آگاهی از برند چیست؟

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 4 دقیقه دیدگاهها

آگاهی از برند

آگاهی از برند یعنی چی؟ چرا باید آگاهی از برند داشته باشیم؟ آگاهی از برند چه سودی برای ما دارد؟ آگاهی از برند یعنی آگاهی مصرف‌کنندگان از میزان و موجودیت در دسترس محصول؛ Brand awareness به زبان دیگر یعنی مشتری شما تا چه انداره‌ای یک محصول را به یک برند خاص می‌تواند ربط بدهد.

به عبارت دیگر آگاهی قبلی، بخشی از بازار یک برند است. آگاهی از برند یکی از موضوعات بنیادی برندینگ است. همچنین آگاهی از برند یک شاخصه از شاخص‌های مارکتینگ و کسب و کار محسوب می‌شود. از این رو مشخص می‌شود که چه تعداد از مردم جامعه با برند شما آشنایی دارند.

به عنوان مثال برند‌های جهانی و ارزشمند مانند اپل، سامسونگ، ال جی و …. همگی از، آگاهی برند بالایی برخوردار هستند. زمانی که درباره ‌ آگاهی از برند سخن می‌گوییم منظور این نیست که فقط شناخت برند کافی باشد. انتظار می‌‌رود که در راستای آگاهی از برند، مخاطب، همچنین از محصولات برند شما نیز  آگاه باشد.

لازم به ذکر است که آگاهی از برند نه تنها در بازاریابی درونگرا بلکه در بازار برونگرا نیز موثر و تاثیرگذار است. همچنین در صنایع رقابتی، یکی از شروط سودآوری در این صنعت است.

فراموش نکنید که ایجاد آگاهی از برند برای کسب و کارهای کوچک و به ویژه در مرحله‌ معرفی محصول و شروع کار به شدت موثر است. توجه کنید که در صورتی آگاهی از برند باعث موفقیت می‌شود که برند بخشی از زندگی روزمره  مردم باشد. به عنوان مثال به برند اپل توجه کنید. مردم همیشه اخبار این برند را دنبال می‌کنند و همیشه در انتظار محصولی جدید از این برند هستند.

آگاهی از برند در دو سطح مورد سنجش قرار می‌گیرد : یادآوری برند و شناخت برند

شناخت برند Brand Recognition

شناخت برند به بررسی قدرت تشخیص برندها توسط مخاطب، هنگام مواجه شدن با آن و نیاز به آن محصول. دراین روش به وسیله ویژگی‌های ظاهری برند  از جمله لوگو، رنگ برند، بسته‌بندی و… در به یاد آوردن برند توسط مخاطب کمک می‌شود؛ یا ویژگی‌های کلامی مانند شعارها، نام تجاری و… نیز در یادآوری و هدایت مخاطب به آن برند کمک می‌‌کند.

اهمیت آگاهی از برند

brand

آشکار است که اگر مشتری آگاهی از برند داشته باشد زمان کمتری را صرف تصمیمم برای خرید یک محصول می‌کند.

اگر برند شما معروف باشد و مخاطب از برند شما آگاهی داشته باشد نیاز چندانی به توضیح و حتی متقاعدسازی مشتری ندارید و مشتری هم همچنین اعتماد کامل از خرید خود دارد؛ زیرا برند شما را به خوبی می‌شناسد و به برند اعتمادی کامل دارد. بسیاری از کمپین‌های  برندینگ  و تبلیغاتی و مارکتینگ به منظور افزایش آگاهی از برند تدوین می‌‌کنند.

همچنین بدیهی است که محصولات جدیدی که در بازار وارد می‌‌شوند چندان فروشی نداشته باشند. بنابراین هدف اصلی و اساسی  کمپین محصولات جدید، آگاهی از برند است؛ چه محصول تازه وارد باشد یا سابقه بیشتری در بازار داشته باشد. حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که برای چه نیازمند آگاهی از برند هستیم؟

۱ ) افزایش اعتماد برند!

امروزه خرید انسان‌ها براساس مبنای توصیه و پیشنهادات اطرافیان است؛ در نتیجه اعتماد جایگاهی اساسی و مهمی دارد. برندها برای فروش محصولات خود و نیاز به خریده شدن توسط مشتری دارند، به منظور این کار، مهم است که بتوانند اعتماد مردم کسب کنند.

اولین قدم برای کسب اعتماد مخاطب، ارتباط است. ارتباط‌های برندینگ و آگاهی از برند قدمی ابتدایی و آغازین در ایجاد اعتماد میان برند و مردم جامعه است.

۲ ) افزایش سهام بازار!

بدیهی است که با تسهیل و آسان بودن فرایند خرید مشتریان، سهم بازار هم‌ به مرور زمان افزایش می‌یابد. اما نکته ‌دیگری که حائز اهمیت است در مورد آگاهی از برند است. بسیار مهم و ضروری است که کدام برند سریع‌تر و موفق‌تر از رقبا در ذهن مخاطب اثر می‌‌گذارد.

برندهایی که به تازگی شروع به کار کردند، انتظار می‌رود بسیار تهاجمی و برنامه‌ریزی شده و با قدرت برای نفوذ در ذهن مخاطب تلاش کنند؛ زیرا که آمیزش آگاهی از برند و اولین بودن، بسیار جایگاه اساسی و ویژه و همچنین قدرتمندی در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کند. شاخص آگاهی برای آن است که ما بفهمیم چه تعداد از  افرادی با آگاهی از برند، برند شما را می‌شناسند، را می‌سنجد.

این تعداد صرفاً به معنای پول و درآمد شما نیست.  بلکه در حقیقت به این منظور است که اتحاد مثبت میان افزایش آگاهی از برند و افزایش سهم بازار وجود دارد.

شاید تشخیص دقیق برای دانستن نسبت افزایش ۱۰%  آگاهی از برند، با چند درصد افزایش سهم بازار قابل گفتن نیست. اما واضح است که می‌توان گفت اگر برندی محبوب باشد، افزایش آگاهی از برند باعث افزایش سهم بازار نیز می‌شود.

برای برندهایی که می‌خواهند افزایش سهام داشته باشند یک موضوع و حقیقتی وجود دارد و آن هم این است که یکی از عوامل مهم در سهم بازار همان آگاهی از برند است. به همین منظور هر ساله به شکل‌ها و روش‌های مختلف و استراتژی‌های مختلف‌، کمپین‌های مرتبط به آگاهی از برند مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

۳ ) افزایش ارزش برند! Brand equity

ارزش ویژه برند یکی از رایج‌ترین روش‌های آگاهی از برند است. به طور قطع ارزش برند شناخته شده از برندی که شناخته نشده است به مراتب بیشتر است. نتایج به دست آمده از آگاهی از برند به شرح زیر است:

 • افزایش سود دهی برند شما
 • قابلیت گسترش و پیشرفت برند به واسطه‌ افزایش توان سرمایه‌ گذاری
 • قابلیت سرمایه گذاری در نوآوری به واسطه‌ افزایش سودآوری و نقدینگی

موارد بررسی شده بعضی از عوامل مهم و اساسی هستند که به واسطه‌ آگاهی از برند به دست می‌آید. البته باید توجه داشت که فقط آگاهی از برند ملاک نیست. بلکه خلق تجربه ‌مثبت از برند، محبوبیت و موفق بودن و سایر عوامل نیز بر این موضوع تاثیرگذار هستند.

روش ها و استراتژی افزایش آگاهی از برند!

شناخت برند

گسترش هویت و شخصیت برند

شما با تشبیه کسب و کار خود به یک شخصیت باعث افزایش آگاهی از برند می‌شوید. از خود بپرسید که آیا این شخصیت خوش قول است؟ صادق است؟ به دیگران کمک می‌‌کند؟ نوآور است؟ هدف او چیست؟ و…..

تولید و توزیع اینفوگرافیک (Infographic)

اینفوگرافیک امروزه به شدت مخاطب را به خود جذب می‌‌کند. اطلاعاتی که مخاطب نیاز دارد را به شیوه‌ جالب و جذاب ارائه می‌‌کند. اینفوگرافیک‌ها از طرف مخاطبان به اشتراک گذاشته می‌شوند و بین افراد می‌‌چرخد. با همین چرخش و به اشتراک‌گذاری اینفوگرافیک، هم باعث افزایش آگاهی از برند می‌شود.

داستان سرایی

از جمله روش‌ها و تکنیک‌های تاثیرگذاری که بر مخاطب اثر به‌سزایی دارد، داستان ‌سرایی است. داستان‌هایی که باعث درگیری فکری مخاطب شما از برند و صنعت شما می‌شود و حس‌هایی مانند غرور، حس شادی، هیجان و کنجکاوی را ایجاد می‌کند. همچنین لازم به ذکر است که داستان‌سرایی فرایند اعتماد به برند را همچنین سرعت می‌‌بخشد.

جمع بندی

آگاهی از برند، اولین گام در برندسازی است. سرمایه ‌گذاری در آگاهی از برند لازمه هر کسب و کار است. حال شما با آگاهی بهتر و بیشتر دوباره به آگاهی از برند کسب و کار خود نگاهی داشته باشید.

به زمان گذشته بازگردید و بررسی کنید که چه کارهایی برای پیشرفت آن انجام دادید. با روش‌های جدیدی که از مطالعه این مقاله دریافت کردید، آگاهی از برند را درمورد برند خود را بسنجید.

همچنین توجهی به کمپین‌ها داشته باشید و روش‌های دیگری را مورد بررسی قرار دهید. روش‌هایی را انتخاب کنید و به کار بگیرید تا آگاهی از برند را افزایش دهید. در مورد موضوعات گفته شده در مقاله و همچنین موضوعات زیر بیشتر توجه کنید و اگر مایل بودید نظرات خود را برای ما بنویسید.

 • به دنبال کمپین مورد علاقه خود برای آگاهی از برند بگردید.
 • به دنبال ابزاری برای سنجش آگاهی از برند خود بگردید.
 • راهکار خلاقانه‌ای برای افزایش آگاهی از برند استفاده کنید.
 • از تجربیات کمپین‌های آگاهی از برند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره