آشنا کند؛

آنگاه این کارکنان برای ارائه خدمات و برآورده‌کردن نیاز مشتریان خارجی سازمان، آماده و مهیا شده و با انگیزه و روحیه بهتری کار می‌کنند.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است مختصری با مفهوم بازاریابی یا مارکتینگ آشنا شویم. در این باره تعریف‌های گوناگون و زیادی وجود دارد که برخی از این تعاریف پیچیده هستند؛ برای مثال انجمن بازاریابی آمریکا، در سال 2013 میلادی بازاریابی را چنین تعریف می‌کند:

بازاریابی مجموعه نهادها، فعالیت‌ها و فرآیندهایی است که به خلق، ارتباط، تحویل و تبادل پیشنهادها مربوط است. ولی یکی از بهترین نمونه‌های تعریف بازاریابی، تعریف شخصی به نام کاتلر است.

او یک تعریف ساده و در عین حال دقیق و کاربردی از بازاریابی یا مارکتینگ ارائه کرده است؛ طبق تعریف او بازاریابی عبارت است از دانش و هنر کشف، خلق و ارائه ارزش، با هدف تامین نیازهای یک بازار هدف که این امر هم‌ زمان با کسب سود همراه است.

همچنین برندسازی و تبلیغات دو زیر مجموعه مهم و اساسی در فرآیند بازاریابی یا مارکتینگ به حساب می‌آیند.

بررسی انواع بازاریابی

از دیرباز تا کنون انواع و اقسام شیوه‌های بازاریابی به وجود آمده و توسعه پیدا کرده است. برای مثال بازاریابی تلفنی، بازاریابی سبز، بازاریابی صنعتی، بازاریابی عصبی، بازاریابی اجتماعی، بازاریابی شبکه‌ای، بازاریابی مستقیم، بازاریابی اینترنتی و… که در ادامه به بررسی برخی از این بازاریابی‌ها می‌پردازیم:

 • بازاریابی اینترنتی: در این نوع از بازاریابی، تمامی مراحل اعم از تبلیغات، یافتن مشتری و فروش به صورت آنلاین و در بستر اینترنت انجام می‌گیرد؛ از این رو این روش یکی از روش‌های ارزان بازاریابی محسوب می‌شود. بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ، خود روش‌های گوناگونی مانند ایمیل مارکتینگ، سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و… دارد.
 • بازاریابی عصبی: می‌توان گفت که در این مورد، بازاریابی با علم عصب شناسی تلفیق شده است. این روش از بازاریابی هم نسبتا کم هزینه و ارزان است؛ زیرا به کمک عصب شناسی مشتریان و مخاطبان را برای خرید هر چه بیشتر محصولات و خدمات ترغیب می‌کنند.
 • بازاریابی شبکه‌ای: این نوع از بازاریابی در سال‌های اخیر مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفت. زیرا در این روش کالاها بدون واسطه به فروش می‌رسند و خریدار می‌تواند این کالاها را بازاریابی کرده و سود دریافت کند. در واقع در این روش سود بازاریاب هم از طریق فروش کالا و هم در ازای فروش توسط زیرمجموعه‌ها کسب می‌شود.
 • بازاریابی اجتماعی: در این نوع از بازاریابی، فرد بازاریاب صرفا سود اقتصادی خودش را در نظر نمی‌گیرد بلکه هدف او از بازاریابی ارتقای جامعه و ترویج رفتارهای اجتماعی سودمند و مفید در جامعه است و از طریق هم به خود و هم به جامعه سود می‌رساند. بازاریابی اجتماعی در اصل با اصلاح رفتار افراد جامعه و تغییر رفتار در آن‌ها سروکار دارد.

مفهوم بازاریابی داخلی

در بازاریابی داخلی، هدف سازمان ارائه محصول یا خدمات به مشتریانی در خارج از آن سازمان نیست؛ بلکه در اینجا مشتریان اصلی، خود کارکنان آن شرکت یا سازمان هستند و هدف این است که شغل آنها به گونه‌ای عرضه شود که تا حد زیادی منطبق بر نیازهای آنها بوده و برایشان جذاب باشد.

در واقع هدف از بازاریابی داخلی افزایش انگیزه و ترغیب کارکنان یک سازمان، به هدف پرورش کارکنانی باانگیزه، فعال و کارآمد برای سازمان است.

اگر کارکنان یک شرکت رویکرد و استراتژی مناسبی هنگام برخورد با مشتریان در خارج از شرکت یا سازمان نداشته باشند و یا انگیزه کافی برای انجام وظایف خود احساس نکنند؛ قادر نیستند که به نحوی مناسب با مشتریان برخورد کنند و خدمات شرکت را به گونه شایسته و مناسبی معرفی کنند.

پس به نظر می‌رسد که برای جذب مشتریان از خارج سازمان یا شرکت، باید ابتدا رضایت مشتریان داخلی؛ یعنی کارکنان آن سازمان یا شرکت را تامین کرد.

بازاریابی خارجی چیست؟

بیشتر افراد جامعه با مفهوم بازاریابی خارجی، بیشتر از بازاریابی داخلی آشنایی دارند و در واقع کلمه بازاریابی برای آن‌ها بیشتر تداعی کننده مفهوم بازاریابی خارجی است.


همچنین بخوانید : نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای چیست؟


در اصل بازاریابی خارجی به مجموعه کارهای یک سازمان یا شرکت، برای جلب رضایت مشتریان خارج از آن سازمان یا شرکت و ارائه خدمات مناسب به آن‌ها است. در بازاریابی خارجی هدف اصلی، مشتری مداری است؛

یعنی آن سازمان می‌کوشد تا بازار هدف خود، نیازها و توقعات مشتریان را به خوبی شناسایی کند و سپس در جهت برآورده کردن این خواسته‌ها و انتظارات تلاش می‌کند و به این ترتیب می‌تواند از رقبای خود پیشی بگیرد.

بازاریابی داخلی و خارجی با هم چه رابطه ‌ای دارند؟

مدل بانسال، مدلی است که به بررسی ارتباط بازاریابی داخلی و خارجی با هم پرداخته و بر بازاریابی داخلی تاکید می‌کند. طبق این مدل، یکی از اهداف مهم جهت موفقیت سازمان باید کسب رضایت مشتریان داخلی یعنی کارکنان آن شرکت یا سازمان باشد.

به عبارت دیگر با افزایش امنیت شغلی کارکنان، آموزش آن‌ها، تسهیم، تشویق و پاداش مداوم، توانمند سازی کارکنان و کاهش فاصله بین آن‌ها؛ می‌توان در کارکنان سازمان احساساتی مانند: افزایش اعتماد به مدیریت سازمان، احساس وفاداری به سازمان و رضایت شغلی به وجود آورد.

به مجموع آنچه که گفته شد، بازاریابی داخلی می‌گویند که نتیجه آن ارتقای بازاریابی خارجی است.

به عبارتی نتیجه اقدامات گفته شده، افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان خارج سازمان، وفاداری و کسب رضایت آن‌ها نسبت به آن سازمان است. در نتیجه به طور خلاصه می‌توان گفت که ارتقای بازاریابی داخلی، باعث رسیدن به هدف نهایی سازمان یعنی بازاریابی خارجی ایده‌آل و رقابت مناسب در بازار می‌شود.

بازاریابی داخلی چه اهمیتی دارد؟

marketing

 هر بخشی که دارای نیاز است مشتری محسوب می‌شود؛ از این رو مشتریان یک سازمان به دو دسته مشتریان داخلی (کارکنان آن شرکت) و مشتریان خارجی تقسیم می‌شوند.

هر سازمانی از کارکنان مختلفی تشکیل شده است که همه آن‌ها برای تحقق اهداف نهایی آن سازمان تلاش می‌کنند.

البته موضوع به همین سادگی هم نیست زیرا هماهنگی این کارکنان و ارائه آموزش‌های لازم به آن‌ها مستلزم برنامه‌ریزی دقیقی است.

به علاوه این کارکنان باید انگیزه کافی را داشته باشند و برای تحقق اهداف سازمان و ارائه خدمات صحیح و مناسب به مشتریان خارجی به اندازه کافی ترغیب و تشویق شوند.

طبیعتا در این شرایط رضایت مشتریان خارج از آن سازمان یا شرکت هم تامین شده و سازمان در نهایت به اهداف خود دست پیدا می‌کند.

کارکنان یک سازمان اغلب به طور مستقیم با مشتریان خارجی در تماس هستند؛ پس باید به نحوی آموزش ببینند که توانایی انتقال صحیح اطلاعات به مشتریان را داشته باشند و بتوانند به سوالات مشتریان پاسخ درستی بدهند. به این ترتیب می‌توانند یک تصویر ذهنی مثبت به مشتریان ارائه دهند.

بررسی اهداف بازاریابی داخلی

برای درک اهمیت بازاریابی داخلی، بهتر است قدری با اهداف آن آشنا شویم. هدف نهایی بازاریابی داخلی پرورش کارکنانی باانگیزه و آگاه و کسب رضایت آن‌ها است تا به این ترتیب هدف نهایی آن شرکت و سازمان؛ یعنی جلب رضایت مشتریان خارج از شرکت تامین شود. مهم‌ترین اهداف بازاریابی داخلی عبارت است از:

 • جذب و پرورش کارکنان شایسته و مناسب برای یک سازمان.
 • آموزش دادن به کارکنان به نحوی که آن‌ها را برای انجام صحیح وظایف و مسئولیت‌هایشان و نیز تعاملات مناسب با مشتریان آماده کنند.
 • افزایش انگیزه، رضایت و روحیه کارکنان.
 • بالا بردن سطح اطلاعات کارکنان، به نحوی که با آخرین مفاهیم و جدیدترین اطلاعات در ارتباط با اهداف سازمان آشنایی داشته باشند و کاملا به روز باشند.
 • آشنا کردن کارمندان با استراتژی‌های شرکت، ماموریت و اهداف آن و نحوه رقابت با سایر شرکت‌ها و سازمان‌های مشابه.

اقدامات مدیران سازمان برای بازاریابی داخلی

مدیران و رهبران هر سازمان و شرکتی، وظیفه آماده‌کردن کارکنان آن سازمان جهت دست یابی به اهداف سازمان یا شرکت را به عهده دارند. در مورد بازاریابی داخلی هم نقش مدیران سازمان بسیار برجسته و مهم است. برخی از وظایف آنها در این زمینه عبارت است از:

 • جا انداختن فرهنگ مشتری‌مداری و اولویت قرار دادن مشتریان در ذهن کارکنان.
 • شفاف سازی مسئولیت‌های کارکنان برای آن‌ها.
 • توضیح اهداف شرکت یا سازمان برای تمامی کارکنان و اطمینان حاصل کردن از درک این اهداف توسط کارکنان.
 • ایجاد فرصت‌هایی جهت ارتقا و پیشرفت کارکنان سازمان.
 • برقراری یک ارتباط مثبت، دوستانه و سازنده با کارکنان؛ به نحوی که انگیزه آن‌ها برای انجام وظایف‌شان چند برابر شود.
 • ایجاد یک جو مثبت و دوستانه بین کارکنان برای افزایش روحیه کار تیمی و همکاری و رقابت سالم بین کارکنان.
 • تشویق و ترغیب کارکنان سازمان برای آموزش و یادگیری مداوم.
 • تنظیم برنامه‌های بلند مدت منسجم و شفاف برای کسب رضایت و وفاداری مشتریان داخلی و خارجی سازمان.

بازاریابی داخلی چه مراحلی دارد؟

اگر بخواهیم بازاریابی داخلی را به صورت گام به گام مورد بررسی قرار دهیم باید این مراحل را نام ببریم:

 • ایجاد رغبت و انگیزه در کارکنان: اولین قدم در بازاریابی داخلی، تشویق و ترغیب کارکنان و ایجاد انگیزه و انرژی مثبت در آن‌ها است.
 • کسب رضایت مشتریان خارجی یا مشتری گرایی: همان طور که قبلا گفتیم، هدف از بازاریابی داخلی و ایجاد رضایت و انگیزه در مشتریان داخلی یا کارکنان سازمان، ارائه بهترین خدمات به مشتریان خارجی و کسب رضایت آنها است.
 • انتخاب استراتژی‌های مناسب برای رسیدن به اهداف سازمان: تمامی فعالیت‌های یک سازمان از جمله بازاریابی داخلی، برای این است که آن سازمان به اهداف خود دست پیدا کند؛ پس لازم است که آن سازمان بهترین و کارآمدترین استراتژی‌های خود را برای رسیدن به اهدافش به کار بگیرد.

راه‌ های افزایش انگیزه کارکنان سازمان

شاید بتوان گفت در بازاریابی داخلی عمده تلاش برای افزایش انگیزه در کارکنان است. زیرا کارکنان با انگیزه، با روحیه بالا و رفتاری مناسب در جهت تحقق اهداف تیم و جلب رضایت مشتریان آن سازمان نهایت تلاش خود را می‌کنند. برای این منظور روش‌ها و تکنیک‌هایی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:


همچنین بخوانید : قیف بازاریابی چیست؟


 • پرداخت دستمزد کافی و مناسب: طبیعتا کارکنان یک سازمان توقع دارند که در ازای ارائه خدمات خود، دستمزد مناسبی دریافت کنند. در این صورت انگیزه کارمندان برای ادامه مسیر بیشتر شده و احتمال ترک سازمان یا کم‌کاری در آن‌ها کاهش می‌یابد.
 • تشویق کارکنان به شاد بودن: ایجاد یک جو و فضای شاد و مثبت در محل کار، باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس کارکنان می‌شود و آن‌ها را از کسالت و سستی دور کرده و انرژی آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 • ایجاد فرصت برای ارتقا و پیشرفت: بهتر است عملکرد کارکنان یک سازمان مورد ارزیابی قرار بگیرد و نظرات و ایده‌های آن‌ها بررسی شود. به این ترتیب آن‌ها خلاقانه‌تر فکر می‌کنند زیرا می‌دانند که سازمان به ایده‌های آن‌ها بها می‌دهد. به علاوه تلاش می‌کنند تا آخرین و جدیدترین اطلاعات و مهارت‌ها را کسب کرده و از این طریق پیشرفت کنند.
 • مشخص‌کردن اهداف و اولویت‌ها: اگر هریک از کارکنان سازمان، به وضوح از اهداف و اولویت‌های خود آگاه باشد؛ در نتیجه از وقت خود استفاده بهتری می‌کند و نقش خود را در آن سازمان بهتر درک خواهد کرد.

عناصر اصلی بازاریابی داخلی

1

بازاریابی داخلی هر سازمان، یک سری عناصر و اجزا دارد که در ادامه عناصر اصلی بازاریابی داخلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • امنیت شغلی: برای جلوگیری از ریزش کارکنان یک شرکت یا سازمان و نیز افزایش سطح اعتماد و رضایت آن‌ها نسبت به مدیران آن سازمان، لازم است امنیت شغلی افراد تامین شود.
 • دادن پاداش به کارکنان و تشویق آن‌ها: طبیعتا برای بالا بردن سطح اعتماد و رضایت کارکنان، تشویق کردن آن‌ها و بسیار موثر است. با تشویق و تجلیل از کارکنان، هم سطح رضایت و انگیزه آن‌ها بالا رفته و هم یک جو رقابتی سالم برای ارائه خدمات بهتر، در میان کارکنان آن سازمان ایجاد می‌شود.
 • افزایش مهارت کارکنان و آموزش آن‌ها: برای این که سازمان بتواند با سایر شرکت‌ها و سازمان‌ها رثابت کند و پاسخگوی نیازهای مشتریان خود باشد؛ لازم است که سطح آگاهی و اطلاعات کارکنان آن شرکت افزایش پیدا کند و علم آ‌ن‌ها به‌روزرسانی گردد.
 • کاهش دادن فاصله طبقاتی بین کارکنان: اگر مدیران سازمان یا شرکت، پذیرای ایده‌های تمامی کارکنان خود باشند و به آن‌ها اجازه دهند که تفکرات و ایده‌های خود را بیان کنند و نیز چنانچه بین کارکنان آن شرکت یا سازمان، اختلاف دستمزد فاحشی وجود نداشته باشد؛ در نتیجه کارکنان به مدیران سازمان بیشتر اعتماد کرد و جهت شکوفایی خلاقیت خود برای بهبود عملکرد آن شرکت تلاش می‌کنند. همچنین با صداقت و رضایت بیشتری به انجام وظایف خود می‌پردازند.
 • ایجاد یک فرهنگ و جو مثبت در محل کار و فراهم کردن امکان همکاری‌های گروهی کارآمد بین اعضای سازمان یا شرکت.

ارتباط بین بازاریابی و فروش در یک سازمان

یکی از سوالاتی که به خصوص برای شرکت‌های کوچک مطرح می‌شود؛ این است که آیا انجام بازاریابی ضرورت دارد؟ در هر شرکتی، واحدهای فروش و بازاریابی به هم مرتبط هستند و ارتباطی تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

برای دست یابی به اهداف یک شرکت، لازم است این دو واحد هماهنگ با هم کار کنند در غیر این صورت آسیب‌های بزرگی به شرکت وارد می‌شود.

در واقع هر کسب و کاری هر چقدر هم کوچک باشد، در کنار واحد فروش نیاز به یک واحد بازاریابی هم دارد؛ ممکن است شرکت‌های کوچک چنین کاری را الزامی تلقی نکنند اما باید در نظر داشت که بازاریابی به آن شرکت امکان رقابت کردن با سایر شرکت‌ها و شناخت دقیق نیازها و توقعات مشتریان را می‌دهد.

در این مورد حتی می‌توان گفت که عملکردهای واحد فروش یک شرکت، به عملکرد واحد بازاریابی آن شرکت بستگی دارد.

البته برقراری هماهنگی بین واحد بازاریابی و فروش در یک سازمان، نیازمند صرف هزینه، انرژی، وقت و برگزاری جلسات منظم است؛ اما با این حال ارزشش را دارد زیرا در طولانی مدت می‌توان شاهد نتایج مثبت آن بود.


همچنین بخوانید : افیلیت مارکتینگ چیست؟


نتیجه گیری

یکی از اهداف مشترک تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها کسب رضایت و وفاداری مشتریان است. شرکت‌ها در این زمینه با هم به رقابت می‌پردازند و شرکتی پیروز می‌شود که استراتژی بهتری را دنبال کند.

یکی از مهم‌ترین مفاهیم و استراتژی‌ها در این زمینه، بحث بازاریابی است که انواع مختلفی دارد.

در این مقاله تمرکز ما روی بازاریابی خارجی و داخلی، به خصوص بازاریابی داخلی بود. به همین دلیل ما مشتریان یک شرکت یا سازمان را به دو دسته مشتریان داخلی؛ یعنی کارکنان آن سازمان و مشتریان خارجی تقسیم کردیم.

گفتیم که هدف از بازاریابی داخلی ارتقای انگیزه و سطح رضایت کارکنان سازمان، جهت ارائه خدمات بهتر به مشتریان است.

در واقع می‌توان گفت بازاریابی داخلی هدفی جز ارتقای بازاریابی خارجی، که هدف اصلی سازمان است، دنبال نمی‌کند.

زیرا در هر سازمانی اولویت باید کسب رضایت مشتریان باشد و بر این اساس مفهومی به نام مشتری مداری شکل می‌گیرد.

مراحل بازاریابی داخلی، ایجاد رغبت و انگیزه در کارکنان، مشتری مداری و انتخاب استراتژی‌های مناسب برای رسیدن به اهداف سازمان است.

از عناصر اصلی بازاریابی داخلی می‌توان به افزایش رضایت شغلی، تشویق و ترغیب کارکنان، کاهش فاصله بین آن‌ها، آموزش مدام کارکنان و ایجاد یک جو مثبت همکاری و رقابت سازنده بین کارکنان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره