آنلاین مارکتینگ (online marketing) چیست؟ 

تیم محتوای ویترین
زمان مطالعه : 11 دقیقه دیدگاهها

online marketing

امروزه از روش‌ها و متد‌های مختلفی برای معرفی برندهای تجاری استفاده می‌کنند. آنلاین مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین یکی از بهترین استراتژی‌ها برای ترویج یک نام یا برند خاص است، چرا که در این حالت یک پکیج کامل از روش‌ها در بستر وب تنها برای انجام این هدف مهم استفاده می شود که به طبع بازدهی بالایی دارد.

فرد می‌تواند با اتکا بر Online marketing نرخ فروش محصولات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و در عین حال خود را به عنوان یک برند پرچمدار به بازار معرفی کند. محبوبیت و گستردگی این روش عرصه را برای متدهای سنتی و از مد افتاده تنگ کرده و جایگاه خاصی را برای خود به وجود آورده است.  

بررسی نقاط قوت و مزایای آنلاین مارکتینگ

نقاط قوت آنلاین مارکتینگ به شرح زیر است: 

 • افزایش توانایی و ظرفیت کمپانی‌ها و شرکت برای فروش بالا و خدمات‌دهی بهتر
 • به حداقل رساندن هزینه‌ها برای تبلیغات و روش‌های کم بازده سنتی 
 • کاربر پسند بودن و توانایی برقراری ارتباط بهتر با مشتری 
 • تسلط کامل بر وضعیت به‌روز بازار
 • امکان رقابت در یک چهارچوب سالم و امکان ارزیابی رقیب
 • امکان بررسی و تحلیل اطلاعات و آمار جهت بهبود کیفیت کار 
 • محدودیت کمتر و بازار گسترده برای تبلیغات
 •  تبلیغات شبانه‌روز، بدون توقف و بدون محدودیت مکانی

بررسی نحوه پیاده سازی و انجام آنلاین مارکتینگ

استفاده از بازاریابی آنلاین با توجه به زمینه کاری هر شخص یا مجموعه انجام می‌شود. به عبارت دیگر نمی‌توان یک چهارچوب مشخص تعریف شده را به عنوان نقشه راه و استراتژی عمل در نظر گرفت؛ چرا که هر موضوع کسب و کار شگردهای خاص خود را می‌طلبد.

اولین و مهم‌ترین فاکتوری که در بحث online marketing  مد نظر گرفته می‌شود، گردآوری و تامین اطلاعات دقیق و مفید برای کاربران است. علاوه‌بر این مدیریت سیستم ارتباطی با کاربران و مشتریان دیگر عامل ضروری برای موفقیت در این روش است.

البته برای انجام هر کاری برخی اصول و تکنیک‌ها در نظر گرفته می‌شود؛ برای کسب نتیجه در آنلاین مارکتینگ نیز چاشنی عمل در واقع انتظار برای نتیجه مجموعه تکنیک‌هایی است که در طی چند ماه گذشته پیاده‌سازی کرده‌اید. یعنی به عبارت دیگر نباید انتظار داشته باشید که مشتری و کاربر بعد از دریافت محصولات یا خدمات شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن رضایت خود را ابراز کنند.

همان‌گونه که در قسمت‌های قبلی بیان شد، online marketing طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها و متدهای گوناگون است که همه دست به دست هم می‌دهند تا شرایط را برای پیشرفت یک مجموعه و از راه برداشتن موانع پیش روی آن به وجود بیاورند.

طراحی وب سایت و بهینه‌سازی آن یکی از بهترین تکنیک‌ها برای افزایش فروش محصولات است؛ که در طی چند سال اخیر جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است.

3 عامل ضروری در online marketing

برای موفقیت و کسب نتیجه مطلوب در آنلاین مارکتینگ 3 عامل حیاتی وجود دارد که باید در راس توجه قرار بگیرد.

 1. تجارت الکترونیک

یکی از این موارد تجارت الکترونیک است که به عنوان شاهرگ اصلی در فروش محصولات به صورت آنلاین در نظر گرفته می‌شود. استفاده تکنیک نام برده این زمینه را به وجود می‌آورد که مجموعه مورد نظر بتواند با مشتریان خود به صورت غیر مستقیم در ارتباط باشد و به جای فروش حضوری، از درگاه بانکی جهت انجام تراکنش هزینه‌ها و خرید استفاده کند.

علاوه‌بر این از دیگر ویژگی‌های بارز تجارت الکترونیک می‌توان به ارسال محصولات به صورت پستی و مهم‌تر از همه قابلیت انتخاب محصول و کسب اطلاعات لازم درباره هر یک از آن‌ها اشاره نمود.

 1. وب سایت

وب سایت یک بستر یا چهارچوبی است که فرایند آنلاین مارکتینگ در آن صورت می‌گیرد. برای به دست آوردن نتیجه دلخواه در برقرار کردن ارتباط با مشتری، استفاده از وب سایت تنها راه ممکن است.

البته همراه با وب سایت باید از انواع وبلاگ‌ها و مخصوصاً از شبکه‌های اجتماعی نیز بهره‌گیری شود. اما با استناد بر بررسی‌های صورت گرفته، تاثیر و نتیجه حاصل از طراحی وب سایت عملاً بیشتر از شبکه‌های اجتماعی است.

 1. بازاریابی دیجیتالی

پر اهمیت‌ترین موضوع در online marketing بدون شک دیجیتال مارکتینگ است. به کارگیری از شیوه‌های تبلیغات درست و اصولی جهت معرفی و توصیف محصول و برند تجاری ارکان اصلی برای موفقیت است.

علاوه‌بر این ارائه اطلاعات کافی، دفترچه راهنما، خدمات و سرویس می‌تواند تاثیر قابل توجهی در تصمیم و انتخاب مشتریان ایجاد کند. در واقع بازاریابی دیجیتال یک ابزار قدرتمند برای جذب و راغب کردن مشتریان است که در صورت استفاده هوشمندانه می‌تواند میزان موفقیت فرد یا مجموعه را به صورت پلکانی افزایش دهد.

بررسی دیجیتال مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ

بازاریابی آنلاین

جالب است بدانید که بیشتر افراد تفاوت بین Online marketing و دیجیتال مارکتینگ را نمی‌دانند و یا گاهاً هر دو این‌ها را به یک مفهوم می‌دانند. همان گونه که در بخش‌های قبلی نیز به تکرار توضیح داده شد، Digital marketing از نظر تنوع دارای گستردگی بالایی بوده و با حداقل محدودیت می‌تواند یک سرویس، محصول یا نام را معرفی کند. 

البته این دو اصطلاح که به مارکتینگ ختم می‌شود را می‌توان به راحتی به صورت اشتباه توصیف کرد، ولی با بررسی دقیق‌تر می‌توان تفاوت‌های بارزی بین این دو مورد پیدا کرد. دیجیتال مارکتینگ را می‌توان چتری از گزینه‌ها و ابزار‌ها در نظر گرفت که عبارت‌اند از :

 • برنامه‌ها و اپ‌های مخصوص موبایل 
 • صداهای ضبط شده، پادکست‌ها و رادیو
 • بیلبورد‌های تبلیغاتی الکترونیکی
 • تلویزیون
 • بازاریابی به شیوه Online

هر یک از مواد نام برده یک بستر وسیع به همراه مخاطبان خاص خود را در اختیار فرد قرار می‌دهد تا بتواند اطلاعات را با ظاهری زیبا و بهترین حالت ممکن ارائه کند.

علاوه‌بر این دیجیتال مارکتینگ دیتاها و اطلاعات فراوانی را در اختیار فرد قرار می‌دهد تا او با ارزیابی و مشاهده نتایج و آمار‌ها بتواند تمرکز اصلی و سرمایه خود را روی کانال ارتباطی پربازده‌تر قرار دهد و از این راه موفقیت خود را تضمین کند.برای شناخت کامل‌تر این دو می‌توان بیان کرد که دیجیتال مارکتینگ سرگروه و آنلاین مارکتینگ زیر گروه آن است؛ که از فاکتور‌های زیر تشکیل می‌شود:

 • وب سایت؛ website 
 • رسانه اجتماعی؛ social media 
 • بازاریابی موبایل؛ mobile marketing
 • بازاریابی محتوای؛ content marketing

تمامی موارد نام برده به دلیل محبوبیت بالا توانسته در مقایسه با چند سال اخیر سرعت رشد قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. باید اذعان کرد که دنیای آنلاین تسلط خاصی بر دنیای واقعی پیدا کرده و در این بین تنها بازاریاب‌های حرفه‌ای و مجرب می‌توانند از این فرصت نهایت استفاده را ببرند.

شیوه‌ها و تکنیک‌های مرتبط‌های دنیای آنلاین مکررا در حال تغییر و بهبود بوده و جذب مشتریان تنها از طریق داشتن آگاهی کامل و خلاقیت کافی امکان‌پذیر است.

ایجاد تغییر بزرگ با دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ با توجه به ابزار‌ها و امتیازاتی که در اختیار فرد قرار می‌دهد می‌تواند در ایجاد یک تصویر بزرگ و خلق یک شاهکار بسیار تاثیرگذار باشد. در همین راستا در ادامه 3 مورد از این عامل مهم مورد بررسی قرار داده می‌شود. 

اهمیت رادیو 

رادیو برای در سال 1896 اختراع شد و انقلابی در زندگی مردم و سطح آگاهی آن‎ها به وجود آورد. این در حالی است که شاید برخی رادیو را از مد افتاده و منسوخ شده تلقی کنند؛ ولی بدون شک پادکست‌های مهیج و برنامه‌های خلاقانه توانسته جایگاه و جذابیت رادیو را همچنان در میان برخی افراد محفوظ نگه دارد.

البته استفاده از تبلیغات رادیویی در عین داشتن برخی مزایای خاص خود می‌تواند نقاط ضعف یا محدودیت‌هایی را مشمول شود. چنانچه شما از قصد دارید مردم ساکن یک شهر یا شهرستان را تحت تاثیر تبلیغات برند یا محصول قرار دهید، بدون شک بهره‌گیری از رادیو می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها در نظر گرفته شود. اما اگر هدف و مقصود شما در مقیاس بزرگ‌تر از این است، طبیعتاً رادیو پاسخگوی نیز شما نخواهد بود.

اهمیت بیلبوردهای الکترونیکی 

تابلوهای تبلیغاتی الکترونیکی یکی دیگر از روش‌های پربازده و خلاقانه برای تحت تاثیر قرار دادن مردم در یک مکان پر ازدحام است. در فضاهای باز مانند خیابان‌های پر‌تردد یا مکان‌های خاص، استفاده از بیلبورد الکترونیکی می‌تواند در مقایسه با بنر یا تابلو ساده بسیار کارآمدتر و جذاب‌تر ظاهر شوند. 

قابلیت به‌روزرسانی فوری یا تغییر کلی محتویات آن را می‌توان نقطه قوت اصلی این ابزار در نظر گرفت. در عین حال باید متذکر شد که هزینه‌های جاری برای پیاده‌سازی این کار به نسبت سنگین بوده و هیچ روشی برای بررسی و سنجش میزان تاثیرگذاری آن ارائه نشده است. اما در صورت داشتن استراتژی و طرح می‌توان از این ابزار قدرتمند نهایت استفاده را برای برندسازی کرد.

اهمیت تلویزیون 

بی هیچ شک و تردیدی تلویزیون را می‌توان از جمله وسیله‌های قدرتمند برای تبلیغات، بازاریابی و برندسازی در نظر گرفت. با وجود این که بازاریابی به شیوه آنلاین با سرعت بالایی در حال رشد است، ولی تلویزیون همچنان از برترین و اثرگذارترین شیوه‌های تبلیغاتی در نظر گرفته می‌شود.

با استناد بر بررسی‌های صورت گرفته بیشتر کسانی که با یک تبلیغات جذاب مواجه می‌شوند؛ در وهله اول برای کسب اطلاعات بیشتر به اینترنت و وب سایت‌های گوناگون، شبکه‌های اجتماعی و … مراجعه می‌کنند تا اطلاعات درباره موضوع مورد نظر به دست بیاورند. 

آنلاین مارکتینگ؛ متمرکز تر عمل کنید

marketing online

در این قسمت به بررسی دقیق‌تر و موشکافانه‌تر Online marketing برای داشتن یک استراتژی و عملکرد در راستای رسیدن به هدف خاص و تعیین شده می‌پردازیم.

وب مارکتینگ – Web marketing

به‌کارگیری از وب سایت‌ها برای بازاریابی و معرفی محصولات و سرویس‌ها می‌تواند یک شیوه بسیار کارساز به شمار برود. از این رو معمولاً بیشتر شرکت‌ها، مجموعه‌ها و آفیس‌ها در شروع کار یک وب سایت به منظور بازاریابی آنلاین ایجاد می‌کنند.

بدون شک همه این تجربه را داشته‌ایم، که با شنیدن یا دیدین یک برند یا لوگوی خاص، برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از همه جزئیات در بستر وب شروع به سرچ و بررسی وب سایت‌های مرتبط کنیم. 

البته باید این مورد مهم را نیز ذکر کرد که وب سایت‌ها پایداری بالا و ریسک پایین‌تری در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی دارند. در واقع همان‎طور که می‎‌دانید شبکه‌های اجتماعی به دلیل تغییر تدریجی و دائمی سیاست ممکن است بسته شوند؛ از این رو نمی ‌وان تمام تمرکز و سرمایه را وقف آن کرد. 

تاثیر شبکه های اجتماعی – Social media

شبکه‌های اجتماعی به تدریج قدرتمند می‌شوند و در همین راستا بسیاری از کسب و کارها را دگرگون می‌کنند. با توجه به بررسی‌های صورت گفته بیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی گروه‌های سنی جوان است، که البته از برخی موارد خاص مانند اینستاگرام، فیسبوک و تلگرام بیشتر استفاده می‌کنند.

از این رو برنامه‌ریزی با توجه به رده سنی مخاطبین و در راستای رفع بخشی از نیاز‌های آن‌ها می‌تواند یک راهکار برای تبلیغات خلاقانه و پر بازده در نظر گرفته شود.

بازاریابی محتوا – Content marketing

بدون شک این جمله معروف «استیو جابز» را شنیده‌اید؛ «محتوا پادشاه است». چنانچه بتوانید محتوای با کیفیت و جذاب در اختیار کاربران قرار دهید، به عنوان یک نام یا محصول خاص در ذهن او جایگاه خاص پیدا خواهید کرد.

این موضوع چنان حائز اهمیت است که اکنون تیم‌های مخصوص و مجربی برای تولید محتوای باکیفیت به وجود آورده‌اند. البته محتوای تنها به متن و نوشته محدود نمی‌شود و اکنون از انواع محتوا‌های ویدیویی و تصویری نیز با گرافیک بالا و طراحی خلاقانه برای جذب کاربران استفاده می‌کنند. 

بالا رفتن سطح آگاهی کاربران باعث شده تا آن‌ها به صورت روزانه برای یافتن اهداف خود بستر اینترنت را به عنوان وسیله این کار در نظر بگیرند و همواره به دنبال محتوا و مطالب جدید و به‌روز باشند. از این رو تولید محتوای باکیفیت و داشتن تیم قوی با تسلط کامل بر تکنیک‌های ایجاد محتوای طولانی و کوتاه با توجه به شرایط تبلیغ می‌تواند یک نقطه قوت بسیار مهم به شمار برود.

ایمیل مارکتینگ – Email marketing

شاید برخی از افراد با این شیوه چندان آشنا نباشند؛ ولی در صورت داشتن برنامه می‌توان از ایمیل مارکتینگ نیز در راستای رسیدن به اهداف تبلیغاتی استفاده کرد.

در واقع ایمیل‌های متعلق به مشتری‌ها به نوعی یک پل ارتباطی قوی بین شما و آن‌ها است و بدین شکل می‌توان برای ترغیب و ارائه اطلاعات دقیق و خلاقانه به مشتریان تمهیدات لازم را در نظر گرفت. البته برای کسب نتیجه مطلوب باید انتظارات مشتریان را نیز در نظر بگیرید و با ارسال بارانی از ایمیل‌های کم معنی باعث رنجش خاطر آن‌ها و تغییر نگرش آن‌ها نسبت خودتان نشوید.

7 تفاوت دیجیتال مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ 

در آخرین قسمت از این مقاله به بررسی تفاوت‌های بین online marketing و digital marketing می‌پردازیم.

1- یکی از نیازهای ضروری برای بازاریابی آنلاین استفاده از اینترنت است، ولی در بازاریابی دیجیتالی همیشه این نیاز وجود ندارد. برای نمونه می‌توان ابزارهای قدرتمندی مانند تلویزیون، پیامک و رادیو را در نظر گرفت، که بدون حضور اینترنت تبلیغات پر محتوایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

2- دیجیتال مارکتینگ از نظر تکنیک‌ها، ابزارها و حوزه کاری بسیا وسیع‌تر و گسترده‌تر از online marketing است؛ به طوری که حتی آن را شامل می‌شود.

3- بازاریابی به شیوه آنلاین متشکل از موضوعات خاص وب سایت، انواع شبکه‌های اجتماعی، سئو فروشگاه اینترنتی است؛ اما در بازاریابی دیجیتال مواردی مانند انواع برنامه‌ها و اپ‌های گوشی همراه، پادکست‌ها و نوتیفیکیشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4- بدون شک Digital Marketing بازار، کاربران و مخاطبان بسیار زیادی دارد.

5- استفاده از همه جنبه‌ها و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به هزینه و سرمایه بیشتری نیاز دارد؛ چرا که اصولاً ارتباط بیشتر با کاربر و مشتری تنها با صرف هزینه بیشتر و جدا کردن یک بودجه برای آن امکان‌پذیر می‌شود.

what is online marketing

6- بازاریابی دیجیتال تعامل و ارتباط بیشتری با کاربران مشتریان دارد و طبیعتاً تاثیر بیشتری در رسیدن به هدف مورد نظر دارد. این در حالی است که آنلاین مارکتینگ در عین داشتن گستردگی زیاد به اینترنت وابسته است و احتمالاً برخی از مخاطبین را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

7- بالا بودن تعداد و تنوع در کانال‌ها بازاریابی دیجیتال باعث شده تا برنامه‌ریزی، مدیریت و پیاده‌سازی آن گاهاً دشواری‌ها و چالش‌هایی را به وجود بیاورد.

حرف آخر 

به طوری کلی دیجیتال مارکتینگ و آنلاین مارکتینگ در عین داشتن تفاوت‌ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خاص خود به نوعی مکمل همدیگر بوده و بخش قابل توجهی از بازاریابی جهت معرفی یک برند یا محصول و افزایش نرخ فروش است.

برخی افراد با توجه به امکانات و در عین حالت روحیات خود خود را به تلویزیون و رادیو محدود می‌کنند؛ برخی افراد دیگر به خصوص رده‌های سنی جوان علاوه‌بر موارد ذکر شده، بخش اعظمی از وقت خود را در اینترنت، وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌گذرانند.

از این رو بهترین راهکاری برای ایجاد پل ارتباطی با تمامی گروه‌ها استفاده از هر دو شیوه با استراتژی دقیق و مشخص است.

بیشتر بخوانید :


 

برچسب ها :

نظرات

  1. هدف از داشتن فروشگاه آنلاین چیست؟
  2. آیا تا بحال سابقه فروش فضای مجازی داشته اید؟
  3. روش خرید و فروش کالا در فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟
  4. روش های ارسال کالا در فروشگاه به چه صورت است ؟
  5. آیا از تخفیف و کوپن در فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند؟
  6. آیا برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ، خودتان کارشناس IT دارید ؟
  7. آیا سابقه فعالیت به عنوان تامین کننده با فروشگاه های اینترنتی دارید؟
  8. آیا نیازی به طراحی قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی دارید؟
  9. آیا در فروش فیزیکی مدیریت انبار دارید؟
  10. آیا در سازمان یا شرکت از سیستم های مالی استفاده می کنید؟
  11. بعد از راه اندازی فروشگاه نیاز به دیجیتال مارکتینگ دارند؟
  12. نکات حائز اهمیت که در فروشگاه اینترنتی برایتان مهم است؟
  لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
  دانلود فایل

   1. عنوان واحد کسب و کار شما
   2. مالکیت کسب و کار
   3. زمینه فعالیت
   4. نوع کسب و کار / ویژگی خاص
   4. چه خدماتی برای کسب و کار خود لازم دارید؟
   بازاریابی آنلاین
   1. در صورت داشتن وب سایت، آدرس آن را بگذارید.
   2. چه مدت از راه اندازی وب سایت شما میگذرد؟
   3. سایت شما با چه سیستم مدیریت محتوایی طراحی شده است؟
   4. از چه شبکه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید؟ (آیدی هرکدام را بنویسید).
   تولید محتوا
   1. نیاز تولید محتوای شما چیست؟
   تولید محتوای بصری
   نیاز تولید محتوای بصری شما چیست؟
   تولید محتوای متنی
   نیاز تولید محتوای متنی چیست؟
   برندینگ
   1. نیاز به مشاوره برندینگ دارید؟
   2. نام چند رقبا هم رده کسب و کار خود را بیان کنید؟
   3. هدف برند شما در بازار امروزی چیست؟
   4. موفقیت برند خود را چگونه ارزیابی می کنید؟
   5. داستان برند شما چیست؟ (اختیاری)
   6. توضیحات تکمیلی خود را جهت کسب و کار خود بیان کنید؟ (اختیاری)
   لطفا فلوچارت گردش کار فروشگاه اینترنتی و ارتباط تامین کنندگان ، انبارها ، کالاها و خریداران با یکدیگر را دانلود کرده و در کادر مورد نظر ترسیم کنید ، سپس upload نمایید.
   دانلود فایل
   پیشنهاد ویژه

    درخواست دمو

     درخواست مشاوره