آشنایی با اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 7 دقیقه دیدگاهها

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ مانند هر فرآیند در هر حوزه‌ای انواع مختلفی از اصطلاحات خاصی را به خود اختصاص داده است. شما با شناخت اصطلاح دیجیتال مارکتینگ خواهید توانست به بهترین شکل ممکن در این نوع بازاریابی به فعالیت بپردازید.

منبع درآمد عالی را بسیاری از افراد با هدف و فکر جهان در این نوع بازاریابی معرفی کرده‌اند که شما چنانچه از همان ابتدای کار به صورت تکنیکی و اصولی وارد این بازار کار شوید با اگاهی و دانش خاص این قدرت را خواهید داشت که همیشه به صرفه و بهینه‌ترین راه را برای تبلیغات و بازاریابی خود در نظر بگیرید.

 با شناخت هر کدام از اصطلاحات می‌توان تحولی بزرگ را در  حوزه  دیجیتال مارکتینگ به راه انداخت و حرفه‌ای زیادی برای گفتن داشت. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی کاملا طبیعی است که دیجیتال‌مارکتینگ بتواند به سمت سویی کشیده شود که شما کسب و کاری عالی، راحت  و پردرآمد را در این حوزه در نظر بگیرید. توجه به مفهوم اولیه هر کدام از اصطلاحات باعث تحولی نو در مسیر بازاریاب و تبلیغات خواهد شد.

1.     Content Marketing یا بازاریابی محتوایی

امروز شاید شما نیز قدرت کلمات و مهمتر از همه عبارات را به راحتی درک کرده باشید؛ چرا که شما با تولید محتوای قدرتمند در فرمت‌های بسیار خاص این قدرت را خواهید داشت که بتوانید به بازاریابی محتوایی مشغول شوید و سهم خود را از این بازار داغ به راحتی بگیرید؛ چراکه قالب‌بندی‌ها و فرمت‌های خاصی برای بازاریابی محتوا وجود دارد که توانسته در بین اصطلاح دیجیتال مارکتینگ نقش پررنگی را به خود اختصاص دهد.

البته شما چنانچه بتوانید به یک محتوای یونیک، بدون از کپی با جذابیت‌های فوق‌العاده توجه کنید، صددرصد مسیر شما در حوزه تبلیغات مسیر خاص، تازه و جدیدی خواهد بود که در این بین رسیدن به یک منبع درآمد عالی به هیچ عنوان به دور از ذهن نیست.

2.     Social Media Marketing یا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

یکی دیگر از اصطلاح دیجیتال مارکتینگ که صددرصد نام آن را بسیار شنیده‌اید را به راحتی می‌توان به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اختصاص داد.  همانطور که از نام آن پیداست شما باید در شبکه‌های اجتماعی خاصی مانند اینستاگرام، تلگرام و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دیگر به بهترین شکل ممکن به تبلیغات و بازاریابی بپردازید؛ چرا که هر کدام از این شبکه‌ها به واسطه خدمات و قابلیت‌های خاص خود زمینه و بستر مناسبی را فراهم می‌کند تا شما با استانداردها و ویژگی‌های مخصوص هرکدام بتوانید به بازاریابی محصولات خود بپردازید.

3.      Pay Per Click – PPC یا پرداخت به ازای کلیک

چنانچه با این اصطلاح دیجیتال مارکتینگ پرداخت به ازای کلیک برخورد داشته‌اید بهتر است بدانید که در این نوع بازاریابی و تبلیغات آن دسته از افرادی که تا حدی علاقه دارند در کنار سئو سایت خود به واسطه پرداخت پول و هزینه خاص حساب خود را همیشه در حالت اکتیو قرار دهند، تبلیغات خود را هرچه سریعتر به نمایش بگذارند.

در ازای هر کلیک که سایت در صفحه اول گوگل قرارداد هزینه از حساب افراد کم می‌شود. برخی از افرادی که شاید صبر و تحمل بازدهی سئو سایت را نداشته باشند، از این روش برای سرعت عمل بالاتر در بازدهی تبلیغات خود استفاده می‌کنند. البته این نوع بازاریابی مانند هر روش دیگر مزایا و معایب خاص خود را دارد.

4.     Responsive یا واکنش‌گرا

اگر دقت کرده باشید بسیاری از افراد زمانی که به طراحی سایت می‌پردازند بسیار مایل هستند تا از قابلیت واکنش‌گرا استفاده کنند؛ چرا که شما با توجه به این قابلیت ویژه خواهید توانست سایت مورد نظر خود را با هرنوع نمایشگری به راحتی به نمایش بگذارید. در میان اصطلاح دیجیتال مارکتینگ این اصطلاح جزء اصطلاحاتی است که بدون شک به توجه و اهمیت افراد به کیفیت و بهبود حال مشتری اشاره میکند که در هر شرایطی بتوانند به راحتی از خدمات استفاده کنند.

5.     Cause Marketing  یا بازاریابی انگیزه‌دار

اما چنانچه نام بازاریابی انگیزه دار را شنیده باشید صددرصد این اصطلاح دیجیتال مارکتینگ در همان وهله اول باعث خواهد شد، تا شما بدانید که در این نوع بازاریابی مشتری دقیقا به وسیله مورد نظر شما نیاز دارید و به واسطه رفع نیازهای خود باید از این وسیله استفاده کند.

دلایل بسیاری وجود دارند تا مصرف‌کنندگان بتوانند از محصولات در این بازاریابی به نحو احسن استفاده کنند. اصولا بسیاری از مشتریان به واسطه رایگان بودن یک محصول و یا به این دلیل که شاید محصول موردنظر فرصت استثنایی باشد و نباید آن را از دست داد به خرید محصول تمایل بالایی نشان می‌دهند.

6.     Relationship Marketing یا بازار یابی رابطه‌ای

بازاریابی رابطه‌ای یکی از بهترین‌ها در بین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است؛ چرا که در این بازاریابی عمدتا تولیدکنندگان تنها به این موضوع دقت نظر ندارند که بخواهند به تبلیغات بپردازند. بلکه به واسطه کیفیت خدمات و محصولات خود باعث می‌شوند تا مشتری بتواند با احساس رضایت هر چه بیشتر از محصولات شرکت مورد نظر استفاده کند.

یک شرکت با رضایت مشتریان خود و برقراری تعامل و رابطه با مشتری این قدرت را دارد که از لحاظ روانشناسی در ذهن مشتری نفوذ کند و به کمک وفاداری مشتری خود یک تبلیغ پربازده را از وی انتظار داشته باشد. این عمل در بسیاری از شرایط این گونه مشخص شده است که شما چنانچه۸۰ درصد را برای فروش یک محصول در نظر بگیرید، ۲۰ درصد فروش را مشتریان همیشه در صحنه شما به خود اختصاص خواهند داد.

7.     Buzz Marketing یا بازاریابی سروصدا

این بازاریابی همانطور که از نام آن پیداست در بین اصطلاح دیجیتال مارکتینگ بازاریابی خاص خود را دارد. برخی از تولیدکنندگان در یک لحظه تصمیم می‌گیرند با انجام یک کار فوق‌العاده و با استفاده از استراتژی و تاکتیک‌های خاص توجه مشتریان خود را جلب کنند. در این شرایط به واسطه هیاهو و جنجالی که به پا شده است یک محصول می‌تواند تبلیغات پر سروصدایی را به وجود آورد.

8.     Stealth Marketing یا بازاریابی مخفیانه

این اصطلاح دیجیتال مارکتینگ را می‌توان یکی از زیرکانه‌ترین اصطلاحات در نظر گرفت؛ چراکه در این نوع بازاریابی شما با یک استراتژی بسیار خاص به تبلیغ محصولات خود می‌پردازید. به گونه‌ای که در ظاهر تبلیغ به حساب نیاید اما هدف شما در اصل همان تبلیغ است. شما می‌توانید نهایت زیرکی و ذکاوت را در این بازاریابی پیاده کنید.

بسیاری از ما این نوع بازاریابی را مشاهده کرده‌ایم به شکلی که شما دقیقا در بسیاری از سریال‌های تلویزیونی در حین دیدن سریال و فیلم مورد نظر خود بسیاری از محصولات برند را که توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد را مشاهده کرده‌اید. اینگونه است که برند و محصول توانسته در پشت پرده هدف خاص خود را به نمایش بگذارد.

9.     Offensive Marketing یا بازار یابی تهاجمی

این اصطلاح دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به ما نشان دهد که برخی اوقات شاید پیدا کردن نقطه ضعف کار غیر معقولانه‌ای نباشد. بدین ترتیب که در این نوع بازاریابی شما باید نقاط ضعف رقبا و نقاط قوت خود را بشناسید و به همین ترتیب از هرکدام به نحو احسن و کارآمد استفاده کنید.

10.                        SMS Marketing یا بازار یابی پیامکی

شاید برای شما پیش آمده است که با خرید از یک فروشگاه شماره تلفن شما را به ثبت می‌رساند و با ارسال پیامک‌های گاه‌و‌بی‌گاه در مورد خدمات و بسیاری از قابلیت‌های محصولات فروشگاه خود به تبلیغ می‌پردازند. به این نوع بازاریابی در اصطلاح دیجیتال مارکتینگ بازاریابی پیامکی گفته می‌شود که اگر به صورت خلاقانه و همراه با جذابیت‌های اصولی همراه باشد، صددرصد می‌تواند یک بازاریابی منحصربه‌فرد و پرسود شناخته شود.

انواع دیگر اصطلاح دیجیتال مارکتینگ

11. Traditional Marketing یا بازار یابی سنتی

12. Affiliate Marketing یا بازاریابی از طریق همکاری در فروش

13. Link building یا لینک سازی

14. Call To Action – CTA یا  درخواست اقدام

15. Diversity Marketing یا بازاریابی گوناگونی

16. Seasonal Marketing یا بازاریابی فصلی

17. Search Marketing یا بازار یابی جستجو

18. Niche Marketing یا بازار یابی نیش

19. Mobile Marketing یا بازار یابی موبایل

20. Banner Advertising یا تبلیغات بنری

21. Native Advertising یا تبلیغات همسان

22. Return On Investment – ROI یا بازگشت سرمایه

23. Domain Authority یا اعتبار دامنه

24. KPI یا شاخص کلیدی عملکرد

25. Reverse Marketing یا بازاریابی معکوس

26. Direct Mail Marketing یا بازاریابی مکاتبه مستقیم

27. Reply Marketing یا بازاریابی پاسخ طلب

28. Personalized Marketing یا بازاریابی بازاریابی شخصی‌سازی شده

29. Analytical Marketing یا بازاریابی تحلیلی

30. Brand Marketing یا بازاریابی برند

31. Call Center Marketing یا بازاریابی تماس

32. Catalog Marketing یا بازار یابی کاتالوگی

33. Outdoor Marketing یا بازاریابی محیطی

34. Celebrity Marketing یا بازاریابی به واسطه افراد معروف

35. Inbound Marketing یا بازاریابی درونگرا

سخن پایانی

چنانچه بخواهیم که به توضیح تمامی اصطلاحات که به اصطلاح دیجیتال مارکتینگ معروف هستند بپردازیم در این مقاله با توجه به محدودیت وقت و زمان نمی‌توان این کار را به نحو احسن انجام داد. اما اگر شما در مورد اصطلاحات دیگر اطلاعات خاصی را در دست دارید می‌توانید با توجه به اهمیت هرکدام از این بازاریابی‌ها و اصطلاحات خاص در دیجیتال مارکتینگ با ما و دیگر کاربران به گفتگو بپردازید.

چرا که این روزها دیجیتال مارکتینگ توانسته در سبک زندگی و همچنین کسب و کار افراد اهداف خاصی را به خود اختصاص دهد. به همین دلیل شناخت بسیاری از اصطلاحات و درک مفهومی آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی باشد که افراد قادر باشند به صورت منطقی به کسب درآمدی شایسته فکر کنند و با ابزار و امکانات دیجیتالی فارغ از هرنوع محدودیت به بازاریابی بپردازند.  

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره