چگونه بهترین اسم را برای فروشگاه اینترنتی انتخاب کنیم؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

انتخاب اسم فروشگاه

انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی همیشه هم به آن آسانی که فکر می‌­کنید نیست و ممکن است که این نامگذاری روزها به طول انجامد.

دلیل آن هم کاملا مشخص است. اکثر کارآفرینان انتظارات زیادی از مشاغل خود دارند و خواهان نامی هستند که فورا قابل شناسایی باشد و خاطره­ای ماندگار را برای خریداران خود به یاد بگذارند.

اسم فروشگاه اینترنتی شما در واقع یکی از مراحل اساسی راه ­اندازی سایت فروشگاهی شما است که می­‌تواند در موفقیت کسب و کارتان نقش بسزایی داشته باشد. نام تجاری یا اسم فروشگاه اینترنتی در عین کامل بودن باید ساده نیز باشد.

در راستای همین موضوع در این مقاله از ویترین سافت قصد داریم به شما نشان دهیم که چطور با بهره ­گیری از یک سری نکات و ترفندها، بهترین نام را برای فروشگاه آنلاین خود برگزینید.

اهمیت یک اسم مناسب برای فروشگاه اینترنتی

انتخاب یک اسم مناسب برای فروشگاه اینترنتی تصویر قوی از شرکت شما تجسم کرده و شرکت را به طور بالقوه در ذهن مشتریان ماندگار می­سازد.

اگر مشتریان از محصولات و یا خدمات شما راضی باشند، یک هویت تجاری جامع به ایجاد وفاداری مشتریان در سراسر کسب و کار شما کمک می کنند.

برخورداری از یک نام جذاب و گیرا برای فروشگاه اینترنتی شما در دنیای دیجیتال با یک مزیت شگفت ­انگیز همراه است. نام تجاری مناسب یکی از با ارزش ­ترین دارایی­ هایی است که تجارت شما می­‌تواند داشته باشد.

یک اسم فروشگاه اینترنتی مناسب نه تنها می‌­تواند شما را از سایر مشاغل متمایز کند بلکه مخاطبین هم می­‌توانند هنگام استفاده از موتور جستجوگر، برند مورد علاقه خود را پیدا کرده و هویت برند شما را برجسته سازند.

یک اسم منحصربفرد از فروشگاه اینترنتی می‌­تواند عمق بیشتری به تجارت شما ببخشد و شانس رشد و سودآوری شما را افزایش دهد. حتی این می­‌تواند به این معنا باشد که شما با مشتریان خود رابطه نزدیکی برقرار می­‌کنید.

با این حال، یافتن نام مناسب فروشگاه اینترنتی چیزی بیش از تایپ چند کلمه کلیدی است. در حقیقت، اگر می­‌خواهید به صورت آنلاین برجسته شوید، به نامی نیاز دارید که جذاب و با معنی باشد.

در ادامه با ترفندهای انتخاب بهترین اسم مناسب برای فروشگاه اینترنتی آشنا خواهیم شد تا اگر قصد استفاده از فروشگاه ساز را دارید اسم مناسبی برای فروشگاه خود انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی

اسم فروشگاه آنلاین

انتخاب اسم در مورد تجارت الکترونیکی بسیار مهم است چرا که نام مناسب می­‌تواند تصویر ارزشمندی از برند را به دست آورد و در مقابل نام نامناسب یا اشتباه می­‌تواند پول و فروش شما را در قالب از دست دادن مشتری از دست بدهد. با در نظر داشتن نکات زیر، نامی جذاب برای فروشگاه اینترنتی خود انتخاب کنید:

– اسم فروشگاه اینترنتی باید حتی الامکان کوتاه و ساده باشد

به خاطر سپردن و تلفظ اسامی کوتاه راحت ­تر هستند. به طور کلی در مورد مشاغل آنلاین توصیه می­‌شود که همه چیز ساده و کوتاه باشد. داشتن یک نام تجاری طولانی یا پیچیده قطعا مورد توجه کاربران قرار نخواهد گرفت و توأم با احساسات مثبتی نخواهد بود.

نام کوتاه همچنین این مزیت را دارد که به راحتی در هدر صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی شما قرار می­‌گیرد. یافتن نامِ با کیفیت می­‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد زیرا برندهای زیادی هستند که هر روز معرفی می­‌شوند. اما اگر ذهن خلاقی دارید، نگرانی لازم نیست زیرا به راحتی می­‌توانید یک نام مناسب برای فروشگاه آنلاین خود انتخاب کنید.

برای راهنمایی بیشتر، استراتژی­ های زیر را در نظر بگیرید:

 • از ترکیب نام­ های کوچک استفاده کنید.
 • یک کلمه جدید تشکیل دهید، حتی لازم نیست که نام برگزیده شما وجود واقعی داشته باشد.
 1. یک نام منحصربفرد انتخاب کنید

شما باید قبل از انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی، تحقیقات جامعی در حیطه کسب و کار خود به دست آورده و از نام رقبای خود مطلع شوید. نام شما باید منحصربفرد بوده و نشان دهنده محصولی باشد که می­‌فروشید.

بزرگ­ترین اشتباهی که اکثر مشاغل آنلاین جدید مرتکب می­شوند این است که سعی می­‌کنند از رقبای خود تقلید کنند.

تقلید از مدلِ کسب و کار یک چیز است، و تقلید از نام تجاری چیز دیگر. تقلید از اسامی سایر رقبا نه تنها می­‌تواند عواقب حقوقی را با خود به همراه داشته باشد بلکه باعث می­‌شود که تجارت شما در سایه رقیب زندگی کند.

 1. از به کار بردن نام خود خودداری کنید

زمانی بود که صاحبان فروشگاه­ های محلی از نام خود برای تعریف کسب و کار خود است، برای مثال، لوازم یدکی سعید یا مواد غذایی رامین. با این حال، در حوزه اینترنت، مگر اینکه یک مارک تجاری معتبر باشید، همیشه توصیه می­شود که از نام خود برای فروشگاه اینترنتی خود استفاده نکنید.

با این کار نه تنها ارزشی به کسب و کار شما افزوده می شود بلکه با مشکلاتی نیز همراه خواهد بود. اما با این وجود می‌­توانید با ادغام نام خود در تجارت آنلاین خلاقانه عمل کنید.

 1. اسمی را انتخاب کنید که مقیاس ­پذیر باشد

همانگونه که قبلا اشاره شد، نامی را باید انتخاب کنید که بینشی از تجارت شما را ارائه دهد. اما با این کار، آن باید جنبه مقیاس ­پذیری را نیز در ذهن داشته باشید.

برای مثال، اگر در حال حاضر به فروش آنلاین کتاب مشغول هستید، ممکن است با گسترش و شروع فروش اقلام الکترونیکی، مشکلاتی پیش آید.

بنابراین، با در نظر گرفتن برنامه رشد آینده خود، نام مناسبی را برای تجارت آنلاین خود انتخاب کنید.

 1. قانونی بودن نام را بررسی کنید

پس از انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی، بررسی کنید که از این نام می‌­توان به طور قانونی استفاده کرد یا خیر. برای بررسی اینکه آیا نام ثبت شده یا خیر، می­‌توانید با دفتر ثبت و علامت تجاری تماس بگیرید. زمانی که نامی را برگزیدید، آن را در موتورهای جستجو مانند گوگل جستجو کنید و ببینید چه اسامی نشان داده می­شود.

انتخاب برند فروشگاه

 1. اطمینان حاصل کنید که دامنه موجود است

پس از انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی، زمان آن فرا رسیده تا دامنه را بررسی کنید. به احتمال زیاد شما باید دامنه .com را انتخاب کنید، اما به دست آوردن دامنه مورد نظر برای شرکت می­‌تواند کمی دشوار باشد.

برخورداری از یک دامنه سفارشی برای کسب و کار شما بسیار مهم است و حتی اگر نام دلخواه خود را به دست نیاورید، می­‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک، نامی را متناسب با برند خود برگزینید.

 1. نامی را انتخاب کنید که در همه جا قابل استفاده باشد

از آنجایی که امروز شبکه­ های اجتماعی بسیار محبوب شده ­اند، نام شما باید به گونه ­ای باشد که علاوه بر وب سایت­ ها، برای تمامی رسانه­ های اجتماعی مناسب قابل و قابل استفاده باشد. شما باید از همان نامی که برای فروشگاه­ آنلاین انتخاب کرده اند برای شبکه­ های اجتماعی نیز استفاده نمایید.

 1. در مورد اسم فروشگاه اینترنتی خود بازخورد بگیرید

شما می­‌توانید پس از اینکه چندین نام را در نظر گرفتید، از دوستان، اعضای خانواده و یا همکاران معتمد خود در مورد آن ها بازخورد بگیرید. اطمینان حاصل نمایید که نام منتخب شما هیچ گونه بار معنایی منفی ندارد.

 1. برای انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی از ابزارهای آنلاین بهره گیرید

از آنجایی که ترکیب کلمات مختلف و ساخت یک نام مناسب می­‌تواند فعالیتی زمان­بر باشد، می­‌توانید از ابزارهای آنلاین برای انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی کمک بگیرید. در ادامه با سه مورد از مهمترین ابزارهای آنلاین انتخاب نام آشنا خواهیم شد:

Shopify

این ابزار آنلاین به شما کمک می­کند تا در طی ده ثانیه یا کمتر، نام تجاری خود را پیدا کنید. تنها کافی است که یک کلمه کلیدی را وارد کنید و روی گزینه “Generate names” کلیک کنید. در این هنگام تعداد زیادی ایده برای شرکت شما ظاهر می­‌شود.

شما می‌­توانید انواع اسامی فروشگاه اینترنتی را از هوشمندانه تا مدرن، یا علمی یا کلاسیک پیدا کنید که برای کمک به شما در انتخاب اسم متفاوت عمل می­‌کنند. اگر به دنبال یک نام تجاری منحصربفرد هستید می‌­توانید تنها با چند کلیک به آن دست یابید.

Oberlo

Oberlo یک ابزار آنلاین رایگان است که می­توانید برای یافتن نا­های بالقوه فروشگاه اینترنتی خود از آن بهره گیرید.

شما برای شروع کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد می­کنید و صدها گزینه خلاقانه دریافت می­‌کنید. این ابزار آنلاین همچنین می­تواند در دسترس بودن دامنه را بررسی کند تا راحت­تر بتوانید کسب و کار خود را راه بیندازید.

Freshbooks

ابزار انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی Freshbooks یک مورد سرگرم ­کننده و تعاملی برای یافتن نام جدید فروشگاه است.

زمانی که وارد برنامه شدید، روی “Let’s Get Started” کلیک کنید، تا آن طیف گسترده ­ای از صنایع منتخب را برای انتخاب پیش روی شما قرار دهد:

خلاقیت و بازاریابی، خدمات حقوقی و مشاوره بازرگانی، تجارت و خدمات خانگی یا فناوری اطلاعات. این ابزار با توجه به ورودی مورد نظر شما، چندین گزینه را پیشنهاد می­‌دهد.

اگر هیچ یک از گزینه ­ها به کارتان نیامد برای دیدن موارد بیشتر می­‌توانید روی “نمایش اسامی بیشتر” یا “بازگشت و تغییر کلمه کلیدی” کلیک کنید.

به جز این سه ابزار، گزینه­ های متنوع دیگری نیز در دسترس هستند که می­‌توانید برای انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی از آنان کمک بگیرید.

پس از انتخاب یک نام مناسب، می­‌توانید در مرحله بعد برای لوگو و هویت شرکت خود اقدام کنید و در نهایت تمام تلاش خود را به کار گیرید تا پیام­ های تجاری خود را برای مخاطبین هدف ارسال نمایید.

انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی

چرا انتخاب نام مناسب براي فروشگاه اينترنتي اهميت دارد؟

نام فروشگاه بخش مهم و اصلي کار ماست. مهمترين چيزي که با آن شناخته مي‌شويم، همين نام سايت است. نام ما، ما را تعريف مي‌کند. به کار ما هويت و شخصيت مي‌بخشد. در عين حال با انتخاب نام مناسب از رقباي خود متمايز مي‌شويم. اما اين همه ماجرا نيست. دلايل خيلي بيشتري اهميت اين موضوع وجود دارد:

ماندگاري در ذهن

نام مناسب، در ذهن‌ها ماندگار مي‌شود. اين روزها همه افراد به فکر سريع پول درآوردن در بازار اينترنتي هستند. به همين دليل روزبه‌روز رقباي شما افزايش پيدا مي‌کنند. در بازاري که هر روز صدها اسم سايت و برند به آن اضافه مي‌شوند، نام فروشگاه شما تنها عاملي است که مي‌توانيد با آن به ذهن و خاطر مشتري‌ها نفوذ کنيد! هر چه به خاطر سپردن اين نام آسان‌تر باشد، راحت‌تر به هدف‌هاي خود يعني سود بيشتر مي‌رسيد!

ارتباط با مخاطبان

ما با ارائه اسم فروشگاه، سعي در بيان ارزش‌هاي برند خود داريم. بنابراين سعي مي‌کنيم با مشتري‌ها ارتباط عاطفي برقرار کنيم. ما نبايد فراموش کنيم که مدت‌ها است که مردم فقط يک محصول را نمي‌خرند؛ بلکه کل دنياي اطراف يک برند را مي‌خرند‍‍‍! به عبارت ديگر اين روزها مردم به يک مغازه کوچک تاريک بقالي نمي‌روند که يک محصول را از يک قفسه بردارند و ببرند. بلکه افراد با همه فضاي فروشگاه‌هاي اينترنتي ارتباط برقرار مي‌کنند. نام مناسب اولين گزينه‌اي است که نظر آن‌ها را جلب مي‌کند. به همين دليل انتخاب اسم براي فروشگاه اينترنتي اهميت فوق‌العاده بالايي دارد.

ارتباط اسم سايت و دامنه

اسم سايت شما دامنه شما را مي‌سازد. بنابراين هنگام انتخاب اسم سایت فروشگاهی اين نکته را در نظر داشته باشيد. زيرا دامنه نيز تاثير مستقيمي روي اين موضوع دارد که سايت شما را بتوان به راحتي جست‌وجو کرد يا خير.

انواع اسم فروشگاه اينترنتي

براي ديده شدن در فضاي مجازي و رقابت با رقباي فعال، صاحبان فروشگاه‌هاي اينترنتي به چند طريق اسم انتخاب مي‌کنند. راه‌هاي مختلفي براي ساختن يک اسم خاص براي سايت وجود دارد که در ادامه به توضيح 3 مورد از آن‌ها مي‌پردازيم.

 • انتخاب اسم خاص برای سایت (بي ربط به محصولات)
 • اسم مطابق با دامنه شامل کلمات کليدي مربوط به کسب و کار شما (EDM)
 • ترکيب اسم آنلاين از هر دو گزينه بالا

انتخاب هر کدام از موارد بالا مزايا و معايب خاص خود را دارد. در ادامه به اين موضوعات بيشتر مي‌پردازيم.

اسم تجاري

اين نوع نام، در واقع يک اسم خاص براي سايت است و هيچ گونه ارتباطي با محصولي که مي‌فروشيد ندارد. هدف از انتخاب اين نوع اسم، ايجاد هويت و برد بدون در نظر گرفتن نوع خدمات و با محصولات ارائه شده است.

مزایا

 • منحصرد به فرد است.
 • با انتخاب اين نوع نام، دامنه و پروفايل‌هاي شبکه هاي اجتمايي شما رايگان خواهد بود.
 • شما و فقط شما را به مردم مي‌شناساند.

معایب

 • از نقطه نظر SEO، قرار دادن اين نام در کلمه کليدي‌هاي بلاگ‌هاي سايت آن هم در کوتاه مدت بسيار دشوار است.
 • مدت زمان بيشتري طول مي‌کشد که در ذهن مردم بماند.
 • مشخص نمی‌کند که کسب و کار در مورد چیست.

نمونه اسم فروشگاه داراي اسم تجاري خاص: Doofinder، Mainada، Primor و غیره

اسم مطابق با دامنه (EDM)

زماني که نام انتخابي شما دقيقا با دامنه‌اي که انتخاب مي‌کنيد يکي باشد، اين نام EDM نام مي‌گيرد. در واقع اين نوع اسم با کلمه کليدي معرفي کننده کسب و کار شما يکي است. براي مثال اگر مي‌خواهيد غذاي گربه بفروشيد و دقيقا دامنه‌اي تحت عنوان Ghazaiegorbe.com انتخاب مي‌کنيد، يک نوع اسم EDM انتخاب کرده‌ايد.

مزایا

 • از نظر سئو راحت‌تر مي‌توانيد نام سايت خود را به عنوان کلمه کليدي در بلاگ‌ها استفاده کنيد.
 • نیازی به توضیح ندارد: نام سايت مشخص می‌کند که کسب و کار شما درباره چه موضوعي است.

معایب

 • یک EDM فاقد هویت است. منحصربه‌فرد و مخصوص به فروشگاه شما نيست. می‌توانید تصور کنید که کسی بگوید سايت غذاي گربه يکي از بهترين فروشگاه‌ها است؟ يا هميشه غذاي گربه خود را از سايت غذاي گربه بخريد؟!
 • شما را به مردم معرفي نمي‌کند. اين نوع اسم فروشگاهي به خودي خود يک برند به حساب نمي‌آيد. وقتي مي‌گوييد به سايت غذاي گربه سر بزن، معلوم نمي‌شود که دقيقا کدام سايت را معرفي مي‌کنيد. اين نوع اسامي مي‌تواند به سايت شما و يا خيلي از رقباي‌تان اشاره کند.
 • پیدا کردن دامنه ارزان براي اين نام‌ها دشوار است: بیشتر دامنه‌هایی که کلمات کلیدی بسیار رایج دارند رایگان نیستند!

اسامي فروشگاه هاي اينترنتي معتبر با EDM: buyinghats.com، foodfordogs.net

 • اسم ترکيبي

يکي از بهترين و هوشمندانه‌ترين انتخاب‌ها براي اسم فروشگاه اينترنتي ترکيب ترکیب اسم آنلاین و کلمه کليدي مخصوص سايت شما است. اين گونه نام‌ها اين روزها از پرطرفدارترين برندها مي‌شوند. اين گونه اسم‌هاي ترکيبي به راحتي مشکل سئو دو نوع بالا را حل کرده‌اند. همچنين از شما يک سايت تجاري خاص و منحصربه‌فرد مي‌سازند. البته اگر کمي خلاقانه تر به نام‌گذاري نگاه کنيم، به نتايج جالب تري هم مي رسيم. اگر بتوانيد با ايده هاي طنز و يا کمي مبتکرانه ايده‌هاي جديد طراحي کنيد، بسيار موفق‌تر از بقيه خواهيد بود. به عنوان مثال، يک سايت اينترنتي معروف در ايالات متحده آمريکا که غذاهاي اسپانيايي مي‌فروشد، نامي تحت عنوان Work and Roll براي خود انتخاب کرده! اين نوع اسم‌ها به راحتي در خاطر مردم مي‌مانند. بعد از مدتي از فرد به فرد منتقل مي‌شوند. البته توجه داشته باشيد که براي انتخاب اين نام‌ها بايد بسيار هوشمندانه عمل کنيد. تيزبين باشيد و وقت کافي براي انجام آن بگذاريد.

 

سخن پایانی

انتخاب اسم فروشگاه اینترنتی برای مشاغل آنلاین می­تواند کار چالش برانگیزی باشد اما موضوعی نیست که نگران آن باشید و به راحتی می­‌توانید با توجه به نکاتی که در این مقاله ذکر شد، اسم مورد نظر خود را در نهایت دقت انتخاب کنید.

واقعیت این است که نام تجاری اولین گامی است که شما در جهت ساختن یک برند برمی­دارید. اگرچه چندین عامل دیگر نیز وجود دارند که می‌­توانند در موفقیت تجارت آنلاین شما دخیل باشند اما مطمئنا انتخاب نام مناسب اولین و مهمترین قدم است.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره