استراتژی فروش مخصوص فروشگاه اینترنتی

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 13 دقیقه دیدگاهها

استراتژی فروش

بدون شک یکی از دغدغه‌های اصلی برای افرادی که به کسب و کار آنلاین پرداخته‌اند، افزایش فروش است. این دست از افراد به دنبال راه و استراتژی‌های گوناگون می‌گردند تا از طریق آن‌ها فروش خود را بالا ببرند.

حال ما تصمیم داریم در این مقاله از ویترین سافت 19 مورد استراتژی فروش که به کسب و کارهای آنلاین کمک می‌کنند را خدمت شما عرض کنیم تا در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید و به موفقیت برسید.

1: بازاریابی محتوا

همان‌طور که می‌دانید، امروزه بسیاری از مردم به سمت استفاده از تکنولوژی روی آورده‌اند و در حال استفاده از شبکه‌های مختلف اجتماعی هستند؛ بنابراین انجام تبلیغات و پرداختن به بازاریابی در چنین فضاهایی می‌تواند تاثیرات مثبتی بر کسب و کار شما داشته باشد.

دقت داشته باشید که در این راستا امکان استفاده از شیوه‌های سنتی چون تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردی و … نیز وجود دارد، اما ممکن است زمان و هزینه زیادی را از شما بگیرد و در آخر نتیجه دلخواهی را برای شما به همراه نداشته باشد.

از جمله مزایایی که می‌توان برای این شیوه در نظر گرفت، باید به مواردی چون هزینه پایین‌تر، رضایت بیشتر مشتری، نرخ تبدیل بالاتر و به دست آوردن مشتری‌های بیشتر اشاره کرد؛ بنابراین باید متذکر شد که انتخاب این استراتژی واجب و ضروری به نظر می‌رسد و بهتر است از آن بیشترین استفاده را داشته باشید.

2: از ترفند بیش فروشی استفاده کنید

بیش فروشی یک استراتژی بازاریابی به حساب می‌آید که در آن فروشنده باید مشتری خود را به سمت و سویی حرکت دهد تا ترغیب شود محصولاتی که نیاز دارد و به خرید اول مربوط می‌شود را تهیه کند.

این شیوه تاثیر بسیاری بر فروش شما خواهد داشت، بنابراین به سادگی از کنار آن نگذرید؛ چرا که خود شما نیز از دسته افرادی هستید که چنین تکنیکی را رد نمی‌کنید.

برای مثال شرایطی را تصور کنید که در یک رستوران نشسته‌اید و می‌خواهید سفارش خود را بدهید. زمانی که چنین کاری را انجام دادید، گارسون از شما می‌پرسد که آیا کنار غذایتان به سیب‌زمینی سرخ‌شده نیز نیاز دارید؟ و این شما هستید که به احتمال خیلی زیاد پاسخ مثبت به این درخواست می‌دهید.

از همین جهت مهم نیست در چه حوزه‌ای مشغول به فعالیت هستید، مهم این است که در زمینه شغلی خود از تکنیک بیش فروشی استفاده کنید تا بتوانید میزان فروش را بالا ببرید.

همچنین می‌توانید در این راستا برای برخی از محصولات خود تخفیف ویژه‌ای را در نظر بگیرید و آن‌ها را به عنوان یک پیشنهاد ویژه به مشتریان خود معرفی کنید. چنین استراتژی بدون شک موفق خواهد بود؛ پس از کنار آن راحت نگذرید.

3: به تولید محصولات پر تقاضا بپردازید

یکی دیگر از استراتژی‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند تا میزان فروش خود را بالا ببرید، پرداختن به تولید و فروش محصولات پر تقاضا خواهد بود.

در این راستا شما می‌توانید نیاز بازار را شناسایی کنید و اگر محصولی مورد نیاز است و کسی به تولید آن نپرداخته را تولید کنید. از طرفی دیگر می‌توانید محصولاتی که در بازار هستند را با کیفیت و مدل‌های متفاوت به بازار عرضه کنید تا مشتری‌های خود را به دست آورید.

4: محصولات خود را به درستی قیمت ‌گذاری کنید

بدون شک تعیین قیمت برای محصولات اهمیت بالایی دارد و اگر به درستی به آن پرداخته نشود، می‌تواند ضررهای بسیاری را به همراه داشته باشد؛ چرا که به طور حتم شما نیز از دسته افرادی هستند که پیش از خرید یک محصول، قیمت آن را با دیگر محصولات مشابه مقایسه می‌کنید.

دقت داشته باشید که این موضوع به خصوص در زمان خرید آنلاین بیشتر دیده می‌شود؛ بنابراین محصولات خود را به درستی و طبق عرف قیمت‌گذاری کنید تا بتوانید فروش مناسبی داشته باشید.

قیمت‌گذاری محصولات را باید طبق شرایط و استراتژی‌های به خصوصی انجام دهید. برای مثال شما باید در ابتدا بازار را مورد بررسی قرار دهید و از قیمت‌گذاری رقبای خود آگاه شوید.

سپس شرایط کالای خود را بررسی و طبق امکانات بیشتر و کمتری که برای آن در نظر گرفته‌اید، قیمت را تعیین کنید.

البته توجه داشته باشید که قیمت خیلی پایین را نیز برای محصولات انتخاب نکنید، چرا که با این کار مشتری‌های شما خیال می‌کنند کیفیت محصولات شما پایین است و از خرید منصرف می‌شوند.

5: نمونه‌ای از محصولات را به صورت رایگان ارائه دهید

یکی دیگر از شیوه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند تا فروش بیشتری داشته باشید، ارائه محصولات به صورت رایگان به مشتری‌ها است.

این استراتژی برای افرادی مناسب خواهد بود که در زمینه خوراک و مواد غذایی فعالیت دارند و می‌توانند با ارائه محصولات خود در بسته‌بندی‌های کوچک و جذاب، مشتری بیشتری را به سمت خود بکشانند.

6: از تبلیغات غافل نشوید

در نظر گرفتن تبلیغات جذاب و درست می‌تواند در جذب مشتری تاثیر داشته باشد. دقت داشته باشید که منظور از تبلیغات درست، آن دسته تبلیغاتی به حساب می‌آید که در آن به حقیقت و ویژگی‌های کالا که حقیقی هستند اشاره می‌شود؛ یعنی شما نباید از هیچ بزرگنمایی یا دروغی استفاده کنید تا محصول خود را بفروشید.

7: توجه به مشتری را فراموش نکنید

استراتژی فروشگاه اینترنتی

استراتژی قبلی که به آن اشاره داشتیم تبلیغات بود، اما باید توجه داشته باشید که در کنار تبلیغات به مشتری خود رسیدگی کنید.

در واقع تبلیغ بدون توجه به مشتری نتیجه‌ای را برای شما به همراه نخواهد داشت. از جمله کارهایی که می‌توانید در قبال مشتری انجام دهید، پاسخگویی و جوابدهی به سوالات و نظرات آن‌ها است.

اگر شما کسب و کار خود را در سایت یا یک صفحه مجازی راه‌اندازی کرده‌اید، حتما بخشی را به عنوان باکس نظرات و پیشنهاد‌ها در نظر بگیرید و از مشتری‌های خود بخواهید که با شما ارتباط برقرار کنند، پس از آن که نظرات و پیشنهاد‌ها به ثبت رسید، به آن‌ها پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود مشتری حس با ارزش بودن پیدا کند و به خرید از شما ترغیب شود.

8: به ظاهر محصول توجه کنید

بدون شک همه‌ی ما انسان‌ها در زمان خرید، به اولین چیزی که دقت می‌کنیم ظاهر محصول مورد نظرمان است، بنابراین قدم اول برای جذب مشتری طراحی و ظاهر زیبای محصولات خواهد بود.

شما باید در کنار ظاهر زیبای محصول، بسته‌بندی شکیل و جذابی را نیز ایجاد کنید؛ در غیر این صورت مشتری گمان می‌کند که شما غیرحرفه‌ای هستید و بنابراین از خرید منصرف می‌شد.

برای مثال برند سامسونگ را در نظر بگیرید. این کمپانی برای هر یک از محصولات خود که جدید به بازار عرضه می‌شود، ویژگی و آپشن های جدیدی را در نظر می‌گیرد و با همین کار توانسته تا به حال یکی از موفق‌ترین برندها باشد.

9: به توضیحات محصول توجه کنید

دقت داشته باشید که شما فروشگاه آنلاین راه اندازه کرده‌اید و برای آن که اعتماد مشتری خود را به دست آورید، راه سخت‌تری پیش رو دارید.

از همین جهت باید به برخی از مسائل دقت بیشتری شود. برای مثال در ابتدا شما باید نام محصول خود را به درستی انتخاب کنید یا اگر مشابه محصول شما در بازار وجود دارد، نام آن را با کمی تغییر و تحول بنویسید تا مشتری جذب شود.

مورد دیگر که باید به آن توجه شود، ارائه توضیحات در رابطه محصولات است. شما باید توضیح کاملی از ویژگی و امکانات محصول ارائه دهید و این موضوع در برخی از زمینه‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

برای مثال تصور کنید که شما یک فروشگاه آنلاین در زمینه لوازم‌آرایش راه‌اندازی کرده‌اید و تصمیم دارید یک کرم پودر را به مشتری‌های خود معرفی کنید.

بدون شک اگر شما تنها به کرم پودر بودن محصول اشاره کنید، هیچکس به خرید از شما نمی‌پردازد، چون اطلاعات ناقص و غیرقابل اعتمادی را در اختیار کاربران قرار داده‌اید؛ بنابراین توضیحات کاملی را آماده کنید (در راستای مثال کرم پودر به شماره آن، مناسب کدام دست از پوست‌هاست و … اشاره کنید.) تا بتوانید نظر مشتری را به دست آورید.

10: محصولات متنوعی داشته باشید

یکی از راه‌هایی که می‌تواند فروش یک فروشگاه را بالا ببرد، داشتن طیف وسیعی از محصولات است.

شما باید در زمینه فعالیت خود تمام محصولات را در هر مدل و رنگ داشته باشید. با این کار مشتری هر نیازی داشته باشد، جواب نه نمی‌شنود و این موضوع حس خوبی را به فرد القا می‌کند و باعث می‌شود فرد خرید خود را از فروشگاه شما انجام دهد.

همچنین وجود محصولات گوناگون و متنوع، بر استراتژی شماره دو که به آن اشاره داشتیم نیز تاثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال شرایطی را تصور کنید که شما در زمینه لوازم‌آرایش مشغولید و تمام محصولات را به طور کامل در اختیار دارید، حال مشتری به شما سفارش یک کرم پودر را می‌دهد و می‌خواهد که برای او کرم را ارسال کنید.

در این شرایط اگر شما محصولات کاملی داشته باشید، می‌توانید پیشنهادهای دیگری چون کرم مرطوب‌کننده، پودرهای آرایشی و … را نیز بدهید و مشتری را ترغیب به خرید بیشتر کنید.

دقت داشته باشید که خرید بیشتر برابر با درآمد بیشتر است، پس بی‌تفاوت از کنار این موضوع نگذرید.

11: در نظر گرفتن یک صفت ویژه برای محصول

همان‌طور که می‌دانید، امروزه افراد بسیاری هستند که به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند و محصولات گوناگونی را به فروش می‌رسانند؛ بنابراین شما باید ویژگی به خصوصی را برای محصول مورد نظر خود انتخاب کنید تا با استفاده از آن مشتری را به سمت خود بکشید.

برای مثال شما فروشنده کفش هستید و می‌خواهید فروش خود را بالا ببرید. اولین کاری که باید در این راستا انجام دهید، این است که تنوع محصولات را بالا ببرید و سپس برخی از مدل‌های خاص را معرفی کنید؛ مثلا کفش‌های نانو که کثیف یا خیس نمی‌شوند.

وجود چنین محصولاتی در میان انواع دیگر محصولات، می‌تواند به جذب مشتری و افزایش فروش تاثیر بگذارد.

استراتژی شماره دوازده: فروش خود را به سطح بین ‌الملل برسانید

شما باید میزان فروش خود را در سطح محل و شهرهای گوناگون امتحان کنید و سعی داشته باشید که هر سری فروش را بالا ببرید.

با چنین کاری شما آماده عرضه محصولات در سطح بین‌المللی خواهید شد و می‌توانید درآمدهای بسیار بالا را برای خود به دست آورید. دقت داشته باشید که اگر شما در چنین امری موفق عمل کنید، نصف بیشتر موفقیت را طی کرده‌اید و آینده خوشی پیش رویتان خواهد بود.

12: صداقت را فراموش نکنید

بسیاری از کسب و کارهای آنلاین از آنجایی که مشتری‌های حضوری ندارند، از شیوه‌های گوناگون استفاده می‌کنند تا فروش را بالا ببرند. در این مسیر حتی به دروغ و تقلب نیز دست می‌زنند.

باید متذکر شد که این شیوه نه تنها تاثیر مثبتی ندارد، بلکه می‌تواند نتایج منفی را نیز به همراه داشته باشد؛ چرا که اگر مشتری از شما خرید انجام دهد و سپس متوجه شود که محصول با گفته‌های شما فرق دارد، دیگر خریدی از شما انجام نخواهد داد.

دقت داشته باشید که جذب مخاطب و مشتری از راه صداقت و راستی، بسیار تاثیرگذار خواهد بود و حتی می‌تواند مشتری شما را به یک مشتری ثابت تبدیل کند. پس از صداقت و راست‌گویی غافل نشوید.

13: خدمات پس از فروش داشته باشید

تا به اینجا به استراتژی‌های متفاوتی اشاره داشتیم و به طور معمول فروشگاه‌ها آن‌ها را رعایت می‌کنند. برای مثال یک فروشگاه به بازاریابی می‌پردازد، محصول خود را می‌فروشد و فکر می‌کند کار اینجا تمام است، در حالی که این‌چنین نیست و شما باید مرحله دیگری را نیز انجام دهید.

این مرحله خدمات پس از فروش به حساب می‌آید. شما باید با مشتری که از شما خرید انجام داده است ارتباط برقرار کنید و اگر برای فرد سوالی پیش آمده، پاسخگو نیز باشید. این موضوع برای مشتری و مخاطبین شما خوشایند خواهد بود و حس خوبی به آن‌ها خواهد داد.

14: اپلیکیشن و سایت خود را راه ‌اندازی کنید

امروزه اینستاگرام به فضایی تبدیل شده است که در آن افراد بسیاری به کسب درآمد مشغول هستند و روزبه‌روز بر این تعداد اضافه می‌شود. حال پیشنهاد ما به شما این است که در کنار اینستاگرام خود، اپلیکیشن یا سایتی را نیز راه‌اندازی کنید. استفاده از اپلیکیشن بسیار کار را راحت‌تر خواهد کرد، پس حتی‌الامکان سعی کنید به چنین کاری بپردازید.

برای مثال دیجی کالا را تصور کنید. این فروشگاه که یکی از موفق‌ترین فروشگاه‌ها به حساب می‌آید، علاوه بر سایتی که دارد، اپلیکیشن خود را نیز راه‌اندازی کرده و شما امروزه این برنامه را در بسیاری از گوشی‌ها خواهید دید.

15: پرداخت آفلاین و آنلاین

یکی از موضوعاتی که در راستای خرید آنلاین بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، پرداخت است. هنوز هستند افرادی که نمی‌توانند به پرداخت آنلاین اعتماد کنند و تنها به سمت فروشگاه‌هایی می‌روند که در کنار پرداخت آنلاین، پرداخت آفلاین را نیز در نظر گرفته اند.

از همین جهت توصیه می‌شود شما نیز به چنین کاری بپردازید و هر دو مدل از پرداخت را برای فروشگاه خود انتخاب کنید.

استراتژی شماره هفده: شرایط بازگشت پول را در نظر بگیرید

شاید در طول فعالیتتان، با مشتری مواجه شوید که از خرید خود راضی نیست. در چنین شرایطی شما نباید عصبی یا ناراحت شوید؛ چرا که در هر کسب و کاری چنین موضوعی وجود دارد.

کاری که توصیه می‌شود انجام دهید، این است که شرایط بازگشت پول به مشتری را برای کسب و کار خود انتخاب کنید و در صورتی که چنین مشکلی پیش آمد، محصول را دریافت و پول فرد را برگردانید.

این موضوع می‌تواند یکی از راه‌های جلب اعتماد مشتری باشد و تاثیرات مثبتی بر فروش بگذارد.

16: از تصاویر با کیفیت استفاده کنید

فروش آنلاین سختی‌های مخصوص به خود را دارد و شما باید فعالیت بیشتر و با کیفیتی داشته باشید. برای مثال یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، تهیه عکس با کیفیت است.

شما باید برای محصولات خود علاوه بر توضیح جامع و کامل، عکس مناسبی را نیز در نظر بگیرید تا مشتری شما بتواند به خوبی تصمیم بگیرید.

البته باید متذکر شد که عکس‌ها در هر زمینه باید به مدل‌های مخصوص گرفته شوند. برای مثال اگر زمینه فعالیت شما پوشاک است، باید عکس مناسبی از تن خور لباس را در صفحه و سایت خود بگذارید.

17: محصولات را به موقع به دست مشتری برسانید

شاید تا به حال خرید آنلاین انجام داده باشید و روزها منتظر رسیدن آن‌ها بوده باشید. این موضوع قطعا برای شما خوشایند نبوده و حتی شاید شما را از خرید مجدد منصرف کرده باشد؛

بنابراین اگر می‌خواهید برای کسب و کار خودتان چنین مشکلی پیش نیاید، حتما شرایطی را فراهم آورید که سفارش‌های مشتری به موقع به دستش برسد. خوش‌قولی شما تضمینی برای خرید دوباره مشتری خواهد بود.

18: از تخفیف و هدیه غافل نشوید

2

مسلما همه‌ی افراد از هدیه و تخفیف استقبال می‌کنند، پس هرازگاهی برای محصولات خود چنین موضوعی را در نظر بگیرید.

شما می‌توانید برخی از محصولات که تک شده‌اند را با قیمت کمتر به فروش برسانید. با این کار هم محصول شما به فروش رفته و هم مشتری دیگری جذب کرده‌اید.

همچنین می‌توانید مسابقات گوناگونی طراحی کنید و از طریق آن به جذب مشتری و در نتیجه فروش بیشتر دست پیدا کنید.

19: به کادر فروش توجه داشته باشید

اگر شما صاحب کسب و کاری هستید که چندین کارمند دارید و آن‌ها برای شما کار می‌کنند، باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشید و به گونه‌ای رفتار کنید تا آن‌ها انگیزه بالایی برای کار داشته باشند.

برای مثال حقوق و دستمزد آن‌ها را هرچند وقت یک‌بار بالا ببرید و در مناسبت‌ها به آن‌ها خدماتی را ارائه دهید. توجه داشته باشید که یک کادر کار بلد و با انگیزه، بسیار بر فعالیت شما تاثیر خواهد داشت.

در این مقاله به 19 استراتژی فروش مخصوص فروشگاه اینترنتی اشاره کردیم. اگر شما تمام این موارد را رعایت کنید، بدون شک به موفقیت خواهید رسید؛ بنابراین از کنار هیچ‌یک به راحتی نگذرید.

بیشتر بخوانید :


برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره