اینماد چیست؟چگونه دریافت کنیم؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

شاید این روزها لغت اینماد زیاد به گوشتان خورده باشد. اما اینماد چیست؟ فرض کنید وارد یک وبسایت فروشگاهی می‌شوید.

از آنجایی که قصد دارید مبلغی را هزینه کنید باید وبسیات فروشگاهی اعتماد شما را جلب کند. به همین دلیل است که اینماد به وجود آمده است. در این مقاله از ویترین سافت قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

 • اینماد چیست؟
 • چرا باید اینماد بگیریم و هزینه و مدت زمان آن چقدر است؟
 • دریافت نماد الکترونیکی چه شرایطی دارد؟
 • روش دریاف نماد الکترونیکی چیست؟

اینماد چیست؟

اگر یک وبسایت فروشگاهی دارای ضوابط از پیش تعیین شده‌ای باشد و یک سری شرایط خاص را رعایت کند مرکز توسعه تجارت الکترونیک به این وبسایت فروشگاهی نمادی می‌دهد که به آن اینماد یا نماد الکترونیکی می‌گویند.

واضح است که نماد الکترونیکی تنها به وبسایت‌هایی تعلق می‌گیرد که دارای درگاه پرداخت باشند. برای مثال وبلاگ‌ها یا سایت‌های دیگر نیازی به اینماد ندارند.

فلسفه وجودی اینماد برای این است که اگر وبسایتی قصد کلاهبرداری از مشتری را داشت و دارای ضوابطی که مرکز توسعه تجارت الکترونیک ارائه می‌کند نبود مشتری با توجه به اینکه آیا وبسایت داراری اینماد است یا خیر بتواند تشخیص دهد که می‌تواند به آن وبسایت اعتماد کند یا خیر.

حال که با پاسخ سوال اینماد چیست آشنا شدید به سراغ ادامه مقاله یعنی دلیل گرفتن اینماد و مدت زمان و هزینه آن می‌رویم.

چرا باید اینماد بگیریم و هزینه و مدت زمان آن چقدر است؟

داشتن اینماد یک مزیت دوطرفه محسوب می‌شود. هم کاربر به وبسایت اعتماد می‌کند و هم وبسایت می‌تواند با جلب اعتماد کاربر به افزایش فروش برسد. همچنین اگر می‌خواهید با اداره پست قراراداد ببندید داشتن اینماد الزامی است.

اما آیا گرفتن اینماد کار سختی است؟ به هیچ وجه. شما می‌توانید با عمل کردن به دستوراتی که در زیرعنوان نحوه گرفتن اینماد آمده است به ارحتی نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

دریافت نماد الکترونیکی چه شرایطی دارد؟

دارا بودن شرایط زیر برای دریافت نماد الکترونیک الزامی است:

فروشگاهی بودن محصول

اولین شرط برای دریافت نماد الکترونیکی این است که محصول شما قابل فروش باشد و مراحل فروش آن مشخص باشد.

درج اطلاعات محصول

یکی دیگر از الزامات گرفتن اینماد این است که اطلاعات محصول شما به طور کامل درج شده باشد. برای مثال اگر جزئیات محصول درج نشده باشد یا محصول قیمت داشته باشد در این صورت اینماد به شما تعلق نخواهد گرفت.

صاحب امتیاز دامنه

صاحب امتیاز دامنه اگر شخص حقیقی باشد یکی از شرایط آن این است که حداقل دارای 18 سال باشد و اگرشخص حقوقی باشد اینماد باید به نام شرکت یا یکی از اعضای هیئت دیره گرفته شود.

روش و مراحل دریافت اینماد چیست؟

برای گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی باید مراحل زیر را طی کنید.

مرحله1) ثبت نام در سامانه اینماد

وارد صفحه ثبت نام به نشانی reg.enamad.ir/Panel شوید.در اینجا باید روی گزینه حساب کاربری کلیک کنید تا با تصویر زیر مواجه شوید.

اینماد

در صورتی که دارای شرکتی هستید که ثبت شده است بر روی گزینه شخصیت حقوقی کلیک کنید. در غیر این صورت اگر می‌خواهید اینماد را به نام شخص ثبت کنید باید بر روی گزینه شخصیت حقیقی کلیک کنید.

اطلاعات خواسته شده را کامل کنید. به یاد داشته باشید که نام کاربری و رمز عبور خود را یادداشت کنید تا آن را فراموش نکنید.

شروط سفارش‌گیری آنلاین و و دریافت هزینه را تیک بزنید و سپس بر روی دکمه تایید کلیک کنید.

حال یکی ایمیل فعال‌سازی برایتان ارسال می‌شود، وارد ایمیل خود شوید و بر روی لینک فعال‌سازی کلیک کنید. حال می‌توانید با رمز کاربری و نا کاربری خود وارد حساب خود شوید.

مرحله2) تکمیل اطلاعات در پنل کاربری

در پنل اینماد از بخش سمت راست بر روی گزینه تکیمل اطلاعات کلیک کنید و سپس تکمیل فرم اطلاعات کلیک کنید.

مراحل گرفتن ای نماد

در این فرم محل سکونت و اطلاعات تماس یا اطلاعات هویتی از شما پرسیده می‌شود. پس از آنکه این این اطلاعات را تکمیل کردید در همان تصویر بالا بر روی گزینه بارگذاری مدارک کلیک کنی تا با تصویر زیر مواجه شوید.

گرفتن اینماد برای سایت

و موردی که که دور آن‎ها خط قرمز کشیده شده است یعنی تصویر کارت ملی و تصویر صفحه اول شناسنامه اجباری است.

حال از منوی تکمیل اطلاعات وارد منوی احراز هویت شوید. در اینجا باید شماره تلفنی را که در مرحله دو وارد کرده‌اید را وارد کنید. در این مرحله باید کد خواسته شده را به شماره همراهی که گفته شد پیامک کنید.

برای احراز هویت تلفن ثابت نیز کافی است با شماره خود با شماره تلفن وبسایت اینماد تماس بگیرید. این تیک پس از چند دقیقه برای شما سبز خواهد شد.

مرحله 3) افزودن کسب‌وکار

حال وقت آن رسیده است که وارد منوی کسب‌وکار خود شوید. این منو مطابق تصویر زیر است:

چگونه اینماد بگیریم

مهم‌ترین بخش این مرحله اعتبارسنجی آدرس است. آدرس خود یا محل کسب‌وکار خود را از سامانه شهروند رهگیری کنید.

برای این کار بر روی دکمه نارنجی کلیک کنید، وارد سامانه شهروند شوید و آدرس دقیق خود را وارد کنید. در این مرحله باید 20 هزار تومان برای گرفتن کد رهگیری ده رقمی پرداخت کنید.

در انتهای همین صفحه از شما یک نام کاربری و رمز عبور خواسته می‌شود. این دو را ایجاد کنید. این نام کاربری و رمز عبور برای آن است تا مسئولان اینماد مراحل خرید را در وبسایت شما بررسی کنند.

مرحله4) تکمیل اطلاعات کسب و کار و ارسال به کارشناس

در این مرحله وارد بخش کسب‌وکار شوید و سپس مدیریت کسب‌وکار شوید. پس از تکمیل این بخش که در عکس زیر آورده شده است بعد از اینکه فرم‌های بخش لیست خدمات و مجوزها، فرم نظر سنجی و احراز اطلاعات کسب‌وکار را تکمیل کردید، گزینه‌ای باز می‌شود که ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس نام دارد.

enamad

حال که این مرحله را تکمیل کردید، روی دکمه گفته شده و سپس دکمه چک‌لیست کلیک کنید یکی از کارهایی که در این چک‌لیست وجود دارد و شما باید آن را تکمیل کنید، ایجاد صفحه‌ای مانند صفحه تماس با ما یا درح شکایات یا نام‌های دیگر باشد است که دارای راه‌های ارتباطی باشد.

مراحل کسب اینماد به پایان رسید. حال باید منتظر بررسی‌های کارشناس باشید . این بررسی معمولا چیزی حدود دو الی سه روز طول می‌کشد.

پس از بررسی کارشناس گزینه تعهدنامه ظاهر می‌شود، که پس از امضای آن و پرداخت مبلغ 180 هزار تومان می‌تواید لوگوی اینماد خود را دریافت کنید.

مدت اعتبار اینماد چقدر است؟

تمامی صاحبان سایت‌های اینترنتی باید با نحوه گرفتن اینماد آشنا باشند و هر سال اینماد خود را تمدید کنند. این مورد به مشتریان این اطمینان را می‌دهد که هیچ سایت فروشگاه اینترنتی نمی‌تواند دائما اینماد داشته باشد. یعنی نمی‌توان تنها به واسطه چند سال فروش درست و رعایت قوانین اینماد دائمی کسب کرد. بلکه صحت اطلاعات کاربری و فعالیت فروش سایت باید هر ساله بررسی شود. همانطور که می‌دانید بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی در ابتدای شروع کار، کاملا مشتری‌مدار هستند. همچنین بدون هیچ مشکلی با دریافت مبلغ مورد نظر اجناس خود را ارسال می‌کنند. اما با گذشت چند سال دچار طمع شده و روند کارشان تبدیل به سوءاستفاده از مشتری می‌شود. یعنی یا محصولی خیلی بی‌کیفیت‌تر از محصول موجود در سایت‌شان می‌فرستند و یا اصلا محصولی ارسال نمی‌کنند. اعتبار یک ساله بودن اینماد این اطمینان را به مشتری می‌دهد که هر ساله به کار سایت‌های اینترنتی نظارت درست و دقیقی می‌شود و اگر فروشگاهی دست به تخلف زده باشد، به آن اینماد جدید تعلق نمی‌گیرد.

اینماد یک ستاره یا دو ستاره؟!

سازمان صنعت، معدن و تجارت ایران به دو صورت نماد اعتماد الکترونیکی یا همان اینماد اعطا می‌کند. اگر سایت شما از نظر امنیتی در جایگاه بالایی قرار داشته باشد، نماد دو ستاره را از آن خود خواهید کرد. اما اگر اینماد یک ستاره به سایت فروشگاهی شما تعلق بگیرد، تنها به معنای معتبر بودن سایت است. مسلما دریافت اینماد دوستاره از نماد تک ستاره بهتر بوده و بیشتر اعتماد مشتریان را جلب می‌کند. برای این که سایت خود را ارتقا داده و نماد الکترونیکی دو ستاره کسب کنید، باید گواهی امنیتی SSL را دریافت کنید. بنابراین برای بالا بردن فروش و سود کار خود، سعی کنید امنیت سایت خود را بالا ببرید. بعد از آن، هنگام تمدید سالانه نماد اعتماد الکترونیکی با داشتن معیارهای مورد نیاز اینماد دوستاره از جمله گواهی SSL، می‌توانید بالاترین نوع اینماد (دوستاره) را کسب کنید.

اهمیت داشتن اینماد برای یک سایت

تا به این‌جا با این که اینماد چیست آشنا شدیم. اما گرفتن نماد الکترونیکی و پرداخت هزینه اینماد چقدر اهمیت دارد؟ داشتن اینماد یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند فروشگاه‌های اینترنتی را معروف و محبوب کند. بسیاری از افراد با سوءاستفاده و جلب اعتماد مردم دست به کلاهبرداری در فضای مجازی می‌زنند. اما فروشگاه‌های اینترنتی معتبر با گرفتن اینماد خود را از این دست افراد سودجو متمایز می‌کنند. داشتن این نماد یعنی کسب اعتماد و اطمینان مشتری! وقتی مشتری وارد سایت شما می‌شود با داشتن اینماد مخصوصا اینماد‌ دوستاره متوجه خواهد شد که قرار است خرید اینترنتی معتبر و بی‌دردسری انجام دهد. شاید فکر می‌کنید در شبکه‌های اجتماعی می‌توان بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای محصولات خود را بفروشیم. پس اصلا چه نیازی به راه‌اندازی سایت فروشگاهی و دریافت اینماد داریم؟ اولا بسیاری از افراد با وجود همه‌گیر بودن شبکه‌هایی مثل اینستاگرام به آن‌ها برای خرید اعتماد نمی‌کنند. دوما همیشه احتمال فیلتر شدن این گونه شبکه‌ها در ایران وجود دارد. بنابراین نباید خیلی روی فروش در این برنامه‌ها سرمایه‌گذاری کرد. اما سایت‌های فروشگاهی با داشتن‌ها است و دامنه احتصاصی هیچ وقت دچار این گونه مشکلات نخواهند شد.

کلام آخر

این روزها بسیاری از افراد بدون داشتن سرمایه زیاد و کلان در فضای مجازی و اینترنتی محصولات مختلفی به فروش می‌رسانند. دوره‌ای که باید برای فروش اجناس مغازه‌ای گران‌قیمت و لوکس می‌داشتید، به پایان رسیده! اما چگونه می‌توان فروش سایت خود را بالا برد؟ در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم. با ورود به پنل اینماد و دریافت این نشان الکترونیکی می‌توانید اعتماد مشتری‌های خود را جلب کرده و فروش و سود خود را بالا ببرید. آموزش دریافت اینماد آماده شده در این مقاله راهنمای دقیق شما در این راه خواهد بود. موفق باشید!

توجه داشته باشید که بنای هر کسب‌وکاری بر اعتماد است. اگر مشتری به شما اعتماد نکند نرخ تبدیل یا همان فروش شما به شدت کاهش خواهد یافت. فراموش نکنید حال که متوجه شدید اینماد چیست حتما به دنبال درج آن در وبسایت فروشگاهی خود هرچه سریعتر باشید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره