افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 10 دقیقه دیدگاهها

افیلیت مارکتینگ

موفقیت کسب ‌و کار فقط به نوع محصولاتی که می‌فروشید وابسته نیست، بلکه اقداماتی که برای معروف شدن، ایجاد ترافیک و افزایش فروش انجام می‌دهید نیز نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند.

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی یک روش بازاریابی قدرتمند است که اگر به درستی اجرا شود، باعث افزایش چشمگیر فروش در انواع کسب‌وکارها می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد ۸۱ درصد از برندها از سیستم همکاری در فروش برای جلب توجه مشتریان و افزایش سود استفاده می‌کنند.

در حال حاضر، پیشرفت فناوری با تغییر دادن مفهوم افیلیت مارکتینگ آن را به یکی از آسان‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های بازاریابی محصول تبدیل کرده است. به عبارت دیگر، برای تبلیغ و فروش محصولات یک برند دیگر نیازی نیست به مکان‌های مختلف بروید و در مورد مزایا و ویژگی‌های محصول صحبت کنید.

افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ نوعی بازاریابی مبتنی بر عملکرد است که در آن وب‌سایت‌ها یا ناشران افیلیت محصولات فروشگاه شما را تبلیغ می‌کنند و در ازای این کار درصدی از هر فروش دریافت می‌کنند. این روش بازاریابی برای هر دو طرف معامله مزایای زیادی به همراه دارد و روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود.


همچنین بخوانید : بازاریابی داخلی چیست؟


در مدل کسب‌وکار سنتی، یکی از ریسک‌های مهمی که فروشنده در معرض آن قرار دارد این است که هزینه بازاریابی از سود بیشتر شود. در بازاریابی پورسانتی، ناشر افیلیت تبلیغات را بر عهده می‌گیرد و بابت هر فروش کمیسیون دریافت می‌کند.

در چنین شرایطی،‌ فروشنده اصلی می‌تواند هزینه بازاریابی خود را پیش بینی کند. علاوه بر این، ناشر افیلیت نیز فقط با کمک بازاریابی و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری روی موجودی یا زیرساخت می‌تواند یک جریان درآمد برای خود ایجاد کند.

افیلیت مارکتینگ چگونه کار می‌کند؟

بازاریابی پورسانتی چهار ستون اصلی دارد که هر کدام را جداگانه توضیح می‌دهیم.

فروشنده اصلی یا تولیدکننده محصول

فروشنده اصلی می‌تواند یک برند معروف، یک استارتاپ کوچک یا حتی کارآفرینی باشد که می‌خواهد محصول خود را بفروشد. فروشنده اصلی لزوما نیازی به حضور فعال در بازاریابی ندارد و معمولا تبلیغات را در ازای کمیسیون فروش به دیگران واگذار می‌کند.

فروشنده وابسته یا ناشر افیلیت

فروشنده وابسته که به عنوان تولیدکننده محتوا یا ناشر نیز شناخته می‌شود تلاش می‌کند مشتریان را به وب‌سایت فروشنده اصلی هدایت کند. فروشنده وابسته در مورد یک محصول محتوا ایجاد می‌کند و آن‌ را در رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های مختلف به اشتراک می‌گذارد.

این نوع فروشنده معمولا تعداد قابل‌توجهی مخاطب یا دنبال‌کننده در رسانه‌های اجتماعی دارد و محصولاتی را برای تبلیغ کردن انتخاب می‌کند که پاسخگوی نیاز این افراد باشد. برای مثال، اگر با پست کردن محتوای مربوط به تناسب اندام و سلامت طرفدار پیدا کرده باشد، قطعا بازاریاب وابسته یک کارخانه شکلات‌سازی نخواهد شد.

شبکه

بسیاری از روابط بین فروشنده اصلی و فروشنده وابسته از طریق شبکه‌های افیلیت مارکتینگ مدیریت می‌شود. شبکه نوعی واسطه بین فروشنده اصلی و فروشنده وابسته است.

مشتری

مشتری کسی است که به رابطه بین فروشنده اصلی و ناشر معنی می‌دهد. اگر فروشنده خرید نکند، درآمدی وجود ندارد و ناشر افیلیت کمیسیون دریافت نمی‌کند. در مقابل، خرید کردن مشتری به نفع هر دو طرف رابطه است.

محصولاتی که از طریق افیلیت مارکتینگ به فروش می‌رسند گران‌تر نیستند، زیرا هزینه شبکه معمولا از قبل به قیمت اضافه شده است.

افیلیت مارکتینگ دقیقا چگونه است؟

ابتدا، فروشنده اصلی یک محصول جدید طراحی و تولید می‌کند و سپس از ناشران تبلیغات دعوت می‌کند به برنامه همکاری در فروش این محصول ملحق شوند.

ناشر محصول را تبلیغ می‌کند و لینک آن را در پست‌های وبلاگی یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی قرار می‌دهد. خرید یا ترافیکی که از طرف ناشر تبلیغ باشد از طریق کوکی مشخص می‌شود و برند یک درصد مشخص را به او پرداخت می‌کند.

بازاریابی وابسته یک روش سریع و ارزان برای کسب درآمد بدون دردسرهای فروش و پشتیبانی از مشتری است. با این حال، در هر قرارداد افیلیت مارکتینگ، سهم فروشنده وابسته به شکل‌های گوناگون توضیح داده شده است که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1.پرداخت در ازای هر فروش

پرداخت به ازای هر فروش ساختار استاندارد برنامه‌های بازاریابی وابسته است. در این روش، وقتی مشتری در نتیجه استراتژی‌های بازاریابی فروشنده وابسته محصول را می‌خرد، برند اصلی درصدی از قیمت فروش را به فروشنده وابسته پرداخت می‌کند.

2.پرداخت به ازای ثبت اطلاعات

در این سیستم پیچیده، فروشنده وابسته باید مشتری را به منظور انجام یک فعالیت مشخص به وب‌سایت تولیدکننده اصلی هدایت کند. این فعالیت می‌تواند پر کردن فرم اطلاعات تماس، ثبت‌نام کردن برای آزمایش یک محصول یا دانلود کردن یک نرم‌افزار یا فایل باشد.

3.پرداخت به ازای هر کلیک

در این روش، فروشنده وابسته به مشتری انگیزه می‌دهد تا از به وب‌سایت فروشنده اصلی برود. به عبارت دیگر، پرداخت بر اساس افزایش ترافیک وب‌سایت انجام می‌شود.

4.پرداخت با تعرفه ثابت

در این روش، فروشنده وابسته با قرار دادن تبلیغ و لینک یک محصول روی پلتفرم خود یک مبلغ ثابت دریافت می‌کند. هزینه این روش در مقایسه با سایر روش‌های افیلیت مارکتینگ معمولا کمتر است.

مزایا و معایب افیلیت مارکتینگ

بازاریابی پورسانتی رابطه‌ای است که علاوه بر مزایای زیاد برای دو طرف معامله، معایبی نیز دارد. در ادامه، مهم‌ترین مزایا و معایب این روش بازاریابی را بررسی می‌کنیم.

هزینه پایین راه‌اندازی

برای شروع برنامه بازاریابی وابسته نیازی به یک تیم خلاق برای طراحی تبلیغات ندارید. در عوض، ناشران وابسته کار تولید محتوا را انجام می‌دهند. زمان و تلاش مورد نیاز برای این نوع بازاریابی در مقایسه با روش‌های دیگر نسبتا کمتر است.

هزینه جاری پایین

بعد از راه‌اندازی برنامه بازاریابی وابسته، هزینه‌ها قابل پیشبینی هستند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را مدیریت کنید.

ترافیک هدفمند

از آن جایی که ناشران تبلیغات نماینده برند شما هستند و با دقت انتخاب شده‌اند، ترافیک مفید برای سایت شما ایجاد می‌کنند.

انعطاف ‌پذیری

برنامه افیلیت مارکتینگ بسته به انتخاب شما می‌تواند محدود یا گسترده باشد. علاوه بر این در صورتی که موفقیت‌آمیز باشد، به راحتی می‌توانید فروشندگان وابسته بیشتری را به کار بگیرید و برنامه را گسترش دهید.

affiliate marketing

صرفه‌جویی در زمان

بازاریابی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کسب‌وکار است و ممکن است بسیار زمان‌بر باشد. با کمک افیلیت مارکتینگ زمان بیشتری برای توسعه و بهبود کسب‌وکار در اختیار دارید.

جریان درآمد اضافی

هیچ وقت روی یک نوع بازاریابی تکیه نکنید. اگر جریان درآمد این بازاریابی قطع شود، کسب‌وکارتان در عرض چند روز از هم می‌پاشد.

با استفاده از بازاریابی وابسته همراه با سایر روش‌های بازاریابی می‌توانید از کسب‌وکارتان در برابر مسائلی که روی آن‌ها کنترل ندارید حفاظت کنید.

فروشنده‌های وابسته از روش‌های مختلفی برای تبلیغات استفاده می‌کنند، از جمله ایمیل، فیسبوک، وبلاگ‌نویسی و بازاریابی با کمک اینفلوئنسرها. به این ترتیب، می‌توانید مطمئن باشید که از مزایای تمامی این روش‌ها بهره‌مند می‌شوید.

گسترش کسب‌وکار

اگر تازه شروع به کار کرده‌اید یا کسب‌وکارتان کوچک است، با کمک افیلیت مارکتینگ می‌توانید فعالیت‌تان را با حداقل هزینه و سرعت دلخواه گسترش دهید.


همچنین بخوانید : نیچ مارکتینگ چیست؟


دسترسی به بازارهای خارجی

اگر می‌توانید برند و محصولات‌تان را در سطح جهانی ارائه کنید،‌ افیلیت مارکتینگ یک روش مقرون به صرفه و کارآمد برای وارد شدن به بازارهای جهانی است.

فروشنده‌های وابسته از دانش محلی خود برای بازاریابی محصولات شما استفاده می‌کنند. همچنین، با هزینه کم متوجه می‌شوید که آیا برند شما می‌تواند در کشورهای دیگر موفق باشد یا نه.

بازده سرمایه‌گذاری بالا

افیلیت مارکتینگ به دلیل هزینه راه‌اندازی پایین معمولا بازده سرمایه‌گذاری بالاتری نسبت به سایر روش‌های بازاریابی دارد. توجه داشته باشید که هر چقدر مزایای بهتری به فروشندگان وابسته پیشنهاد دهید، بازده سرمایه‌گذاری بیشتری بدست می‌آورید.

ایجاد انگیزه در شریک‌های تجاری باعث افزایش تلاش آن‌ها و در نتیجه افزایش فروش شما می‌شود.

بی‌اعتبار شدن برند

برخی از فروشنده‌ها ممکن است برای فروش بیشتر اطلاعات نادرست در اختیار مشتریان قرار دهند یا در مورد ویژگی‌های محصول اغراق کنند. وقتی مشتری محصول را می‌خرد و متوجه می‌شود وعده‌هایی که در مورد آن داده شده است واقعیت ندارد، نسبت به برند بی‌اعتماد می‌شود.

در این شرایط، برند انبوهی از مشتریان ناراضی را در پیش خود می‌بیند و اعتبارش را از دست می‌دهد.

تقلب فروشندگان وابسته و هک شدن لینک‌ها

برخی از فروشندگان وابسته لینک یک فروشنده دیگر را از کار می‌اندازند تا سود بیشتری کسب کنند. علاوه بر این، بعضی از هکرها لینک فروشندگان را تغییر مسیر می‌دهند و کمیسیون فروش آن‌ها را دریافت می‌کنند.

استراتژی‌های افیلیت مارکتینگ برای افزایش فروش

بسیاری از برندهای موفق برای افزایش فروش محصولات خود با ناشران افیلیت همکاری می‌کنند، با این حال هر کدام استراتژی‌های خاصی برای این کار دارند. در ادامه ۱۰ استراتژی مختلف برای بهره‌مندی از مزایای بازاریابی وابسته را بررسی می‌کنیم.

1.در انتخاب ناشر دقت کنید

بازاریابی وابسته شما را قادر می‌کند از قدرت تاثیرگذاری دیگران برای افزایش فروش محصولات خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید روی تصمیم خرید مشتری تاثیر بگذارید، باید با کسانی همکاری کنید که اعتماد مخاطبان خود را جلب کرده‌اند. یک ناشر مناسب باید:

 • با مخاطبان خود تعامل خوب و کافی داشته باشد.
 • مخاطبانی داشته باشد که احتمالا به محصولات یا برند شما جذب می‌شوند.
 • دنبال‌کننده‌های زیاد داشته باشد.

2.از تخفیف یا حراج برای جذب مشتری استفاده کنید

کدهای تخفیف و حراج یکی از بهترین استراتژی‌های افیلیت مارکتینگ برای افزایش فروش به شمار می‌روند. مشتریان عاشق تخفیف هستند و معمولا قبل از خرید یک کالا قیمت‌ها را مقایسه می‌کنند.

بعضی از سایت‌ها با ارائه تخفیف‌های قابل‌ نوجه یا معرفی محصولات حراج خورده باعث افزایش ترافیک و فروش کسب‌وکار شما می‌شوند.

3.از اینفلوئنسرها کمک بگیرید

بازاریابی با کمک اینفلوئنسرها در سال‌های اخیر به شدت محبوب شده است. اینفلوئنسرها روابط صمیمی با دنبال‌کننده‌های خود دارند و می‌توانند آن‌ها را به استفاده کردن از محصولات یا خدمات شما متقاعد کنند.

اگرچه اینفلوئنسرها به اندازه سایت‌های تخفیف باعث افزایش ترافیک نمی‌شوند، مخاطبانی را به شما ارجاع می‌دهند که احتمال خرید آن‌ها بیشتر است‌. علاوه بر این، بسیاری از آن‌ها حاضر هستند در ازای دریافت محصولات رایگان با شما همکاری کنند.

4.از بازار یابان برتر تقدیر کنید و به آن‌ها پاداش دهید

شروع همکاری با بازاریابان وابسته به زحمت زیادی نیاز دارد، ولی گسترش دادن شبکه آن‌ها در مقایسه راحت‌تر است. برای جذب این افراد باید یک رویکرد روشن و دقیق داشته باشید و اطلاعات کافی در اختیار آن‌ها قرار دهید.

بازاریابان وابسته خود را به گرفتن زیرمجموعه تشویق کنید و آن‌ها را با پرداخت کمیسیون در ازای فروش زیرمجموعه‌ها تشویق کنید.

عملکرد بازاریابان وابسته و مشتریانی را که به شما ارجاع می‌دهند، ارزیابی کنید و همیشه از آن‌ها تقدیر کنید. برای مثال، می‌توانید کمیسیون آن‌ها را در طول زمان افزایش دهید یا هر ماه چند محصول رایگان برای آن‌ها ارسال کنید.

مزایای افیلیت مارکتینگ

5.در مورد سیستم پرداخت کمیسیون تصمیم بگیرید

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های برنامه بازاریابی وابسته تصمیم‌گیری در مورد میزان کمیسیون فروش است. به همین علت، استانداردهای صنعت و همچنین نرخ کمیسیون رقبا را بررسی کنید.

آیا نرخ پیشنهادی شما بیشتر است؟ اگر نه، چرا بازاریابان وابسته باید همکاری با شما را انتخاب کنند؟

6.از سایر منابع بازاریابی استفاده کنید

به جای تمرکز روی اینفلوئنسرها و سایت‌های تخفیف، سایر منابع بازاریابی وابسته را نیز امتحان کنید. چند منبع خوب برای بهره‌مند شدن از تبلیغات وابسته عبارتند از:

 • وبلاگ‌های نقد و بررسی: این احتمال که یک وبلاگ متمرکز بر نقد محصولات مخاطبانی را به شما ارجاع دهد که واقعا قصد خرید داشته باشند، بیشتر است.
 • ویدئوهای یوتیوب: تبلیغ کردن محصولات در ویدئوهای افراد محبوب نقش زیادی در افزایش فروش دارد. جالب است بدانید که ۴۰ درصد از نوجوانان معتقد هستند این افراد بهتر از دوستان‌شان آن‌ها را درک می‌کنند.

استفاده از پلتفرم های مختلف به شما کمک می‌کند بهترین نتیجه را از استراتژی‌های افیلیت مارکتینگ بگیرید.

7.صفحات مربوط به محصول را بهینه‌سازی کنید

بازاریابان وابسته مشتریان بالقوه را به سمت صفحات محصول هدایت می‌کنند، ولی این شما هستید که باید آن‌ها را به مشتری واقعی تبدیل کنید.

برای افزایش فروش یک تجربه خوب برای مشتری فراهم کنید، به عبارت دیگر باید صفحات مربوط به محصول را بهینه‌سازی کنید. برای انجام این کار باید از مسائل زیر مطمئن شوید:

 • سایت به سرعت بارگذاری می‌شود.
 • اطلاعات کافی برای خرید محصول ارائه شده است.
 • عکس‌ها کیفیت بالایی دارند و توجه بازدیدکننده را جلب می‌کنند.
 • نظرات مشتریان قبلی در دسترس است.

8.   از رویدادهای فصلی غافل نشوید

بعضی از فصل‌ها یا رویدادهای خاص تاثیر زیادی روی رفتار مشتریان و فروش محصولات می‌گذارند. برای مثال، مشتریان قبل از سال جدید تمایل بیشتری به خرید کردن دارند. فروشندگان وابسته با ایجاد حس ضرورت می‌توانند فروش بعضی از محصولات خاص را به شدت افزایش دهند.

9.   درصد کمیسیون محصولاتی را که کمتر محبوب هستند افزایش دهید

هر کسب‌وکاری یک محصول عالی دارد که ممکن است به اندازه سایر محصولات طرفدار نداشته باشد. این محصول معمولا بسیار خاص یا گران است، در نتیجه فروش آن به اندازه محصولات دیگر نیست.

اگر چنین محصولاتی دارید، درصد کمیسیون آن‌ها را افزایش دهید تا بازاریابان وابسته انگیزه بیشتری برای تبلیغ کردن آن‌ها داشته باشند. به عبارت دیگر، هر چقدر بازده بالاتر باشد، تلاش بازاریابان وابسته برای معرفی و فروش محصول بیشتر می‌شود.

سخن نهایی

افیلیت مارکتینگ یک روش بازاریابی عالی برای برندها و یک منبع درآمد عالی برای بازاریابان پورسانتی است. سیستم همکاری در فروش در صورتی که به درستی اجرا شود کمک زیادی به افزایش فروش برند می‌کند و یک جریان درآمد منفعل برای بازاریاب وابسته ایجاد می‌کند.

اگرچه موفقیت این نوع بازاریابی تا حد زیادی به مهارت‌های ناشر افیلیت بستگی دارد، با کمک چند استراتژی می‌توانید از موفقیت برنامه افیلیت مارکتینگ و دستیابی به اهداف کسب‌وکار خود اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره