۷ نکته مهم برای انتخاب رنگ برای برند

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

انتخاب رنگ برای برند

رنگ در نام تجاری و بازاریابی بسیار مهم است زیرا در آن جا اولین برداشت مشتری ایجاد می شود. همچنین، رنگ راز تولید هویت خوب برای یک شرکت است.

رنگ‌ها چیزی فراتر از یک کمک بصری هستند زیرا رنگ ها احساسات، عواطف و تجربیات را منتقل می کنند. هر رنگ معنایی دارد و این خصوصیت را لازم است که هر شرکت درباره آن آگاهی کافی داشته باشد؛ این آگاهی سبب می‌شود که به شما کمک کند زیرا انتخاب یک طرح رنگ می‌تواند بر تجارت آنها تأثیر بگذارد و انتخاب نادرست ممکن است حتی باعث شکست بشود.

 ما برای شما ۷ نکته را ذکر می‌کنیم و آنها را بررسی می‌کنیم تا در انتخاب رنگ برند، برای برند خود کمکی کرده باشیم.

۱ ) رنگها معانی ادراک شده جهانی دارند !

هر رنگی در پشت خود معنای معادل دارد و احساس خاصی را منتقل می کند که باعث حیاتی تر شدن آنها می شود ، به همین دلیل حائز اهمیت است که صاحبان شرکت ها و مشاغل اطلاعاتی درباره‌ی این موضوع داشته باشند. در اینجا نگاهی به معانی چند رنگ خواهیم پرداخت.

آبی : رنگ آبی بسیار مثبت دیده می‌شود. این ممکن است اعتماد، امنیت و مسئولیت را بیان کند. همچنین با خلاقیت و آرامش همراه است. رنگ آبی اعتماد و امنیت را ایجاد می کند به همین دلیل موسسات زیادی وجود دارند که روی این رنگ حساب می‌کنند.

قرمز : قرمز یک رنگ قدرتمند است. همچنین بسیار پرانرژی، پرخاشگرانه و تحریک کننده است. از رنگ قرمز می توان برای جذب شور و انرژی در محصول استفاده کرد.

سبز : این رنگ نماد سلامتی و طبیعت است. همچنین به ویژه برای سایه‌های روشن‌تر سبز احساس آرامش بخشی دارد.

زرد : زرد رنگی برای نشاط و خوش بینی است. همچنین می تواند انگیزه و جذاب باشد به همین دلیل برخی قیمت‌های برچسب به این رنگ است زیرا به جلب توجه مشتریان کمک می کند.

بنفش : این رنگ ظرافت، دلتنگی، انحصار و حق امتیاز را ارائه می‌دهد و این رنگ برای برخی از کسانی که جواهرات گران قیمت می فروشند بسیار مناسب است.

صورتی : سایه‌های تیره صورتی بسیار پرانرژی و نشاط هستند و هیجان را القا می کنند در حالی که سایه‌های روشن احساس عاشقانه را نشان می دهد.

نارنجی : این رنگ به دلیل احساس شادی، دوستانه و سرگرم کننده و هیجان و شوق می تواند برای کودکان بسیار موثر باشد.

قهوه‌ای : این رنگ به معنای سادگی و ثبات است و بیشتر در برند های کیف و کفش استفاده می‌شود.

مشکی : رنگ مشکی یک کمپین جدی یا کلاسیک را تبلیغ می کند همچنین ظرافت و انحصار در این رنگ وجود دارد که به خوبی با محصولات گران قیمت کار می کند.

سفید : این رنگ بسیار ساده به نظر می‌رسد اما هنگام استفاده خلوص، تمیزی و پاکی را نشان می دهد و برای چشم انسان بسیار فریبنده است. همچنین رنگ سفید نشانه‌ی صلح و آرامش نیز است.

۲ ) مناسب بودن

صاحبان مشاغل باید بدانند که با توجه به نوع تجارت خود، چه پیامی را می خواهند به مردم منتقل کنند ،در این صورت شما رنگی را انتخاب خواهید کرد که با پیامی که می‌خواهید به مخاطب خود برسانید، مطابقت داشته باشد.

همان طور که در بالا گفته شد رنگ ها معانی مختلفی دارند شما باید طبق این معانی، هدف برند خود را به مشتری خود برسانید. بنابراین بسیار توجه و دقت کنید که رنگ‌های انتخابی شما با پیامی که می‌خواهید به مشتری خود برسانید مطابقت داشته باشد.

۳ ) هدف

همچنین برای صاحبان مشاغل مهم است که بازار هدف خود و کسانی که خدمات یا محصولات خود را به چه کسانی ارائه می دهند، بدانند تا رنگ برند خود را نیز متناسب با نوع هدف محصول یا خدمات مورد نیاز مشتریان بسازد. به عنوان مثال:

 • رنگ سفید هدف سلامتی، پزشکی، تکنولوژی و رنگ قرمز برای هدف هایی از جمله خورده فروشی و سلامتی.
 • رنگ نارنجی برای تکنولوژی، تناسب اندام.
 • رنگ صورتی با هدف زیبایی، عروسک ها و لباس زنانه
 • رنگ آبی با هدف‌هایی مانند بیمه، سلامت، تکنولوژی و سرمایه گذاری
 • رنگ مشکی با هدف، فشن، سرمایه گذاری و خودرو سازی
 • بنفش: طراحی، تکنولوژی و تجملات
 • قهوه‌ای : قهوه، شیرینی پزی
 • سبز : سلامت، بازی‌های بیرون از خانه، احساس دوستی

۴ ) ثبات

سازگاری در طرح رنگی یک برند باعث تقویت هویت آن در بازار می شود. همچنین به برند کمک می‌کند تا در برابر رقابت تنگا تنگ صنعت برجسته شود. علاوه‌بر این، ثبات همچنین باعث جلب اعتماد، وفاداری و آشنایی مشتریان می‌شود.

رنگ برند

۵ ) در نظر گرفتن زمان و مکان نمایش برند.

برای جلوگیری از مسئولیت داشتن رنگ‌های مارک تجاری، یک طراح باید زمینه یا مکان و نحوه نمایش رنگ‌های تجاری را در نظر بگیرد. در نظر گرفتن زمینه رنگ‌های یک نام تجاری باعث می‌شود تا برند هم متناسب باشد و هم به طور مناسب در ذهن مشتری باقی بماند شود.

هنگام در نظر گرفتن زمینه، طراح باید بداند که مارک در کدام مکان نمایش داده می‌شود. مارک ها را می‌توان در هر محیطی ارائه داد. با این حال، محیط‌های کلیدی کمی وجود خواهد داشت که در آن مارک نیاز به درخشش دارد. محیط اصلی زمینه‌ای است که شما می‌خواهید هنگام انتخاب رنگ مارک در نظر بگیرید.

۶ ) رقابت

مارک های رنگی نسبت به رقابتی که دارند، به مشتریان بالقوه می‌گویند یا “بیشتر یکسان” یا “من مثل بچه های دیگر نیستم”. بنابراین، هنگام انتخاب رنگ برای مارک جدید یا نام تجاری جدید، باید رنگ رقبا در نظر گرفته شود. به عنوان مثال مارک‌هایی و برندهایی مثل «مگ دونالت» که ترکیبی از رنگ‌های قرمز و زرد هست را همیشه هر فردی این ترکیب را ببیند یاد مگ دونالت خواهد افتاد.

در نتیجه برای انتخاب رنگ برند خود باید توجه داشته باشید که از ترکیب رنگ های جدید و جذاب استفاده کنید؛ در مجموعه باید خلاقیت خود را استفاده کنید و برند جدیدی را خلق کنید که همیشه به یاد مشتری بماند و شما را با رقبای خود اشتباه نگیرد.

۷ ) فرهنگ

معنی رنگ‌ها در فرهنگی که برند در آن جای می‌گیرد !

طراحان باید درک زیادی از ارتباط فرهنگ خود با رنگ‌ها داشته باشند و رنگ‌هایی را انتخاب کنند که ارتباطات فرهنگی را به حداکثر برساند و به سود برند باشد. عدم توجه به فرهنگ ممکن است ناخواسته نام تجاری را در تضاد با فرهنگی قرار دهد که می‌خواهند بخشی از آن باشند.

بخشی از دلیل اهمیت انتخاب رنگ این است که رنگ‌ها می توانند ارتباطات، احساسات، خاطرات و معانی مشترک و قوی ایجاد کنند. افراد براساس تجربیات گذشته خود احساسات را با رنگ‌ها مرتبط می‌کنند. اهالی فرهنگ تجربه‌های مشترکی دارند: قرمز ماشین‌های آتش نشانی ، زرد آمازون ، بسته‌بندی صورتی باربی، گوشی‌های آیفون سیاه و پرچم رنگین کمان و …

به عنوان مثال ،رنگ سبز به شدت با فرهنگ محیط گرایی ارتباط دارد. استفاده از برگ سبز یا نماد دیگری از طبیعت برای نشان دادن یک سازمان زیست محیطی طبیعی است ( بدون جناس ! ). با توجه به استفاده گسترده سازمان‌های زیست محیطی از رنگ سبز، تعجبی ندارد که مردم سبز را با محیط گرایی مرتبط می‌دانند.

حتی اگر هیچ چیز ضمنی در رنگ سبز وجود ندارد که آن را به کاهش انتشار کربن دی اکسید یا بازیافت متصل کند، همچنین اگر سازمانی این اولیت ها را در نظر بگیرد. اینقدر تاثیر گذار بوده است بدون آن که بدانیم با دیدن رنگ سبز در برند می‌گوییم که آنها با محیط‌گرایی ارتباطی دارند.

رنگ را نباید دست کم گرفت زیرا مطالعات قبلا ثابت کرده است که این عنصر با رفتار انسان ارتباط دارد و در طولانی مدت این رنگ نمایان‌گر شرکت در سال‌های آینده خواهد بود. انتخاب رنگ برند آسان نیست اما غیر ممکن هم نیست! فقط نیاز است که به نکاتی توجه کنید تا تمی از بهترین رنگ‌های و ترکیب رنگ ها را برای برند خود خلق کنید.

بنابراین توجه به فرهنگ و زمینه دو امر بسیار مهم در انتخاب برند است البته فراموش نکنید که رنگ‌ها معانی جهانی دارند و همچنین در تحقیقات روانشناسی نیز برای هر رنگ تاثیر و معنی متفاوتی دارد. توجه به این امر هم ضروری است. در نتیجه پیشنهاد ما به شما این است که قبل از خلق برند خود اطلاعاتی کافی درباره‌ی ویژگی‌های ذکر شده داشته باشید و راحت‌تر و با هدف‌تر جلو بروید.

برای انتخاب موثر رنگ‌های یک مارک تجاری ، لازم است که به این ۷ نکته ذکر شده فکر کنید؛ این نکات زمانی است که کلاه تحلیل‌گر خود را با کلاه هنرمند خود عوض می‌کنید. اگر تمام ملاحظات را در سطح ناخودآگاه درونی کنید، می‌خواهید رنگ‌های سرگرم کننده، هیجان‌انگیز و تأثیرگذاری را انتخاب کنید که کارساز نیز خواهند بود و این همان چیزی است که همه ما می‌خواهیم.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره