الکسا چیست؛ نکاتی موثر و هوشمندانه برای بهبود رتبه آن

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

الکسا چیست

بسیاری از افراد می­‌پرسند که چطور می‌­توان رتبه الکسا را بهبود بخشیم؟ بدیهی است که این معیار برای این افراد و تجارت آنها بسیار مهم است.

در حقیقت، به عنوان یک معیار عمومی، تبلیغ کنندگان، سرمایه گذاران و شرکای احتمالی رتبه الکسا را جستجو می­‌کنند و از آن به عنوان راهی برای ارزیابی ارزش کسب و کار شما استفاده می­‌نمایند. به همین دلیل، پیشرفت در رتبه الکسای شما می­تواند تأثیر زیادی در رونق تجارت شما داشته باشد.

برای کسانی که با رتبه الکسا آشنایی ندارند – این یک معیار واحد است که می‌­تواند خلاصه ­ای سریع از عملکرد یک سایت (شما یا رقیبتان) را نسبت به سایر وب سایت­ ها ارائه دهد. اگر روی آن متمرکز نباشید ممکن است که تلاش خود را به حداکثر برسانید تا ارزش کسب و کار خود را نشان دهید.

اما قبل از اینکه به چگونگی بهبود رتبه الکسا و بیان نکاتی موثر و هوشمندانه در این رابطه بپردازیم، باید یک قدم به عقب برگردیم و اینکه بدانیم الکسا چیست. پس از درک بهتر آن قطعا می ­توانید آن را به گونه ­ای موثرتر بهبود بخشید. پس با ما همراه باشید.

رتبه الکسا چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده رتبه بندی الکسا را بیان کنیم باید بگوییم که الکسا رتبه محبوبیت یک وب سایت را اندازه ­گیری می‌­کند. هر اندازه شماره رتبه الکسای شما پایین­ تر باشد، وب سایت شما از محبوبیت بالاتری برخوردار است. از این رو، وب سایت­ هایی با بهترین رتبه الکسا، دارای رنکینگ 1 هستند.

با این اوصاف، وب سایت­ هایی که مردم مرتبا از آنها بازدید می‌کنند و به طور کلی تعداد مراجعه کنندگان روزانه آنها بسیار بالا است، از رتبه الکسای قوی­تری برخوردار هستند مانند آمازون، فیسبوک یا موتورهای جستجو.

این داده ­های ترافیک وب هستند که رتبه الکسا یک سایت را تعیین می­‌کنند. فراتر از این رتبه ­بندی، الکسا همچنین عملکرد وب سایت شما را نسبت به وب سایت­ های دیگر می­‌سنجد.

رتبه الکسا چگونه محاسبه می­شود و آیا دقیق است؟

اگرچه عبارت “محبوبیت یک وب سایت” ذهنی به نظر می­رسد، اما رتبه الکسا از طریق ترکیبی از میزان ترافیک سایت و میزان بازدیدکنندگان از آن در سه ماه گذشته محاسبه می‌­شود.

برنامه الکسا سایت را تجزیه و تحلیل کرده و دفعات بازدید را محاسبه می‌­نماید.  اگر همان کاربر چندین بار در یک روز از وب سایت بازدید کند، آن به عنوان یک بازدید محاسبه می­‌شود.

بنابراین، با این ترکیب بازدیدکنندگان منحصربفرد روزانه و میانگین بازدید از صفحه، رتبه الکسا محاسبه می­‌شود.

تا این مرحله، ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که رتبه الکسا چگونه با گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) مقایسه می­‌شود.

از این گذشته، آیا گوگل آنالیتیکس محبوبیت یک وب سایت را ردیابی نمی‌­کند؟ در مطالعات انجام شده مقایسه این دو برنامه، افراد دریافتند که به دلیل استفاده همه جانبه از گوگل آنالیتیکس، آن نمای کاملی از محبوبیت وب سایت شما و دسترسی آن به مشتریان بالقوه را ارائه می­دهد.

با این حال، این واقعیت به معنای بی فایده بودن رتبه ­های الکسا نیست. برعکس، مشاهده رتبه الکسای وب سایت شما می­‌تواند نمای کلی مفیدی از محبوبیت وب سایت شما را ارائه داده و آن را در یک قالب قابل هضم نشان دهد.

چگونه می­توانم رتبه الکسا سایت خود را پیدا کنم؟

با این اطلاعات، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌­توانم رتبه الکسا وب سایت خود را پیدا کنم؟ شما می­‌توانید با مراجعه به لینک https://www.alexa.com،siteinfo اطلاعات اساسی در مورد رتبه بندی الکسا وب سایت خود را بیابید.

شما همچنین می‌­توانید یک مرور کلی در مورد آمار سایت خود مانند کلمات کلیدی که کاربران برای یافتن وب سایت شما استفاده می­کنند، رتبه الکسا، نحوه مقایسه سایت شما با دیگران در صنعت مربوطه و نیز مدت زمانی که کاربران در وب سایت شما سپری می‌­کنند مشاهده نمایید.

سرچ کلید واژه یکی از مهمترین بینش ­هایی است که شما می‌­توانید برای چک کردن رتبه الکسا وب سایت از آن بهره ببرید. تحقیق در مورد سرچ کلمات کلیدی یکی از مهمترین تاکتیک ­هایی است که می‌­توانید برای بهبود سئو فروشگاه اینترنتی یا سایت خود به کار بگیرید و این ابزار ساده می­تواند به شما در کشف کلمات کلیدی در آینده کمک نماید.

یک راه هوشمندانه برای استفاده از این وب سایت، مقایسه موفقیت خود با رقبا برای مشاهده چگونگی قرار گرفتن در برابر مهمترین رقبای سئوی وب سایت است.

آیا رتبه بندی الکسا بر سئوی سایت من تأثیر می­گذارد؟

پاسخ ساده به اینکه آیا رتبه الکسا بر سئوی وب سایت شما تأثیر می‌­گذارد بله است. مانند سئو، تلاش نیز برای کسب رتبه پایین الکسا یعنی رسیدن به حد ممکن نزدیک به یک زمان بر است. استفاده از تاکتیک ­های سئو و نیز ایجاد محتوای جذاب در وب سایت، می­‌تواند محبوبیت وب سایت شما را افزایش دهد و به پایین آمدن رتبه الکسا کمک کند.

ممکن است در نظر گرفتن رتبه الکسا و سئو به عنوان یک رابطه علی و معلول مفید باشد. اگر زمان خود را برای سئو صرف کرده و سایت خود را برای رتبه بندی بالا در گوگل بهینه کنید، رتبه الکسا  بهبود می یابد و نزدیک به یک کاهش می‌­یابد.

بنابراین، پیشرفت شما در رتبه بندی الکسا به این بستگی دارد که روی استراتژی محتوای خود برای بهبود رتبه سئو کار کنید و به طور دوره­ای، رتبه الکسای وب سایت خود را به منظور پیگیری پیشرفت بررسی نمایید.

چگونه می­توان از رتبه الکسا در بازاریابی استفاده نماییم؟

alexa چیست

استفاده از رتبه الکسا در استراتژی بازاریابی شما بیشتر از کاری که مستقیما برای بهبود آن تلاش می­کنید، به طور ناخودآگاه عمل می‌­نماید. بحث در مورد روش ­های مستقیم رتبه الکسا و بهبود بازاریابی بسیار است زیرا وب سایت می­‌تواند کلمات کلیدی را در اختیار شما قرار دهد تا در پست ­های وبلاگ یا سایر تلاش ­های تبلیغاتی در نظر بگیرید.

با این حال، اگر صرفا در چند زمینه مختلف سرمایه گذاری کنید، رتبه الکسا بهبود می­‌یابد. به عنوان مثال همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم، تولید محتوای با کیفیت یکی از رو­ش ­های بهبود رتبه الکسا می­باشد.

محتوای مفید بازدید را به وب سایت شما سوق می‌­دهد و هر چه به عنوان یک منبع اطلاعاتی اعتبار بالاتری به دست آورید، رتبه الکسای شما بهتر خواهد بود.

در حالت ایده آل، محتوایی که تولید می­‌کنید باید شخص را مجبور کند آن را با افرادی که می‌­شنایند به ویژه در شبکه­ های اجتماعی به اشتراک بگذارد. با داشتن بازدیدکنندگان منحصربفرد، می­‌توانید به یک هدف مهم بازاریابی دست یابید و نیز رتبه الکسای خود را ارتقا دهید.

رتبه الکسا و بازاریابی نیز به طور مشترک با کسب پیوندهای ورودی بیشتر، بهتر کار می‌­کنند. مانند سئو، هر چه وب سایت­ های دیگر به محتوای شما لینک دهند، رتبه الکسای شما بهتر خواهد شد.

نکاتی موثر و هوشمندانه برای بهبود رتبه الکسا

چندین روش وجود دارند که با بهره گیری از آنها می­‌توانید رتبه الکسا را بهبود بخشید:

تولید محتوای جذاب

سعی کنید محتوایی تولید کنید که جذاب و بروز باشد و بتواند مخاطبین بیشتری را برای مطالعه آن جذب نماید. محتوایی که از این انگیزه دور باشد قطعا نمی­‌تواند در جذب مخاطبین وفادار موفق باشد.

زمانی که خوانندگان منابع را با ارزش و آموزنده می‌­یابند، آنها با محتوای آینده درگیر شده و در شبکه ­های خود با ایجاد لینک، آن را به اشتراک می­‌گذارند.

به این ترتیب، بازدید کنندگان جدیدی معرفی می­­‌شوند که می­‌توانند به طور بالقوه به مشتریان شما تبدیل شوند. محتوای با کیفیت همچنین توسط موتورهای جستجو مانند گوگل امتیاز به دست آورده و این اقدامات همگی در جهت دریافت سریع­تر پاسخ ­های بهتر برای کاربر نهایی می­باشند.

– در پی سایت­ های مرتبط بیشتری برای لینک دادن به وب سایت خود باشید

اگر نتوانید سایت ­های مرتبطی بیابید که برای لینک دادن به وب سایت خود از آنان بهره بگیرید، نمی­‌توانید رتبه الکسا را بهبود بخشید. این روش به موتورهای جستجو کمک می­‌کند تا به وضوح و روشنی جایگاه شما را مشخص کنند و نیز باعث افزایش اعتماد و کیفیت وب سایت شما شوند.

به عبارت دیگر، لینک­ های ورودی معتبر (از سایت­ هایی که عملکرد خوبی دارند) به وب سایت شما اعتبار می­‌دهند. این تاکتیک باید با تولید محتوای جذاب پشتیبانی شود، چرا که اگر می­‌خواهید بازدیدکنندگان هدفمند به وب سایت شما هدایت شوند باید دلیلی برای ماندن داشته باشند.

از طرف دیگر، پیوندهای داخلی، پیوندهایی هستند که از یک صفحه یا پست در سایت شما به صفحه دیگری منتهی می­‌شوند. این موارد می‌­توانند مثمر ثمر واقع شوند زیرا بازدیدکنندگان را از طریق وب سایت شما راهنمایی کرده و آنها را با یک محتوای مرتبط درگیر می­‌کنند.

آنها همچنین به پیوندهای وب سایت می­‌کنند، لینک­ های فرعی که در یک موتور جستجو، زیر لینک اصلی صفحه شما ظاهر می­‌شوند. اما باز هم باید دقت نمود که ایجاد یک محتوای با کیفیت با لینک ­های داخلی همراه است و از این رو باید اطمینان حاصل نمایید که محتوای تولید شده توسط شما برای بازدیدکنندگان مرتبط و ارزشمند می‌­باشد.

به طور کلی، لینک ­های ورودی و داخلی به موتورهای جستجو کمک می‌­کنند تا محتوای سایت شما را دریافته و میزان ارزش آن را برای بازدیدکنندگان تعیین نمایند. اما در حالی که این بخش مهمی از استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما است، باید از لینک دهی مناسب نیز استفاده نمایید. توجه داشته باشید که لینک بیش از اندازه نیز می­تواند اعتبار یا خواندن مطالب شما را کاهش دهد.

– کلمات کلیدی را انتخاب کنید که باعث جذب ترافیک بیشتر می‌­شوند.

با کمی تحقیق در مورد کلمات کلیدی می‌­توانید درک کنید که مخاطبین شما به دنبال چه چیزی هستند و چگونه. به نوعی، تحقیق در مورد کلمات کلیدی، یادگیری صحبت کردن با زبان مشتریان در قالب نیازها و خواسته ­های آنان است. شما باید کلمات کلیدی را به کار ببرید که ترافیک را افزایش داده و بتوانید با آنها وب سایت خود را بهینه سازی نمایید.

– استراتژی بازاریابی رقبا را بیابید و بدانید که چه عواملی در این رابطه موثر است.

دلایل مختلفی مبنی بر اینکه چرا تجزیه و تحلیل رقابت شما مهم است وجود دارند اما به طور خلاصه، تجزیه و تحلیل رقابتی، تحلیل سایت را در بافت خود قرار می‌­دهد.

از این رو، این تحلیل، درک صحیح ­تری از معیارهای مهم و اینکه چه راهکارهایی برای شما و رقبایتان کاربرد دارد ارائه می­‌دهد و به شما این امکان را می­‌دهد تا روندهای صنعت را شناسایی و پیش­ بینی نمایید.

تمامی این زوایا به شما کمک می­‌کنند تا با آگاهی بیشتری در مورد کسب و کار خود تصمیم بگیرید؛ تصمیماتی که می‌­توانند به طور قابل توجهی بر موقعیت شما در بازار تأثیر مثبت داشته باشند.

– بهترین روش­ های سئو را برای وب سایت خود به کار گیرید.

سئو یک استراتژی بسیار مهم است که سزاوار مقدار قابل توجهی از وقت و توجه شما می­‌باشد. اما فراموش نکنید که سئو فقط بهبود تبلیغات و نمایان بودن وب سایت شما نیست. آن همچنین مرتبط با بهتر کردن وب سایت شما برای آن دسته از مشتریانی است که از سئو برای ارتباط با نام تجاری شما استفاده می­‌نمایند. بدون داشتن تجربه کاربری خوب، نباید امید چندانی به حفظ یا تبدیل مشتریان خود داشته باشید.

what is alexa

کلام پایانی

در این مقاله سعی نمودیم شرح مختصر اما مفیدی را در مورد رتبه الکسا به شما ارائه دهیم. اما به یاد داشته باشید که رتبه الکسا تنها یک ایده تقریبی از محبوبیت وب سایت شما نشان می‌­دهد.

این برنامه از طریق یک نوار ابزار نصب شده روی رایانه شخصی شما کار می­‌کند. رتبه الکسا می­‌تواند طرح­ های گسترده­ای در مورد عملکرد وب سایت شما را ارائه دهد. علاوه بر آن، گوگل آنالیتیکس نیز یکی از مهمترین برنامه ­ها برای نظارت بر محبوبیت وب سایت شما به شمار می­‌رود.

با این حال، این واقعیت از اهمیت رتبه الکسا نمی­‌کاهد. از جمله مزایای رتبه بالای الکسا می­‌توان به امکان پرداخت هزینه بیشتر برای فضای تبلیغاتی در وب سایت، بررسی پیشرفت رقبا و سرچ کلمات کلیدی اشاره نمود. با داشتن این آگاهی شما می‌­توانید به طور همزمان، کار خود را در زمینه بهبود سئو و رتبه الکسا آغاز نموده و دستیابی به اهداف بازاریابی خویش را شروع کنید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره