10 ترفند برای افزایش نرخ تعامل اینستاگرام

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 10 دقیقه دیدگاهها

نرخ تعامل اینستاگرام

امروزه اینستاگرام وسیله درآمد بسیاری از مردم دنیا است که با استفاده از آن می‌توانند با دیده شدن و کسب محبوبیت، به درآمد بسیار خوبی رسیده و حتی تبدیل به یک شخص تاثیرگذار در این شبکه اجتماعی شوند. بسیاری از مردم بر این باورند که تعداد فالوورها یا همان دنبال‌کنندگان نشان دهنده موفقیت و کیفیت یک صفحه اینستاگرام است؛

در حالی که این باور کاملا غلط می‌باشد. فاکتورهای بسیار مهم دیگری نیز وجود دارند که با استفاده از آن می‌توانید صفحه‌های اینستاگرامی را رتبه بندی کرده و میزان موفقیت آن را بسنجید. از جمله معیارهای سنجش یک پیج اینستاگرام، نرخ تعامل و یا همان Engagement Rate می‌باشد.

نرخ تعامل اینستاگرام چیست؟

نرخ تعامل در اینستاگرام عبارت است از نسبت فعالیت‌های افراد بازدید‌کننده از یک پیج به تعداد کل دنبال‌کنندگان آن. منظور از فعالیت‌های بازدیدکنندگان تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها، منشن‌ها، ذخیره کردن‌ها و ارسال کردن آن به دیگر کاربران اینستاگرام است. نرخ تعامل برای هر پست به صورت جداگانه محاسبه شده و در نهایت به صورت درصدی نشان داده می‌شود.

به دلیل جامع بودن این روش، نرخ تعامل اینستاگرام از سایر فاکتورهای آنالیز و تحلیل یک پیج، از اهمیت بیش‌تری برخوردار است. بنابراین هر چه نرخ تعامل پست‌های خود را بالا ببرید، میزان نمایش آن در قسمت جست‌وجو و یا همان Explore بالاتر رفته و در نتیجه صفحه شما رشد سریع‌تری خواهد داشت.

به این نکته نیز توجه کنید که ممکن است یک پیج با داشتن 10 هزار دنبال‌کننده، به خاطر داشتن محتوای با کیفیت و طرفداران فعال، از یک پیج 100 هزار نفری نرخ تعامل بالاتری داشته و در نتیجه شانس رشد بیش‌تری داشته باشد.

پس میزان دنبال‌کنندگان یک پیج اینستاگرام ملاک موفقیت و رشد بالای آن نیست؛ بلکه کیفیت، محتوا و طرفداران آن پیج است که باعث برتری آن از سایر صفحات اینستاگرام می‌شود.

چرا نرخ تعامل اینستاگرام مهم است؟

نرخ تعامل اینستاگرام در واقع میزان تاثیرگذاری و جذابیت محتوای شما بر روی کاربران این شبکه اجتماعی را به شما نشان داده و مشخص می‌کند دنبال‌کنندگان شما تا چه حد به شما اهمیت داده و در فعالیت‌های صفحه شما مشارکت دارند.

همچنین با استفاده از این اطلاعات می‌توانید از واقعی و یا غیر واقعی(فیک) بودن دنبال‌کنندگان خود نیز مطلع شده و در هنگام خرید یک صفحه اینستاگرامی از کیفیت آن پیج اطمینان حاصل کنید.

بنابراین نرخ تعامل اینستاگرام از مهم‌ترین فاکتورهای ارزش‌یابی و مقایسه یک صفحه اینستاگرامی است که شما را از کیفیت محتوای پست‌های خود مطلع ساخته و باعث آشنایی شما با سلیقه مخاطب خود می‌شود.

همچنین هر چه از سلیقه و رفتار دنبال‌کننده خود بیش‌تر مطلع باشید، می‌توانید پست‌های جذاب‌تر و مناسب‌تری برای مخاطبین خود قرار داده و شاهد رشد چشم‌گیر صفحه اینستاگرامی خود باشید.

نرخ تعامل چند درصد باید باشد؟

همان‌طور که می‌دانید، هر چه نرخ تعامل صفحه اینستاگرام شما بیش‌تر باشد بهتر است اما معمولا این مقدار از 3 درصد بیش‌تر نمی‌شود. نرخ تعامل خوب و استاندارد یک پیج اینستاگرام بین 1 تا 3 درصد است که نشان‌دهنده تعامل خوب کاربران با پست‌های این صفحه اینستاگرام است.

از طرفی، هر چه نرخ تعامل از 1 درصد کم‌تر باشد، میزان واکنش کاربران اینستاگرام به پست‌ها کم‌تر بوده که نشان دهنده کم اهمیت بودن محتوای پیج و یا عدم حضور فیزیکی دنبال‌کنندگان این صفحه است.

چگونه می‌توان نرخ تعامل اینستاگرام را افزایش داد؟

روش‌های بسیار ساده‌ای برای افزایش نرخ تعامل وجود دارند که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توانید به رشد و پویایی صفحه اینستاگرام خود کمک کرده و مخاطبان را به صفحه شبکه اجتماعی خود جذب کنید. از جمله مهم‌ترین ترفندهای افزایش نرخ تعامل اینستاگرام عبارت‌اند از:

هدف خود را مشخص کنید

یکی از قدم‌های اساسی برای انجام هر کاری، تعیین کردن هدف آن است؛ صفحه شبکه اجتماعی شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما باید قبل از راه اندازی صفحه اینستاگرامی خود اهداف خود را تعیین کرده و با برنامه ریزی خاصی اقدام کنید. سعی کنید اهداف‌تان با یک‌‌دیگر تضاد نداشته و یک انسجام کلی داشته باشند.

به عنوان مثال اگر صفحه‌ای با هدف آموزش زبان انگلیسی راه اندازی کرده‌اید، تمام محتواهای صفحه اینستاگرام‌تان باید در مورد آموزش و یادگیری زبان انگلیسی باشد. بنابراین واضح است که استفاده از محتواهای غیر مرتبط مانند کلیپ‌های خنده‌دار باعث از بین رفتن انسجام محتوا و در نتیجه کاهش نرخ تعامل صفحه اینستاگرام شما خواهد شد.

بهتر است قبل از انتخاب و تعیین هدف خود، در مورد موضوعاتی که کاربران اینستاگرام به آن‌ها توجه بیش‌تری دارند تحقیق کنید، مشتریان بالقوه خود را شناسایی کرده و با آن‌ها در ارتباط باشید و سعی کنید هدف خود را با توجه به نیاز بازار انتخاب کنید.

نرخ تعامل

مخاطبان خود را بشناسید

پس از انتخاب هدف خود، شناخت مخاطب یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای ایجاد یک صفحه اینستاگرام خوب با تعامل بالاست زیرا اگر محتوای شما بر دل مخاطبان‌تان ننشیند، به طبع واکنشی از سوی آن‌ها رخ نخواهد داد.

یک محتوای خوب محتوایی است که آن چه که مخاطب در جست‌وجوی آن است را در اختیار او قرار دهد. یک کاربر اینستاگرام اگر برای دیدن کلیپ‌های سرو غذاهای خوش‌مزه وارد پیج شما شود، او انتظار دیدن غذاهای خوش‌مزه را دارد نه روش درمان چاقی!

شما می‌توانید برای شناخت بیش‌تر با مخاطبان خود از راه‌های مختلف مانند سوال پرسیدن به وسیله استوری استفاده کنید. این راه علاوه بر افزایش شناخت شما از دنبال‌کنندگان پیج‌تان، به افزایش نرخ تعامل صفحه اینستاگرام شما کمک بسیاری خواهد کرد.

محتوای خوب منتشر کنید

بی شک مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین ترفند برای افزایش نرخ تعامل اینستاگرام، تولید محتوای با کیفیت و جذاب است. این محتوا است که مخاطب را به پیج شما دعوت کرده و در صورت تاثیر‌گذاری آن باعث واکنش کاربران می‌شود.

اگر برای صفحه اینستاگرام خود بهترین هدف را انتخاب کرده و از مخاطب خود شناخت کامل هم داشته باشید اما محتوای خوبی تحویل آن‌ها ندهید، هیچ تعاملی از سوی آن‌ها نخواهید دید. مهم‌ترین نکات برای ایجاد بهترین محتواها که باعث افزایش نرخ تعامل در پست‌های‌ شما می‌شود عبارت‌اند از:

 • استفاده از کپشن‌های خوب و تاثیرگذار که با عکس و یا ویدیوی شما هم‌خوانی داشته باشد
 • اگر محتوای شما بیش‌تر به صورت عکس و تصویر است، استفاده از یک تم ادیت یکسان باعث می‌شود عکس‌های شما در ذهن کاربران نقش بسته و اگر تصاویر صفحه اینستاگرام شما را در جایی دیگر مشاهده کنند، منبع آن را بشناسند.
 • ویدیوها از جذاب‌ترین محتواهای اینستاگرام هستند که توجه کاربران را به خود جلب می‌کنند. سعی کنید در بین پست‌های خود حتما از ویدیو استفاده کنید.
 • برای شناخت بیش‌تر از سلیقه کاربران می‌توانید در قسمت Insights از پست‌هایی که بیش‌ترین تعامل را داشته‌اند مطلع شوید.

زمان انتشار محتوا

در قسمت تحلیل اینستاگرام شما می‌توانید از روز و ساعت‌هایی که مطالب شما بیش‌ترین بازدید و تعامل را دارند مطلع شوید. شما با استفاده از این اطلاعات می‌توانید محتوای خود را در بهترین زمان برای دریافت بیش‌ترین واکنش‌ها منتشر کرده و باعث افزایش تعامل صفحه اینستاگرام خود شوید.

دعوت کاربران به تعامل

شما با استفاده از امکاناتی که اینستاگرام در اختیار شما قرار داده است می‌توانید کاربران را به تعامل ترغیب کنید. استفاده از این ابزارها باعث نزدیک‌تر شدن ارتباط شما با کاربران و آگاهی بیش‌تر آن‌ها با علایق و سلیقه آن‌ها شده و نرخ تعامل را در صفحه اینستاگرام شما افزایش می‌دهد. دعوت کاربران به تعامل می‌تواند به روش‌های زیر انجام شود:

 • سوال پرسیدن: شما با استفاده از ابزارهای موجود در استوری می‌توانید از دنبال‌کنندگان خود سوال بپرسید و از آن‌ها بخواهید جواب بدهند.
 • نظرسنجی: از کاربران بخواهید تا نظر خود را درمورد پستی که منتشر کرده‌اید برای شما بنویسند.
 • انتخاب گزینه: از کاربران بخواهید یکی از گزینه‌هایی که شما طراحی کرده‌اید را انتخاب کرده و در مورد آن صحبت کنید.
 • دعوت از کاربران برای تگ کردن دوستان خود در یک پست
 • برگزاری مسابقه و جایزه دادن به برندگان مسابقه

استفاده از هشتگ‌های مناسب

یکی دیگر از راه‌های کلیدی برای افزایش چشم‌گیر بازدید محتوای شما و در نتیجه افزایش نرخ تعامل صفحه اینستاگرام، استفاده از هشتگ‌های مناسب است. یکی از امکانات مهمی که اینستاگرام در اختیار کاربران خود قرار داده است، دنبال کردن هشتگ‌ها است.

اگر کاربران هشتگ‌هایی که شما به درستی استفاده کرده‌اید را دنبال کرده باشند، می‌توانند پست‌های شما را مشاهده کنند؛ حتی اگر شما را دنبال نکرده باشند.

در استفاده از هشتگ‌ها باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • در تمام پست‌های خود، از همه 30 هشتگ (سقف استفاده از هشتگ در اینستاگرام) استفاده کنید.
 • محبوب‌ترین و پرطرفدار هشتگ‌ها را پیدا کرده و آن‌ها را در پست‌های خود به کار ببرید.
 • علاوه بر استفاده از هشتگ‌های تک واژه‌ای، از هشتگ‌های چند واژه‌ای نیز استفاده کنید.
 • برای پیدا کردن هشتگ‌های مناسب و محبوب، به صفحه‌های مشابه هم سری بزنید.

به روز باشید

تازگی و به روز بودن مطالب از راه‌های ساده و مهم برای برقراری ارتباط با مخاطبان است. سعی کنید از وقایع و اخبار روز در صفحه شبکه مجازی خود استفاده کرده و از دنبال‌کنندگان خود نظرخواهی کنید. این وقایع می‌تواند یک خبر ورزشی، اخبار ناگوار و یا حتی تعطیلات باشد.

مطمئن باشید در آن لحظه فکر مخاطبان شما درگیر همین وقایع بوده و دیدن محتوای شما باعث واکنش مخاطب شده که تاثیر بسیاری افزایش نرخ تعامل دارد. بنابراین آگاهی از وقایع روز و اخبار داغ می‌تواند به رشد صفحه اینستاگرام شما کمک بسیاری کرده و محبوبیت شما را افزایش دهد.

کار کردن با اینستاگرام

به مخاطب اهمیت ویژه‌ای بدهید

واضح است که هر چقدر یک مخاطب احساس کند صاحب یک صفحه اینستاگرام به او توجه می‌کند، او بیش‌تر در آن صفحه فعالیت می‌کند. برای این که کاربر متوجه شود که چقدر شما به او اهمیت می‌دهید، تواضع به خرج دهید و به راحتی با مخاطبان خود در کامنت‌ها و دایرکت صحبت کنید. با کمال ادب و احترام انتقادها را بپذیرید و به هیچ وجه به مخاطب خود بی‌احترامی نکنید.

به سوال‌های دنبال‌کنندگان پاسخ دهید و با ارسال ایموجی‌های مختلف احساس خود را به آن‌ها انتقال دهید. این فعالیت‌ها باعث افزایش محبوبیت شما در بین دنبال‌کنندگان شما شده و تعامل آن‌ها را در صفحه اینستاگرام شما افزایش می‌دهد.

از تمام امکانات اینستاگرام استفاده کنید

شبکه اجتماعی اینستاگرام دائم در حال ابداع کردن شیوه‌های جدید برای جذب مخاطبان خود به این پلتفرم است. سعی کنید پا به پای اینستاگرام حرکت کرده و از قابلیت‌های جدید آن غافل نشوید. در استوری‌های خود از ابزارهای سوال، کوییز، نظرسنجی، استیکر، هشتگ‌گذاری و نشان دادن موقعیت جغرافیایی خود استفاده کنید.

استوری‌های مهم و جذاب خود را در دسته‌بندی‌های مختلف، به صورت منظم هایلایت کرده و از کاورهای هایلایت استفاده کنید. هر چند وقت یکبار لایو بگیرید و در آن از عملکرد پیج خود از کاربران سوال کنید.

استفاده از این ابزار باعث می‌شود محتوای شما به صورت یکنواخت نبوده و تازگی خاصی داشته باشد. هر کدام از این ابزارها به شما کمک می‌کند با مخاطب در ارتباط بوده و تعامل آن‌ها را در صفحه اینستاگرام خود افزایش دهید.

منظم باشید

مرتب کردن پست‌ها و هایلایت‌ها باعث می‌شود مخاطب صفحه شما را راحت‌تر به خاطر بسپارند. سعی کنید از یک ترکیب رنگی خاص در پست‌ها و استوری‌های خود استفاده کنید. زیبایی بصری و استفاده از یک قالب خاص برای هر یک از پست‌های صفحه خود به راحتی می‌تواند مخاطب را مجذوب خود کرده و از بودن در صفحه شما لذت ببرد.

چگونه می‌توانم از نرخ تعامل صفحه اینستاگرام خود مطلع شوم؟

سایت‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی برای محاسبه نرخ تعامل صفحه اینستاگرام شما وجود دارند که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توانید از نرخ تعامل پیج خود مطلع شوید.

سایت‌هایی مانند Phlanx، SocialBlade و Triberr اطلاعات کاملی از فعالیت‌های دنبال‌کنندگان شما در صفحه اینستاگرام در اختیارتان قرار می‌دهد که با آنالیز و تحلیل کردن آن به راحتی می‌توانید از نحوه عملکرد خود در این شبکه اجتماعی آگاه شوید.

بهترین روش تحلیل پیج اینستاگرام، استفاده از نرم‌افزار Instagram Insights است که توسط نسخه تجاری اینستاگرام عرضه شده است. این نرم افزار به شما کمک می‌کند تا از وضعیت پیج و فعالیت‌های انجام شده در آن به صورت کامل مطلع شده و با استفاده از آن به تحلیل صفحه اینستاگرام خود بپردازید.

تمام ترفندهای گفته شده جهت افزایش رضایت مخاطبین شما است و اگر شما نیز روشی را می‌شناسید که می‌تواند باعث جذب کاربران اینستاگرام به صفحه شما شوند، قطعا از آن استفاده کنید. هر چه برای مخاطب خود ارزش بیش‌تری قائل شوید به نرخ تعامل بالاتر و در نتیجه به محبوبیت بیش‌تری خواهید رسید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره