بازاریابی بازگشتی چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

بازاریابی بازگشتی

به بازاریابی جذب و همچنین حفظ مشتری که با هدف انجام خرید مکرر از طرف مشتری می­‌گردد بازاریابی بازگشتی یا ریتنشن مارکتینگ می­‌گویند. برای این که بتوانیم اهمیت بازاریابی بازگشتی را در بحث بازاریابی بررسی کنیم ابتدا باید اطلاعاتی از قیف فروش داشته باشیم.

وقتی که یک مشتری پروسه‌ای را طی می‌کند که در نتیجه آن به خرید منجر می‌شود مشابه با قیف است. به گونه‌ای دارای چند مرحله ماست به همین دلیل به کل این پروسه قیف فروش گفته می­‌شود. مثلا اگر شما ابتدا ۵۰۰ هزار نفر داشته باشید به مرور زمان این تعداد کم شود، ممکن است به ۱۰۰ هزار نفر در انتها با شما بمانند.

یعنی می­‌توان گفت که تعداد مشتریانی که به مرور زمان با شما می‌­مانند حالت نزولی دارد و به مرور زمان از تعداد این افراد کاسته می­شود. ولی اگر از روش بازاریابی بازگشتی استفاده شود در این حالت می‌­توانید مشتریان خود را حفظ کرده و آنها را ترغیب به خرید مجدد و ارتباط دوباره نمایید.

مراحل بازاریابی بازگشتی

 • در مرحله نخست بازاریابی ابتدا باید محصول و یا خدمات خود را به مشتریان معرفی کنید.
 • مرحله دوم جلب توجه مخاطبان است یعنی به گونه‌ای باعث شوید تا مخاطبان به شما فکر کنند.
 • مرحله بعدی این است که مخاطبان خود را ترغیب به ارتباط با خود یا خرید محصول نمایید. در حالت کلی تنها تعدادی از کل افرادی که به برند شما فکر می­کنند ترغیب به خرید و ارتباط با شما می‌شوند.
 • در مرحله بعدی هدف این است که این مشتریان جذب شده را حفظ کنید و روزبه‌روز به تعداد آن‌ها بیفزاید و باعث شوید تا ارتباط با شما و خرید را تکرار نمایند.

پس در حالت کلی می‌توان گفت که مرحله ریتنشن مشخص‌کننده تکرر خرید مشتریان از شما است. در صورتی که کسب و کار آنلاین داشته باشید بحث بازاریابی بازگشتی تاثیر فوق‌العاده بالایی در بحث فروش خواهد داشت.

مرحله آخر نیز بحث وفاداری مشتری است که در صورت رضایت از محصول یا خدمات، امکان خرید محصول دوباره فوق‌العاده افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که امروزه عرضه‌کنندگان معتبر به راحتی می‌توانند اکثر مشتریان را به خود جذب نمایند.

ضرورت بازاریابی بازگشتی در حفظ مشتری

معمولاً هزینه جذب مشتری در استارتاپ­ ها بسیار زیاد است، مخصوصا در حالتی که شما یک کسب و کار جدید و محصول جدید را برای عرضه دارید.

به‌گونه‌ای نیاز به انرژی فوق‌العاده بالا است تا بتوان افراد زیادی را با محصول و خدمات جدید آشنا کرد و سپس اقدام به جذب مشتری نمود. ولی اگر شما از متد­ها و روش ­های تاثیرگذار و کم هزینه برای معرفی خدمات و محصولات خود استفاده نمایید در این حالت می‌توانید نتیجه بهتری کسب نمایید.

در واقع یک استراتژی و پروسه خاص نیاز است تا به صورت حرفه‌ای بتوان با حداقل هزینه بهترین و کامل­ترین اطلاعات را به مخاطبان ارائه داد. در واقع دنیای مجازی یک بستر بسیار عالی با امکانات فوق‌العاده تاثیر­گذار را در اختیار افراد قرار داده است تا به راحتی بتوان این کار را انجام داد.

در حالت کلی می‌توان گفت که هزینه جذب مشتری از میزان فروش در بار اول یک مشتری خاص بسیار بیشتر است. مثلا اگر هزینه متوسط جذب یک مشتری ۵۰ هزار تومان باشد، در اولین خرید یک مشتری شاید حدود ۱۰ هزار تومان سود داشته باشد.

پس مهم­ترین مورد بعد از جذب مشتری حفظ آن مشتری و ترغیب آن برای خرید مجدد است، در واقع این مورد است که می‌تواند برای شما سودآور باشد البته در مدت زمان طولانی. در واقع سیاست کلی در بازاریابی بازگشتی این است که مشتری ترغیب به خرید دوباره و ارتباط دوباره با شرکت یا برند خاص گردد.

روش ­ها و ابزارهای بازاریابی بازگشتی

بازگشتی بازاریابی

امروز دنیای مجازی امکانات و ابزارهای بسیار مختلف و گوناگونی را در اختیار افراد قرار داده است که این ابزارها باعث شده ­اند تا بحث مارکتینگ ریتنشن به راحتی امکان‌پذیر شود. در لیست زیر از رایج‌ترین ابزارهای بازاریابی بازگشتی بیان شده است:

 • ایمیل مارکتینگ یکی از ابزارهای بازاریابی بازگشتی است.

استفاده از ایمیل برای ترغیب دوباره مشتری یکی از ابزارهای بسیار مهم است که می­توان برحسب سیاست کاری در زمان­ های مختلف مانند موقع نصب اپلیکیشن، هنگام خرید یا اطلاع ارائه اخبار جدید از این ابزار استفاده کرد.

 • استفاده از پوش نوتیفیکیشن برای بازاریابی بازگشتی

پوش نوتیفیکیشن یکی از ابزارهای بسیار مهم و تاثیرگذار در بازاریابی بازگشتی است.

پوش نوتیفیکیشن بدان معنا است که وقتی یک کاربر اپلیکیشن یک برند و شرکت خاص را نصب می‌کند در این حالت از مشتری اجازه گرفته می‌شود که با استفاده از نوتیفیکیشن‌ها اخبار جدید خیلی سریع به کاربر اطلاع داده شود. به گونه می‌توان گفت که این نوتیفیکیشن­ ها باعث می­‌گردند تا مشتریان ترغیب به مشاهده محصولات جدید و ارتباط دوباره با شرکت یا برند مورد نظر شوند.

در واقع باید این پوش نوتیفیکیشن‌ها در حد متعادل باشند و استفاده بیش از اندازه می‌تواند باعث نارضایتی مشتری گردد. ولی استفاده مناسب و بجا از این گزینه می‌تواند تاثیر بسیار جدی در ترغیب مشتری داشته باشد.

امروز شبکه­ های اجتماعی نقش فوق‌العاده عالی در جذب مشتری دارند، به شرطی که طرز استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی را بدانید؛ مثلاً بهترین روش برای جذب مشتری و افزایش مخاطبان است به شرطی که ترتیب اولویت‌بندی و تاثیرگذاری را بدانید و برنامه‌ی تاثیرگذار سریع روی مخاطبان را به صورت اصولی استفاده کنید.

 • استفاده از پیامک برای بازاریابی بازگشتی

پیامک یا ارسال پیام یکی دیگر از روش­ هایی است که می­تواند باعث ترغیب مشتری به ارتباط دوباره با شما گردد. چون در برخی مواقع مشاهده می‌گردد که بعضی از افراد بنا به شرایط کاری و زندگی تمایلی به حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی ندارند.

به گونه‌ای می‌توان گفت که استفاده از پیامک و یا ایمیل که از روش‌های بسیار مهم برای ارتباط با این افراد است. یعنی باید تمام درگاه­های ارتباطی با مشتریان را داشته باشید تا راحت تر بتوانید به اکثر مشتریان دسترسی پیدا کنید.

 • استفاده از بازاریابی محتوا یکی دیگر از موارد مهم در بازاریابی بازگشتی است که امروزه در وب‌سایت‌ها نقش فوق‌العاده مهم و تاثیرگذاری در جذب مشتری و افزایش تعداد بازدیدها وب سایت‌ها دارد.

ضرورت استارت استفاده از بازاریابی بازگشتی

marketing

متاسفانه یکی از مواردی که باعث می‌شود تا اکثر افراد یا برند­ها در کار خود با مشکل مواجه شوند عدم اطلاع از بازاریابی بازگشتی است. چون بازاریابی بازگشتی یک روش بسیار مطمئن و سودآور برای حفظ مشتری و افزایش مشتریان است.

متاسفانه افراد تنها وقتی که نیاز به یک مورد خاصی دارند و یا مشکلی دارند به سراغ چنین مواردی می‌­روند؛ ولی اگر شما هنگام شروع یک کسب و کار اطلاعات کامل و دقیقی در رابطه با بازاریابی بازگشتی داشته باشید در این حالت مطمئن باشید که خیلی راحت­ تر خواهید توانست مشتریان خود را حفظ کرده و آنها را ترغیب به ارتباط دوباره نمایید.

در زمان‌های گذشته اکثراً از بازاریابی موتورهای جست‌وجو و شبکه­ های اجتماعی برای کسب درآمد در مشاغل مختلف استفاده می‌شد. در واقع در این متد اکثرا وقتی یک محصول خاص به فردی فروخته می‌­شد، دیگر ارتباط با مشتری برای همیشه قطع می‌شد و این مورد باعث می‌گردید تا مشتری را از دست بدهید.

به گونه‌ای راه‌های ارتباطی با مشتری برای خرید دوباره به حداقل می‌رسید، در صورتی که در بازاریابی بازگشتی تمام متدها و روش­ ها و تمام امکانات و ابزارهایی که در دسترس است مورد استفاده قرار می­‌گیرد تا احتمال ارتباط دوباره با مشتری به گونه‌ای فراهم گردد.

 در واقع می­توان گفت که با یک استراتژی هوشمندانه و با استفاده از درگاه ­های ارتباطی مختلف باید امکان ارتباط دوباره با مشتری فراهم گردد.

در این حالت است که می­توانیم در بلند مدت مشتریان دائمی بسیار زیادی را داشته باشیم. مخصوصا امروزه با توجه به رقابت بسیار شدید در بین عرضه­ کنندگان و برندهای مختلف باعث شده است تا با استفاده از بازاریابی بازگشتی به یکی از نیازهای مهم و اساسی در تمام کسب و کارها تبدیل شود.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که محصول یا خدمات خاصی را به مشتریان ارائه می­‌دهید و در دنیای مجازی به یک شرایط مناسب برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان هستید، در این حالت استفاده از بازاریابی بازگشتی می‌­تواند تضمین کننده موفقیت شما در زمینه خدمات ارائه شده در بلند مدت باشد؛ به شرطی که روش استفاده صحیح و مناسب از این روش را بدانید.

در حال حاضر امکانات بسیار خاص و متنوعی که دنیای مجازی در اختیار افراد قرار می‌­دهد باعث شده است تا امکان انجام بازاریابی بازگشتی به راحتی و با حداقل هزینه امکان‌پذیر باشد.

در واقع می‌توان گفت که استراتژی شما و استفاده صحیح از امکانات فوق‌العاده عالی دنیای مجازی می‌­تواند تضمین کننده موفقیت کاری و کسب سود بسیار در بازه زمانی کوتاه باشد. به شرطی که بدانید چگونه و در کجا باید به چه نوعی از این متد استفاده کرد.

در حالت کلی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که بازار­یابی بازگشتی یک متد فوق­ العاده عالی و تاثیر گذار است. همچنین  می‌تواند هزینه جذب مشتری را کاهش داده و باعث کسب موفقیت و سود در مشاغل مختلف گردد، به شرطی که بتوانیم به صورت مناسب از این روش استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره