فروشگاه اینترنتی حرفه ای باید چه امکاناتی داشته باشد؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 10 دقیقه دیدگاهها

فروشگاه اینترنتی حرفه ای

گسترش فروشگاه‌های اینترنتی و صفحات مجازی در جهت ارائه خدمات و محصولات متفاوت، رقابت بزرگی را در بین فروشگاه‌های اینترنتی به‌وجود آورده است. زمانی که قصد خرید از یک فروشگاه اینترنتی را دارید انتظار دارید چه خدماتی از سمت آن فروشگاه به شما ارئه شود؟

این سوالی است که تمام مدیران هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه ساز و شروع فعالیت خود در فضای مجازی به آن فکر کرده و در طول زمان فعالیت خود سعی می‌کنند که این خدمات را ارائه دهند؛ زیرا اگر بخواهند در این مسئله کوتاهی کنند ممکن است به دلیل رقابت شدید که در این حوزه وجو دارد از سایر فروشگاه‌های اینترنتی عقب می‌مانند و مشتریان خود را از دست می‌دهند.

اما به راستی یک فروشگاه خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند مشتریان را به خود جذب کند؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال یک پاسخ کامل بدهیم و تمام ویژگی‌های یک فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای را بیان کنیم پس همراه ما باشید.

فاکتور های مورد نیاز برای یک فروشگاه اینترنتی خوب

همان‎طور که گفتیم امروزه رقابت بین فروشگاه‌های اینترنتی بسیار زیاد شده است؛ به طوری که اگر یک فروشگاه اینترنتی بخواهد نسبت به رعایت اصول برای ارائه خدمات مختلف به مشتریان بی‌تفاوت باشد در این رقابت شکست می‌خورد.

از مطالبی که تا این قسمت گفته شد می‌توان این طور نتیجه گرفت که علاوه‌بر قیمت و تخفیفات فروشگاهی معیارهای دیگری نیز واجود دارند که از نظر مشتریان مهم هستند. در ادامه تمام این معیارها را توضیح خواهیم داد.

وجود امکان جست و جو سریع در فروشگاه اینترنتی

یکی از تفاوت‌هایی که بین فروشگاه‌های اینترنتی و فروشگاه‌های سنتی وجود دارد این است که در فروشگاه‌های سنتی یک یا دو محصول ارائه می‌شود؛ پس مشتری می‌داند اگر به یک کالا با خدمات خاص نیاز دارد می‌تواند آن را در یک مغازه مخصوص پیدا کند؛ اما فروشگاه‌های اینترنتی این گونه نیستند.

در فروشگاه‌های اینترنتی ممکن است صدها نوع محصول ارائه شود به همین دلیل مشتریان می‌توانند بیشتر‌ محصولاتی که می‌خواهند را در یک فروشگاه اینترنتی پیدا کنند؛ اما آیا پیداکردن یک محصول در بین صدها نوع محصولات ارائه شده کار آسانی است؟ مطمئنا خیر.

نکته‌ مهمی که درباره مشتریان باید دانست این است که صبر مشتریان برای گشتن و یافتن یک محصول بسیار کم است پس بهتر است امکانی را در فروشگاه اینترنتی به‌وجود آورد که مشتریان بتوانند در کمترین زمان ممکن محصول مورد نظر خود را پیدا کنند.

امکان انجام جست‌وجو سریع به مشتریان این امکان را می‌دهد که بدون مراجعه به دسته‌بندی‌های فروشگاه و صرف وقت زیاد محصول مورد نظر خود را تنها با یک جست‌وجو ساده پیدا کنند. برای این کار باید علامت ذره‌بین که نماد جست‌وجو است را در صفحه اول فروشگاه اینترنتی قرار داد تا مشتریان به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

وجود گزینه‌های مختلف برای پرداخت

فروشگاه اینترنتی لباس

باتوجه به این که خرید از فروشگاه‌های اینترنتی رایج شده است اما هنوز هم مشتریان کمی در رابطه با پرداخت هزینه و دریافت محصول احساس نگرانی می‌کنند و ترجیح می‌دهند هزینه محصول را درب منزل بپردازند.

یکی از بهترین راه‌ها برای جلب اعتماد مشتری و قرار گرفتن در لیست فروشگاه‌های اینترنتی حرفه‌ای این است که دست مشتریان را در پرداخت هزینه محصول باز بگذاریم تا مشتریان با خیال راحت و بدون استرس خرید خود را انجام دهند. پس برای داشتن یک فروشگاه اینترنتی خوب بهتر است به گزینه پرداخت درب منزل توجه زیادی شود.

امکان اتصال به درگاه ‌های پرداخت متفاوت

در قسمت قبلی به اهمیت وجود امکان پرداخت درب منزل برای فروشگاه‌های اینترنتی اشاره کردیم؛ اما این امکان در زمینه پرداخت هزینه محصول برای یک فروشگاه اینترنتی خوب کافی نیست.

امکان اتصال به درگاه‌های پرداخت بانکی مختلف یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک فروشگاه اینترنتی باید داشته باشد. با این امکان مشتریان می‌توانند به راحتی پرداخت‌های اینترنتی خود را در رابطه با محصولی که خریداری کرده‌اند انجام داده و فرایند خرید خود را پیگیری کنند.

 دسترسی به گزارش سایت و فروش

یادداشت‌کردن و بررسی آمار مختلف برای موفقیت هر کسب‌وکاری امری ضروری است و اگر به این موضوع اهمیت داده نشود به آن کسب‌وکار ضرر بسیار بزرگی وارد می‌گردد. یک فروشگاه اینترنتی هم باید مانند سایر کسب‌وکارها به این مسئله توجه زیادی داشته باشد.

مواردی که در فروشگاه‌های اینترنتی باید به‌صورت هفتگی، ماهیانه و سالانه مورد بررسی قرار گیرد شامل میزان فروش، میزان سود خالص، هزینه‎های جانبی سایت، مشکلات سایت فروشگاه، میزان علائق مشتریان به محصولات مختلف، میزان توجه مشتریان به صفحات مختلف سایت، محصولات پرفروش و کم‌فروش و… است.

یکی از بهترین راه‌ها برای این که بخشی از این موارد را بتوانید به راحتی آنالیز کنید این است که بخشی از سایت را به تبادل نظر با مشتریان درباره محصولات، نحوه عملکرد و مشکلات فروشگاه اختصاص دهید. همچنین می‌توانید در صفحه هر محصول بخشی را با عنوان «دیدگاه کاربران» قرار دهید تا مشتریان بتوانند نظرشان درباره آن محصول ارائه بدهند.

با در نظر گرفتن این امکانات و بررسی آن‎ها به‌طور مداوم می‌توانید روزبه‌روز فروشگاه خود را بهتر کنید و در کسب‌وکار خود موفق شوید.

استفاده از یک سیستم حرفه ای جهت مدیریت فروشگاه

واردکردن محصولات و ویژگی‌های آن‌ها، اعمال تخفیفات یا تغییرات روی برخی یا همه محصولات از جمله مواردی است که هرروزه در فروشگاه‌های اینترنتی انجام می‌شود.

استفاده از یک سیستم حرفه‌ای برای یک فروشگاه اینترنتی خوب یکی از مهم‌ترین مواردی است که بهتر است رعایت شود تا سرعت دسترسی مشتریان به محصولات و بخش‌های مختلف سایت و اعمال هر تغییری روی محصولات سایت آسان باشد و فروشگاه اینترنتی را دچار مشکل نکند.

امکان برقراری ارتباط با مخاطبان

فروشگاه اینترنتی آنلاین

همان‌‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم ایجاد بخشی در سایت در جهت نظرسنجی و تبادل نظر با مشتریان می‌تواند کار مدیران یک فروشگاه اینترنتی را برای بررسی آمارهای مختلف در زمان‌های مشخص آسان کند.

از آن‎جایی که این مسئله برای یک فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است تصمیم گرفتیم یک بخش جداگانه را برای پرداختن به آن اختصاص دهیم.

در اغلب اوقات زمانی که مشتریان یک محصول را در فروشگاه اینترنتی انتخاب می‌کنند یک سری ابهامات و سوالات برای‌شان به وجود می‌آید که ادامه فرایند خرید را برای آن‌ها سخت می‌کند.

برای مثال وقتی می‌خواهند یک لباس را بخرند درباره سایز، جنس پارچه، طریقه شست‌وشو و.. سوالاتی برای‌شان پیش می‌آید.

در بخش‌های قبلی به کم بودن صبر مشتریان اشاره کردیم و گفتیم یک مشتری برای خرید و یافتن محصولات مختلف از فروشگا‌ه‌های اینترنتی صبر چندانی ندارد و اگر در طی فرایند خرید دچار مشکل شود سریعا از سایت آن فروشگاه خارج می‌شود. برای این که این مشکل به‌وجود نیاید از چند طریق می‌توان وارد عمل شد:

 1. چت آنلاین

در بخش چت آنلاین، بخش پشتیبانی فروشگاه در همه ساعات آماده هستند تا به سوالات مشتریان درباره نحوه عملکرد فروشگاه، ویژگی‌های محصولات مختلف، نحوه پرداخت و… پاسخ دهند. همچنین در این بخش مشتریان می‌توانند درباره مشکلاتی که با نحوه عملکرد سایت دارند نیز صحبت کنند.

 1. بخش نظرات کاربران

همان‌طور که گفتیم یکی از بهتری کارهایی که می‌توان درباره برقراری ارتباط با مشتری انجام داد اختصاص بخشی صفحه هر محصول به نظرات کاربران است. با انجام این کار مشتریان می‌توانند پس از دریافت محصولی که خریداری کرده‌اند نظرشان را بنویسد.

با انجام این کار مخاطبان بعدی می‌توانند آن محصول را با اطمینان خاطر بیشتری خریداری کنند؛ علاوه‌بر آن مدیران فروشگاه اینترنتی می‌توانند محصولاتی که مورد پسند مشتریان نبوده است را شناسایی کرده و آن‌ها را با محصولات با کیفیت‌تر جایگزین کنند.

 1. نظرسنجی سایت

سومین کاری که می‌توان برای برقراری ارتباط با مشتریان انجام داد این است که بخشی را با عنوان «نظرسنجی» در سایت قرار دهیم.

در این بخش می‌توان سوالاتی را درباره عملکرد سایت، کیفیت محصولات، خدمات پرداخت، خدمات ارسال محصول و… از مخاطبان بپرسید و برای پاسخ‌دهی به این سوالات جواب‌های چندگزینه‌ای قرار دهید؛ یا این که بخشی را برای تایپ‌کردن جواب توسط مشتری طراحی کنید.

امکان فیلتر کردن نتایج جست و جو

در بسیاری از مواردی که یک مخاطب به یک فروشگاه اینترنتی مراجعه می‌کند به دنبال یک محصول خاص می‌گردد. این مسئله سبب می‌شود تا مخاطب زمان زیادی را به جست‌وجو بین تمام محصولات فروشگاه اختصاص ندهد و به دنبال پیداکردن محصول مورد نظر خود در کمترین زمان باشد.

در بخش‌های قبل امکان جست‌وجو سریع را به‌عنوان یک راه‌حل برای این مسئله بیان کردیم و گفتیم در این بخش مشتریان می‌توانند در کمترین زمان به محصول مورد نظر خود دست پیدا کنند.

امکان فیلترکردن محصولات در کنار جست‌وجو سریع به مشتریان این امکان را می‌دهد در زمان بسیار کمی دقیقا محصول مورد نظر خود را پیدا کنند.

برای مثال اگر فردی در  یک فروشگاه اینترنتی به دنبال یک کفش خاص بگردد؛ می‌تواند با واردکردن نام کفش و انتخاب برند آن با استفاده از فیلتر جست‌وجو به راحتی و در کمترین زمان کفش مورد نظر خود را پیدا کند.

در بخش فیلتر جست‌وجو موارد زیادی را از جمله رنگ، برند، جنس، قیمت و… را می‌توان فیلتر کرد.

دسته بندی و برچسب گذاری محصولات

ویژگی های فروشگاه آنلاین

یکی دیگر از مواردی که باید در یک فروشگاه اینترنتی خوب رعایت شود دسته‌بندی محصولات است.

همان‌طور که گفتیم یکی از تفاوت‌های فروشگاه‌های سنتی و اینترنتی در این است که در فروشگاه‌های سنتی یک یا دو نوع محصول ارائه می‌شود و مشتریان هنگام مراجعه به آن‌ها می‌توانند به راحتی محصول مورد نظر خود را خریداری کنند؛

اما در فروشگاه‌های اینترنتی صدها نوع محصول وجود دارد و پیداکردن یک محصول در بین صدها نوع کالاها مختلف کاری بسیار سخت و وقت‌گیر است. یکی از راه‌هایی که برای حل این مسئله وجود دارد تقسیم‌بندی محصولات و برچسب‌گذاری آن‌ها است.

برای مثال دسته خانم‌ها، آقایان و کودکان، دسته آرایشی و بهداشتی، دسته گجت‌ها، دسته خانه و آشپزخانه، دسته ابزارآلات و… انجام این کار برای فروشگاه دو مزیت دارد؛

اولین مزیت این کار این است که مشتریان می‌توانند محصولات مورد نظر خود را به راحتی پیدا و خریداری کنند و به دلیل عملکرد خوب فروشگاه اینترنتی برای خریدهای بعدی نیز به این فروشگاه مراجعه کنند.

دومین مزیت این کار این است که به‌دلیل مراجعه‌های مکرر مشتریان به این فروشگاه اینترنتی، گوگل عملکر فروشگاه را بررسی کرده و از نظر سئو به آن امتیاز مثبت می‌دهد.

ارسال محصول از چند راه

موضوع ارسال محصول یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی مورد توجه قرار داد.

به‌طور معمول فروشگاه‌های اینترنتی از سرویس‌های پست یا پیک‌های درون‌شهری استفاده می‌کنند؛ اما برخی از فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ سرویس‌های حمل‌ونقل خصوصی دارند تا بتوانند محصولات خود را زودتر از پست به دست مشتریان برسانند.

پس نوع سرویسی که برای حمل‌ونقل محصولات فروشگاه‌های اینترنتی تاثیر زیادی بر میزان رضایت مشتریان و موفقیت در بازار دارد.

فعالیت در فضاهای مجازی مانند اینستاگرام

کاربران ایرانی در فضاهای مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام حضور پررنگی دارند و بخشی از زمان‌شان را به گشتن در این فضاهای مجازی اختصاص می‌دهند.

این مسئله سبب شده تا بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی در اینستاگرام نیز صفحه داشته باشند یا حتی برخی از افراد تنها از طریق اینستاگرام به فروش محصولات خود بپردازند.

انجام تبلیغات یا ارائه محصولات در صفحات اینستاگرام یکی از موارد بسیار ضروری برای افزایش فروش یک فروشگاه اینترنتی است.

زمانی که محصول خود را در قالب پست در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارید بهتر از مواردی مانند ذکر قیمت و نام محصول، هشتگ‌ها، لینک فروشگاه اینترنتی و… استفاده کنید تا مخاطبان شما با کلیک روی لینک، بتواند به راحتی وارد فروشگاه اینترنتی‌ شما شود.

بالا بودن امنیت فروشگاه اینترنتی

یکی از مواردی که کارخانه‌ها و فروشگاه‌های سنتی را همیشه تهدید می‌کند رخ دادن اتفاقاتی مانند زلزله، دزدیده‌ شدن کالاها، آتش‌سوزی و… است.

خوشبختانه فروشگاه‌های اینترنتی در معرض این گونه خطرها قرار نمی‌گیرند اما این مسئله به این معنی نیست که فروشگاه‌های اینترنتی کاملا امن هستند. خطری که بیش از هر چیزی فروشگاه‌های اینترنتی را تهدید می‌کند از دست رفتن اطلاعات سایت و محصولات آن است.

برای این که اتفاق رخ ندهد باید از سیستم‌هایی استفاده کرد که در فاصله‌ زمانی‌های مشخص از سایت و داده‌های ان بک‎آپ بگیرد. با استفاده از این سیستم‌ها دیگر نیازی به نگرانی در جهت از بین رفتن اطلاعات سایت نیست.

جمع بندی

همان‌طور که در این مقاله از ویترین سافت گفتیم گسترش فروشگاه‌های اینترنتی و تغییر معیارهای مشتریان سبب شده تا رقابت شدیدی بین فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد شود؛ به طوری عدم توجه به اصول مهم در راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی می‌تواند این کسب‌وکار را از رقابت باز دارد.

در این مقاله به مهم‌ترین موارد و اصولی که فروشگاه‌های اینترنتی بهتر است مورد توجه قرار دهند را بیان کردیم تا بتوانند مشتریان زیادی را به خود جذب کنند و به یک کسب‌وکار موفق تبدیل شوند.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره