اینترنت اشیا و نقش آن در آینده شرکت‌ ها

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 8 دقیقه دیدگاهها

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا، یک تکنولوژی نسبتا جدید است که با استفاده از آن می‌توانیم به بهینه‌سازی فعالیت‌ها و کارهای روزانه خود کمک کرده و از خدمات بسیار آن بهره ببریم.

با این که اینترنت اشیا تبدیل به یک تکنولوژی کارآمد و پربازده شده است، بسیاری از مردم دنیا هنوز با آن آشنایی نداشته و به دلیل نداشتن مهارت و اطلاعات کافی، نمی‌توانند به خوبی از خدمات آن استفاده کنند.

ما می‌توانیم با افزایش اطلاعات خود در مورد اینترنت اشیا و نقش آن در آینده شرکت‌ها، از این تکنولوژی نوپا برای افزایش بازده فعالیت‌های روزانه خود استفاده کنیم و یا با استفاده بهینه آن، باعث افزایش نرخ رشد شرکت خود شویم.

اکنون قطعا سوالات بسیاری در مورد اینترنت اشیا، تاریخچه و کاربرد آن در ذهن شما شکل گرفته است که در ادامه به پاسخ آن‌ها می‌پردازیم.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا یا همان IoT (Internet of Things)، در واقع به اتصال اشیا پیرامون‌مان به اینترنت برای دریافت و ارسال داده‌ها، بدون دخالت انسان گفته می‌شود که با استفاده از اپلیکیشن‌های خاصی قابل تنظیم و کنترل هستند.

بنابراین به طور کلی، اینترنت اشیا سیستمی به هم پیوسته است که در آن تجهیزات رایانه‌ای، ماشین‌های دیجیتال و مکانیکی، حیوانات و اشیای خاص، قابلیت انتقال اطلاعات روی یک شبکه را برخوردار هستند.

به عنوان مثال یخچال‌های که به شبکه اینترنت متصل شده و ما را از موجود و تاریخ انقضای مواد خوراکی موجود در آن مطلع می‌سازند و یا سنسور‌های که برای امنیت خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین اینترنت اشیا سعی دارد با ایجاد یک فضای دیجیتال در کل جهان برای آسان‌سازی فعالیت‌های بشر، مفهوم کلی جهان هوشمند را امکان‌پذیر کرده و قدم‌های جدیدی در زمینه تکنولوژی بردارد.

اینترنت اشیا چگونه به وجود آمد؟

عبارت اینترنت اشیا یا همان اینترنت چیزها، برای اولین بار توسط کوین اشتون (Kevin Ashton) که یکی از بنیان‌گذاران مرکز شناسایی خودکار (Auto-ID) در دانشگاه MIT است، در سال 1999 مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر اشیای بی‌جانی، برای خود هویت دیجیتالی دارند و کامپیوترها وظیفه سازماندهی و فعالیت آن‌ها را بر عهده دارند.

از سوی دیگر نیل گرشنفلد (Neil Gershenfeld) پس از کوین اشتون کتابی را با عنوان «وقتی اشیا شروع به اندیشیدن می‌کنند» منتشر کرد و در آن از مسیر آینده اینترنت اشیا سخن گفت، بدون آن که از عبارت دقیق «اینترنت اشیا» استفاده کرده باشد.

اولین شی که به اینترنت وصل شد، یک نوشابه‌ساز در دانشگاه کارنگی ملون آمریکا در دهه 1980 بود. برنامه‌نویسان آن دانشگاه توانستند با استفاده از اینترنت، وضعیت دستگاه را از دور کنترل کنند.

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌ها و وسایلی که به مجهز به اینترنت اشیا هستند، با استفاده از سنسور‌هایی، به شبکه IoT متصل می‌شوند و اطلاعات را از این طریق آنالیز می‌کنند. پس از دریافت اطلاعات توسط سنسورها و ارسال آن به شبکه IoT، زمان دسته‌بندی، تبدیل و انتقال داده‌ها است.

برای انجام این فرایندها نیاز به یک پلتفرم اینترنت اشیا می‌باشد. مهم‌ترین و معروف‌ترین پلتفرم‌های اینترنت اشیا Google IoT Cloud، AWS IoT Core، Microsoft Azure IoT و Artik Cloud هستند.

این پلتفرم‌ها که مانند یک سرویس ابری مشترک هستند، وظیفه دریافت، تبدیل و انتقال اطلاعات ، مدیریت سخت‌افزارها و تضمین امنیت اطلاعات دریافتی را دارند که بخش مهمی از اینترنت اشیا را تشکیل می‌دهند.

اینترنت اشیا چه کاربردی دارد؟

همان طور که گفته شد، اینترنت اشیا می‌تواند تاثیر بسیاری در جنبه‌های مختلف زندگی روزمره بشر داشته باشد.

به عنوان مثال اینترنت اشیا در زمینه‌های سلامت، سبک زندگی، یادگیری، سرگرمی و کاهش هزینه‌های انرژی می‌تواند بسیار موثر واقع شود. حال می‌خواهیم زمینه‌های پرکاربرد IoT  را نام برده و هر یک را شرح دهیم:

سیستم روشنایی هوشمند

این سیستم با استفاده از شبکه اینترنت اشیا، این قابلیت را دارد تا روشنایی خانه را با استفاده از اطلاعات داده شده، مدیریت کند؛ یعنی قبل از ورود شما به خانه، لامپ‌ها را روشن کرده و یا شب‌ها به صورت خودکار نور کاهش یابد و صبح‌ها با افزایش شدت نور شما را از خواب بیدار کند.

بنابراین اینترنت اشیا در این زمینه باعث کاهش مصرف برق شده و تا حدودی در زندگی روزمره ما تاثیر خواهد داشت.

اتومبیل‌های هوشمند

امروزه با استفاده از اینترنت اشیا، خودروهایی با امنیت و کارایی بسیار بالا طراحی شده که سلامت ایمنی سرنشینان اتومبیل را تضمین می‌کنند. این خودروها با دریافت اطلاعات شرایط جاده‌ای، ترافیکی، و سایر موانع موجود، راننده را از خطرات و تهدیدهای پیش رو آگاه می‌سازد.

علاوه بر اطلاع رسانی، اتومبیل‌هایی که مجهز به فناوری اینترنت اشیا هستند، می‌توانند با استفاده از سنسور‌های تعبیه شده در اطراف خودرو، محیط اطراف را شناسایی کرده و در صورت بروز حادثه، به صورت خودکار با مراکز اورژانس تماس بگیرند.

بنابراین اینترنت اشیا در زمینه حمل و نقل از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند از خسارت‌ها و هزینه‌های مالی و جانی جلوگیری کند.

حوزه سلامت

اینترنت اشیا در زمینه تجهیزات پزشکی نیز پیشرفت چشم‌گیری داشته و این امکان را فراهم کرده است تا کنترل بهتر و دقیق‌تری بر شرایط بیمار انجام شود.

تجهیزات پزشکی با دریافت اطلاعات بیماران در طول اقامت آن‌ها در بیمارستان و ارسال آن‌ها به پزشکان ناظر، باعث مراقبت بهتر از بیماران و آمادگی کامل پزشکان در شرایط اورژانسی می‌شود.

کشاورزی هوشمند

پیشرفت اینترنت اشیا در صنعت کشاورزی باعث افزایش بازده در این زمینه شده و تا حدودی پاسخگوی نیازهای بخش کشاورزی شده است.

اینترنت اشیا با جمع‌آوری اطلاعات در مورد شرایط کاشت و کیفیت خاک، آب و کود مصرفی را مدیریت کرده و با استفاده از اطلاعات جوی، اطلاعات دقیقی در مورد شرایط آب و هوایی چند روز آینده را در اختیار کشاورز قرار می‌دهد.

همچنین این فناوری، زمان آبیاری محصولات را تشخیص داده و به صورت خودکار شروع به انجام آبیاری می‌کند.

اینترنت نسل آینده

تولید هوشمند

استفاده از سنسورهای اینترنت اشیا باعث کاهش خطا و افزایش کیفیت کالای تولیدی می‌شود. همچنین تولیدکنندگان با استفاده از این ابزار می‌توانند به یکپارچه‌سازی محصولات خود کمک کرده و هزینه‌های اضافی خود را کاهش دهند.

استفاده از این ابزار باعث می‌شود تا دیگر به کارگران اضافی برای کنترل کیفیت و بازبینی محصول نهایی نباشد، زیرا تمام این وظایف را سنسورهای هوشمند بر عهده می‌گیرند.

مزایا و معایب استفاده از اینترنت اشیا چیست؟

از جمله مزایای استفاده از اینترنت اشیا عبارت‌اند از:

 • افزایش دقت در تمام زمینه‌های مورد استفاده به دلیل استفاده از سنسورهای حساس و دقیق
 • بهینه‌سازی منابع با کاهش نیروی انسانی
 • صرفه‌جویی در زمان و پول
 • بهبود اطلاعات جمع‌آوری شده با بهینه‌سازی و دسته‌بندی کردن آن‌ها

معایب استفاده از اینترنت اشیا نیز عبارت‌اند از:

 • کاهش امنیت اطلاعات: خطر حمله هکرها و به سرقت رفتن اطلاعات شخصی شما وجود دارد
 • از بین رفتن حریم شخصی: دستگاه‌ها می‌توانند کوچک‌ترین جزئیات و اطلاعات شخصی شما را ثبت کنند.
 • پیچیدگی بیش از حد: اجرا و استفاده از این تکنولوژی بسیار سخت و پیچیده است.
 • کاهش شغل: این تکنولوژی باعث جایگزین شدن نیروی انسانی با تجهیزات متصل به اینترنت اشیا می‌شود.

نقش اینترنت اشیا در آینده شرکت‌ها چیست؟

با توجه به ارزش 164 میلیون دلاری بازار اینترنت اشیا در جهان، این تکنولوژی طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده که باعث رشد چشم‌گیر این تکنولوژی در بازار جهانی شده است.

اما سوال این است که اگر ما از این تکنولوژی برای بهبود کسب و کار خود کمک بگیریم، این فناوری در آینده چه نقشی در شرکت و یا کسب و کار ما خواهد داشت؟

اینترنت اشیا با اتصال کردن یک سری اشیای خاص مانند تلفن، تلویزیون، اتومبیل، لوازم آشپزخانه و یا حتی کل خانه به اینترنت، هزاران فرصت کوچک و بزرگ را برای کسب و کار ایجاد کرده است.

همان طور که می‌دانیم، جهان روز به روز در زمینه‌های فناوری اطلاعات به پیشرفت‌های عظیمی دست می‌یابد و رابطه آن با اینترنت بیش‌تر می‌شود.

در آینده‌ای نه چندان دور تمام خریدها و خدماتی که از آن استفاده می‌کنیم، فقط با استفاده اینترنت امکان پذیر خواهد بود؛ بنابراین استفاده از اینترنت اشیا در کسب و کار خود و یا حتی ایجاد یک کسب و کار در بستر اینترنت اشیا، آینده درخشانی خواهد داشت و باعث پیشرفت شرکت خواهد شد.

کدام ویژگی‌های اینترنت اشیا در آینده شرکت موثر است؟

اینترنت اشیا از ویژگی‌های منحصر به ‌فردی برخوردار است که هر کدام از آن‌ها می‌توانند تاثیر بسیاری در موفقیت و رشد شرکت داشته باشند.

با استفاده و مدیریت این ویژگی‌ها به راحتی می‌توانیم از این بستر برای افزایش سوددهی شرکت خود استفاده کرده و کسب و کار خود را همگام با تکنولوژی روز دنیا رهبری کنیم. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

استفاده از داده‌های دریافتی

با استفاده از اینترنت اشیا می‌توانیم اطلاعات دقیقی از الگوهای رفتاری مصرف‌کننده، عوامل تشویق‌کننده مشتریان برای خرید محصول و عواملی که باعث اجتناب مشتری از خرید محصول می‌شود را به دست آوریم و با استفاده از این اطلاعات برای بهینه‌سازی و رفع مشکلات موجود در محصولات خود اقدام کنیم.

مدیریت پربازده

استفاده از اینترنت اشیا در کسب و کار باعث صرفه‌جویی در منابعی مانند پول و زمان می‌شود. شرکت‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از فناوری اینترنت اشیا، تعداد پرسنل خود را کاهش داده و با استفاده از آن، کیفیت محصولات خود را ارزیابی کرده و به راحتی تولیدات خود را مدیریت کنند.

رفع نیاز مصرف‌کنندگان

مشتریان با استفاده از اینترنت اشیا می‌توانند به راحتی محصولات مورد نیاز خود را سفارش داده و از آن استفاده کنند.

در دنیای دیجیتال امروزی، سرعت ارائه خدمات از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین با استفاده از اینترنت اشیا می‌توانیم با سرعت بیش‌تری به نیازهای مشتریان پاسخ داده وباعث افزایش رضایت مشتری شویم.

Internet of Things

ارتباط بیشتر با مشتری

هر کدام از اشیا می‌توانند یک رابط بین شرکت با مشتری باشند؛ پس استفاده از اینترنت اشیا باعث می‌شود تا ما با مشتری ارتباط بیش‌تر و عمیق‌تری داشته باشیم که منجر به جذب مشتری و افزایش رضایت‌مندی آن‌ها می‌شود.

همان طور که گفته شد، اینترنت اشیا یکی از جدیدترین و کاربردی‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیاست که با استفاده آن می‌توانیم در کسب و کار خود تغییرات بزرگی ایجاد کرده و باعث پیشرفت و رشد آن شویم.

استفاده این فناوری باعث صرفه‌جویی در منابع شرکت شده و به فرایند تولید آن سرعت و دقت می‌بخشد. بنابراین اینترنت اشیا می‌تواند وسیله خوبی برای بهینه‌سازی فرایند تولید محصولات شما باشد.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره