بازاریابی توسعه‌ای چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی توسعه ای

بازاریابی از جمله استراتژی‌هایی به حساب می‌آید که تاثیر بسیاری بر کسب و کارها می‌گذارد. حال باید بدانید که بازاریابی انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن‌ها بر روی یکی از بخش‌های بازار تاثیر می‌گذارد. به نوعی باید متذکر شد، هر یک از این انواع بازاریابی هدف خاصی را دنبال خواهد کرد.

برای مثال یکی از انواع بازاریابی که به پتانسیل رشد توجه بیشتری دارد، بازاریابی توسعه‌ای است؛ یعنی فرد در این نوع از بازاریابی بخشی را برای تمرکز انتخاب می‌کند که می‌داند محصولاتی بهتری به بازار عرضه می‌شود.

بازاریابی چیست؟

بسیاری از افراد در زمان برخورد با کلمه بازاریابی به فکر کلمه فروش می‌افتند. در حالی که باید متذکر شد این‌چنین نیست و فرایند بازاریابی یک فرایند چند مرحله‌ای به حساب می‌آید که در نهایت به فروش بیشتر منجر می‌شود.

از جمله این مراحل می‌توان به فعالیت حرفه‌ای برای تولید یک محصول، شناسایی بازار مورد نظر، شناخت بیشتر مشتری، در نظر گرفتن خدمات پس از فروش و … اشاره کرد.

همان‌طور که گفته شد، بازاریابی در انواع مختلفی دیده می‌شود که می‌توان به مواردی چون بازاریابی محتوایی، بازاریابی دیجیتالی، بازاریابی نوین، بازاریابی انگیزه‌ای، بازاریابی توسعه‌ای و مواردی این‌چنینی اشاره کرد. دقت داشته باشید که هر یک از مدل‌های بازاریابی، شرایط و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند که شما باید متناسب با شرایط خود به انتخاب یکی از انواع آن‌ها بپردازید.

حال اگر از این مدل‌ها برای بازاریابی استفاده نکنید، بدون شک در دنیای رقابت با شکست مواجه خواهید شد؛ چرا که برای هر کسب و کاری بازاریابی لازم خواهد بود. پس توصیه می‌شود ساده از کنار این موضوع نگذرید و توجه کافی به این موضوع را داشته باشید.

اهمیت پرداختن به بازاریابی چیست؟

بازاریابی از جمله اموری به حساب می‌آید که می‌توانید با انجام آن کسب و کار خود را در مسیر موفقیت قرار دهید. حال شاید برای شما سوال پیش آید که اهمیت این موضوع چیست و چرا به آن توجه بسیاری می‌شود؟

در جواب باید گفت بازاریابی دلیلی برای برخی از موضوعات است. این موضوعات را می‌توان مواردی چون افزایش فروش، افزایش آگاهی، ساخت برند، جلب اعتماد مشتری و پیدا کردن جایگاه مناسب در نظر گرفت.

موثر بر افزایش فروش

مسلما هدف از انجام مراحل گوناگون بازاریابی، دسترسی به فروش بیشتر است. حال اگر شما بتوانید مهارت‌های لازم برای بازاریابی را به دست آورید، مخاطبین خود را به مشتری‌هایی تبدیل می‌کنید که دائما از شما خرید انجام دهند.

توجه داشته باشید که اگر بازاریابی به درستی انجام شود، کم کم متوجه تغییر و تحولاتی بر میزان فروشتان خواهید شد؛ پس ساده از کنار انواع مختلف بازاریابی نگذرید و در کسب و کارتان از آن استفاده کنید.

موثر بر افزایش آگاهی مخاطب

مسلما افراد در طول روز با تبلیغ‌های گوناگونی روبرو می‌شوند، اما مسلما همه آن‌ها به خرید ختم نمی‌شوند؛ چرا که شاید تبلیغ در نظر گرفته شده، اطلاعات لازم را به مشتری ندهد. از همین جهت توصیه می‌شود شرایط بازاریابی مناسبی را برای مشتری‌های خود فراهم آورید تا آن‌ها درک درستی از محصول یا خدمات شما پیدا کنند و متوجه شوند که به کالا یا خدمات معرفی شده، نیاز دارند.

موثر بر جلب اعتماد بیشتر مخاطب و مشتری

مسلما مشتری و مخاطب از اساسی‌ترین رکن‌هایی به حساب می‌آیند که بر میزان فروش تاثیر دارند و اگر به دنبال شرایطی هستید که مشتری به دست آورید و فرد خرید بسیاری را انجام دهد، باید شرایط را به گونه‌ای فراهم آورید که مشتری به شما و کسب و کاری که دارید، اعتماد کند.

دقت داشته باشید که جلب اعتماد از اهمیت بسیاری برخوردار است، به طوری که می‌تواند مشتری ساده شما را به یک طرفدار و مشتری ویژه تبدیل کند.

موثر بر یافتن جایگاه خود

زمانی که شما کسب و کار خود را راه‌اندازی می‌کنید، در ابتدا برای خود هدف و برنامه‌ای ندارید. به طوری که می‌توان وضعیت شما را به یک نقطه در اقیانوس تشبیه کرد.

این موضوع تا جایی که شما به انجام بازاریابی نپردازید، ادامه خواهد داشت. پس توصیه می‌شود حتما در اولین فرصت، شرایط بازاریابی را فراهم کنید تا جایگاه خود را پیدا و سپس به ارتقاء آن بپردازید.

موثر بر ساخت برند

کسب و کارهایی که در حال استفاده از شیوه‌های بازاریابی هستند، هدفی را در سر می‌پرورانند که این هدف‌ها را می‌توان ساخت برند یا افزایش فروش در نظر گرفت.

البته دقت داشته باشید که یک بازاریاب باهوش، می‌تواند هر دو مورد را کنار یکدیگر داشته باشد. برای مثال شرکتی چون گوگل؛ دیگر نیازی به برند سازی ندارد، زیرا توانسته به خوبی بازاریابی کند و برای خود مشتری‌های ثابت و دائمی را به دست آورد.

مسیر توسعه محصولات به چه شکل است؟

توسعه ای

در طول محتوا به این موضوع اشاره داشتیم که بازاریابی انواع گوناگونی دارد. یکی از این انواع را بازاریابی توسعه‌ای نامیدیم؛ اما به راستی این نوع از بازاریابی چه شکل است و فرآیندهای آن چگونه به نظر می‌رسد؟ از این جهت در ادامه مقاله مطالبی را خدمت شما خواهیم گفت تا بتوانید از طریق آن‌ها بازاریابی توسعه را به بهترین شکل بشناسید و انجام دهید.

اگر به دنبال استفاده از بازاریابی توسعه‌ای هستید، باید بدانید که اولین کار یافتن ایده‌های جدید و نو است. طبق نظر متخصصان بازاریابی، اگر شما بتوانید ایده‌هایی را خلق کنید که به نیاز مشتری و مخاطب مربوط است، در واقع توانستید مسیر را به درستی طی کنید و ادامه راه برای شما موفقیت‌آمیز خواهد بود.

پس حتما ایده خود را به درستی انتخاب کنید. همچنین ما برای شما توصیه‌ای در این راستا داریم که برقراری تحمل بیشتر گروه‌های مختلف از مخاطبین و مشتری‌ها است؛ چرا که آن‌ها سبب می‌شوند ایده‌های خلاق به ذهن شما خطور کند.

بررسی راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن‌ها به خلق ایده‌های بزرگ و جدید بپردازید

همان‌طور که گفته شد، خلق ایده برای استفاده از بازاریابی توسعه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی اولین قدم به حساب می‌آید. از همین جهت باید بهترین تصمیمات را در این راستا بگیرید تا بتوانید یک ایده مناسب و جدید که می‌تواند موفق باشد را خلق کنید. در ادامه برای شما راه‌هایی را نام خواهیم برد که می‌توانید از طریق آن‌ها به خلق ایده‌های جدید و موفق بپردازید.

 1. هر چند وقت یکبار با گروه‌های مختلف از مشتریان یا کسب و کارهایی که در زمینه شما فعالیت دارند، جلسه برگزار کنید و در این جلسه به شناخت افراد و راهکارهایی برای حل مشکلات آن‌ها بپردازید. این موضوع باعث می‌شود که شما افکار افراد مختلف را ببینید و بر اساس بررسی‌های لازم، بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید.
 2. برای شرکت و سازمان خود از متخصصینی استفاده کنید که در این زمینه مهارت دارند. البته توصیه می‌شود این دسته از افراد را تحت فشار قرار ندهید و بگذارید آن‌ها خودشان در مدت زمان معینی امور لازم را انجام دهند تا کار به درستی پیش رود.
 3. گاهی اوقات از مشتریان خود که می‌دانید چه افرادی هستند و برای شما ثابت شده‌اند، دعوت کنید و از آن‌ها بخواهید که نظرات خود را در رابطه با کار شما اعلام کنند و بگویند که چه توقعاتی از شما دارند. از آنجایی که این دسته از افراد مشتری‌های شما به حساب می‌آیند و احتمالا نظراتی را خواهند گفت که دیگر افراد نیز نسبت به آن‌ها فکر کردند. پس حتما هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید و سپس نسبت به چیزهایی که گفته شده است، واکنش نشان دهید و به آن‌ها بپردازید.
 4. برای کسب و کار خود به طور حتما از شیوه‌های نوین بازاریابی مانند استفاده از فضای مجازی و ساخت یک وب‌سایت نیز استفاده کنید. البته در این راستا شما باید کلمات کلیدی را به درستی انتخاب و از آن‌ها در طول متن و محتوای خود استفاده کنید. اگر شما بتوانید این موضوع را به درستی انجام دهید، به طور حتم سایت و صفحه شما موفقیت لازم را به دست خواهد آورد و اگر این موضوع اتفاق بیفتد، شما توانسته‌اید بازار مربوط به کسب و کار خود را توسعه دهید.
 5. اگر در حوزه فعالیت شما نمایشگاه تجاری برگزار شد، حتما در آن حضور پیدا کنید؛ چراکه چنین جلساتی می‌توانند ذهن شما را به خوبی جهت دهند و کاری کنند که شما ایده مناسبی را برای ادامه مسیر پیدا و استفاده کنید.

تا به اینجا متوجه شدیم که بازاریابی توسعه یک استراتژی جدید برای بازارهای کسب و کار است که صاحبان مشاغل می‌توانند از طریق آن‌ها محصولات جدیدی را تولید و به درستی و با معرفی صحیح به بازار وارد کنند و در ادامه بتوانند حجم بالایی از این محصول را به فروش برسانند.

حال شاید برای شما این سوال پیش آید که بازاریابی توسعه چگونه به اجرا در می‌آید و باید چگونه از آن استفاده کرد؟ در پاسخ باید گفت روش‌هایی که برای اجرای این استراتژی نیاز است، متناسب با هر تجارت متفاوت خواهد بود.

پس شما باید در ابتدا کسب و کار خود را به درستی بشناسید و بر اساس آن‌ها به اجرای این استراتژی اقدام کنید. در ادامه دو مثال را برای شما بررسی می‌کنیم تا درک بهتری از این موضوع پیدا کنید.

شیوه‌ای جدید از استفاده را برای محصولات قدیمی خود پیشنهاد دهید

یکی از کارهایی که شما می‌توانید در راستای بازاریابی توسعه انجام دهید و به موفقیت برسید، بدون شک پیشنهاد شیوه‌های جدید برای استفاده از محصولات قدیمی است.

برای مثال شرایطی را تصور کنید که شما یک محصول را قبلا تولید کرده‌اید، ولی نتوانسته‌اید در آن به موفقیت برسید. از همین جهت اکنون می‌توانید شیوه‌ای جدید برای بیان این محصول به مردم آماده کنید و به گونه‌ای نمایش دهید که آن‌ها گمان کنند به محصول شما نیاز دارند.

اگر بتوانید این موضوع به درستی و بدون مشکل انجام دهید، قطعا می‌توانید محصول خود را که فروش خوبی نداشته است، به درجه بالا از محبوبیت و مشهوریت برسانید.

منطقه جغرافیایی فعالیت خود را افزایش دهید

اگر شما از دسته کسب کارهایی هستید که فعالیت خود را در یک منطقه کوچک شروع کرده‌اید، لازم است که دیگر این منطقه را گسترش دهید و سطح فعالیت خود را به سطح ملی و بین‌الملل برسانید.

البته در این راستا باید نکاتی را نیز در نظر بگیرید و به آن‌ها دقت لازم را داشته باشید. برای مثال در ادامه برای شما سوال هایی را مطرح خواهیم کرد که از طریق آن‌ها می‌توانید راه درست برای گسترش جغرافیایی را پیدا کنید.

 • برای گسترش منطقه جغرافیایی به چه منابعی نیاز است؟
 • آیا بر اساس شواهد، محصول پس از ورود به منطقه جدید موفق خواهد شد یا خیر؟
 • آیا در منطقه مورد نظر، بازار مربوط به کسب و کار مناسب است و آیا می‌تواند سود مناسبی را به تولید برساند؟
 • آیا منطقه مورد نظر جا برای رقابت در حوزه کسب و کار را دارد یا به اندازه بسیار اشباع شده است؟

در بازارهای مربوط به کسب و کار خود نفوذ کنید

یکی از شیوه‌هایی که می‌توانید در راستای بازاریابی توسعه انجام دهید، نفوذ در بازارهای مربوط به کسب و کار است. این موضوع از آنجایی که کمترین خطر و ریسک را دارد، بسیار مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. در ادامه اموری که می‌توانید از طریق آن‌ها به بازار نفوذ کنید را برای شما نام خواهیم برد تا با آن‌ها آشنا شوید.

با جذاب کردن و بالا بردن کیفیت، محصول خود را از دیگر رقبا جدا کنید

همان‌طور که می‌دانید امروزه بازار، رقابت بالایی دارد و بسیاری از افراد در حال فعالیت در یک حوزه هستند؛ بنابراین شما باید محصول خود را نسبت به دیگر رقبا زیبا و با کیفیت تر تولید کنید تا مشتری مجاب شود خرید خود را از شما انجام دهد.

البته امور دیگری نیز می‌تواند در این راستا صورت گیرد که یکی از آن‌ها قیمت گذاری مناسب برای محصول و کالا است. دقت داشته باشید که اگر شما قیمت بیش از حدی را برای کالای خود در نظر بگیرید، مشتری را از دست داده‌اید و نتوانستید او را به یک مشتری ثابت و سودآور تبدیل سازید.

مشتری بیشتری را با شیوه‌های گوناگون جذب کنید

کار دیگری که می‌توانید در راستای بازاریابی توسعه‌ای انجام دهید، بدون شک جذب مشتری بیشتر است. حال به احتمال زیاد برای شما این سوال پیش آید که چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ در جواب باید گفت امروزه راه و مسیرهای گوناگونی وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها مشتری بیشتری را جذب کنید.

برای مثال شما می‌توانید محتوایی را در رابطه با کسب و کار خود تولید و آن را در شبکه‌های مختلف مجازی منتشر کنید. یا مثلا می‌توانید از تبلیغاتی که در شبکه‌های گوناگون در حال استفاده هستند نیز کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که شیوه‌های جذب مشتری بیشتر و به دنبال آن بالا بردن فروش، بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. تنها کافیست که کسب و کار خود را بشناسید و بدانید در این راستا باید چون اموری را انجام دهید تا موفق شوید.

بررسی برخی از شرکت‌های موفق در زمینه استفاده از بازاریابی توسعه‌ای

بازاریابی توسعه ای چیست

فیس‌بوک یکی از ابزارهای کوچک و بومی‌سازی شده به حساب می‌آید که سال‌ها پیش برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت.

این شبکه شرایط گوناگونی را برای کاربران فراهم آورده بود، به طوری که آن‌ها می‌توانستند از طریق این شبکه عکس‌های گوناگون را به اشتراک بگذارند و نظرات گوناگونی را در رابطه با آن به دست آورند؛ اما همه چیز به این موضوع ختم نمی‌شود؛ چرا که فیس‌بوک توانست با توسعه فعالیت خود، وقت بیشتری را نیز به دست آورد و اکنون به یکی از برترین شبکه‌های جهان تبدیل شده است.

با این اوصاف شما نیز باید به فکر کسب و کار خود باشید و از راه‌هایی استفاده کنید که می‌دانید محصول شما از طریق آن‌ها به موفقیت خواهد رسید. همچنین دقت داشته باشید که این مسیر به راحتی که فکر می‌کنید نیست و امکان دارد سختی‌ها و پستی بلندی‌های بسیاری را نیز داشته باشد.

پس اگر به دنبال موفقیت هستید، صبر و حوصله داشته باشید و شکست‌های مسیر شما را ناامید نکند. اگر تمام مسائل را باور داشته باشید و به انجام آن‌ها بپردازید، ما به شما قول می‌دهیم که در مدت زمان کوتاهی محصول خود را به جایگاه بالایی برسانید و درآمد خوبی داشته باشید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره