ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 12 دقیقه دیدگاهها

ایونت مارکتینگ

آیا تا به حال به یک کنفرانس دعوت شده‌اید؟ یا تا به حال با مدیر یک شرکت ناهار کاری داشته‌اید؟ یا به زبان ساده‌تر، تا به حال در یک فروشگاه مواد غذایی، با خانمی روبه‌رو شده‌اید که به شما پیشنهاد مزه کردن یک ناگت و یا یک پنیر را بدهد؟

این‌ها همه مثال‌های متفاوتی از پیاده‌سازی استراتژی ایونت مارکتینگ هستند. اگر به دنیای مارکتینگ علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب با ما با معرفی کامل ایونت مارکتینگ و بررسی مزیت‌های آن نسبت به سایر تکنیک های بازاریابی، همراه باشید.

ایونت مارکتینگ چیست؟

در دنیای شلوغ امروزی، تجار و بازاریابان از هر فرصتی برای جلب اعتماد مشتریان و همچنین ایجاد حسن نیت برای جذب مشتریان جدید، استفاده می‌کنند. رویدادها و یا ایونت‌ها در واقع فرصت‌های فوق العاده‌ای هستند که برای تعامل با برندهای مختلف فراهم می‌شوند.

این رویدادها باید به قدری به یاد ماندنی باشند که تأثیرات بیش از حد مثبتی روی ذهن افراد داشته باشد. ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد یکی از با ارزش‌ترین و مهم‌ترین استراتژی‌ها برای انواع مختلف بیزینس‌ها است. از بیزینس‌های پزشکی گرفته تا خرده فروشی، برای تمام این تجارت‌ها، ایونت مارکتینگ یک تکنیک بسیار مهم به شمار می‌رود.

رویدادها برای افراد مختلف آموزشی، الهام بخش و سرگرم کننده هستند و مردم به این بهانه در کنار هم جمع می‌شوند و از شیوه‌های بازاریابی مختلف مطلع می‌شوند.

به عبارتی، ایونت مارکتینگ علمی است که ما آن را سازمان‌دهی کرده و اجرا می‌کنیم تا بتوانیم برند خود و یا خدمات خود را به دیگران معرفی کنیم. رویدادها معمولا ًبه دو صورت حضوری و غیرحضوری برگزار می‌شوند و شرکت‌های مختلف از این رویداد میزبانی می‌کنند، افرادی نیز به عنوان میهمان در این رویدادها شرکت می‌کنند.

یک رویداد برای بازاریابی کوچک را می‌توان با 8 تا 10 نفر برگزار کرد، اما اگر با کسی شریک شوید، می‌توانید یک رویداد بسیار بزرگ چند هزار نفری برگزار کنید.

رویدادها را می‌توان در طی چند روز برگزار کرد که طی آن، چندین سخنران، اسپانسر و هزاران مهمان شرکت می‌کنند. با برگزاری این ایونت‌های معرفی برند، به مشتریان ثابت می‌کنید که برای برند خود ارزش قائل هستید و بدین صورت اعتماد آن‌ها بیشتر جلب خواهید کرد.

انواع بازاریابی رویداد

بازاریابی رویداد و یا ایونت مارکتینگ انواع مختلفی دارد و هر کس بر حسب شرایط خود یکی از این انواع را انتخاب کرده و برگزار می‌کنند. در این بخش انواع حالت‌های ممکن ایونت مارکتینگ را برای شما معرفی می‌کنیم.

 1. کنفرانس
  کنفرانس‌ها اغلب رویدادهای بسیار بزرگی هستند که به وسیله یک شرکت بزرگ برگزار می‌شوند و اسپانسرشیپ آنها معمولاً بیزینس‌های کوچک هستند. کنفرانس‌ها برای بیزینس بی تو بی و بی تو سی مناسب هستند. در این نوع رویداد، شما تمام مزیت‌هایی که یک رویداد بازاریابی باید داشته باشد را خواهید داشت. کنفرانس‌ها باید دارای ورک شاپ‌های موثر، سخنرانی‌های زیاد و همچنین فرصت‌های مختلف شبکه‌سازی باشند.
 2. سمینارها
  سمینارها، نوع کوچک‌تری از کنفرانس‌ها هستند، آن‌ها، رویدادهایی بسیار با ارزش هستند که آموزش محور بوده و با تعداد افراد کمی نیز برگزار خواهد شد. در این سبک از سمینارها، بحث‌هایی علمی، فرصت‌های شبکه سازی و درس‌هایی کاربردی مطرح می‌شوند.
 3. نمایشگاه‌ها
  نمایشگاه‌ها رویدادهای فوق العاده بزرگی هستند که معمولاً حول محور یک محصول مشخص و یا یک صنعت تشکیل می‌شوند. محصولاتی که به تازگی اختراع می‌شوند و به دنیای تکنولوژی وارد می‌شوند در این نمایشگاه‌ها معرفی می‌گردند. در این نوع رویدادهای بازاریابی، برندها آخرین خدمات و محصولات‌شان را رونمایی می‌کنند و سعی دارند تا مشتریان را به سمت خود بکشانند. کنفرانس‌ها رایگان هستند و برای افراد در دسترس هستند، اما نمایشگاه‌ها از افرادی تشکیل می‌شوند که با میل خود پا به آن گذاشته‌اند.
 4. میزگردها
  این نوع ایونت مارکتینگ بسیار شبیه به سمینار است، تنها تفاوت آن با سمینارها تعداد شرکت‌کنندگان آن است که اغلب کمتر بوده و نقطه مشترک بین سمینارها و میزگردها این است که هیچ کدام از آن‌ها بیشتر از یک روز نیستند و هر دو در یک روز خاتمه می‌یابند.
 5. جشن‌ها و افتتاحیه‌ها
  افتتاحیه‌ها و جشن‌ها رویدادهای خصوصی و کوچکی هستند که در هنگام آغاز یک بیزینس برای اعلام یک خبر مهیج برگزار می‌شوند. بعضی از شرکت‌های معتبر در پایان هر سال از این جشن‌ها برگزار کرده و مشتریان ثابت خود را به این جشن دعوت می‌کنند. در این رویدادهای بازاریابی اغلب یک سخنرانی کوتاه نیز انجام می‌شود.
 6. ورک شاپ‌ها
  این مدل از رویدادهای بازاریابی شبیه به میزگردها و سمینارها است و در حین برگزاری آن به افزایش علم و آگاهی شرکت کنندگان کمک زیادی می‌شود. ورک شاپ‌ها می‌توانند حضوری و یا مجازی باشند. در این مدل از خدمات و یا محصول خاصی صحبت نمی‌شود و تمام صحبت‌ها پیرامون موضوعاتی است که با بیزینس در ارتباط است. این کار باعث اعتبار بخشیدن به آن شرکت می‌شود.

مدل‌های متنوع دیگری هم برای ایونت مارکتینگ وجود دارد که در میان آن‌ها می‌توان به جلسه‌های شبکه سازی، جشن‌های اعطا جوایز و یا گزینش‌های شغلی اشاره کرد.

اثرات مثبت ایونت مارکتینگ بر تجارت

event marketing

همان‌طور که گفته شد این رویدادهای بازاریابی با اهدافی مشخص برای قشر خاصی برگزار می‌شوند. در پی برگزاری آنها نیز تاثیرات مثبتی برای کسب و کار برندهای میزبان در بر خواهد داشت.

حال بهتر است با مزایایی که رویدادهای بازاریابی بر کسب و کار افراد دارند بیشتر آشنا شوید:


همچنین بخوانید : دیجیتال برندینگ چیست؟


 1. برند سازی
  یکی از مهم‌ترین دلایلی که شرکت‌های بزرگ و کوچک به برگزاری رویدادها علاقه نشان می‌دهند این است که برند تجاری خود را در بین مردم بیشتر نشان دهند و اصطلاحاً شناخته شوند. این رویدادها موجب می‌شود که هویت هر برندی رشد چشمگیری پیدا کرده و شما را به رساندن به اهداف‌تان نزدیک‌تر کند. در هر رویدادی شما مجاز به مطرح کردن ایده‌ها، اهداف و افکار مربوط به برندتان هستید.
 2. جذب مشتری
  یکی دیگر از مزیت‌های ایونت مارکتینگ این است که موجب تولید مشتریان جدید می‌شود. در چنین مراسمی، تمام مشتریان بالقوه در کنار هم جمع شده‌اند و شما با آن‌ها می‌توانید ارتباط مستقیم داشته باشید و خودتان را بیشتر و بهتر برای جمع کثیری از این مشتریان توصیف کنید. همچنین حضور در شبکه‌های اجتماعی آنلاین نیز می‌تواند بر اعتبار شما بیافزاید.
 3. آموزش
  در واقع هدف از ایجاد رویدادهای مختلف، آموزش و شبکه‌سازی است. مهم نیست که شما چه نوع رویدادی برگزار می‌کنید، مهم این است که رویداد شما ارزش خاصی برای مخاطبین داشته باشد و از طریق آن بتوانند یادگیری داشته باشند.
 4. شناسایی مشتری و شانس خرید بیشتر
  شرکت‌های معتبر اغلب به روی این بازاریابی رویدادی سرمایه‌ گذاری‌های هنگفتی می‌کنند چرا که می‌دانند با این کار می‌توانند مشتریان بالقوه را شناسایی کرده و آن ها را به خرید و یا استفاده از خدمات آن‌ها ترغیب کنند. این شرکت‌ها در چنین رویدادهایی با پر کردن فرم ثبت نام، صاحب رویداد دارای فهرستی از افراد می‌شود که به صنعت و یا محصول شما علاقه داشته‌اند و جزء مخاطبان هدف شما قرار دارند. اگر شما اسپانسر چنین رویدادهایی هستید، بهتر است از طریق ایمیل و یا برگزاری مسابقه بین مخاطبین، فروش خود را بیشتر کنید.
 5. ایونت مارکتینگ مشوق دانش آموزی در زمینه‌های صنایع و محصولات
  ایونت مارکتینگ به دلیل این که دارای جنبه‌های آموزشی هستند، نقش بسیار مهمی در موفقیت دارند، چرا که تنها روی یک برند و یا یک محصول تمرکز ندارند. چنین رویدادهایی به جای این که روی خدمات و یا برند تمرکز داشته باشند، بر آموزشی و سرگرمی افراد با موضوعات مرتبط به بیزینس، تاکید دارند.
 6. ایجاد یک رابطه نزدیک با مشتریان
  اگر در یک رویداد، خاطره‌ای شیرین برای مخاطبین به وجود آید، هرگز نام برند شما را فراموش نخواهند کرد. شرکت در رویدادهایی که سخنرانی‌های باارزش و باکیفیت دارند می‌تواند اعتماد افراد را به آن برند و شرکت بیشتر کند. برگزار کردن رویدادهای خیریه به ایجاد یک رابطه نزدیک میان شما و مشتریان منجر می‌شود.
 7. آگاهی بخشی از برند
  با برگزاری یک رویداد شما می‌توانید برند و یا خدمات خود را برای افراد توضیح داده و آن‌ها را مشتاق به استفاده از این خدمات و یا محصولات کنید. شاید فردی در یک گوشه از شهر با چنین برندی به هیچ عنوان آشنا نباشد، اما با فراخوانی در این رویداد شرکت کرده و تبدیل به یک مشتری شده است.
 8. درک دیدگاه خریدار
  یکی از دلایلی که شرکت‌ها به سمت بازاریابی رویدادی می‌آیند گرفتن دیدگاه‌هایی معتبر از سمت خریدار است. با داشتن مکالمه با افراد آن‌ها می‌توانند بازخوردهای خریداران را به دست آورند. این ثبت بازخوردها و دیدگاه‌ها به کمپانی‌ها کمک می‌کند تا دقیقاً بفهمند که مشتری به چه چیزی نیاز دارد و با استفاده از این اطلاعات به دست آمده از طریق رویداد، خدمات و یا محصولات خود را بر طبق خواسته خریداران بهبود بخشد.

چه کسانی باید از ایونت مارکتینگ استفاده کنند؟

مادامی‌که یک برند بتواند مشتریان خود را پیدا کند و دنباله روی آن‌ها باشد، می‌تواند از بازاریابی رویداد بهره ببرد و محصول خود را از این طریق معرفی نماید. به عنوان مثال اگر محصولات ورزشی تولید می‌کنید باید این محصولات را بازاریابی کنید. اما اگر محصولات شما طوری نبود که بتوانید از آن نمونه‌هایی را در یک رویداد بیاورید، با کمی خلاقیت می‌توانید رویدادی برگزار کنید.

برای مثال تصور کنید که یک شرکت دارویی دارید و محصولاتی که تولید می‌کنید همه دارویی و درمانی هستند. طبیعی است که افراد بدون داشتن نسخه پزشک از شما محصولی خریداری نخواهند کرد.

در این صورت شما می‌توانید بخش عمده‌ای از رویداد خود را به مشاوره رایگان بپردازید، مثلا اگر دارویی که تولید کردید کنترل کننده قند خون افراد است، می‌توانید از آن‌ها تست گرفته و از این طریق محصول خود را نیز معرفی و تبلیغ کنید. بدین صورت در خاطره و یاد مشتریان و مخاطبان می‌مانید.

دلایل اهمیت ایونت مارکتینگ در کسب و کار

چرا افراد معمولاً به شرکت در سمینارها و کنفرانس‌ها علاقه دارند؟ در واقع هدف یک فرد از شرکت در چنین رویدادی چیست؟ بر طبق گزارشات 95 درصد از بازاریابان دلیل شرکت در چنین مجامعی را افزایش ارتباط با افراد مختلف می‌دانند. در این خصوص آمارهای دیگری نیز وجود دارد. مثلاً:

 • حدوداً 31 درصد از بازاریابان بر این اعتقادند که ایونت مارکتینگ تنها راه موثر در بازاریابی است.
 • 87 درصد از مدیران اجرایی نیز بر این باورند که ایونت مارکتینگ بسیار قدرتمند بوده و هر کدام از آن‌ها شرکت در این رویدادها و حتی سرمایه گذاری بر آن‌ها را در برنامه‌های خود قرار داده اند.
 • حدود 84 درصد از افرادی که در رویدادها شرکت می‌کنند پس از برگزاری رویداد دیدگاه بسیار بهتری نسبت به آن برند و یا آن شرکت پیدا می‌کنند.

با وجود این آمارها اهمیت ایونت مارکتینگ و یا بازاریابی رویداد، در کسب و کار و همچنین رونق بخشیدن به تجارت مشخص می‌شود. بدون شک با وجود این دلایل از اهمیت این رویدادها نمی‌توان چشم پوشی کرد.

برنامه ریزی برای یک رویداد

بازاریابی رویداد

اکنون که متوجه اهمیت ایونت مارکتینگ در تجارت و موفقیت برند خود شدید باید بدانید که چگونه می‌توان برای برگزاری یک رویداد موفق و مناسب برنامه‌ریزی کرد. اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای برگزاری رویدادتان نداشته باشید، ممکن است نتیجه مطلوبی برای شما حاصل نشود. برگزاری و برنامه‌ریزی برای بازاریابی رویداد مراحلی دارد که در زیر آن‌ها را برای شما شرح داده ایم:

 • اهداف و یا smart goals خود را در برگزاری ایونت مارکتینگ مشخص نمایید. این اهداف هوشمندانه شما را یاری می‌دهد تا سردرگم نشوید و برنامه ریزی دقیقی برای کسب و کارتان داشته باشید. بهره‌مندی از اهداف هوشمندانه به این دلیل دارای اهمیت هستند که اولاً موجب جهت‌دار شدن مسیرهای حرکت و همچنین اجرای آن رویداد می‌شود، دوماً می‌توان بر اساس آن‌ها پس از پایان رویداد، میزان موفقیت را سنجید. مثلا در اهداف هوشمندانه خود عنوان کنید که پس از پایان برگزاری این رویداد مشتریان بلقوه بیشتر شده و تعداد 100 ثبت نام در لیست خرید جدید خواهیم داشت. بدین ترتیب هدف شما تعیین شده و همچنین معیار اندازه‌گیری که همان 100 عدد است نیز مشخص شده است. شما می‌توانید بر این معیار، میزان موفقیت خود را در رویداد تعیین کنید.
 • تعیین میزان مشخصی بودجه
  اگر بودجۀ دقیق خود را از همان مراحل اولیۀ کار مشخص نکنید، مسلماً دچار مشکل خواهید شد. بودجه یکی از مهم‌ترین اجزا در ایونت مارکتینگ به شمار می‌رود. چرا که با تعیین میزان بودجه شما متوجه می‌شوید که تا چه مقدار اجازۀ خرج کردن را دارید. با توجه به میزان بودجه می‌توانید تصمیم بگیرید که کمپینی کوچک و یا بزرگ برگزار کنید.
 • مشخص نمودن تم رویداد
  قبل از این که رویداد خود را تبلیغ کنید باید مشخص کنید که چه محتوا و اطلاعاتی برای بازاریابی قرار است ارائه دهید. بدین ترتیب که نام رویداد، برند، موضوع و هدف خود را در همان ابتدا مشخص کنید. مثلاً از خودتان بپرسید که چرا افراد باید در رویداد شما شرکت کنند؟ پس از شرکت در این رویداد چه چیزی دستگیرشان خواهد شد. آیا نیاز به اسپانسر در برگزاری این رویداد دارید یا خیر؟
  این که چه زمانی و در چه مکانی رویداد را برگزار کنید نیز از اصلی‌ترین تصمیمات و برنامه‌ریزی‌ها در برگزاری ایونت مارکتینگ است. پس قبل از آن که ایونت خود را معرفی کنید، باید به تمام جنبه‌های ذکر شده توجه کافی داشته باشید تا بتوانید یک ایونت موفق داشته باشید.
 • شناخت مخاطبان ایونت مارکتینگ
  باید در برنامه‌ریزی برای بازاریابی رویداد، مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. برای مثال اگر فروشنده لوازم آرایشی هستید، مسلماً مخاطبین هدف شما خانم‌های جوان هستند. همچنین باید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید آن‌ها را ترغیب کنید تا در ایونت شما شرکت کنند.
  در برگزاری رویداد باید مزایا و منافع شرکت خود را به طور شفاف برای افراد بیان کنید. اگر نتوانید به خوبی برای افراد توضیح دهید که قرار است چه چیزی به دست آورند، آن‌ها را به راحتی از دست می‌دهید. باید در هنگام دعوت آن‌ها به رویداد، از مشکلات‌شان صحبت کنید و نیازهای آن‌ها را به بتوانید به درستی تشخیص دهید.
 • زمان بندی رویداد
  تحقیقاتی که در سال 2014 در این زمینه انجام شد، نشان داد که 34 درصد از افراد زمانی‌که می‌فهمند رویداد نزدیک محل سکونت آن‌ها است به شرکت در آن علاقه مند می‌شوند. پس برای این که بتوانید افراد را ترغیب به شرکت در ایونت خود کنید، باید سیر زمانی برای خود ایجاد کنید و اطلاعات رویداد را تماما در یک زمان در اختیار افراد قرار ندهید، مثلا هر هفته به اطلاعات قبلی اضافه کنید تا مشتریان را تشنه آنچه که می‌خواهند بشنوند، بکنید.
 • معرفی خدمات یا برند
  در برگزاری رویداد از حضور بازاریابان غافل نشوید. آن‌ها می‌توانند برند و یا محصول شما را به خوبی به مخاطبین معرفی کنند. توجه داشته باشید که در کنار معرفی محصول باید به آن‌ها آموزش‌هایی را جهت رفع مشکلات و نیازهای‌شان بدهید.
 • سنجش میزان موفقیت پس از ایونت
  در اواسط رویداد شما با نگاه کردن به اطراف و حضور شرکت کنندگان و یا همهمه آن‌ها می‌توانید میزان موفقیت خود را حدس بزنید. برای این که از میزان موفقیت خود کاملاً مطمئن شوید باید موارد زیر را بررسی کنید:
 • تعداد افراد شرکت کننده و افراد ثبت نام شده
 • میزان نسبت درآمد از رویداد به هزینه‌ها
 • میزان رضایت افراد حاضر
 • میزان تعامل افراد در شبکه‌های مختلف اجتماعی
 • تعداد مشتریان جدید و مشتریان بالفعل

با بررسی این موارد شما می‌توانید به راحتی میزان موفقیتی که انتظار داشتید را بسنجید و اگر به نتیجه دلخواه رسیده بودید، می‌توانید از این روش در کسب‌ و‌کار خود استفاده کنید.

جمع بندی

ایونت مارکتینگ و یا بازاریابی رویداد یک علم جدید در حوزۀ بازاریابی است و امروزه افراد زیادی را درگیر خود کرده است. اکثر تجار و برندهای معتبر از این استراتژی در جهت معرفی برند خود و افزایش مشتریان خود استفاده می‌کنند. با رعایت اصول و همچنین دانستن اهمیت ایونت مارکتینگ در کسب و کارتان، می‌توانید ایونت‌های بسیار موفقی را در حوزه صنعت و یا محصولات خود برگزار نمایید.
این روش مدرن امروزه طرفداران زیادی دارد و اکثر مردم نیز به شرکت در چنین رویدادهایی به شدت مشتاق هستند چرا که در کنار شناختن یک برند، نکات و یا آموزش‌های موثری را خواهند دید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره