اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

ایفنلوئسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از عباراتی است که این روزها ممکن است بسیار با آن روبه‌رو شوید. به افراد شناخته شده و تاثیرگذاری که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، اینفلوئنسر می‌گویند که مردم بر اساس علاقه‌مندی های خود، این افراد را دنبال می‌کنند.

افراد تاثیرگذار می‌توانند در حوزه‌های مختلفی فعالیت کنند. مارکتینگ، در واقع از بازاریابی و فروش می‌آید. بیایید با یک مثال آغاز کنیم، ممکن است شما مدت‌ها دنبال برندی باشید و از آن برند خرید انجام ندهید اما در صورتی که یک فرد تاثیرگذار در شبکه‌های مجازی محصولی که حتی برندش را نمی شناسید، معرفی کند و ویژگی‌های آن را بگوید، ممکن است برای خرید آن اقدام کنید.

این عمل در واقع اینفلوئنسر مارکتینگ نام دارد. در این نوع مارکتینگ، شما با یک تولید کننده محتوای حرفه‌ای روبه‌رو هستید که مخاطبان به او و نظرش احترام می‌گذارند لذا همین موضوع سبب می‌گردد تا برندهای مختلف برای تبلیغ محصول خود در جهت افزایش آگاهی از برند و افزایش توجه مخاطبان به سمت برندشان از این افراد استفاده کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ و روش‌های بهره‌گیری از آن

این روش در واقع از ساده‌ترین روش‌های ممکن برای جذب مخاطب به سمت کانال شما است. این کانال‌ها می‌توانند شبکه‌های اجتماعی، بلاگ‌ها، تبلیغات چاپی، وب سایت و دیگر کانال‌های ارتباطی باشد.

البته که این روزها برای اپلیکیشن‌ها نیز از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌شود. اینفلوئنسر مارکتینگ در این زمان، جایگزین بسیار مناسبی در بیزینس‌ها شده که در مقایسه با تبلیغات به شیوه سنتی، کارآمدتر و تاثیر گذارتر است. در این روش که از مارکتینگ دهانی استفاده می‌شود سبب ایجاد اعتماد بیشتر برای مخاطب می‎‌گردد.

به همین دلیل افرادی که از این طریق به خرید محصول شما روی می‌آورند، معمولاً می‌توانند جزو افراد وفادار بشوند و برند شما شناخته می‌شود.

باید بگوییم که اینفلوئنسرها ممکن است تعداد معینی از دنبال کننده را داشته باشند که این تعداد متفاوت است و نام‌های مختلفی به خود می‌گیرند. شما باید با توجه به بودجه‌ای که دارید و با توجه به محصولی که می‌خواهید معرفی کنید، یکی از اینفلوئنسرها را انتخاب کنید. معمولا برخی از این برندها، اینفلوئنسرها را تبدیل به سفیر برند خود می کنند و فعالیت هایی را انجام می‌دهند.

باید بگوییم سفیر برندها توسط کمپانی‌های برند متفاوتی استخدام می‌گردند تا برای رسیدن به اهداف مشخصی نظیر افزایش آگاهی از برند، افزایش نرخ تبدیل مخاطب و مشتری و در نهایت افزایش فروش کمک کنند.

معمولاً قرارداد سفیران برندها طولانی مدت است و در این بازی آن‌ها برای معرفی برند، لایف استایل پیشنهادی خود را بیان می‌کنند. این افراد اطلاعات کاملی از محصولات و خدمات برند دارند و همین اطلاعات را به مشتریان خود منتقل می‌کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ یا سرمایه‌ گذاری

به طور کلی اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی سرمایه‌گذاری است. برای این که در این حوزه فعالیت کنید و راه این حوزه را پیش بگیرید، لازم است تا شما، هزینه و منابعی را که می‌خواهید، در اختیار اینفلوئنسر مورد نظر خود قرار دهید. برای این که بتوانید از روش اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنید ابتدا باید هدف خود از این روش را بشناسید.

دقت کنید که برای بازاریابی اهداف متفاوتی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به افزایش اعتبارات بازار، افزایش بازدید از یک برند، افزایش فروش اینترنتی محصول و خدمات اشاره کرد. معمولاً هر برند و هر شرکتی ممکن است معیارهای متفاوتی برای اندازه‌گیری نوع بازاریابی خود داشته باشد به همین دلیل در این راستا باید روش مناسب تبلیغاتی خود را برگزیند.

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ مزایای زیادی می‌تواند برای برند شما داشته باشد. قرار گرفتن در معرض دید عموم یکی از مهم‌ترین هداف این نوع بازاریابی است و یکی از مهم‌ترین مزایای اینفلوئنسرها نیز دارا بودن مخاطبان زیاد است. این فرد از طریق شبکه‌های اجتماعی متفاوت، می‌تواند محصولات شما را به میلیون‌ها نفر نشان دهد.

معمولا محتوایی که اینفلوئنسرها تولید می‌کنند، تاثیرگذاری بیشتری دارند و در بازاریابی برند شما موثرتر خواهند بود. در نهایت افرادی که از طریق یک اینفلوئنسر خرید می‌کنند، معمولاً اعتماد بیشتری به برند شما دارند و می‌توانند به مشتری وفادار نیز تبدیل شوند.

اصلاً چرا برند به یک اینفلوئنسر مارکتینگ احتیاج دارد؟

اینفلوئنسر

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با معرفی محصول از شخص مورد اعتمادتان نظیر آرایشگر شما یا فروشنده لباس شما و یا دوست صمیمی‌تان برای خرید محصولی اقدام کنید.

با توجه به رشد روزافزون شبکه‌های اجتماعی، این روزها بسیاری از ما به شخص سومی که در فضای مجازی وجود دارد و ممکن است که ما او را از نزدیک نشناسیم اعتماد داریم، لذا همین موضوع سبب می‌شود تا تبلیغات برند توسط این افراد اعتماد بیشتری در شما ایجاد کند و شاهد نرخ فروش بیشتر برای برند باشیم.

باید قبول کنیم که همه ما به حرف‌های یک دوست بیشتر از حرفای غریبه اعتماد داریم، به خصوص اگر این حرف‌ها در زمینه خرید محصول و یا استفاده از خدمات باشد، بیشتر به چشم می‌آید. دوست مشترک در بازاریابی، اینفلوئنسر و یا فرد تاثیرگذاری است که برند شما برای فروش به این فرد مراجعه می‌کند.

زمانی که چنین شخصی برای شما تبلیغ کند، نه تنها مخاطبان خود را نسبت به برند علاقه مندتر می‌کنید بلکه آنها را تحت تاثیر قرار می دهید و می توانید فروش بیشتری برای محصولات داشته باشید.

چرا از روش‌های سنتی استفاده نکنیم؟

هم اکنون ما شاهد این موضوع هستیم که بیشتر مصرف کنندگان، دیگر از روش‌های سنتی خوش‌شان نمی‌آید و معمولاً به سراغ بیلبوردهای تبلیغاتی و یا تبلیغات تلویزیونی نمی‌روند.

به همین دلیل است که استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ، بسیار رونق پیدا کرده. اینفلوئنسرها برای شما تولید محتوا می‌کنند و برند شما را به دنبال‌کننده‌های وفادارشان پیشنهاد می‌دهند. آن‌ها در مکالمات خود، محصولات و خدمات شما را معرفی می‎‌کنند و تعداد طرفداران شما را افزایش می‌دهند. بنابراین شناسایی و جذب مخاطبان به سمت برند شما به سادگی صورت می‌پذیرد.

معرفی اعضال اصلی اینفلوئنسر مارکتینگ

برای این که بتوانید یک مارکتینگ موفق داشته باشید، باید با اعضای اصلی آن آشنا شوید. از آنجا که ممکن است هر اینفلوئنسر روش متفاوتی برای ارائه تبلیغات خود داشته باشد؛ لذا پیش از راه‌اندازی یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ لازم است تا مواردی را رعایت کنیم.

در ابتدا بهتر است اینفلئونسری که در زمینه محصولات و خدمات شما فعالیت می‌کند را پیدا کنید. پیدا کردن این افراد با توجه به حجم گسترده اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد، بسیار ساده خواهد بود.

سپس کمپین‌های بازاریابی را از طریق این اینفلوئنسرها ایجاد کنید. در مرحله بعدی لازم است تا کمپین بازاریابی دوم با هدف آگاه‌سازی تعداد بیشتری از مشتریان ایجاد گردد. از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه شود، این است که شما باید تمامی پارامترها را در این حوزه در نظر بگیرید تا بتوانید به میزان فروش دلخواه و یا جذب تعداد فالوور مورد نظر خود برسید.

انواع اینفلئونسر

به طور کلی در یک تقسیم‌بندی اشخاص تاثیرگذار به سه دسته تقسیم می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به بودجه، برند و محصول خودتان یکی از این افراد را انتخاب کنید تا بتوانید یک فروش موفق و یک بازاریابی خوب را تجربه نمایید.

اشخاص تأثیرگذار مشهور و یا سلبریتی‌ها

معرفی محصولات به وسیله افراد مشهور و پیشنهاد آن به دیگران از قدیمی‌ترین روش‌هایی است که بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کند.

نمونه بارز آن، تبلیغات تلوزیونی است که شما با استفاده از انواع سلبریتی‌ها و افراد متفاوت مشاهده می‌کنید. شما از این روش، به تعداد کثیری از مخاطبان، برندتان را معرفی خواهید کرد؛ اما ممکن است با توجه به هزینه زیادی که این کار به همراه دارد و قدیمی شدن این نوع تبلیغات و سلب اعتماد مردم، این سبک از تبلیغات، آنچنان تاثیری که می‌خواهید کسب نکنید و محصولی را به فروش نرسانید.

کلان اینفلوئنسرها

این اینفلوئنسرها، افراد زیادی دنبال کننده دارند و تفاوت‌شان با افراد مشهور در این زمینه است که در حوزه کاری خود متخصص و صاحب‌نظر هستند و در حوزه کاری‌شان بسیار شهرت دارند.

همکاری با این افراد هم هزینه‌های زیادی دارد اما اگر شما برای برند خودتان از یک کلان اینفلوئنسر درست استفاده کنید که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کند، می‌توانید شهرت و اعتبار خودتان را بسیار رشد دهید.

خرد اینفلوئنسرها

خرد اینفلوئنسرها در دسته افراد تاثیرگذاری قرار می‌گیرند. بسیاری ممکن است آن‌ها را نشناسند اما با توجه به اعتماد بیشتری که مخاطبان به آن‌ها دارند، تبلیغات توسط این افراد می‌تواند بازدهی بیشتری داشته باشد و البته که هزینه آن نیز کمتر خواهد بود.

هزینه اینفلوئنسر مارکتینگ به چه شکل است؟

Influencer marketing

هزینه اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که ممکن است هر فرد را دچار تردید کند. ابتدا شما باید بودجه‌ای که در اختیار دارید را به خوبی بسنجید و با توجه به عنوان اینفلوئنسر مارکتینگی که در نظر می گیرید، هزینه موردنیاز برای کارتان مشخص می گردد.

شما می توانید با توجه به روش‌های متفاوتی هزینه اینفلوئنسر مارکتینگ را پرداخت کنید. از جمله این روش‌ها می‌توان به هزینه به ازای هر عمل اشاره کرد. مثلاً با توجه به تعداد فالوئرهایی که می‌گیرید و یا با توجه به کامنت‌ها و لایک‌ها، هزینه‌ای را پرداخت کنید.

البته که هزینه به ازای کلیک برای وب سایت و هزینه به ازای پست نیز هزینه‌هایی است که بسیاری از اینفلوئنسرها عنوان می‌کنند. یکی دیگر از روش‌های پرداختی، استفاده رایگان از محصولات و خدمات شما است که این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که خدمات شما را بهتر نیز معرفی کنند.

پرداخت به ازای تبدیل هم می‌تواند بسیار مفید باشد یعنی بر اساس تعداد مخاطبانی که از صفحه اینفلوئنسر برای خرید و یا عضویت در خبرنامه و یا پر کردن فرم اقدام می‌کنند، هزینه‌ای پرداخت می‌کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره