بازاریابی تراکنشی چیست و چه تفاوتی با بازاریابی رابطه ‌مند دارد؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی تراکنشی

مهم‌ترین تفاوت بازاریابی تراکنشی و بازاریابی رابطه‌ای این است که بازاریابی تراکنشی به افزایش فروش کوتاه مدت اشاره می‌کند، در حالی که بازاریابی رابطه‌مند به ارتباط طولانی مدت بین مشتری و تجارت اشاره دارد.

بازاریابی تراکنشی و بازاریابی رابطه‌مند دو استراتژی پرطرفدار بازاریابی در دنیای تجارت معاصر است. هر چند استراتژی‌های هماهنگ برای هر دو بازاریابی متفاوت هستند، ولی هدف هر دو بازاریابی تقویت عملکرد تجارت خود هستند.

در بازاریابی تراکنشی روند خرید و فروش دنبال می‌شود و در مقایسه با دیگر شیوه‌های بازاریابی، روشی سنتی به حساب می‌آید. بازاریابی تراکنشی سال‌هاست که مورد توجه بسیاری از شرکت‌ها قرار گرفته است و مهم‌ترین بخش بازاریابی در هر سازمانی محسوب می‌شود.

این روش از بازاریابی خرید و فروش بالایی را در نظر می‌گیرد. در بازاریابی تراکنشی مهم‌ترین هدف جذب مشتری جدید است و تمرکز برای حفظ مشتری در این روش کمتر دیده می‌شود.

در بازاریابی رابطه‌مند برخلاف این روش تمرکز اصلی خود را بر روی برقراری ارتباط طولانی مدت با مشتری و حفظ مشتری است.

بازاریابی تراکنشی چیست؟

این نوع بازاریابی یک استراتژی تجاری محسوب می‌شود که بر معاملات نقطه فروش تمرکز دارد. با توجه به ‌آن استراتژی فروش سریع را مورد هدف خود قرار می دهد. مهم‌ترین هدف‌ آن به حداکثر رساندن بازده فروش با افزایش حجم فروش فردی است. بنابراین، این استراتژی تجاری تمایلی به ایجاد رابطه طولانی مدت با مشتری ندارد.


همچنین بخوانید : روش های جذب مشتری از اینستاگرام


بازاریابی رابطه‌مند چیست؟

این نوع بازاریابی جنبه‌ای از مدیریت ارتباط با مشتری است که تمرکز اصلی آن‌ها وفاداری مشتری و ارتباط طولانی مدت با مشتری است. مهم‌ترین بازاریابی روابط ایجاد ارتباط محکم میان مشتری و برند یا محصول است که ممکن است منجر به موفقیت تجارت در حال انجام شود. از اهداف مهم بازاریابی رابطه‌مند فروش طولانی مدت است و تمایلی به افزایش فروش کوتاه مدت ندارد.

امروزه، کسب‌وکارها به این نتیجه رسیده‌اند که دستیابی به مشتریان جدید همواره پرهزینه و چالش برانگیز است. در حالی که بازاریابی رابطه‌ای به حفظ مشتریان در مدت زمان طولانی کمک می‌کند. بنابراین مشتریان اعتماد به نفس و وفاداری را با برند برقرار می‌کنند. همچنین، بازاریابی رابطه‌مند از استراتژی‌هایی برای تقویت وفاداری بهتر مشتری استفاده می‌کند.

برقراری ارتباط دو جانبه میان خریدار و تجارت از اهمیت بالایی برخوردار است. اینترنت، رسانه‌های اجتماعی و علاوه‌بر این کلام دهان و شهادت مشتری موجود می‌تواند به موفقیت مشاغل و ایجاد روابط محکم‌تر کمک کنند.

4 فاکتور اصلی در بازاریابی تراکنشی

بازاریابی تراکنشی طبق 4 عنصر سنتی بازاریابی، معروف به P4 است.

 1. تولید محصول

اولین P محصول است که شامل تولید یک محصول برای براورده کردن نیازها و انتظارات مشتری است. مثلا، فروش مایع لباسشویی موثرتر از پودرهای شستشوی موجود در بازاریابی است.


همچنین بخوانید : آمیخته بازاریابی چیست؟ بررسی مدل 4p


 1. قیمت

قیمت تمام محصولات مربوط به اختصاص یک قیمت جذاب و مناسب برای فریب مشتری است. مثلا، قیمت مناسب در مقایسه با دیگر محصولات رقابتی موجود در بازار یا ایجاد انگیزه برای محصول برای رونق فروش است.

 1. محل

تمام این موارد در رابطه با قرار دادن محصولی مکانی است که خریداران بتوانند محصول را به سادگی پیدا کنند و به مشتریان اجازه جست‌وجوی محصول را ندهند. مثلا، فروش پودر ماشین لباسشویی در سوپر مارکت‌ها و حتی بوتیک‌های دهکده.

 1. ترویج

به طور کلی تبلیغات شامل ترغیب مشتریان به خرید سریع محصول می‌شود. مثلا، تبلیغات فروشگاه‌های آنلاین و کوپن‌های آنلاین برای جذب مشتری برای خرید محصول در زمان مناسب.

عناصر مهم در بازاریابی رابطه‌مند

در بازاریابی رابطه‌ای باید به یک‌سری عناصر توجه شود که شامل موارد زیر هستند:

 • عنصر رفتاری

مشتریان برای خرید اقدام می‌کنند و در بازاریابی رابطه‌مند هدف تکرار عملیات خرید از طریق مشتری مورد نظر است.

 • عنصر نگرشی

مشتری باید برای تکرار خرید خود از سوی برند مورد نظر تعهد و اطمینان داشته باشد. بنابراین نگرش مشتری باید به محیط کاری درست و قابل قبول باشد.

 • عنصر در دسترس بودن

مشتری به گزینه‌های بیشتری برای انتخاب دارد و انجام عمل خرید از طریق مشتری باید به صورت دقیق انجام شود.

از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی رابطه‌مند می‌توان به اعتماد اشاره کرد. مشتری در صورتی در یک محیط ثابت قرار می‌گیرد که اعتماد دو جانبه وجود داشته باشد و تفاوت بازاریابی رابطه‌مند با بازاریابی تراکنشی نیز برهمین مبنا بررسی می‌شود.

مسئله دیگر در بازاریابی رابطه‌مند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، تعهد است. در حقیقت تعهد باید بین طرفین معامله صورت گیرد و شرکای تجاری باید در این راستا بتوانند از اهمیت رابطه غافل نشوند.

اعتبار بازاریابی تراکنشی در دنیای امروز

با پیشرفت تکنولوژی، روش‌ها و فرآیندها نیز دستخوش تغییراتی شدند که جامعه امروزی نیز با جریان مدرن همگام شده است. بسیاری از تحلیل‌گران براین باور هستند که «بازاریابی تراکنشی در دنیای امروزی کاربردی ندارد».

تکنولوژی‌های روز دنیا از جمله موبایل، اینترنت و لپ‌تاپ بهترین نوآوری‌هایی هستند که در دنیای امروز می‌توانند کاربرد بسیاری داشته باشند و به عنوان اصلی‌ترین نیازهای انسان محسوب می‌شود.

این ابزارهای بخ بازاریابان کمک کرده تا بتوانند رابطه خوبی با مشتری برقرار کنند، رابطه‌ای که ایجاد آن در گذشته کار بسیار پیچیده‌ای بوده است. علاوه‌بر این، نه تنها سازمان‌ها، بلکه مشتریان نیز از طریق این ابزارها تلاش می‌کنند با سازمان‌هایی که از آن‌ها خرید کرده‌اند ارتباط برقرار کنند و از محصولات خود محافظت کنند.

مدیریت تعارض در بازاریابی رابطه ‌مند

یکی از مسائلی که در رابطه با پارامترهای بازاریابی مشاهده می‌شود مدیریت تعارض است که در تلاش هستیم آن را به زبانی ساده‌تر برای شما شرح دهیم.

تعارض سی از نبود توافق میان طرف‌های معامله است که می‌تواند واضح باشد و یا مخفی باقی بماند. به هر صورت این فرآیند کنترل سطح کلی نبود توافق را تعیین می‌کند و توانایی فروشنده در بازاریابی رابطه‌مند برای حفظ تعارض خریداران بسیار حائز اهمیت است

این‌که تعارض به طور کلی مغلوب شود هرگز رخداد خوبی نخواهد بود. اعتماد و کیفیت روابط می‌تواند رابطه معناداری میان مدیریت تعارض و وفاداری مشتری بسازد.

در بازاریابی واکنشی این بخش وجود ندارد و اعتراض مشتری بدون تاثیر خواهد بود. چرا که قرار است مشتری جدید وارد میدان شود. در بازاریابی تراکنشی مدیریت تعارض به ندرت مشاهده می‌شود.

مزایای بازاریابی رابطه‌مند نسبت به بازاریابی‌های تراکنشی

 اولین مزیت بازاریابی رابطه‌مند نسبت به بازاریابی تراکنشی ایجاد جریان درآمدی پایدار است. در حقیقت این شیوه مجموعه‌ای از مشتریان ثابت برای شرکت در نظر گرفته می‌شود که سهم اقتصادی مناسبی برای شرکت در نظر می‌گیرد.

مزایای بعدی در رابطه با ایجاد یک تصویر مثبت از برند است و مشتریان، برند شما را به عنوان یک وجه متمایز در نظر می‌گیرند. مزایای بازاریابی تراکنشی در مقایسه با رابطه‌مند بسیار کمتر است.

براساس بررسی‌ها مشخص شده است که برای بازاریابی رابطه‌ای تبدیل مشتریان به طرفداران مسئله مهم دیگری است که تنها در بازاریابی رابطه‌مند مشاهده می‌شود و در شیوه‌های ترکیبی این موضوع به ندرت پیدا می‌شود. اطلاعاتی که گردآوری می شود معمولا در رابطه با مشتریان در دسترس است و بدون این استراتژی این کار امکان‌پذیر نیست.

این شیوه نیاز به نیروی انسانی کمتری برای تبلیغات دارد و مشتری خود تمایل دارد که همواره از شما خرید کند؛ دقیقا برخلاف بازاریابی تراکنشی که باید دارای تیم‌های قدرتمند بازاریابی باشد و هزینه و زمان بسیاری را برای تبلیغات پرداخت کند.

ارتباط بازاریابی رابطه ‌مند موجب افزایش تصورات مثبت مشتری می‌شود. این روش به مشتری اجازه تصمیم‌گیری سریع و اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد.

از جهتی دیگر حفظ و نگهداری مشتریان فعلی افزایش می‌یابد و فرصت‌های بیشتری برای همکاری‌های تجاری با دیگر برندهای معتبر دنیا در نظر گرفته می‌شود و اعتبار برند نیز افزایش می‌یابد. در این روش بازاریابی میزان فروش افزایش خواهد داشت و بخش مهمی از فروش را دربر می‌گیرد.

مقایسه بازاریابی رابطه‌مند با تراکنشی

در بازاریابی رابطه ‌مند رابطه به صورت دوستانه برقرار می‌شود در صورتی که در بازاریابی تراکنشی به ارتباط حرفه‌ای تاکید بیشتری دارد. در بازاریابی تراکنشی منفعت شرکت در نظر گرفته می‌شود و رضایت و یا عدم رضایت مشتریان اهمیت چندانی ندارد چرا که قرار نیست مشتری ماندگاری داشته باشد و مشتری جدید باید جانشین مشتری قبلی شود.

ولی در بازاریابی رابطه‌مند منافع دو جانبه در نظر گرفته می‌شود و همه چیز پایاپای دنبال می‌شود. بازاریابی رابطه‌ای براساس درک انسان‌ها دنبال می‌شود و قرار است که اختلافات موجود برطرف شود. برخلاف روش بازاریابی تراکنشی که در روند مهم‌ترین قسمت از آن است و پیروی از اختلافات مشاهده می شود.

نتیجه ‌گیری

به طور کلی در این مقاله از ویترین سافت سعی شد تفاوت بین دو نوع بازاریابی (بازاریابی تراکنشی و بازاریابی رابطه‌مند) را برای شما بیان کنیم. بازاریابی تراکنشی در وهله اول افزایش فروش محصولات را مورد هدف خود قرار می دهد و توجهی به ارتباط دو جانبه ندارد.

بازاریابی تراکنشی دیدگاه کوتاهی مدتی نسبت به مشتریان خود دارد و تنها جذب مشتری جدید را مورد هدف خود قرار می‌دهد. در حالی که یکی از مهم‌ترین اهداف بازاریابی ارتباط دوجانبه با مشتری است و در این روش هدف حفظ مشتری قدیم و جذب مشتری جدید است.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره