چگونه مهارت های ارتباطی خود را افزایش دهیم؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 9 دقیقه دیدگاهها

مهارت های ارتباطی

ارتباط برقرار کردن یکی از مهارت‌های مهم زندگی محسوب می‌شود. اگر شما در جامعه و حتی زندگی شخصی خود این مهارت را تقویت نکنید، صددرصد مشکلات ریز و درشت برای شما دردسرساز می‌شود.

به همین دلیل است که باید با راهکارهای بالا بردن مهارت‌های ارتباطی آشنا باشید تا به واسطه آن بتوانید زندگی خود را به شکل ویژه مدیریت کنید. امروزه زندگی روند دیجیتالی به خود گرفته است، اما کماکان انسان بخاطر نوع فطرتی که دارد باید بتواند از لحاظ روحی و احساسی نیز راه‌های ارتباطی خود را حفظ کند.

بدین ترتیب راهکارهای موثری را به شما معرفی می‌کنیم تا ضمن تقویت مهارت ارتباطی خود قادر باشید به بهترین شکل ممکن از زندگی خود در کنار اطرافیان لذت ببرید.

زبان بدن

زبان بدن یکی از مهم‌ترین تکنیک‌هایی است که شما می‌توانید برای تقویت مهارت ارتباطی خود از آن استفاده کنید. زبان بدن یا Body Language از جمله راه‌های ارتباطی غیر کلامی است که امروزه ضرورت یادگیری آن بسیار به چشم می‌آید.

به گونه‌ای که در بسیاری از مناسبات و مذاکرات بسیار مهم نیز به راحتی می‌توان به واسطه شناخت زبان بدن بسیاری از فرآیندهای کاری را مدیریت کرد.

رفتار و حالات شما صددرصد می‌تواند بیانگر حال روحی شما باشد. طرف مقابل اگر فرد باهوشی باشد، حتی اگر شما صحبت نکنید می‌تواند به واسطه شناخت زبان بدن هر آنچه را که باید بداند متوجه شود و به همین دلیل، شما برای بالا بردن مهارت ارتباطی خود بهتر است توصیه‌ ما را جدی بگیرید و به یادگیری مهارت زبان بدن بیندیشید.

این‌چنین با درک احساسات و رفتار طرف مقابل می‌توانید ارتباطی موثرتر را در پیش بگیرید. سعی کنید هر نوع حرکت را به صورت مجزا برای خود تعبیر کنید.

زبان بدن تمامی حرکات را در بر می‌گیرد. مانند حرکت صورت (چشم‌ها) و یا ژست‌ها و مدل ایستادن شما؛ به گونه‌ای که حتی در هنگام دست دادن، چنانچه کف دست شما با کف دست طرف مقابل برخورد کند، می‌توان یک حالت صمیمانه و بدون هیچ‌گونه تنش را در رابطه در نظر گرفت.

شناخت زبان بدن باعث می‌شود تا شما بتوانید به صداقت و دروغگویی طرف مقابل پی ببرید؛ یا حتی احساس اشخاص را نسبت به خود به راحتی تشخیص دهید.

البته زبان بدن به استرس و اضطراب افراد نیز اشاره واضحی دارد و به همین دلیل است که شما برای تقویت مهارت ارتباطی بهتر است، کاربرد زبان بدن را دست کم نگیرید.

عدم استفاده از کلمات غیر ضروری

متاسفانه در بسیاری از روابط و مکالمات افراد عادت دارند از کلمات غیر ضروری استفاده کنند؛ این کار صددرصد می‌تواند تاثیر بسیار غیر متعارفی روی روند برقراری ارتباط شما بگذارد.

پرسیدن و تکرار یک عبارت مانند چه خبر و یا استفاده مداوم از کلماتی مانند خود «خب»، «آها» و… به عدم مهارت شما در برقراری ارتباط اشاره واضحی می‌کند؛ به همین دلیل، سعی کنید به هیچ عنوان از کلمات غیر ضروری در مکالمات خود استفاده نکنید.

کلمات دیگری مانند در واقع، مثلا و کلماتی به این شکل صددرصد در برقراری ارتباط‌های صمیمانه و همچنین در سخنرانی‌ها فرد شنونده را دلزده و خسته می‌کند. برای تقویت مهارت ارتباطی خود تلاش کنید از کلمات غیر ضروری تا حد امکان استفاده نکنید.

تکنیک FORD 

تقویت مهارت های ارتباطی

تکنیک Ford یک تکنیک کاملا کاربردی برای تقویت مهارت ارتباطی است که شما بتوانید در هر مکانی و در هر موقعیتی به راحتی وارد گفت‌وگو شوید. جالب است بدانید که تکنیک Ford از چهار کلمه به دست آمده است و مخفف شده است: family – occupation – recreation – dreams

این تکنیک جزء تکنیک‌های کاربردی و کاملا اثر بخش برای بالا بردن افزایش مهارت ارتباطی است. به گونه‌ای که شما چنانچه سعی کنید در گفت‌وگوی خود به موضوعات جزئی توجه بیشتری داشته باشید، گفت‌وگوی شما شاخ و برگ بیشتری به خود می‌گیرد. البته ادامه گفت‌وگو با جزئیات با توجه به علاقه طرف مقابل باید ادامه پیدا کند.

یکی دیگر از شگردهای تکنیک Ford توجه به صحبت‌های طرف متقابل است که شما با پریدن سوالات مرتبط اشتیاق خود را برای ادامه گفت‌وگو نشان می‌دهید.

در این بین، درست شنیدن اولین و بهترین راه محسوب می‌شود؛ به این شکل که شما می‌توانید در مورد گفت‌وگوی خود سوالات واقع‌بینانه و درست را مطرح و به نشانه توجه به صحبت‌های طرف مقابل بپرسید.

جلوگیری از حواس پرتی

یکی از زشت‌ترین و آزاردهنده‌ترین عادت‌هایی که می‌تواند به برقراری ارتباط بین افراد آسیب جدی وارد کند، حواس پرتی است. متاسفانه برخی از افراد در حین صحبت و مکالمه با شخص مورد نظر خود با با گوشی تلفن همراه سر خود را گرم می‌کنند و یا حواس خود را به انواع و اقسام فعالیت‌ها پرت می‌کنند.

این حواس پرتی صددرصد یک عادت بسیار زشت و به نوعی بی احترامی به طرف مقابل محسوب می‌شود. برای تقویت مهارت ارتباطی خود سعی کنید، مکالمه و گفت‌وگوی خود را به شکل جدی دنبال کنید.

زمانی‌که با افراد صحبت می‌کنید تمام حواس خود را به صحبت‌های شخص متقابل معطوف کنید تا قادر باشید یک مکالمه عالی را به پایان برسانید. جلوگیری از انواع حواس پرتی در هنگام صحبت و ارتباط با افراد یکی از راه‌های تقویت مهارت ارتباطی محسوب می‌شود.

شناخت شنونده

زمانی که شنونده شما فردی میانسال باشد، صددرصد صحبت با زمانی‌که شنونده یک کودک است، کاملا متفاوت خواهد بود. به همین دلیل، شما باید شنونده خود را به خوبی بشناسید و به واسطه آن مکالمه خود را ادامه دهید.

شناخت شنونده یکی از راه‌های تقویت مهارت ارتباطی به حساب می‌آید که باعث می‌شود تا شما از شگردها و تاکتیک‌های مختلف استفاده کنید. نوع لحن و استفاده از کلمات و گفتار با کودکان صددرصد با نوجوانان، جوانان و حتی افراد میانسال کاملا فرق دارد. حتی لحن شما باید هنگام صحبت با یک خانم کاملا متفاوت باشد نسبت به هنگامی‌که مخاطب شما یک آقا است.

به نوع ارتباط توجه کنید

اما همیشه صحبت و ارتباط به صورت رودررو نیست و شاید شما مجبور باشید، ارتباط خود را در قالب ایمیل و یا حتی پیامک ادامه دهید؛ در این حالت، شما باید صحبت خود را مختصر و مفید به پایان برسانید؛ چراکه در برخی از موارد افراد به هیچ عنوان علاقه به صحبت‌های طولانی در انواع ارتباطات غیر حضوری خود ندارند؛ بدین ترتیب شما بهتر است به صورت مختصر و مفید صحبت خود را مدیریت کنید.

پرداختن به جزئیات آن‌چنان کار عاقلانه‌ای نیست و به همین علت باید سعی کنید این شگرد اصلی را برای تقویت مهارت ارتباطی خود از یاد نبرید.

درک کردن شنونده

تقویت ارتباط

درک کردن و احساس همدردی صددرصد می‌تواند به بهتر شدن ارتباط شما کمک کند. در بسیاری از مواقع ممکن است افراد به هر دلیلی حال و حوصله صحبت کردن را نداشته باشند و به خاطر خستگی روحی و جسمی شما باید در این شرایط افراد را درک کنید و مکالمه خود را ادامه ندهید.

متاسفانه برخی از افراد به حس و حال واقعی شنونده توجهی ندارند و مکالمه خود را ادامه می‌دهند که این‌کار صددرصد نمی‌تواند یک عمل پسندیده باشد.

از جمله راهکارهای تقویت مهارت ارتباطی توجه به شرایط و هم‌چنین حالات روحی و جسمی افرادی است که قصد دارید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

صحبت کردن در جمع

سعی کنید در جمع‌های متفاوت اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و بیشتر صحبت کنید که البته صحبت شما باید به جا و کاملا برنامه‌ریزی شده باشد؛ چرا که صحبت‌های بیجا خصوصا در جمع نمی‌تواند وجهه خوبی داشته باشد و به همین دلیل، بهتر است با تقویت مهارت ارتباطی خود در ابتدای کار در جمع‌های دوستانه تا حد امکان صحبت کنید، در صحبت‌های جمعی نیز شریک شوید و نظر خود را ابراز کنید.

به حالات صورت خود نیز بی‌توجه نباشید؛ چرا که حالات صورت صددرصد می‌تواند برای شنوندگان بسیار نکته مهمی باشد و اعتماد به نفس و استرس شما به راحتی از چهره شما مشخص می‌شود و بدین‌ترتیب شما برای شروع می‌توانید از اعضای خانواده و دوستان خود شروع کنید تا قادر باشید مهارت صحبت در جمع گروهی را نیز بیاموزید.

اثر مطالعه در افزایش مهارت ارتباطی

معجزه مطالعه را دست کم نگیرید؛ چرا که با مطالعه شما با کلمات، قالب جملات، درک و دستور زبان به صورت گسترده آشنا می‌شوید؛ معمولا مطالعه کردن نقش ویژه و کلیدی برای شناخت انواع اصطلاحات دارد.

هم‌چنین شما با ذهنی باز می‌توانید همراه با خلاقیت بیشتری در بسیاری از صحبت‌ها شریک شوید؛ بسیاری از گوینده‌های با استعداد و توانا افرادی هستند که مطالعه کردن یکی از عادت‌های اصلی زندگی آن‌ها محسوب می‌شود؛ به همین دلیل، برای تقویت مهارت ارتباطی خود بهتر است، پیشنهاد ما را جدی بگیرید و مطالعه را در سبک زندگی خود جای دهید؛ چراکه اطلاعات و دانش بیشتری نصیب شما می‌شود اما متاسفانه بسیاری از افراد این موضوع را جدی نمی‌گیرند.

عمده مشکلات روحی که امروزه افراد به ان دچار هستند، به خاطر نداشتن درک درستی است که نسبت به شرایط زندگی پیدا نکرده‌اند. اما زمانی‌که شما به مطالعه می‌پردازید با جنبه‌های گوناگون و واقعیت‌های اصلی محیط پیرامون خود آشنا می‌شوید و شرایط بهتری را می‌توانید برای زندگی خود ترسیم کنید.

به همین شکل بهتر است به تأثیر پربازده مطالعه روی فکر و ذهن بی توجه نباشید؛ چرا که شناخت انواع واژگان، عبارات و اصطلاحات جدید باعث می‌شود تا شما سخنوری توانا به نظر بیایید.

لبخند زدن و تماس چشمی

لبخند زدن یکی از شگردهای مهم برای تقویت مهارت ارتباطی است. شاید در ظاهر یک مسئله کاملا ساده به نظر آید، اما در واقع این‌چنین نیست.

لبخند زدن باعث می‌شود تا یک نگرش مثبت و بازخورد منطقی نسبت به مکالمه و ارتباط خود داشته باشید. لبخند همراه با تماس چشمی صددرصد می‌تواند برای هرچه بهتر شدن مهارت ارتباطی شما یک گزینه عالی به شمار آید. سعی کنید لبخند زدن را از انواع مکالمات و ارتباط‌های خود دریغ نکنید.

تعادل | مهم‌ترین نکته در افزایش مهارت ارتباطی

یکی از مهارت‌های اصلی ابراز وجود درک دیدگاه مخالف است. متاسفانه بسیار دیده شده است که با یک نظر مخالف ممکن است افراد از کوره دربروند و نتوانند در برابر نظر طرف مقابل به صورت منطقی نظر خود را ابراز کنند.

این نوع رفتار بدون شک باعث خستگی مخاطب و ناامیدی وی از گفت‌وگو می‌شود و به همین دلیل باید سعی کنید، هیچ‌گاه نظر خود را به فرد مقابل تحمیل نکنید؛ اما در کمال احترام نظرات خود را ابراز کنید. حفظ تعادل مهم‌ترین کاری است که شما باید برای تقویت مهارت ارتباطی خود از آن استفاده می‌کنید.

سخن پایانی

توجه به روش‌ها و مهارت‌های ارتباطی باعث می‌شود تا انسان قادر باشد در زندگی از تنهایی و انزوا دوری کند و با زندگی اجتماعی خود با آرامش و اشتیاق بیشتری به زندگی خود ادامه دهد. انواع ارتباطات کلامی و غیرکلامی با مهارت‌های خاصی اهمیت خود را نشان می‌دهند که شما باید با گوش دادن، مشاهده و پاسخ دادن مهارت‌های خود را ارزیابی کنید.

 نکات خاصی مانند با دقت شنیدن، پرسیدن سوال‌های مرتبط، اشتیاق به ادامه گفت‌و‌گو، آرام بودن و حفظ خونسردی در کنار لبخند و برقراری تماس چشمی صددرصد از جمله راهکارهای تقویت مهارت ارتباطی به شمار می‌آیند.

 اما شما نباید به هیچ‌ عنوان با هر نوع دیدگاه مخالف تعادل خود را از دست بدهید. بهتر است سعی کنید در هرنوع مکالمه و گفت‌وگو تنها به تحمیل نظر خود نیندیشید؛ چرا که این‌چنین مکالمه شما نمی‌تواند آن‌چنان که باید و شاید منطقی ادامه پیدا کند. توجه به شرایط و حالات روحی طرف مقابل از دیگر مواردی است که نباید به هیچ وجه از آن غافل شد.

افزایش مهارت‌های ارتباطی به شما کمک می‌کند، به یک ازدواج موفق، درآمد بالا، اعتماد به نفس بیشتر به راحتی فکر کنید و با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنید.

تاثیر روابط اجتماعی گسترده و سالم تاثیر معجزه آسایی در سبک و روش سبک زندگی افراد می‌گذارد، پس سعی کنید به آداب و معاشرت بیشتر از هرچیزی در زندگی خود توجه کنید تا یک حال روحی عالی را همیشه و در هر شرایطی تجربه کنید.

شما قطعاً روش‌ها و تاکتیک‌های متنوع‌تری را برای بالا بردن مهارت‌های ارتباطی در زندگی خود به کار می‌برید؛ می‌توانید در قسمت نظرات سایت، با ما و دیگر کاربران در مورد استراتژی شگرد زندگی خود جهت افزایش مهارت ارتباطی با دیگران، صحبت کنید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره